sRGBprint expanduje: tiskněme kvalitně a levněji - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Tipy & triky

sRGBprint expanduje: tiskněme kvalitně a levněji

12. října 2010, 00.00 | Není žádným tajemstvím, že inkjet obecně platí za tu nejlepší volbou pro kvalitní tisk a věrné zobrazení digitálních fotografií. Ostatní technologie se již dlouhou dobu snaží (více či méně úspěšně) inkoustovému tisku alespoň přiblížit. Konica Minolta nedávno představila zcela novou a unikátní službu sRGBprint, kombinující výhody inkjetového a digitálního tisku. První říjnový den spouští provoz zárověň i první externí poskytovatel sRGBprint v ČR - společnost PrintActive, se sídlem v Ustí nad Labem.

Kvalita a věrné zobrazení (zahrnující odpovídající rozlišení, barevnou věrnost a široký gamut), to jsou hlavní parametry, které požadujeme od fotografického tisku. Inkjetový tisk to, v kombinaci se správným typem papíru a funkční správou barev (CMS), splňuje. Nicméně za rapidně vyšší cenu než u digitálních tiskových technologií. Oproti tomu, digitální tisk doteď nebyl pro tisk fotografií příliš vhodný, neboť pokulhával přesně tam, kde inkjet triumfoval. Na to se nabalovaly další problémy v podobě malého rozlišení tisku (dpi), menšího gamutu, neustálých přechodů mezi barevnými prostory (RGB vs. CMYK --> DSLR vs. tiskárny) a v neposlední řadě také v použitých tiskových médiích (kancelářský vs. fotografický papír). Společnost Konica Minolta představila zhruba před půl rokem novou službu sRGBprint, kombinující výhody obou (zcela rozdílných) systémů tisku. Dané řešení uvedla KM do praxe ve spolupráci s českou společností Grafie CZ a japonskou EIZO Nanao Corp (v ČR zastoupenou společností Avnet s.r.o.). První říjnový den spouští svůj provoz zárověň i první externí poskytovatel sRGBprint v ČR a tím je společnost PrintActive se sídlem v Ustí nad Labem.Jaroslav Stibor (PrintActive, s.r.o.) přebírá z rukou Martina Pilného (ředitel divize produkčního tisku, Konica Minolta) certifikát k provozování pracoviště sRGBprint

sRGBprint

Projekt, kombinující moderní digitální tiskové (a zobrazovací) technologie společností Konica Minolta a Eizo Nanao Corp., s větším důrazem na vizuální obrazovou komunikaci a individuálním přístupem ke každé zakázce. Princip spočívá v tom, že zákazník (profesionální fotograf) nejprve navštíví certifikované pracoviště sRGBprint a sdělí mu své požadavky - co chce tisknout, kolikrát, na jaký formát, typ média, popř. další požadavky (např. dokončovací řešení - vazba, ohýbání, děrování, lepení, laminace ap.). Poté přijde na řadu tzv. RBG softproof technologie, spočívající v kontrole barevnosti na monitoru - na úrovni barevného rozsahu standardu sRGB, starající se o barevnou věrnost a její kontrolu před i po tisku. Celý proces je neustále kontrolován a průběžně konzultován - jak speciálně vyškoleným personálem, tak i samotným zákazníkem. Velká výhoda spočívá v tom, že změny (např. barevnost) lze provádět i během tisku a není problém samotný tisk opakovat (a pozměnit) i v delším časovém horizontu. Všechna sRGBprint pracoviště jsou přísně hlídána přímo Konicou Minoltou a nezávislou certifikační autoritou v oboru – společností Grafie CZ, s.r.o.. Projekt sRGBprint je určen pro ryze profesionální tisk digitálních fotografií a poskytuje tisk, kvalitativně velice blízký tisku inkoustovému, ovšem za výrazně nižší cenu než je tomu právě u inkjetu.Konica Minolta bizhub C65hc
Úpravy lze provádět ještě během samotného tisku přímo na pracovišti

foto: Martin Hájek

Hardware & Software

Konica Minolta uvedla loni na trh digitální tiskový stroj KM bizhub PRO C65hc, využívající speciálních tonerů High Chroma a speciálního RIPu pro převod v barevných prostorech, díky čemuž zařízení dosahuje tiskového výstupu vizuálně srovnatelného s barevným rozsahem sRGB. Může tak tisknout na standardní fotografický papír a výsledky jsou velice blízké klasickému inkjetu! KM bizhub PRO C65hc je zároveň vlajkovou lodí projektu sRGBprint. Mezi další důležitá hardwarová vybavení pracovišť sRGBprint patří profesionální LCD monitor Eizo CG245W. Ten se stará o barevnou věrnost a zahrnuje mimo jiné též interní hardwarovou kalibraci a měřicí zařízením pro kontrolu stability zobrazení. Monitor CG245W pokrývá 100% barevný rozsah sRGB a 98% rozsah Adobe RGB 1998. Certifikované pracoviště sRGBprint dále disponuje PC s profesionálním DTP programovým vybavením Adobe CS5 Design Standard - pro kontrolu, editaci a grafické zpracování obrazů do podoby polygrafického produktu a finální přípravy tiskové úlohy v prostředí RGB workflow. Pro kontrolu výstupů je k dispozici kalibrovaný zdroj světla - (odpovídající teplotě 5 500 K), vytvářející standardizované podmínky pro porovnání výtisků s náhledem na monitoru.Kontrola barevné stálosti: EIZO řady CG + normované světlo
foto: Martin Hájek

Poskytovatelé vs. zadavatelé sRGBprint

Poskytovateli budou komerční subjekty na území ČR (se speciálně proškolenou obsluhou), kteří se stanou součástí celoplošně budované sítě s jasně definovanými technologickými standardy pro shodnost tiskového výstupu v oblasti barevné reprodukce sRGB. Kromě toho budou zapojeni do skupiny dalších poskytovatelů tisku se shodnou technologií a stanou se součástí projektu sRGBprint s aktivní marketingovou podporou a profesionálním odborným zázemím Konicy Minolty, EIZO a Grafie CZ. Veškeré informace pro potenciální zájemce o provozování služby sRGBprint jsou k dispozici na tomto odkazu. Typickými zákazníky jsou ti, kteří požadují vyšší produkce tisku avšak při zachování vysoké kvality a nižších nákladů. Pracoviště sRGBprint k výše uvedenému ještě navíc přidávají vysoký tiskový výkon, jedinečný tisk v prostředí RGB workflow, stabilitu a opakovatelnost. Služba si zakládá na osobní komunikaci: zadavatel --> poskytovatel, přičemž poskytovatelé vytvoří jak celorepublikovou síť sRGBprint pracovišť, tak i v jednotlivých regionech zázemí pro své zákazníky (jak v podobě kvalitních tisků tak i dalších dokončovacích operací).Webová podoba projektu sRGBprint

První sRGBprint pracoviště v ČR

Dne 1. 10. 2010 bylo uvedeno do provozu první certifikované pracoviště sRGBprint, konkrétně ve společnosti PrintActive, s.r.o. v Ústí nad Labem. Dynamická ústecká společnost PrintActive poskytuje v rámci sRGBprint služeb profesionální zázemí v podobě kvalitního tisku fotografií i komplexního zpracování, resp. adjustáže tiskových výstupů (laminování, rámování a různých typů knižních vazeb). Na www.sRGBprint.cz v sekci Zadavatel naleznete na mapě znázorňující pokrytí ČR službou sRGBprint, od 1. 10. 2010 nově i společnost PrintActive.
Profesionální fotografové tak mohou v dané lokalitě naplno využívat kvalitní a cenově dostupný produkční profesionální tisk fotografií (včetně následného postprocesingu). Jednou z hlavních předností služby, potažmo certifikovaného pracoviště je (kromě ceny a kvality) garantovaný individuální přístupu ke klientovi. Všechny subjekty stojící za službou sRGBprint (Konica Minolta, Grafie a EIZO - resp. Avnet s.r.o.) navíc garantují neustálý dohled nad všemi pracovišti sRGBprint a profesionálně vyškolenou obsluhou, která musí dodržovat přesně definované postupy při kontrole tiskové kvality. Vše je navíc namátkově kontrolováno současně i nezávislým subjektem.První výtisky z certifikovaného pracoviště sRGBprint si se zájmem prohlíží účastníci tiskové konference.

Závěrem

V oblasti tisku fotografií zatím pevně svírá otěže inkjet, neboť nabízí (vzhledem k ostatním technologiím) vysoký gamut, věrnější zobrazení, zkrátka realističtěji vypadající výtisky. Na druhou stranu je však stále též i relativně dost drahý. Služba sRGBprint si neklade za cíl přímo konkurovat inkjetovému tisku (vzhledem k zatím malému pokrytí, relativně vysoké technologické náročnosti a také vesměs konzervativnímu přístupu zadavatelů v ČR, by to stejně v současnosti asi ani nebylo dost dobře možné). Spíše jde o to, nabídnout alternativu a zejména vysoce profesionální a individuální přístup každému zadavateli, který ví přesně co chce a zároveň se věnuje buď komerčním zakázkám (svatby, rodinná fotografie atd.) nebo specifickým fotografickým projektům (knihy, kalendáře, prospekty atd.). Projekt sRGBprint je bezpochyby zajímavou službou v oblasti produkčního profesionálního tisku fotografií, na kterou čekalo mnoho profesionálních fotografů. Všude, kde je požadována vysoká produkce při současném zachování vysoké kvality a nízkých nákladů (což je kombinace, kterou inkjetový tisk zatím nabídnout nemůže), bude sRGBprint více než vítanou službou. Zachování stálé barevnosti, i při opakovaném tisku v časově delším horizontu, je jen vítanou přidanou hodnotou. Tisková služba je aktuálně dostupná jak ve firmě PrintActive s.r.o., tak i k vyzkoušení v referenčních pracovištích sRGBprint v předváděcích sálech Konica Minolta.

Více informací na: www.srgbprint.cz
Kontakt:
Tématické zařazení:

 » Zpracování  

 » Vybíráme  

 » Praxe  

 » Zpracování  » Tisk a zpracování  

 » Vybíráme  » Technologie  

 » Zpracování  » Úpravy fotografií  

 » Praxe  » Tipy & triky  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Posledni odstavec

Autor: R. Muž

Založeno: 12.10.2010, 11:46
Odpovědí: 2

Posledni odstavec to uplne dehonestuje, je to strasne zmatecne. Pise se tam, ze injektu se to nevyrovna a pokryti je male (spadova oblast tak 3 milionu lidi pro ty tri pobocky), ale ze to bude levne i kdyz je to technologicky narocne. Pak se pise o profesionalech, pro ktere to je. Naprosto v tom mam zmatek.
Profesional nezvoli injekt na jednom z 6 druhu papiru kvuli rozdilu v cene? Jak velkem? Pujde do neceho levnejsiho, ale horsiho, priznanem uz v PR clanku. Jak to bude ve skutecnosti?
Pokud delam 50*75 na nejaky zakladni papir tak to stoji stovku, kdyz na fineart tak 350 Kc. To jako nekdo chce usetrit 12 Kc nebo 50 Kc a bude tisknout takovyhle formaty a ozeli "vysoký gamut, věrnější zobrazení, zkrátka realističtěji vypadající výtisky"

Odpovědět na příspěvek

RE: Posledni odstavec

Autor: Martin Hájek Muž

Založeno: 13.10.2010, 10:55

Dobry den,

Dane reseni ma - jako vsechno, sve vyhody i nevyhody (vse je v clanku zmineno), jde o specifickou sluzbu, ktera na trhu zatim chybela a ktera chce nabidnout co nejlepsi pomer ceny/vykonu (a chce byt komercne uspesna samozrejme)!
Prakticky priklad: Budu-li chtit 1-2 fotografie formatu A3 ve spickove kvalite, vytisknu je u nas v IDIFu na HP Designjet 130ce nebo Canonu iPF5000 (samozrejme kvalitni fotopapir)! Ovsem budu-li chtit tisknout kalendar, fotoknihu ap., zajdu do KM, protoze cca 30% uspora neni zanedbatelna (vzhledem k rozdilu v kvalite). A uprimne, date-li stejny vyber klientovi, pro co myslite, ze se 90% z nich rozhodne?!
Je to vse "jen" o penezich a moznosti volby! Je dobre, ze na trhu vznikaji nove moznosti, nove alternativy (na druhou stranu chapu, ze poskytovatele tisku budou zcela opacneho nazoru)...

S pozdravem
MH

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Posledni odstavec

Autor: Fialka Muž

Založeno: 24.10.2010, 22:39

Aneb z konkurence by měl vždy nejvíce získat zákazník. Tudíž čím více konkurence, tím lépe pro zákazníka ;-)

Odpovědět na příspěvek

Síla...

Autor: ammiga Muž

Založeno: 12.10.2010, 11:55
Odpovědí: 0

Tak tohle je síla. Prakticky nikdy do žádných diskuzí nepíšu, ale takovou "skrytou" reklamu jsem snad ještě neviděl.
Bez označení komerční prezentace je to opravdu na pořádnou pokutu pro vydavatele a vyhazov pro "redaktora"...

Odpovědět na příspěvek

Czech Press Photo

Autor: mk Muž

Založeno: 13.10.2010, 08:23
Odpovědí: 0

Zase mi nejde přidat příspěvek k článku o CPP a to ani z mobilu, redakce, udělejte s tím už něco!

Pokud jde o vítěznou fotku, tak za tím, že se umístila až na druhém místě, nehledejte, pane Poláčku, nic kuriózního - Šibík měl lepší celou sérii, zatímco jako jednotlivá fotka byla lepší ta Bandžákova.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Tak tohle je síla. Prakticky nikdy do žádných diskuzí nepíšu, ale takovou "skrytou" reklamu jsem snad ještě neviděl.
Bez označení komerční prezentace je to opravdu na pořádnou pokutu pro vydavatele a vyhazov pro "redaktora"...


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: