Photoshop tutoriál: Napodobujeme polarizační filtr ve Photoshopu - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Tipy & triky

Photoshop tutoriál: Napodobujeme polarizační filtr ve Photoshopu

12. listopadu 2008, 00.00 | Říká se, že polarizační filtr je jednou z mála věcí, které nelze v Photoshopu napodobit. Samozřejmě je to pravda, určitě je nanejvýš vhodné si polarizační filtr pořídit a užívat ho. Nicméně, pokud jste už z nějakého důvodu pořídili snímky bez tohoto filtru (např. kompaktem, který nemá filtrový závit), lze pomocí určitých technik alespoň částečně napodobit některé aspekty polarizačního efektu. V následujícím tutoriálu vám jednu takovou techniku představíme.

Říká se, že polarizační filtr je jednou z mála věcí, které nelze v Photoshopu napodobit. Samozřejmě je to pravda, určitě je nanejvýš vhodné si fyzický polarizační filtr pořídit a užívat ho. Nicméně, pokud jste už z nějakého důvodu pořídili snímky bez tohoto filtru (např. kompaktem, který nemá filtrový závit), lze pomocí určitých technik alespoň částečně napodobit některé aspekty polarizačního efektu. V následujícím tutoriálu vám jednu takovou techniku představíme.

Co je to polarizační filtr?

Polarizační filtr je jedním z nejužitečnějších filtrů ve výbavě fotografa. Jedná se nejčastěji o šroubovatelné „sklíčko“, které se připevňuje na filtrový závit objektivu fotoaparátu (vyjma například Cokin systému filtrů). Polarizační filtr je konstrukčně upevněn v otočné objímce, pomocí které je možné určovat intenzitu jeho účinku. Polarizační efekt daného filtru dokáže potlačit či zvýraznit různé světelné odrazy na nekovových předmětech (například vodní hladina, skleněná okna a vitríny, listy na stromech aj.).

Dalším významným účinkem polarizačního filtru je jeho schopnost specifického zvýraznění sytosti barev v obraze, čeho dosahuje díky tomu, že odfiltrovává část barevného spektra u odraženého světla od předmětů snímané scény. Jedná se zejména o reflexe od bíle zbarvených předmětů, díky kterým se oslabuje saturace barev v obraze a vytvářejí se různé opary u vzdálenějších objektů, například v krajinné fotografii. Nejefektivnější je používání polarizačního filtru při slunečném počasí, kde ve snímku převládá modrá obloha, kterou polarizační efekt dokáže zajímavě ztmavit a rovněž tak mohou vyniknout například mraky na obloze. Více informací o samotném polarizačním filtru můžete naleznout v našem článku zde.

Ilustrační schéma principu polarizačního efektu

Polarizační filtr je sice digitálně nenapodobitelný v případě eliminace odlesků, ale s pomocí určitých úprav ve Photoshopu lze částečně napodobit například polarizační „zmodrání“ oblohy, kontrast či zvýšení saturace barev v obraze. Pojďme si nyní v našem Photoshop tutoriálu představit vybranou techniku, která by vám takto mohla pomoci.

Otevřete si ve Photoshopu některou fotografii, která byla pořízena za slunečného počasí s převahou modré oblohy. Je třeba použít jen ty fotografie, kde není „přeexponovaný“ modrý RGB kanál. Rovněž je vhodné, kvůli nebezpečí posterizování barev v obraze, použít fotografie s vyšší bitovou hloubkou než je standardních 8 bitů na kanál (JPEG). U dané popisované techniky lze řídit intenzitu provedených úprav ve Photoshopu pomocí korekce průhlednosti finální vrstvy u daného souboru. Pokud jste připraveni, můžeme se do toho „pustit“.

Technika na částečnou simulaci polarizačního filtru

Daná technika využívá opět efekty prolínání vrstev a na své si přijde i náš „kouzelný“ dialog „Apply Image“, který jsme již využívali v našem minulém Photoshop tutoriálu.

Otevřeme si ve Photoshopu vhodnou fotografii a zduplikujeme si „Background“ (Pozadí) vrstvu, abychom si zachovali původní vrstvu.

Duplikujeme vrstvu

Pojmenujeme si vrstvu podle svého uvážení

Nyní si v menu „Image“ (Obraz) otevřeme dialog „Apply Image“ (ovlivňuje barevnost a kontrast snímku díky různým režimů prolínání) a nastavíme tyto hodnoty polí: „Layer“(vrstva)=“Background“(Pozadí); „Channel“= „Blue“ (Modrý RGB kanál); „Blending“ (Prolínaní)= „Vivid Light“ (Syté barvy). Nesmíme zapomenout zaškrtnout políčko „Invert“ (Převrátit).

Cesta k dialogu „Apply Image“

Nastavení dialogu „Apply Image“

Potvrdíme příkazem „OK“ a nelekneme se, že obrázek nyní vypadá trochu „sci-fi“ - za okamžik již bude snímek vypadat o mnoho lépe. Vybereme horní vrstvu a v roletce režimů prolínání vrstev zvolíme režim „Overlay“ („Překrýt“). Zbývá nám si jen „pohrát“ s nastavením průhlednosti dané vrstvy a máme nastavení hotovo (doporučujeme volit průhlednost vrstvy v rozsahu 20 až 50 procent). Je vhodné si nastavit zobrazení snímku v poměru 1:1 a dát si pozor na možný výskyt posterizování barev v obraze a dle toho ubrat, více zprůhlednit horní vrstvu či použít například nástroj Photoshopu na redukci šumu (Menu „Filter“-“Noise“-“Reduce noise“).

Nastavení průhlednosti vrstvy

Změna režimu prolínání vrstvy na režim „Overlay“

Snímek před úpravou

Snímek po úpravě

Daná technika, jak je vidět, částečně napodobuje efekt polarizačního filtru zejména v oblasti selektivního ztmavení modré oblohy a zvýšení saturace barev. Rovněž došlo k určitému zvýšení kontrastu ve snímku. Samozřejmě nejlepší cestou, jak dosáhnout polarizačního efektu, je si odpovídající filtr zakoupit a používat ho již přímo při fotografování. Pozdější úpravy ve Photoshopu mohou tento efekt napodobit jen z části. Přesto věříme, že vám uvedená technika pomůže „polarizačně oživit“ některé vaše fotografie.

Tématické zařazení:

 » Zpracování  

 » Praxe  

 » Zpracování  » Úpravy fotografií  

 » Praxe  » Tipy & triky  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

A co obláček?

Autor: Libb Muž

Založeno: 12.11.2008, 05:09
Odpovědí: 6

Už to, že jste si jako demo snímek vybrali oblohu bez mráčku u mě tento postup degraduje. Vždyť hlavními devizami polarizáku je právě zkontrastnění mraků a eliminace odlesků (a to teda v Photoshopu nedáte ani omylem)

Odpovědět na příspěvek

RE: A co obláček?

Autor: Daniel Poláček Muž

Založeno: 12.11.2008, 08:49

Dobrý den,
patrně došlo k nedorozuměni, v tomto tutoriálu bylo několikrát zdůrazněno, že polarizační efekt je digitálně nenapodobitelný zejména v eliminaci odlesků a třeba například "zkontrastnění" mraků". Takže doufám, že tím je vše vysvětleno :)

Přeji pěkný den
S pozdravem
Daniel Poláček

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: A co obláček?

Autor: V. H. Muž

Založeno: 13.11.2008, 00:26

V článku nazvaném "Napodobujeme polarizační filtr ve Photoshopu" je několikrát zdůrazněno, že polarizační filtr je digitálně nenapodobitelný. Není něco špatně?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: A co obláček?

Autor: Pavel Černík Muž

Založeno: 13.11.2008, 08:31

ne, není.
viz článek "Šokující odhalení: Vražda a sex za všechny prachy!"
http://www.stud
ak.cz/clanky-detail/232/

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: A co obláček?

Autor: V. H. Muž

Založeno: 13.11.2008, 08:53

Pak ale autor zůstal v půlce cesty. Podle toho článku by se to mělo jmenovat "Šokující tutorial! Exkluzivní náhrada nemravného polarizačního filtru Photoshopem. Zločin?" ;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: A co obláček?

Autor: Pavel Černík Muž

Založeno: 13.11.2008, 09:15

hehe.. z Vás by byl dobrý novinář :-D
a autor asi nedával ve škole moc pozor.. no neva.. já bych mu to pro tentokrát odpustil ;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: A co obláček?

Autor: Václav Muž

Založeno: 15.11.2008, 20:05

Už jsem se bál,že mám něco s očima.Příspěvky v této diskuzi mě ujistily,že to ještě není nejhorší.Nechci moc kritizovat,to je to nejlehčí a navíc jsem vyložený amater.Tohle se asi opravdu nepovedlo.Ten původní snímek je opravdu lepší,nebo jsem opravdu nepochopil co nám chtěl autor sdělit.Přeji hezký večer.

Odpovědět na příspěvek

Vypadá to divně - kupte si raději ten filtr

Autor: Martin Muž

Založeno: 12.11.2008, 07:59
Odpovědí: 1

Takže obloha má sytější barvu, ale ujždí do divně fialové.
A listí na stromě? Na původním obrázku se lesklo a bylo trochu do žluta, na upraveném obrázku jsou odlesky zvýrazněny i s divným odstínem.
Výsledek: obávám se, že polarizák doopravdy v počítači nahradit nejde !!!

Odpovědět na příspěvek

RE: Vypadá to divně - kupte si raději ten filtr

Autor: Daniel Poláček Muž

Založeno: 12.11.2008, 08:54

Dobrý den,
děkuji Vám za příspěvek do diskuze. Jak jsem v článku několikrát zdůraznil, tak polarizační efekt není napodobitelný v eliminaci odrazů. Je možné částečně napodobit specifickou saturaci barev. Na mém počítači jsem obloha vypadá modře, nicméně pokud vidíte fialový odstín, můžete ho zkorigovat napříkad přes vrstvu úprava "Selektivní barva".

Mějte se hezky.
S pozdravem
Daniel Poláček

Odpovědět na příspěvek

WOW

Autor: Matouš Horáček Muž

Založeno: 12.11.2008, 08:08
Odpovědí: 3

Tak tohle kdyby mi provedl polarizak, tak ho z toho fotaku zase pekne rychle sundam. Tohle je fakt strasny! Normalne se diskuzi moc neucastnim, ale tohle, moji mili, jste radeji nemeli vubec ukazovat, dyt jste ten puvodni obrazek uplne znicili.
Preji hezky zbytek dne.

Odpovědět na příspěvek

RE: WOW

Autor: Daniel Poláček Muž

Založeno: 12.11.2008, 09:03

Dobrý den,
tento tutoriál si rozhodně nebral za cíl konkurovat polarizačnímu filtru, pokud jste ho četl pozorněji, tak je v něm několikrát zdůrazněna rada si "polarizák" pořídit a užívat ho. Takže tento tutoriál neberte jako pokus "zvítězit" nad polarizačním filtrem (to je samozřejmě nesmysl), berto to prosím jako jen jednu z možných cest jak se pokusit napodobit alespoň částečně specifickou saturaci barev. Toť vše.

Přeji Vám pohodový den.
S pozdravem
Daniel Poláček

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: WOW

Autor: AIi Muž

Založeno: 17.11.2008, 03:03

Uz po nekolikate zduraznovat, ze filtr nahradit softwarove nelze u clanku s timto nazvem je jen o neco mene prime, nez napsat, ze jsem potreboval o necem psat, nebylo tema, tak sem si vycucal clanek z prstu, ale jelikoz k nicemu neni, tak nikomu neublizi, tak proc ho i nezverejnit

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: WOW

Autor: Daniel Poláček Muž

Založeno: 18.11.2008, 09:55

Zdravím pana "Ali",
kritizovat umí každý, je to přeci tak jednoduché...rozhodně je to jednoduší než zapnout Photoshop a zkusit si daný postup na nějakém svém snímku a pak teprve napsat svůj názor. Zkuste to, soudím i podle ostatních komentářů, že nejste jediný čtenář, který si jen přečte článek bez vyzkoušení daného postupu v praxi a "střemhlavě" se "vrhá" do kritiky.

Přeji Vám příjemný den a pohodový relax u Photoshopu.

S pozdravem
DP.

Odpovědět na příspěvek

ztmaveni oblohy

Autor: MD Muž

Založeno: 12.11.2008, 09:34
Odpovědí: 0

...delam nejlepe funkci Selective Colors, kde se modra a cyan ztmavi.

Odpovědět na příspěvek

:) :) :)

Autor: Jiří Muž

Založeno: 12.11.2008, 16:47
Odpovědí: 0

Pěkný tutoriál o tom, jak udělat z normální modré oblohy zašuměnou divnou plochu :)

Odpovědět na příspěvek

Prasárna na druhou

Autor: Mike Muž

Založeno: 13.11.2008, 20:16
Odpovědí: 0

No to je fakt mazec :-)))) Tak to bych raději celej komp hodil z okna než abych to používal.

Odpovědět na příspěvek

Napodobujeme polarizační filtr ve Photoshopu

Autor: icarlos Muž

Založeno: 22.11.2008, 13:59
Odpovědí: 0

Asi je lepší CPL

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: