Marumi DHG Lens Protect UV – Jak ochránit objektiv - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Praxe

Marumi DHG Lens Protect UV – Jak ochránit objektiv

Marumi-UVfiltr

8. února 2005, 00.00 | Poškození fotoaparátu je rozhodně nemilá záležitost a zvláště jde-li o poškrábání objektivu. Takovéto poškození si vyžádá nemalé finanční náklady na opravu s tím spojené. Chcete vědět jak zamezit poškrábání objektivu?

Jak již název napovídá, dnešní článek se bude týkat hlavně toho, jak efektivně chránit objektiv fotoaparátu. Každý se již asi setkal s fotografiemi, na kterých byly vidět různé nečistoty typu prach, šmouhy, mastnoty apod. U odstraňování takovýchto nečistot z optiky platí stejné zásady jako u klasických fotoaparátů. Jemná smítka a prach se dají ofouknout speciálním nástrojem (balónek, sprej se stlačeným vzduchem) nebo odstranit štětečkem. Na otisky prstů a jiné odolnější nečistoty je potřeba použít buď suchý jemný hadřík, který nepouští chlupy, nebo speciální přípravky na čištění optiky.
Co, ale dělat s tím, když zjistíme, že nečistota nejde odstranit a jedná se o škrábanec první čočky optické soustavy fotoaparátu? V tuto chvíli již nezbývá nic jiného než odnést přístroj do servisu, kde danou poškrábanou čočku vymění. Pokud jde o kompaktní fotoaparáty pravděpodobně vymění nejen celý objektiv, ale i související součástky dle konstrukce – například senzor. U DSLR se oprava omezí pochopitelně pouze na objektiv, ale i tak nebude levná.


I zde platí, že prevence je levnější a bezpečnější než odstraňování následků, zvláště když je řešení tak jednoduché a efektivní. Jako ochranu objektivu lze teoreticky využít jakékoliv čiré sklo zasazené do kroužku se závitem o průměru, který daný objektiv podporuje. Toto čiré sklo však musí mít minimální obrazové zkreslení a minimálně pohlcovat světlo. Pokud bude hodnota takovéhoto filtru dostatečně malá, jeho případné poškození nebolí tolik jako případné poškození objektivu.
Nejběžnějším řešením je proto využito pro ochranu UV optických filtrů. UV filtr, jak již název napovídá, zabraňuje průchodu ultrafialových paprsků do objektivu a zároveň propouští viditelnou část spektra. Jeho hlavní využití je omezení UV paprsků zejména v místech, kde se vyskytuje prudké světlo, například v horách nebo u moře. Přemíra těchto paprsků totiž způsobuje neostrost snímku a ty jsou pak jakoby zahalené mlžným modravým oparem.
V dnešní době je téměř každý digitální fotoaparát vybaven UV filtrem, který je umístěn těsně nad snímačem, takže primární využití UV filtru se téměř vytratilo. V dnešní době se UV filtry používají hlavně jako mechanická ochrana objektivů, protože jde o velmi jednoduché a levné řešení. Mnohem levnější je totiž vyhodit poškrábaný UV filtr než vynakládat finanční prostředky na opravu objektivů. Univerzální použití UV filtru může mít však i své stinné stránky. Zejména levnější filtry bez antireflexní úpravy mohou způsobit nežádoucí odlesky uvnitř objektivu. Proto je třeba pečlivě vybírat mezi širokou nabídkou UV filtrů, které jsou k dostání na trhu. Mezi výrobce kvalitních UV filtrů patří i společnost Marumi, která nabízí celou škálu filtrů a mezi nimi i UV filtry.




Marumi DHG Lens protect UV
Jedná se o UV filtr, vyrobený z čirého skla, který má velmi dobré vlastnosti a takřka netrpí žádnými optickými vadami. Tento UV filtr má na sobě tenkou antireflexní vrstvu, jenž omezuje vznikům odlesků uvnitř optické soustavy objektivu. Jeho okraj je vybaven černým rámečkem, zamezujícím nežádoucím odrazům světelným paprskům, které se odrazí od vnitřní stěny UV filtru.
Některé levnější UV filtry trpí některými obrazovými deformacemi a ztrátou světla při projití slunečního paprsku skrz UV filtr do objektivu. Tyto vady by se měli ukázat po testu na standardním fotografickém terči za konstantních světelných podmínek a při stejném nastavení citlivosti, času a clony. K testování byl použit fotoaparát Nikon D70 se setovým objektivem AF-S DX s ohniskovým rozsahem 18-70 mm.


 
Vlevo je výřez 1:1 ze středu fotografického terče bez použití filtru Marumi DHG Lens protect UV.
Snímek vpravo je výřez 1:1 ze středu fotografického terče s použitím filtru Marumi DHG Lens protect UV.

 
Vlevo je výřez 1:1 z okraje fotografického terče bez použití filtru Marumi DHG Lens protect UV.
Snímek vpravo je výřez 1:1 z okraje fotografického terče s použitím filtru Marumi DHG Lens protect UV.

Z výše přiložených výřezů testovacího terče je patrné, že rozlišení ani ostrost snímku s použitím filtru nemění ani ve středu ani v rozích snímků. Navíc filtr Marumi DHG Lens protect UV netrpí měřitelnou ztrátou světla / vinětací. Nedošlo ani k deformaci slunečního paprsku a zvýšenému výskytu aberace na kontrastních plochách. Při bližším prozkoumání snímků s použitým UV filtrem je i přes veškerou dnešní technologickou vyspělost patrné, že došlo, i když k velmi minimální, ztrátě světelného toku a tím k mírnému ztmavnutí snímku.
Z testu je zřejmé, že UV filtr Marumi DHG Lens protect UV je možné bez jakýchkoliv obav použít pro ochranu prvních čoček objektivů fotoaparátu a tím ji ochránit proti mechanickému poškození.


Závěr
I ve fotografii platí, že prevence je levnější a bezpečnější řešení. I minimální investice v podobě UV filtru zamezí mechanickému poškození objektivu a vrátí se v podobě delší životnosti fotoaparátu a ušetřených peněz za následnou opravu. UV filtr najde využití hlavně u těch, kteří fotografují v exteriéru, kdy je objektiv v největším nebezpečí.
Cena UV filtrů se pohybuje podle velikosti, neboli podle průměru čočky. Společnost Marumi je nabízí od 567,- Kč s DPH za filtr s průměrem 47 mm až po 1765,- Kč s DPH za filtr s průměrem 82 mm.

Průměr filtru Marumi DHG Lens protect UV (mm) Cena s DPH (Kč)
49 567,-
52 581,-
55 615,-
58 645,-
62 757,-
67 817,-
72 919,-
77 1022,-
82 1765,-

Tématické zařazení:

 » Praxe  

 » Praxe  » Tipy & triky  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Ehm...

Autor: thr Muž

Založeno: 08.02.2005, 07:50
Odpovědí: 3

Mohu se zeptat, jestli uz nekdo videl fotku, na ktere byly videt opravdu nedostatky zpusobene poskrabanim ci upatlanim predni cocky? Ja tedy ne, naopak zkusenost je takova, ze drobna naruseni se projevi jen velmi neprimo, napriklad malinko nizsim kontrastem, obcas mohou hodit prasatko v protisvetle. Ovsem to uz musi byt poskozeni takoveho druhu, ktere rozhodne nevznikne nahodou, uz musi jit o poradnou ranu.

Timto ani v nejmensim nerikam, ze je pouziti popisovaneho UV filtru nejak vylozene na zavadu, nemohu se ale ztotoznit s vyznenim clanku, ktere z toho dela temer nezbytnou prevenci. Mimochodem receno skoro vice pro ochranu objektivu udelate pouzitim poradne slunecni clony - to omezuje riziko dotyku vstupni cocky s okolnimi predmety a na kvalitu zobrazeni to ma navic vliv jednoznacne kladny.
Ale dovozce Marumi clanek jiste oceni :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: Ehm...

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 08.02.2005, 10:01

Dovolil bych si ostre polemizovat. Uz nekolikrat jsem narazil na nazor, ze "drobne naruseni povrchu prvni cocky je ku prospechu objektivu". Prosim vas, uz jste to nekdy zkousel? Uvedomujete si, jak nebezpecne je neco takoveho rici verejne a laikum tak nasadit brouka do hlavy, jestli by nebylo lepsi prejet objektiv smigl papirem (realny vyvod z diskuznich for).

Osobne jsem zazil nekolik objektivu s radne uspinenou nebo poskozenou predni cockou a VZDY se to NEGATIVNE podepsalo na kresbe objektivu nemluve o nezadoucich reflexich protisvetla apod.

Jedine co mate pravdu je to, ze ten otisk nebo skrabanec nebude videt na fotografii, protoze bude rozmazany ...

Takze pro vsechny ctenare: Mechanicka ochrana objektivu jakymkoli filrem (nemusi byt nutne UV) je velmi chytre reseni!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Ehm...

Autor: thr Muž

Založeno: 08.02.2005, 11:20

Tohle je ale opravdu nehorazna reakce!!! Kde jsem jako napsal, ze poskozeni predni cocky je ku prospechu objektivu? Samozrejme ze neni a taky to v mem prispevku bylo! Napsal jsem pouze, ze tento problem neni zdaleka az tak casty, jak by se mohlo zdat!

Naopak je naprosto nesporne, ze trvale nasazeni jakehokoli filtru ma vliv na optickou kvalitu. Nejde o rozliseni, v tomto smeru naprosto se zavery clanku souhlasim. Problem je ale v tom, ze pri silnejsich zdrojich svetla v zaberu (nebo i z boku mimo nej) je to zkratka a dobre dalsi reflexni plocha, coz nikdy neni ku prospechu. Je dobre, kdyz je filtr opatren kvalitni antireflexni vrstvou, ale ani to neni vzdy vselekem.
Ma to i dalsi hacky - vinetace sice nenastane se samotnym UV filtrem, ale co pouziti dalsiho filtru - bude se neustale to UV sundavat?

Kazdy se musi rozhodnout, zda vnima riziko klepnuti cockou a poskozeni za tak vazne, aby vyvazilo nektere komplikace. V mem pripade je odpoved spise ne.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Ehm...

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 08.02.2005, 17:15

Omlouvam se, neprecetl jsem si Vas prispevek presne a reakgoval jsem na nazory, ktere se bohuzel opravdu objevuji.

Jsem rad, ze se tedy v principu shodujeme a souhlasim s tim, ze je otazkou volby kazdeho fotografa, jak a co chce ci nechce pouzivat. Uprimne receno se take umim ke sve technice chovat setrne a ochranny filtr pouzivam pouze v situaci, kdy predem vim, ze riziko poskozeni je vyssi. Duvodem neni strach z reflexi, ale prave to ze casto pouzivam polarizacni, barevny nebo prechodovy filtr...

Odpovědět na příspěvek

vinetace

Autor: Petr Muž

Založeno: 08.02.2005, 17:00
Odpovědí: 8

Marumi DHG Lens protect UV netrpí měřitelnou ztrátou světla / vinětací

a ja si vzdy myslel, ze vinetaci muze trpet jen objektiv... :)

Odpovědět na příspěvek

RE: vinetace

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 08.02.2005, 17:09

Pokud filtr nasadite na objektiv, tak se stava soucasti cele opticke soustavy a kazdy prvek muze zpusobit vyslednou vinetaci. Tudiz i opticky filtr muze vinetaci - ubytek svetla v rozich fotografie - zpusobit, coz se u uvedeneho filtru nedelo

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: vinetace

Autor: Filip Muž

Založeno: 08.02.2005, 20:25

Chci se zeptat jaka byla tloustka toho filtru, ze nevinetoval? Vsude se pise, se aby nevinetoval, tak je nejvhodnejsi verze slim tj tlusta 3mm
Dik

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: vinetace

Autor: Martin Dolejš Muž

Založeno: 09.02.2005, 10:54

Testovaný filtr Marumi Marumi DHG Lens protect UV měl tloušťku 3mm. Bohužel 5mm verzi jsme neměli možnost testovat.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: vinetace

Autor: Petr Muž

Založeno: 09.02.2005, 12:34

Vinetace je vada opticke soustavy a ne jedineho rovineho optickeho prvku. Samozrejme vinetaci zpusobit muze, ale v zadnem pripade nemuze vinetovat sam o sobe - alespon tak to z textu plyne, coz je ponekud zavadejici. Vzdy zalezi na pouzitem objektivu, ohnisku a prislusenstvi (clona, filtr...) jak bylo nyni doplneno

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: vinetace

Autor: Petr Muž

Založeno: 09.02.2005, 14:13

Vinetace je vada opticke soustavy a ne jedineho rovineho optickeho prvku. Samozrejme vinetaci zpusobit muze, ale v zadnem pripade nemuze vinetovat sam o sobe - alespon tak to z textu plyne, coz je ponekud zavadejici. Vzdy zalezi na pouzitem objektivu, ohnisku a prislusenstvi (clona, filtr...) jak bylo nyni doplneno

Odpovědět na příspěvek

RE: vinetace

Autor: aTi Muž

Založeno: 09.02.2005, 15:14

Ja pouzivam UV filtr Hoya HMC Super na vyse testovanem objektivu a mne malinko zvyraznilo vinetaci. Stalo se to i nekomu jinemu ?

Pri pouziti polarizacneho filtru uz je potreba UV filtr vzdy sundavat, protoze vinetace je velmi vyrazna.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: vinetace

Autor: David Muž

Založeno: 05.04.2005, 21:25

Mám tentýž filtr HOYA a i u mne se vinětace za zhoršených světelných podmínek objevuje - mam D70 s Nikkor AF-S 18-70...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: vinetace

Autor: tom Muž

Založeno: 20.07.2005, 22:44

Vinetace je casto zpusobena malym prumerem filtru ve spojeni s velkou vzdalnosti od objektivu. Zjednodusene receno v fotogravii vidite okraj filru protoze kuzel obrazu ktery jde do objektivu je prilis sirokouhly. Pomuze bud nizsi vyska nebo vetsi prumer na potrebne redukci (ale ta musi byt zase co nejnizsi)

Odpovědět na příspěvek

distributor

Autor: Martin Stanislav Muž

Založeno: 10.02.2005, 02:45
Odpovědí: 1

Nevite, kdo vsechno u nas filtry Marumi prodava? Shanim slim polarizak 49 mm a nikde ho nemaji :-(

Odpovědět na příspěvek

RE: distributor

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 10.02.2005, 08:45

Distribuci Marumi dela v CR Fomei. Pokud neni k sehnani tento konkretni typ, proc se nepoohlednout po jine znacce? Vyber je myslim dost bohaty ...

Odpovědět na příspěvek

Jak je to s UV?

Autor: Kajfik Muž

Založeno: 06.08.2007, 16:19
Odpovědí: 0

Asi použití je opravdu na každém dle jeho preferencí. Někdo se dokáže obejít jiný si za ochranu objektivu připlatí.

Já asi spadám do té druhé skupiny, jelikož z vlastní zkušenosti vím jak často čistím obyčejný setový objektiv ke kinofilmu a to i přesto, že se k němu snažím chovat opatrně. Tzn. klidnější budu když na mnohonásobně dražším objektivu pro digi budu pravděpodobně stejně často čistit jen filtr a samotný objektiv zůstane pěkně hermeticky uzavřen:) A tímpádem pořád jako nový.

Odpovědět na příspěvek

Jak je to s UV?

Autor: Kajfik Muž

Založeno: 06.08.2007, 16:23
Odpovědí: 0

Nicméně v obchodě jsem viděl pouze filtr s totožným označením jako v článku, akorát tam chybělo to UV. I obal byl stejný... Nicméně ani na tom obalu, který máte na snímku žádná zkratka UV není. Jedná se tedy o UV nebo pouze o ochraný filtr? Jinak pro průměr 72mm jsem jej viděl za 712 Kc.

Odpovědět na příspěvek

Jak je to s UV?

Autor: Kajfik Muž

Založeno: 07.08.2007, 08:01
Odpovědí: 0

Nicméně v obchodě jsem viděl pouze filtr s totožným označením jako v článku, akorát tam chybělo to UV. I obal byl stejný... Nicméně ani na tom obalu, který máte na snímku žádná zkratka UV není. Jedná se tedy o UV nebo pouze o ochraný filtr? Jinak pro průměr 72mm jsem jej viděl za 712 Kc.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Vinetace je vada opticke soustavy a ne jedineho rovineho optickeho prvku. Samozrejme vinetaci zpusobit muze, ale v zadnem pripade nemuze vinetovat sam o sobe - alespon tak to z textu plyne, coz je ponekud zavadejici. Vzdy zalezi na pouzitem objektivu, ohnisku a prislusenstvi (clona, filtr...) jak bylo nyni doplneno


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: