Obnova ztracených fotografií 1. - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Praxe

Obnova ztracených fotografií 1.

DF 10 rad

20. dubna 2005, 00.00 | Omylem smazané, nechtěně zformátované, nebo selháním techniky ztracené snímky nemusí být nenávratně pryč. Za určitých podmínek je velká pravděpodobnost, že své snímky znovu uvidíte. V našem seriálu vás seznámíme se základy záchrany a zálohování vašich digitálních fotografií.

Lidé, kteří ví, jak na záchranu dat, se z drtivé většiny rekrutují ze skupiny uživatelů, kterým z ničeho nic vypovědělo službu nějaké paměťové médium a oni byli nuceni hledat řešení. Není proto také trochu od věci se informacemi předzásobit, ušetříte se od zbytečného stresu, protože porucha přichází podle Murphyho zákonů zcela nečekaně a v době, kdy jsme na ni nejméně připraveni. Hlásí médium, že z něj nelze číst? Je médium prázdné, i když by nemělo být? V krátkém seriálu vás seznámíme s tím, jak reagovat, pokud taková situace nastane a jak se preventivně bránit zálohováním. Jelikož je ale toto téma velmi obsáhlé, budeme se věnovat hlavně tématu záchrany dat v digitální fotografii.

Kdy ke ztrátě může dojít?
Způsobů jak přijít o data je velmi mnoho, ale abychom nevyděsili méně zkušené uživatele, tak musíme říci, že to není nijak častý jev (v případě náhodné ztráty). Rozhodně ale existuje a je dobré o tomto riziku vědět. Jednou z variant je situace, kdy má fotoaparát poruchu a na paměťové kartě natropí neplechu v podobě pokaženého systému souborů (oblast, kde se ukládají informace o umístění dat na médiu) a v horším případě i přepsáním samotných dat. Toto se může stát i v případě, kdy v baterii dochází energie a fotoaparát nemá tuto situaci dobře vyřešenou. V takovém případě by se měl sám vypnout, což také všechny dělají, ale bohužel existují i výjimky v řadě méně známých výrobců, kteří nemají dobře ošetřený firmware. U fotoaparátů zavedených výrobců jsme se s tím zatím nikdy nesetkali. V případě lokálních malých výrobců již jednou takováto situace v redakci nastala. Pokud se fotoaparát sám bez jakýchkoliv problémů vypne, není se čeho obávat a maximálně přijdeme o snímek, který právě ukládal. Pokud se však fotoaparát při vybití baterií chová nestandardně (na displeji se zobrazí nesmyslné obrazce a znaky, nelze ho vypnout jinak než vyjmutím baterie), je třeba si dávat pozor.
Pokud ztrátu dat nezaviní sám fotoaparát, je tu další, velmi silný, faktor, který umí zničit cokoliv. A to faktor lidský. Stačí promazávat sekvence snímků a setrvačností se připravíme i o snímek, který se povedl. Rychlé ruce, setrvačnost a rutina také mohou způsobit, že si snadno zformátujete kartu. Zřejmě nejhorší variantou je mechanické poškození paměťové karty.

Je možné obnovit vždy všechny snímky?
Bohužel ne. Vždy záleží na konkrétní příčině poruchy. Je však nutné dodržet velmi důležité pravidlo. Nic nezapisovat na poškozené (smazané, nebo zformátované) médium! Přepsaná data jsou ztracena nenávratně. Pokud jsme o data přišli vinou nechtěného smazání, nebo formátování karty, je pravděpodobnost záchrany velmi vysoká. Menší je v případě, kdy data poškodil fotoaparát, protože zde je riziko přepsání dat. Pravděpodobnost záchrany dat z mechanicky poškozené karty je závislá na míře poškození.

Jak můžeme snímky obnovit
Ve většině případů jsou data ztracena důsledkem poškození systému souborů. Drtivá většina paměťových karet používá systém FAT, který ukládá informace o umístění dat na kartě do speciální tabulky, která má vyhrazené určité místo. Formátování není nic jiného, než promazání této tabulky. Médium se jeví prázdné, ale stará data se přepíšou až těmi novými. Pokud tedy pouze médium zformátujeme, tak program na záchranu dat prohledá celé médium a bude se snažit najít ztracené soubory (můžeme si vybrat typy souborů, které hledáme). Existují však i programy, které formátují média tak, že celé médium zaplní například nulami a stará data pak nelze obnovit. Tuto možnost však v současnosti fotoaparáty nenabízejí, je to možné provést pouze ve specializovaných programech v počítači.
Pokud nejsme ochotni platit za služby specializovaných firem, které se živí záchranou dat, můžeme se o tuto proceduru pokusit sami. Nejdůležitější je v tomto případě volba softwaru, který pro záchranu použijeme. Nabízí se zde široká škála programů, které jsou však ve velké většině dostupné pouze jako testovací verze a je nutné za jejich používání platit. Zkušební verze nám zpravidla umí prohledat médium a sdělit kolik souborů nalezla, v lepším případně si je můžeme uložit částečně znehodnocené vodotisky, nebo je nám poskytnut náhled snímků.

Programů je nepřeberné množství, namátkou vybíráme:

 • Recover My Files od GetData Software, http://www.recovermyfiles.com
  Umožňuje zobrazit náhledy nalezených snímků i ve zkušební verzi. Verze 3.3 nalezla pouze ručně zformátovaná data. Adresář poškozený fotoaparátem nenalezla.

 • FileRecoveryTools, http://www.filerecoverytools.com
  Zkušební verze zobrazí pouze počet nalezených souborů. Nabízí se zde programy určené speciálně pro několik typů paměťových karet (CF, MS, SD, miniSD, MMC, SM, xD). Program nalezl všechny ztracené soubory (verze 2.5 pro SD).

 • ObjectRescue Pro, http://www.objectrescue.com
  Zkušební verze uloží nalezené snímky s vloženým nápisem "UNREGISTRED COPY!" uprostřed fotografie a webovou adresou produktu v levém horním rohu. Program verze 2.7 nalezl všechny ztracené soubory, uložil i poškozené.

 • Flash File Recovery od Pantera Soft, http://www.panterasoft.com
  Zkušební verze 1.4 nalezla všechny zformátované soubory z adresáře poškozeného fotoaparátem zobrazila pouze kompletní soubory. Umožňuje zobrazit náhled snímku.

 • VirtualLab Data Recovery od BinaryBiz, http://www.binarybiz.com

 • PC Inspector File Recovery, http://www.convar.com

 • Handy Recovery 2.0, http://www.softlogica.com

Shrnutí
Smazané, či jinak ztracené snímky nepatří k radostem, které digitální fotografie nabízí. Na rozdíl od osvíceného filmu v klasické fotografii lze v případě nechtěného zformátování, nebo jiné nehody data s určitou pravděpodobností zachránit v původním rozsahu. Je však nutné na takovou paměťovou kartu nic zapisovat. Software, který můžeme k prohledání média použít, si můžeme vybrat z velmi bohaté nabídky, ze které jsme v našem článku uvedli pouze zlomek. Cena takovýchto programů je vzhledem k četnosti užití a konkurenci na trhu vyšší, ovšem výrobci vycházejí z předpokladu, že zákazník je ochoten za záchranu dat zaplatit větší peníze. Cena se pohybuje zpravidla okolo 50$.

Tématické zařazení:

 » Praxe  

 » Praxe  » Tipy & triky  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

PC Inspector File Recovery

Autor: Bobeš Muž

Založeno: 20.04.2005, 10:30
Odpovědí: 0

Dobrý den, mohl bych s Vás zeptat, proč jste spolu s hodnocenýmy komerčními produkty netestovali také PC Inspector File Recovery, který je (snad stále) free? Nebylo by možné ho ještě do testu zařadit? Mně už několikrát pomohl, tak by mě zajímalo jeho srovnání s jinými produkty. Děkuji.

Odpovědět na příspěvek

PC Inspector File Recovery

Autor: Bobeš Muž

Založeno: 20.04.2005, 10:38
Odpovědí: 0

Dobrý den, mohl bych s Vás zeptat, proč jste spolu s hodnocenýmy komerčními produkty netestovali také PC Inspector File Recovery, který je (snad stále) free? Nebylo by možné ho ještě do testu zařadit? Mně už několikrát pomohl, tak by mě zajímalo jeho srovnání s jinými produkty. Děkuji.

Odpovědět na příspěvek

OMluva

Autor: Bobeš Muž

Založeno: 20.04.2005, 10:41
Odpovědí: 0

:-) Proboha, počítač se zbláznil, jen jsem dal aktualizovat stránku po odeslání příspěvku a on tam vlítnul znovu. Prosím webmastera, jde li to, o smáznutí omylem zaslaného plus tohoto příspěvku, děkuji, B.

Odpovědět na příspěvek

A co DF bez funkce USB Mass Storage?

Autor: jege Muž

Založeno: 20.04.2005, 12:32
Odpovědí: 1

Funguji tyto programy i u fotoaparaty, ktere se po pripojeni k PC nechovaji jako externi disk, napr. Canon?

Odpovědět na příspěvek

RE: A co DF bez funkce USB Mass Storage?

Autor: Jiří Muž

Založeno: 18.05.2005, 12:11

asi jediná možnost je dát kartu do čtečky, pak už se chová jako externí disk

Odpovědět na příspěvek

Freeware, který se mi osvědčil

Autor: MATiO Muž

Založeno: 20.04.2005, 14:47
Odpovědí: 0

Dobrý den, používám Zero Assumption Digital image recovery - je to FreeWare a už jsem pomocí něho zachránil fotky několika známým. Rozhraní je hodně jednoduché ale funguje. Více info zde: http://www.z-a-recovery.c
om/digital_image_recovery
.htm

Odpovědět na příspěvek

Bezpečnost dat

Autor: Pajas Muž

Založeno: 21.04.2005, 10:05
Odpovědí: 0

Chcete vědět, jak jste na tom s informacemi o zabezpečení nejen svého PC a připojení k internetu? Doplňte si malý dotazník a dozvíte se, jak na tom jste a možná budete překvapeni.
http://www.
snajdr.info
resp. beta pro FireFox na http://www.snajdr.info/sn
ajdr/ff/
Vyhodnocení dotazníku bude zveřejněno po ukončení hlasování (tuto sobotu - 23.4.2005).

Odpovědět na příspěvek

další freware

Autor: breta999 Muž

Založeno: 25.04.2005, 19:19
Odpovědí: 0

já používám Restoration, na www.cestiny.cz je i čeština

Odpovědět na příspěvek

Rest214

Autor: Jim Muž

Založeno: 02.05.2005, 14:47
Odpovědí: 0

Před chvilkou jsem omylem smazal několik fotek z CFII a tak jsem hned zkoušel F-Recovery. Nenašel nic, použil jsem osvědčený restoration (http://www.stahuj.cz/uti
lity_a_ostatni/bezpecnost
/bezpecne_mazani/restorat
ion/) a sáhl s ním na kartu jako na HDD. Obnovil vše a uložil na jinou diskovou jednotku.

Odpovědět na příspěvek

Free a the BEST

Autor: b Muž

Založeno: 28.05.2005, 10:46
Odpovědí: 1

http://www3.telus.net/mik
ebike/Restoration.zip

Odpovědět na příspěvek

Good Progaram 4 recovery

Autor: Restoration Muž

Založeno: 28.06.2005, 01:08

Restoration Nice Pro

Odpovědět na příspěvek

Pomoc s HD

Autor: Kuchtik Muž

Založeno: 02.08.2007, 09:44
Odpovědí: 1

Zdravim, potrebuju radu, vcera jsme zjistil ze muj adresar na hard disku, kde mam asi 5000 fotek z cestovani po zahranici, se zacal chovat divne, tak jsem se kouknul TotalComm. do adresare, ale na prvni pohled vse v poradku, nasledne jsem zjistil, ze vsechny obrazky sice maji spravnou velikost, ale asi 30% z nich nejde otevrit a ani nema nahled. Co myslite ze to je, poskozena FAT? Ja myslim ze odchazi disk, ale nevim zda jsou ta data zachranit, protoze ty poskozene obrazky nejdou jiz koopirovat ani prejmenovat apod...pls help, byla by to ohromna ztrata. :(

Odpovědět na příspěvek

RE: Pomoc s HD

Autor: Kuchtik Muž

Založeno: 02.08.2007, 13:31

Pomohl GetDataBack hura je to zachraneno!

Odpovědět na příspěvek

Díky

Autor: Profa Muž

Založeno: 15.11.2009, 22:42
Odpovědí: 0

Děkuji ti moc, tento program je zázrak, měl jsem první sektor vadný na XD kartě a ještě jeden a bez problémů jsem z karty dostal většinu fotek, i když jiné renomované programy to nezvládli. Ještě jednou díky.

Odpovědět na příspěvek

Pro všechny zoufalce!!!!

Autor: Hela Muž

Založeno: 02.09.2010, 11:45
Odpovědí: 1

Po velmi dlouhém hledání nějakého free prográmku na obnovu mých smazaných fotek z dovči jsem se vydala na pouť po googlu za seriovými čísly a keygeny, musela jsem si natahat do compu takovejch virů, že to snad ani není možný, ALE!!! Konečně jsem po hodinách hledání našla tuhle stránku http://www.shadu51.com/ar
ticle/26/2008/20081101821
.html je tam uvedeno fungující seriové číslo (já jsem použila to 2.) k programu Photo Recovery Genius v 1.3, který si můžete kdekoliv stáhnout... Jsem nejšťastnější!!! Snad budete též

Odpovědět na příspěvek

RE: Pro všechny zoufalce!!!!

Autor: Nikola Muž

Založeno: 26.01.2011, 17:07

Dík Dík Dík funguje to !!!!!

Odpovědět na příspěvek

supr program

Autor: Franta voprsalek Muž

Založeno: 22.09.2010, 22:43
Odpovědí: 1

za velmi kvalitni program povazuji Ontrack.... je tezko k sehnani, ale kdo hleda najde.... muzu jen rici, ze ostatni kde skoncili tento zacina a je mu jedno zda jej vidi system....

dokazal i takove marasy jako i presuny partitiony a smazanych souboru dat do predesleho stavu a navic ma zafixovano ze na dany disk nebude zapisovat.... zvlada mnoho formatu disku.... mi a jinym pozachranoval mnoho souboru.....
ale nektere jine free programy nejsou take k zahozeni....

Odpovědět na příspěvek

RE: supr program

Autor: pavel Muž

Založeno: 18.05.2011, 15:30

a kde ho prosim mohu najit, date nám nejaký link? dekuji pája

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: