Marumi DHG Lens Protect UV – Jak ochránit objektiv - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Tipy & triky

Marumi DHG Lens Protect UV – Jak ochránit objektiv

Marumi-UVfiltr

8. února 2005, 00.00 | Poškození fotoaparátu je rozhodně nemilá záležitost a zvláště jde-li o poškrábání objektivu. Takovéto poškození si vyžádá nemalé finanční náklady na opravu s tím spojené. Chcete vědět jak zamezit poškrábání objektivu?

Jak již název napovídá, dnešní článek se bude týkat hlavně toho, jak efektivně chránit objektiv fotoaparátu. Každý se již asi setkal s fotografiemi, na kterých byly vidět různé nečistoty typu prach, šmouhy, mastnoty apod. U odstraňování takovýchto nečistot z optiky platí stejné zásady jako u klasických fotoaparátů. Jemná smítka a prach se dají ofouknout speciálním nástrojem (balónek, sprej se stlačeným vzduchem) nebo odstranit štětečkem. Na otisky prstů a jiné odolnější nečistoty je potřeba použít buď suchý jemný hadřík, který nepouští chlupy, nebo speciální přípravky na čištění optiky.
Co, ale dělat s tím, když zjistíme, že nečistota nejde odstranit a jedná se o škrábanec první čočky optické soustavy fotoaparátu? V tuto chvíli již nezbývá nic jiného než odnést přístroj do servisu, kde danou poškrábanou čočku vymění. Pokud jde o kompaktní fotoaparáty pravděpodobně vymění nejen celý objektiv, ale i související součástky dle konstrukce – například senzor. U DSLR se oprava omezí pochopitelně pouze na objektiv, ale i tak nebude levná.


I zde platí, že prevence je levnější a bezpečnější než odstraňování následků, zvláště když je řešení tak jednoduché a efektivní. Jako ochranu objektivu lze teoreticky využít jakékoliv čiré sklo zasazené do kroužku se závitem o průměru, který daný objektiv podporuje. Toto čiré sklo však musí mít minimální obrazové zkreslení a minimálně pohlcovat světlo. Pokud bude hodnota takovéhoto filtru dostatečně malá, jeho případné poškození nebolí tolik jako případné poškození objektivu.
Nejběžnějším řešením je proto využito pro ochranu UV optických filtrů. UV filtr, jak již název napovídá, zabraňuje průchodu ultrafialových paprsků do objektivu a zároveň propouští viditelnou část spektra. Jeho hlavní využití je omezení UV paprsků zejména v místech, kde se vyskytuje prudké světlo, například v horách nebo u moře. Přemíra těchto paprsků totiž způsobuje neostrost snímku a ty jsou pak jakoby zahalené mlžným modravým oparem.
V dnešní době je téměř každý digitální fotoaparát vybaven UV filtrem, který je umístěn těsně nad snímačem, takže primární využití UV filtru se téměř vytratilo. V dnešní době se UV filtry používají hlavně jako mechanická ochrana objektivů, protože jde o velmi jednoduché a levné řešení. Mnohem levnější je totiž vyhodit poškrábaný UV filtr než vynakládat finanční prostředky na opravu objektivů. Univerzální použití UV filtru může mít však i své stinné stránky. Zejména levnější filtry bez antireflexní úpravy mohou způsobit nežádoucí odlesky uvnitř objektivu. Proto je třeba pečlivě vybírat mezi širokou nabídkou UV filtrů, které jsou k dostání na trhu. Mezi výrobce kvalitních UV filtrů patří i společnost Marumi, která nabízí celou škálu filtrů a mezi nimi i UV filtry.
Marumi DHG Lens protect UV
Jedná se o UV filtr, vyrobený z čirého skla, který má velmi dobré vlastnosti a takřka netrpí žádnými optickými vadami. Tento UV filtr má na sobě tenkou antireflexní vrstvu, jenž omezuje vznikům odlesků uvnitř optické soustavy objektivu. Jeho okraj je vybaven černým rámečkem, zamezujícím nežádoucím odrazům světelným paprskům, které se odrazí od vnitřní stěny UV filtru.
Některé levnější UV filtry trpí některými obrazovými deformacemi a ztrátou světla při projití slunečního paprsku skrz UV filtr do objektivu. Tyto vady by se měli ukázat po testu na standardním fotografickém terči za konstantních světelných podmínek a při stejném nastavení citlivosti, času a clony. K testování byl použit fotoaparát Nikon D70 se setovým objektivem AF-S DX s ohniskovým rozsahem 18-70 mm.


 
Vlevo je výřez 1:1 ze středu fotografického terče bez použití filtru Marumi DHG Lens protect UV.
Snímek vpravo je výřez 1:1 ze středu fotografického terče s použitím filtru Marumi DHG Lens protect UV.

 
Vlevo je výřez 1:1 z okraje fotografického terče bez použití filtru Marumi DHG Lens protect UV.
Snímek vpravo je výřez 1:1 z okraje fotografického terče s použitím filtru Marumi DHG Lens protect UV.

Z výše přiložených výřezů testovacího terče je patrné, že rozlišení ani ostrost snímku s použitím filtru nemění ani ve středu ani v rozích snímků. Navíc filtr Marumi DHG Lens protect UV netrpí měřitelnou ztrátou světla / vinětací. Nedošlo ani k deformaci slunečního paprsku a zvýšenému výskytu aberace na kontrastních plochách. Při bližším prozkoumání snímků s použitým UV filtrem je i přes veškerou dnešní technologickou vyspělost patrné, že došlo, i když k velmi minimální, ztrátě světelného toku a tím k mírnému ztmavnutí snímku.
Z testu je zřejmé, že UV filtr Marumi DHG Lens protect UV je možné bez jakýchkoliv obav použít pro ochranu prvních čoček objektivů fotoaparátu a tím ji ochránit proti mechanickému poškození.


Závěr
I ve fotografii platí, že prevence je levnější a bezpečnější řešení. I minimální investice v podobě UV filtru zamezí mechanickému poškození objektivu a vrátí se v podobě delší životnosti fotoaparátu a ušetřených peněz za následnou opravu. UV filtr najde využití hlavně u těch, kteří fotografují v exteriéru, kdy je objektiv v největším nebezpečí.
Cena UV filtrů se pohybuje podle velikosti, neboli podle průměru čočky. Společnost Marumi je nabízí od 567,- Kč s DPH za filtr s průměrem 47 mm až po 1765,- Kč s DPH za filtr s průměrem 82 mm.

Průměr filtru Marumi DHG Lens protect UV (mm) Cena s DPH (Kč)
49 567,-
52 581,-
55 615,-
58 645,-
62 757,-
67 817,-
72 919,-
77 1022,-
82 1765,-

Tématické zařazení:

 » Praxe  

 » Praxe  » Tipy & triky  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: