Tipy na některé kulové hlavy pro držení externích blesků - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Praxe

Tipy na některé kulové hlavy pro držení externích blesků

23. prosince 2010, 00.00 | Kulové hlavy pro úchyt externích blesků nabízejí výhodu velmi kompaktních rozměrů a umožňují flexibilně měnit polohu upevněného blesku. V našem článku naleznete pár tipů na vybrané kulové hlavy, které jsou speciálně přizpůsobené pro připevnění externích blesků.

Fotografové, kteří rádi v praxi využívají metodu svícení pomocí malých externích blesků odpalovaných mimo tělo fotoaparátu, mohou často řešit problém, jak upevnit na fotografované scéně externí blesk tak, aby ho bylo možné flexibilně naklánět dle potřeby.

Kulová hlava s „cold“ paticí pro zásun externí blesku tvoří například s kovovou svorkou velmi užitečný tandem, který dovolí malý blesk flexibilně upevnit na širokou paletu různých předmětů. Foto: via Flickr.com

Jedním z možných řešení je kulová hlava, jakási obdoba klasických hlav, které se používají na fotografických stativech. Dnes je na trhu možné najít řadu kulových úchytů pro externí blesky. Například na Ebay.com je možné tento typ příslušenství pořídit již za necelý 1 USD. Na Ebay lze najít i další kulové hlavy umožňující uchycení externích blesků (viz např. ZDE; ZDE či ZDE).

Kulovou hlavu pro externí blesk lze levně pořídit například na Ebay.com (na snímku vidíte produkt za cca 1 USD)

Pokud dáváte přednost značkovým výrobkům a jste ochotni si připlatit, mohou vás zaujmout například produkty společnosti Manfrotto, která již léta prodává kulové hlavy a držáky pro flexibilní připevnění externích blesků - například zařízení Manfrotto 175F, což je fotografická svorka, která je vybavena kulovou hlavou s „cold-shoe“ paticí (cena okolo 57 USD, což je cca 1 200 Kč bez daní a dopravného).

Komplet značky Manfrotto, který zahrnuje kulovou hlavu plus kovovou svorku (takto je prodáván například v Bhphotovideo.com za cenu cca 57 USD)

Do skupiny těchto značkových (a samozřejmě dražších) výrobků můžeme řadit i 3 nové modely kulových hlav, které nedávno představila společnost Cullmann. Jedná se o modely CB2, CB7.1 a CB7.3. Protože poslední modely kulových hlav (tedy CB7.1 a CB7.3) jsou určeny spíše pro upevnění fotoaparátu na tripodu, bude nás v daném směru zajímat pouze model CB2. Nová kulová hlava CB2 je totiž svými dispozicemi určena pro fixaci externích blesků či menších fotoaparátů (maximální nosnost této hlavy je 1 kg). Uvedená hlava disponuje kromě standardního stativového závitu také paticí pro zásun externího blesku. Od předešlých typů se tato Culmann hlava liší především inovovaným designem a konstrukcí. Váha této hlavy, která je převážně zhotovena z hořčíkové slitiny, je cca 85 g, přičemž její výška je cca 53 mm. Nevýhoda výše uvedeného produktu je, kromě vyšší ceny (cca 39 GBP, což je cca 1 200 Kč), zřejmá. Tato kulová mini-hlava totiž nezahrnuje úchytnou svorku (jako například v případě výše jmenovaného kompletu Manfrotto 175 F) či jiný držák, což bude nutit fotografa k další investici navíc.

Kulová hlava Cullmann CB2 s nasazeným externím bleskem

Mezi další značky, které nabízejí kulové hlavy pro zasunutí externích blesků, patří například společnost Novoflex (model Neiger 19/19P s cenou 28 EUR/cca 730 Kč bez daně) či kulová hlava Joby, kterou prodává známý výrobce mini-stativů značky Gorillapod (cena cca 44 EUR čili cca 1 150 Kč plus další poplatky, jako je např. dopravné).

Kulová hlava Novoflex Neiger 19/19P

Kulová hlava Joby, kterou je možné zakoupit s destičkou umožňující připevnění externího blesku

Závěr:
Jak je zřejmé, je dnes na trhu s kulovými hlavami pro externí blesky k dostání řada specializovaných produktů, jejichž ceny se pochopitelně liší.

I když tíže spotřebního rozhodnutí je čistě na straně fotografa, lze obecně kulové hlavy (a držáky) pro externí blesky považovat za velmi užitečné příslušenství, které dovolí fotografovi si polohu připevněného externího blesku libovolně měnit a namířit ho kýženým směrem na fotografované scéně. Kulovou hlavu je možné připevnit jak na klasický ateliérový stojan (eventuálně na fotografický tripod), tak i pomocí kovové svorky (případně alternativních mini-stativů) na nepřeberné množství různých předmětů (například zábradlí, židle, lustr apod.).

Právě kombinace kulové hlavy a svorkového držáku nabízí fotografovi používajícímu v exteriéru dálkově odpalované externí blesky vysoký poměr flexibility a rozměrové kompaktnosti. Proto investice v této kategorii fotografického příslušenství jistě stojí za úvahu.

Zdroje:
Photographyblog.com, Flickr.com, Ebay.com, Newprouk.co.uk, Bhphotovideo.com, Novoflex.com, Manfrotto.com, Joby.com

Tématické zařazení:

 » Praxe  

 » Praxe  » Tipy & triky  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: