Příběh rozbitého objektivu - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Tipy & triky

Příběh rozbitého objektivu

3. ledna 2006, 00.00 | Kovářovic kobyla chodí bosa... A tak se čas od času stane, že ač v redakci píšeme pro vás o pravidlech fotografování, sami někdy pravidla porušíme. A jak to potom dopadá a kolik to stojí, se dozvíte v tomto článku.

Při testech objektivů a fotoaparátů s nimi hodně a často ve studiu i v terénu manipulujeme. Vyžaduje si to účel testů - prověřit objektivy či fotoaparáty v co největším množství situací a světelných podmínek. Na závěr každého článku se též snažíme pro vás připravit tzv. "živé fotografie" - fotografie, které jsou pořízeny v reálných světlených podmínkách a které, jak věříme, dosahují vysoké kvality technické i fotografické. Při takové práci, kdy člověk často mění objektivy, používá nejrůznější příslušenství, nasazuje fotoaparát na stativ a za chvíli ho opět sundavá se někdy zapomene na těch několik málo zásad, které jsou vesměs známé, ale někdy podceňované. A právě jednu takovou zásadu jsme letos v létě porušili a nechtěně tak prověřili techniku v destruktivním režimu.

Stativ
Vyrážíte-li na toulky letní krajinou či na dovolenou, bytelný a těžký stativ se nosit nechce. Expoziční časy vycházejí krátké, a tak až na speciální případy (noční fotografie, rozmazaná voda, infračervená fotografie atd.) slouží stativ spíše jako "třetí ruka", která umožní pohodlně ovládat fotoaparát a používat nejrůznější příslušenství. Blesk, filtry, předsádky, mezikroužky atp. se nepoměrně snadněji nasazují, když je fotoaparát na stativu, než když vám visí na krku. Navíc stativ umožní jednou najít kompozici, zarámovat obraz, vyrovnat horizont či svislice a potom se již  soustředit výhradně na expozici, barvy, filtry atd. Takže lehký stativ stačí - vždyť rozhýbání snímku přeci v létě skoro nehrozí...


Lehké plastové stativy jsou velmi oblíbené, zejména pokud nehrozí rozhýbání snímku. Při jejich použití ale nezapomeňte stativ vždy zatížit - třeba lahví s vodou zavěšenou například na pro tento účel přítomný hák.

Nechtěná fotoplachta
Jenže je tu zrada - pokud fotografujete většími a těžšími fotoaparáty, zejména zrcadlovkami, tak těžký fotoaparát s objektivem na 1,5 metru vysokém a lehkém stativu je velmi nestabilní soustava! Vysoko umístěné těžiště sice díky roztaženým nohám stativu nepůsobí na první pohled moc vratce, ale jen do situace, než zafouká vítr. Celková plocha fotoaparátu nastavená větru (jako plachta) dosahuje i několika decimetrů čtverečných a další příslušenství (filtry, blesk, látka pro zakrytí hledáčku atd.) ji může ještě zvětšit. Je to možná k nevíře, ale tato "fotoplachta" dokáže při silnějším větru vychýlit fotoaparát mimo stabilní polohu a stativ i s fotoaparátem zcela převrátit! A co se potom stane lze snadno domyslet!


Velké přístroje zejména s nasazeným nejrůznějším příslušenstvím jsou schopné postavit do cesty větru "fotoplachtu" o ploše i několika decimetrů čtverečných. Vítr je potom schopný povalit stativ i s fotoaparátem.

Scénář pádu
A stalo se to i nám. Při jednom letním fotografování se nám nechtělo tahat těžký stativ, použili jsme oblíbený, malý, lehký a přitom dostatečně vysoký plastový stativ, na jehož vrchol jsme připevnili těžkou DSLR Canon EOS 10D s objektivem Tokina AT-X124 12-24mm f/4 Pro DX a na ní ještě plošně velký přechodový filtr Cokin. A neštěstí bylo hotovo. Několik náhledových snímků se podařilo bez ztráty květinky ale potom, zrovna ve chvíli, kdy jsme se skláněli k fotobrašně, zafoukal silný nárazový vítr a celý stativ i s fotoaparátem se poroučel k zemi. Naneštěstí jsme právě fotografovali na skalnatém povrchu a tak fotoaparát i s objektivem a filtry dopadl tvrdě na skalnatou zem.


Ukázka místa, kam fotoaparát i se stativem padal.

Fotoaparát dopadl z výšky cca 1,5 metru objektivem dolů v úhlu cca 45° tvrdě na skálu. Přední čočka objektivu měla namontován polarizační a přechodový filtr, a ty se oba pádem zcela zničily. Úhel dopadu navíc způsobil odlomení kovového bajonetu objektivu pevně držícího v těle fotoaparátu. Tělo Canonu EOS 10D se zbytkem objektivu a stále připevněné na stativu se potom ještě několikrát převrátilo, což zanechalo na kovovém těle a očnici hledáčku 10D několik šrámů.

Obhlídka škod
Přechodový filtr Cokin vyletěl z držáku, sice vydržel celý, ale je silně poškrábán, a tudíž nepoužitelný. Polarizační filtr na přední čočce objektivu schytal nejsilnější náraz, zdeformoval se a rozletěl na 2 části. Díky tomu je dobře vidět polarizační fólie, která je sevřena mezi dvěma otáčivými skly. Objektiv Tokina 12-24mm je plastový, a tak se svojí odolností nemůže vyrovnat kovovým konkurentům. Objektiv se v místě napojení kovového bajonetu na plastový zbytek objektivu rozlomil - bajonet zůstal v těle fotoaparátu a přední část se kutálela po skále.


Objektiv Tokina 12-24mm dopadl špatně. Náraz oddělil kovový bajonet od zbytku jeho těla.

A jak dopadlo tělo DSLR?
Je to k nevíře, ale mimo šrámů na zadní části - zejména na očnici hledáčku, přežilo bez následků. Po odstranění torza objektivu z bajonetu a nasazení jiného objektivu jsme provedli test funkce zrcátka (bez problémů), test funkce závěrky (bez problémů) a zejména jsme se strachovali o funkci zaostřovacího systému. Přeci jenom je to jemné soustrojí kalibrované na desetiny milimetru a pád na kámen z výšky 1,5 metru mu asi neprospěje. Jeho rozkalibrování by se přitom projevilo chybným ostřením buď před nebo za správný bod (tzv. front či back focus). Provedli jsme proto pečlivé testy s překvapivým závěrem - bez problémů!


Autofocus DSLR je velmi citlivé zařízení sestávající mj. ze 2 zrcátek, přičemž délka několika světelných drah je kalibrována na desetiny milimetru!

Vnitřek objektivu
Díky nechtěné rozborce můžeme nyní nahlédnout do nitra objektivu Tokina AT-X124 12-24mm f/4 Pro DX:


 

Závěr
Nejsme ani první ani bohužel poslední, komu fotoaparát spadl ze stativu. Míra destrukce je přitom závislá na tom, na co fotoaparát padá (mech v lese versus ostré a tvrdé skály), na úhlu pádu a řadě dalších faktorů, které jsou ale mimo jakoukoliv naší kontrolu. My jsme měli smůlu - zrovna jsme fotografovali na tvrdé a ostré skále, ale současně štěstí - úhel dopadu sice zcela zničil objektiv a filtry, ale umožnil přežít tělu. A tak jsme nechtěně otestovali, že odolnost současné fototechniky je překvapivě vysoká, zejména u fotoaparátů a objektivů konstruovaných z hořčíkových slitin. Ty rozhodně nejsou žádnou skleníkovou květinkou a jsou konstruovány a určeny do opravdového terénu. Pád na kámen ale rozhodně nezkoušejte!

A závěrečné shrnutí vykoupené škodou cca 20 000 Kč

  • Při výběru stativu posuzujte jeho tuhost, pevnost a stabilitu.
  • I když máte fotoaparát na stativu, snažte se ho mít díky popruhu i na krku.
  • Vždy vyrovnejte stativ do svislé polohy - nekompenzujte nesvislou polohu hlavou stativu, snižujete tím stabilitu.
  • Stativ zatižte, buď zátěží zavěšenou na hák, nebo alespoň přihrňte něco těžkého na nohy stativu.
  • Jako zátěž může sloužit láhev s pitím, kameny, brašna atd.
  • Nepodceňujte vítr - zejména s různým příslušenstvím na fotoaparátu se zvyšuje plocha "fotoplachty".
  • Při nákupu fototechniky zvažte, jak se k ní budete chovat a co bude muset při fotografování vydržet. Pokud usoudíte, že to bude pro ní náročné, kupujte výhradně kovové výrobky s minimem plastových dílů.
  • Podobně nebezpečná je překotná výměna objektivu, kdy hrozí jeho pád. Měňte objektivy opatrně, nejlépe s tělem pověšeným na krku a s objektivy v obou rukou.
  • I když vám upadne objektiv a rozbije se na kusy, nezoufejte. Zůstane vám sluneční clona, přední i zadní krytka :-)

Tématické zařazení:

 » Praxe  

 » Praxe  » Tipy & triky  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

no nevim

Autor: bob222 Muž

Založeno: 03.01.2006, 08:21
Odpovědí: 1

Ta rada c.2 pri praci so stativom - nevim nevim. Ak pracujete s prislusenstvom a ste dlhsie na jednom mieste, otacate sa viackrat k brasni a podobne, je otazkou casu, kedy na popruh zabudnete a urobite krok s popruhom, s fotakom aj so stativom. Katastroficky scenar je, že padne fotak, stativ aj vy...

Odpovědět na příspěvek

RE: no nevim

Autor: Bitovod Muž

Založeno: 03.01.2006, 23:32

"...urobite krok s popruhom, s fotakom aj so stativom". Naprosty souhlas, to je presne ten duvod, proc v okamziku, kdy nasazuju fotak na stativ s tim, ze budu fotit vic nez jednu fotku, tak sundavam remen z fotaku i ze stativu...

Odpovědět na příspěvek

podobný příběh s lepším koncem

Autor: Petr Sýkora Muž

Založeno: 03.01.2006, 10:51
Odpovědí: 0

Asi jsem měl větší štěstí, svojí D70 s objektivem sigma 70-300mm (docela váha!) jsem také měl na stativu min 150cm a spadnul mi z mírného kopečku objektivem přímo na betonovou cestičku - mnohem delší dráha letu fakt rána - nepadal do kopce ale z kopce! Měl jsem nasazený pol filtr a UVčko. Oba filtry na maděru a stržený závit na objektivu. Ale po vyčištění v servisu a protažení závitu jiným filtrem (plastový závit), mohu bez problémů používat objektiv a D70? Ta je v pohodě. Ještě jsem jí pro jistotu nechal prohlédnout v servisu. Fakt mě překvapilo co vydrží a díky za to, protože krash by mě fakt nasr... :-)
Jěště dodám, že příčinou pádu nebyl vítr ale pes no spíše psík, který se kolem lehce proběhl a když myslím lehce tak si to představte - 3kg pudlík. :-)
Takže pozor nejen na vítr a hodně zdaru do roku 2006
Syky

Odpovědět na příspěvek

Děkuji za crash test

Autor: Hitman Muž

Založeno: 03.01.2006, 14:22
Odpovědí: 0

Snad jen poznamka Cena 10D zacina mit mensi hodnotu nez ten rozbity objektiv:). A ten objektiv nakonec nesel opravit? Vypada to ze by to servis mohl dat dohromady.

Odpovědět na příspěvek

K čemu lehký stativ?

Autor: thr Muž

Založeno: 03.01.2006, 18:34
Odpovědí: 1

Popravdě moje zkušenosti jsou takové, že výsledky z ruky jsou většinou lepší, než z nějaké parodie na stativ. On totiž když se takový stativek rozvibruje, tak je to v pytli. U vyloženě nočních snímků třeba 10s to tolik nevadí, po nárazu zrcadla se uklidní a zbytek expozice už je OK, ale užíva ho s vizí zlepšení kvality při focení krajiny ve dne je IMHO o ničem. Ta rada se zátěží v článku je mimochodem velmi dobrá, to trochu pomůže, ale pořád to není ono :-( Řekl bych, že MA190 zas tak těžké není...

Odpovědět na příspěvek

RE: K čemu lehký stativ?

Autor: Roman Pihan Muž

Založeno: 04.01.2006, 13:15

Stativ přeci neslouží jen a vždy k omezení rozhýbání snímku! Často též slouží k tomu, abyste udělali několik stejných fotek či nemuseli znova a znova hledat kompozici! Také s přislušenstvím (filtry atp.) se pracuje snáz, je-li foťák na stativu.

Odpovědět na příspěvek

Dalsi objektiv?

Autor: Armas Muž

Založeno: 03.01.2006, 22:39
Odpovědí: 1

Mam dotaz na Romana Pihana: pletu si souvislosti, nebo to je dalsi invazivni test, ktery prokazal, ze 10D vydrzi vice nez objektivy? (Jan Brezina na Invexu rikal neco o padu 10D z balkonu...)

Odpovědět na příspěvek

RE: Dalsi objektiv?

Autor: Roman Pihan Muž

Založeno: 04.01.2006, 13:12

Nevím, co máte na mysli. Prostě se to stalo (protože jsem trubka) a tak jsme to popsali. To je celé. nic víc, nic míň.

Odpovědět na příspěvek

Me to tak draho nevyslo....

Autor: Zakov Muž

Založeno: 05.01.2006, 17:15
Odpovědí: 0

... ale i tak to byla docela palka. Upadl mi kompakt Minolta Z3 z parapetu okna na zem dovnitr do mistnosti. Mel jsem ho totiz na tom uzasnem malem stativu s ohybacima nozickama. Objektiv sice zustal u fotaku ale vnitrek byl malinko "zamichanej". Vymena objektivu stala 5500,-

Odpovědět na příspěvek

Doplneni clanku

Autor: Slavek Muž

Založeno: 06.01.2006, 22:20
Odpovědí: 0

Jeste mi chybi pro uceleni, komu byla zpusobna skoda a jak se na to tvarili... jen tak ze zvedavosti se ptam.

Odpovědět na příspěvek

Moje nehoda...

Autor: Ondřej Prosický Muž

Založeno: 08.01.2006, 14:37
Odpovědí: 0

Psal jsem to nyni do diskuze, ale sem rozhodne patri. Fototechnika lecos vydrzi, ale rozhodne je na miste opatrnost. Cituji z fora "Canon":
... je to takova neprijemna zkusenost. Ale nakonec to bylo stesti v nestesti, mohlo to dopadnou mnohem hur.
Tak pro ty, koho to zajima:
Fotil jsem kolibriky v Kostarice (pomerne frekventovane misto), cekam na kamenite cestice, oko zrovna ne na hledacku, koukam po okolnich vetvych, kdyz tu slysim ranu. Stativ s 20D, 400/5,6 a s bleskem lezi na sutrech. Ani jsem se nepidil, kdo to s sebou stahnul dolu, jen jsem okolo slysel nejake udivene "Aaaaaacchhhh..." Vysledek, sram na laku clony objektivu, ktera to cele ztlumila, naseklej reminek od tela fotaku a vylomena patka blesku ze sanek tela (v patek jsem byl AWH, oprava cca 1000 korun) a 300 novych sedivych vlasu na hlave z psychicke ujmy. Telo a objektiv ale funguje!
Pro ty co foti venku mam doporuceni, pouzivejte slunecni clonu i kdyz nesviti slunce, uz mi nekolikrat podobne zachranila objektiv.
Ondrej P. - http://www.naturephoto.cz

Odpovědět na příspěvek

Padalo se ze strechy auta...

Autor: Nimbin Muž

Založeno: 29.01.2006, 20:18
Odpovědí: 0

Ja mam podobnou zkusenost, i kdyz ne ze stativu, ale z auta. Na cestu po Australii jsem si poridil objektivek Sigma 125-400 - je to docela tezke delo... A to se vi, ze clovek stale menil objektivy, pouzival ruzne filtriky a menil amenil, kdyz tu najednou kryt na objektiv nikde! Toz co, prvne jsem to resil nasazenym polarizakem (BW) s krytem, ale ten jak vite vice nedrzi nez drzi (ten kryt). Tak jsem pouzival stale nasazenou slunecni clonu a vse pekne nasazeno na fotacku. Az do doby, kdy jsme projizdeli v podvecer krajinkou pred bouri a ty mraky a barvy... Myslim, ze nemusim popisovat, proste nadhera - okamzite zastavit vyfotit a jet dal. Delal jsem tento ritual nescetnekrat -vymenil Sigmu za Canon 28, vyfotil a jedem. Kdyz tu najednou po 5 metrech rana a ja jen stacil rici: "Ja jsem p... objektiv!" Ja proste nechal tu svou Sigmu na strese auta a ta spadla na afalt -NASTESTI mela nasazenou slunecni clonu, byl tam jeste UV filr. Pri pocitani skod jsem zjistil akorat jednu ulomenou "pacicku" drzici clonu, servanou aretaci na drzeni okrouzku ke stativu, par skrabancu, taky se nekam zatoulal kryt z druheho objektivu. Co me ale hlavne mrzi, ze jsem nevyfotil nasledny zapad slunce nad tou krajinou, protoze jsem byl tak nasr... a zabrany hledanim krytu, ze na foceni nebylo ani pomysleni....
Co zaverm? Slunecnim clonam ZDAR! :)

Odpovědět na příspěvek

stativ star 63

Autor: Jakub Muž

Založeno: 24.12.2010, 21:05
Odpovědí: 0

tak tento stativ, čerstvě pořízený z druhé ruky mi vydržel přesně půl dne. Odpoledne jsem ho koupil, večer jsem na něho nasadil zrcadlovku, při dotahování se ozvalo lup hlava na dvě půlky a kdybych se po fotoaparatu nevrhl, tak jsme mohl dopadnout stejně...

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: