Vše o světle - 2. Světlo, oko a mozek - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Praxe

Vše o světle - 2. Světlo, oko a mozek

2. února 2007, 00.00 | Řada lidí se domnívá, že svět JE takový jaký ho VIDÍ a že úkolem fotografie tedy není nic jiného než svět věrně zachytit, a tím se shodovat s viděním. To je ale pohled věru velmi zjednodušený.

::Vše o světle - 1. Co je to světlo
::Vše o světle - 2. Světlo, oko a mozek
::Vše o světle – 3. Intenzita (jas) světla
::Vše o světle – 4. Barva světla
::Vše o světle - 5. Barevné modely
::Vše o světle - 6. Barevná harmonie a psychologie barev
::Vše o světle – 7. Barva předmětů a vyvážení bílé
::Vše o světle - 8. Kvalita světla
::Vše o světle – 9. Světlo a senzor digitálních fotoaparátů
::Vše o světle – 10. Správa barev (color management)
::Vše o světle - 11. Měření světla a expozice
::Vše o světle - 12. Kontrast
::Vše o světle – 13. Histogram
::Vše o světle – 14. EV hodnota


Vidění je totiž nadmíru subjektivní záležitost. Oko a mozek nejsou zkonstruovány tak, aby věrně měřily elektromagnetické záření (tedy světlo), ale tak, aby bylo nejsnazší v přírodě přežít. Přitom má oko s fotoaparátem mnoho společného - oko má určitou citlivost, oko opticky ostří, oko má určité rozlišení, oko má určitý dynamický rozsah a oko nějak vnímá a zaznamenává barvy. Přesto lidské vidění není strojové. Oko společně s mozkem má neuvěřitelnou schopnost propojit fyzikální a "strojní" vidění oka se zkušeností a emocemi nashromážděnými během života. Mozek dokáže z jedné strany korigovat rozsáhlé vady oka, dokáže významně retušovat až doplňovat části scény, dokáže se i velmi rychle přizpůsobit měnícím se světelným podmínkám jak z hlediska jasu (akomodace oka), tak i z hlediska barvy (vyvážení bílé).

Optické klamy a paradoxy
Na druhou stranu tato vysoce sofistikovaná činnost může vést až k paradoxům a se znalostí věci není problém oko a mozek "oblafnout". Není problém naservírovat mu obrázky tak, aby pozorovatel vnímal to, co chceme a ne to, co na obrázku opravdu je. Příkladem mohou být velmi jednoduché optické paradoxy a klamy, které jsou dobře popsány a demonstrují jednotlivé funkce dvojice oko-mozek.


Jednoduchý optický paradox ukazuje, jak se oko nechá ošálit okolím. Střední pruh je v celé své délce stejně šedý - většina z vás ho ale uvidí jako přechod od světle šedé (vlevo) do tmavší šedé (vpravo). Je to vliv okolní plochy.

 


Co vidíte na obrázku? Dva obličeje nebo vázu? Tento optický klam patří mezi tzv. kognitivní paradoxy. Mozek v obraze vyhledává známé tvary a předměty, a tak je otázkou, co v obraze rozezná jako první.

Vidění a emoce
Důležité je proto pochopit, že i když reklama často hovoří např. o věrnosti barev atd., fotografie je a vždy bude nadmíru subjektivní záležitost. Posuzovatel je jen a pouze člověk, a pokud zanedbáme skutečnosti, že papírová fotografie (nemluvě o monitoru) vždy nějak voní, má určitý omak a specificky šustí, tak 100 % informací nám poskytují oči. A oči ve spolupráci s mozkem srovnávají fotografii s tím, co již znají a co zažily!

Každému fotografovi se již mnohokrát stalo, že ač mu fotografovaná scéna připadala úžasná, výsledná fotografie není nic moc. Lidské oko je totiž ošemetné - z celkové scény si vybere jen to, co ho zajímá, bleskurychle se přizpůsobí měnícím se světelným podmínkám a mozek navíc vedle světla vnímá i vůni, zvuky, teplo atp. To vše dohromady spolu s celou historií zážitků vytváří pocit (emoci), který na fotografii často chybí. Proto uvědomit si faktory, které odlišují fotografii od oka a využít je ve svůj prospěch, je základ pro dobrou fotografii.

Nelze ale opomenout fakt, že dobrá fotografie evokuje i zcela nové obrazy ovlivněné tím, jak si pozorovatel ve své vlastní a nejtajnější fantazii danou scénu představuje a co v něm případně probouzí za dávno zapomenuté emoce, prožitky či touhy. Této poslední skutečnosti využívá v maximální možné míře zejména reklamní fotografie, kde není nic mimořádného, že se při její realizaci spolupracuje s psychology a sociology.


Pro člověka mají některé obrazy zcela specifický význam daný našimi vlastními emocemi a zkušenostmi. Mimozemšťan by na tomto snímku viděl "jen" různé spektrum v různých bodech, my lidé však vnímáme mnohem více.

Základy lidského vidění
Vidění zvířat a lidí se vyvíjelo miliony let a bylo i je podřízeno potřebě orientovat se v prostředí, kde žijí. Jeden z hlavních nástrojů je vnímání a rozlišování jasu a barev. Oko používá na oboje stejný systém, i když v detailech se liší.

Lidské oko je jen první částí řetězce vidění. Má jednoduchý objektiv o 2 členech - rohovka (cornea) je vnější člen a čočka (lens) vnitřní. Množství světla, které vstupuje do oka, je řízeno duhovkou (clonou, iris), která je mezi nimi. Světlo se potom šíří průhledným sklivcem (vitreous humor) a na světlocitlivé sítnici (retina) vytváří otočený obraz.

Sítnice je světlocitlivá část oka a odpovídá CCD/CMOS senzoru, případně filmu ve fotoaparátu. Pokud by se sítnice vyrovnala do plochy, vytvořila by kruh o průměru cca 42 mm - vynikající shoda s úhlopříčkou kinofilmu! Sítnice je tvořena světlocitlivými buňkami - asi 130 miliony tyčinek (rods) a 7 miliony čípků (cones). V tomto smyslu je oko vlastně 137 megapixelový fotoaparát! Čípky jsou sice méně citlivé, ale zato dokáží rozlišovat barvu. Naproti tomu tyčinky jsou velmi citlivé, ale "černobílé". Proto my lidé v šeru vidíme jen černobíle.

Žlutá skvrna (fovea) je místo na sítnici o průměru cca 0,2-0,5 mm. Nachází se na ose oka a je to místo nejostřejšího vidění, kterým ostříme - neboli je to "AF bod oka". Na 1 mm2 tam připadá asi 150 000 čípků (odpovídá rozlišení asi 10 000 dpi!) a nejsou tam skoro žádné tyčinky. Žlutá skvrna slouží k ostrému a barevnému dennímu vidění a vysoké rozlišení podporuje i fakt, že každý čípek ve žluté skvrně má svůj vlastní optický nerv (vlákno).


Objektiv o dvou členech v přední části promítá obraz na sítnici oka. Množství procházejícího světla reguluje duhovka - obdoba clony ve fotoaparátu. Sítnice potom obsahuje buňky citlivé na různé barvy, přičemž nejvyšší koncentrace je v okolí žluté skvrny, kde oko dosahuje mimořádného rozlišení.

Dále od žluté skvrny čípků rychle ubývá, přibývá však tyčinek a jejich hustota je největší ve vzdálenosti cca 5-6 mm od centra (kolem 160 000 tyčinek na 1 mm2). Tato oblast sítnice reaguje zejména na pohyb a změny intenzity světla a slouží k perifernímu a nočnímu vidění. Na jeden optický nerv je napojeno více tyčinek, což sice snižuje rozlišení, ale současně zvyšuje jejich citlivost - údajně jsou tyčinky schopné zachytit jediný foton! Protože oko opouští ve svazku optického nervu (papile) celkem asi 1 milion nervových vláken (v tomto smyslu je tedy oko 1 megapixel), v průměru je na 1 vlákno napojeno 130 světlocitlivých buněk (vida - základy JPEG komprese staré miliony let :-).

Vnímání jasu a barev
Vedle barvoslepých tyčinek obsahuje sítnice 3 druhy čípků - každý druh s jiným světlocitlivým pigmentem a reagující na jinou barvu (vlnovou délku světla). Červené čípky reagují zejména na červeno-žlutou barvu, zelené reagují zejména na zeleno-žlutou a modré na modro-fialovou barvu.

Podle toho, jak jsou namixovány jednotlivé vlnové délky záření ve spektru, tak podle toho jsou drážděny jednotlivé druhy čípků na sítnici a mozek na základě toho vyhodnotí barvu daného bodu scény. I když oko dokáže údajně rozlišit několik desítek milionů barev, jméno (což je jiná část mozku související s řečí) má přitom jen několik desítek z nich.


Podobně jako film či CCD/CMOS senzor, oko sonduje spektrum pomocí 3 druhů čípků ve 3 místech spektra. Barvoslepé tyčinky potom reagují na světlo mezi modrou a zelenou vlnovou délkou.

Díky sondování celého spektra "jen" třemi druhy čípků se snadno může stát, že dvě nebo i více různých složených spekter je vyhodnoceno okem a mozkem stejně a to i přesto, že se jedná o dvě zcela rozdílná spektra. Člověku se potom jeví tato rozdílná spektra jako stejná barva a jsou tedy okem nerozlišitelné. Kdyby na planetě zemi přistál mimozemšťan schopný vidět ve fyzikálním slova smyslu dokonale, našim monitorům, ale i papírovým fotografiím by se nejspíše vysmál. Možná by ale některé specializované oblasti třeba i shovívavě pochválil!

Vidění versus fotoaparát
I dnešní nejdokonalejší fotoaparáty se bohužel schopnostem oka a zejména mozku jen přibližují. Schopnosti, které má zdravý člověk (dynamický rozsah vidění, schopnost vyvážení bílé, gamut, ostření, noční vidění atd.), jsou zatím technikou naplněny jen zčásti. Naopak ale v některých oblastech zase technika člověka překonává - makrofotografie, infrafotografie, RTG, silné teleobjektivy atd.

 


Schopnosti lidského vidění překonává např. rentgenová fotografie, která díky zaznamenávání jiné části spektra vidí předměty lidskému oku zcela neviditelné. Stejně tak slovo "průhledný" je relativní a platné pouze pro konkrétní vlnovou délku. Např. pro rentgenové vlny je průhledná lidská tkáň a pro radiové vlny potom zdi, díky čemuž můžeme poslouchat rádio v místnostech.

Tématické zařazení:

 » Praxe  

 » Praxe  » Tipy & triky  

 » Praxe  » Základní postupy  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Velká pochvala

Autor: Rejca Muž

Založeno: 02.02.2007, 08:45
Odpovědí: 13

Super článek!!

Odpovědět na příspěvek

Velmi dobry clanok

Autor: amater Muž

Založeno: 02.02.2007, 11:26

vyjadarujem pochvalu autorovi a tesim sa na dalsie pokracovanie....

Odpovědět na příspěvek

Velká pochvala ???

Autor: Cronos Muž

Založeno: 02.02.2007, 11:27

To, co jsem si dnes přečetl, znám z biologie z osmé třídy základní školy. A kdo z Vás ostatních nechodil za školu, zná to taky. Ale co to dělá na fotografických stránkách? Autor je zřejmě placen za počet písmenek, nikoli za jejich přínos.

Odpovědět na příspěvek

Proc?

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 02.02.2007, 11:37

Autor je placen za to, ze stejne jako dalsi autori pise zajimave a poucne clanky pro ctenare naseho serveru. Tento konkretni clanek vznikl jako soucast serialu o praci se svetlem ve fotografii a povazovali jsme za nezbytne zduraznit jak lidske oko a mozek svetlo vnimaji a vyhodnocuji, protoze to zasadne ovlivnuje chovani fotografa. Pokud Vas osobne clanek neobohatil, tak nas to sice mrzi, ale nas server ma dnes pres 100.000 ctenaru a ujistuji vas, ze ne kazdy si uvedomuje souvislosti mezi lidskou anatomii a chovanim s fotoaparatem v ruce. Verime, ze to tento serial a nasledne kniha zmeni.

Odpovědět na příspěvek

RE: Proc?

Autor: Radim Muž

Založeno: 02.02.2007, 12:42

Článek se mi líbí, je napsán docela srozumitelně i pro ne technicky myslící lidi. Na vysoké jsem studoval optiku a tak o světle něco vím, proto mi tak trochu nesedí název Vše o světle :-) ale chápu že se to nějak jmenovat musí.

Odpovědět na příspěvek

RE: Velká pochvala ???

Autor: David Muž

Založeno: 02.02.2007, 13:00

Mozna jste to na te skole bral minuly tyden. Ja jsem ze skoly jiz precijen delsi dobu a tak si takove zalezitosti rad zopakuji.

Clanky pana Pihana se mi velice libi vzhledem k jejich velice ctivemu stylu, kdy dokaze podat i slozitejsi veci jednoduchym a srozumitelnym stylem.

Odpovědět na příspěvek

RE: Velká pochvala ???

Autor: Jester Muž

Založeno: 02.02.2007, 13:14

Já jsem biologii v osmé třídě neměl. Pokud Vy ano, jste zřejmě mladší rok výroby. Z toho mi plyne, že tehdejší tzv. Nová koncepce školní výuky nevěnovala dostatek času občanské výchově. V té zase nás učili, že mluviti stříbro, mlčeti zlato... a že když se chci k něčemu vyjádřit, mám být obeznámen se všemi souvislostmi a brát je do úvahy. Toto, co jste zde předvedl, je prachsprostá kritika ve stylu Šmouly Mrzouta. Howg...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Velká pochvala ???

Autor: Baldric Muž

Založeno: 02.02.2007, 17:27

Aniz bych chtel nejak moc provokovat, tak jen chci rict, ze je rozhodne uzitecnejsi mit v osme tride biologii (coz je uz teda hodne dlouho zvykem), nez x hodin politickeho vymyvani mozku.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Velká pochvala ???

Autor: Jester Muž

Založeno: 02.02.2007, 17:45

To si ovšem vážený pletete s Občanskou naukou, vyučovanou za mě na středních školách. V Občanské výchově v osmé třídě jsme se učili, že je vhodné neplivat na veřejném prostranství, nemluvit vulgárně, pustit staršího sednout v MHD, poponést babičce tašku s nákupem a neokrást ji. Ovšem to sem nepatří. Myslím, že z tohoto i předchozího jasně plyne co chtělo být řečeno. Soudím-li podle absence diakritiky ve vašem příspěvku, pamatujete si tu osmou třídu celkem jasně. (Na vysvětlenou: prý je to módní mezi "mladšími") Já si z osmé třídy velice jasně pamatuju akorát Alenku, co měla nádhernou "povahu".

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Velká pochvala ???

Autor: cgrim Muž

Založeno: 08.05.2007, 10:35

Bez diakritiky vetsinou pisou lidi, kteri delaji uz desitky let s pocitaci. Kdysi byla diakritika nocni murou (bohuzel to v nekterych situacich pretrvava do dnes). Je to letity zvyk, ktery uz se tezko odnauci. Podle meho to vubec nesouvisi s modnosti nebo modernosti. Ale treba to nekteremu teenagerovi prijde opravdu "cool" chovat se jako stary brejlaty ITik, ktery si jeste pamatuje elektoronky a derovanou pasku :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Velká pochvala ???

Autor: Pajik Muž

Založeno: 02.02.2007, 19:03

Jak už tady psal Jester, je dobré se nejdříve obeznámit se širšími souvislostmi. Nemyslím si že by bylo na základní školo nejaké extra vymývání mozků hodinami občanské nauky. Také to neznamená že to bylo na úkor biologie, v době kdy jsem byl na ZŠ jsme měli biologii o rok dříve. Také bych Vás chtěl vidět jak si pamatuje princip fungování lidského oka po nějakých 20, 40 i více letech, poté co se budete věnovat jinému oboru než zrovna biologii.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Velká pochvala ???

Autor: BartEVF Muž

Založeno: 02.02.2007, 21:57

Pěkný článek. Nejsem moc dlouho ze školy, a tento článek mi nepřijde jeko zbytečný. Vždyť už naše babči říkaly " Opakování je matka moudrosti".

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Velká pochvala ???

Autor: Martin Muž

Založeno: 06.07.2007, 00:33

Tak se pripojuji k predeslemu kolegovi na jtereho reagujes. Nevim od kdy se uci biologie v osme tride....za me byla dlouhou dobu v sedme....a to se tvrdi, ze dnesni mladez dospiva drive a ze by biologii meli pozdeji :))

Odpovědět na příspěvek

RE: Velká pochvala ???

Autor: Martin Muž

Založeno: 06.07.2007, 00:29

Jedna poucka, ktera se vzdy hodi....mas moznost necist a vynechat clanek...nikdo te nedonuti si ho cist, kdyz je pro tebe nezajimavy.....!!!

Odpovědět na příspěvek

super jen tak dál

Autor: Iggy Muž

Založeno: 02.02.2007, 16:46
Odpovědí: 0

Těším se na další pokračování!!! Diky.

Odpovědět na příspěvek

Biologii

Autor: Wombat Muž

Založeno: 02.02.2007, 17:21
Odpovědí: 0

jsem kdysi ve škole snad měl taky. Ale to není podstatné. Autor nás přiměl přemýšlet o souvislostech vytváření obrazu v oku s procesem zachycování obrazu uměle, fotoaparátem. A to zajímavé je. Těším se na pokračování.

Odpovědět na příspěvek

Hello boys!

Autor: Cronos Muž

Založeno: 03.02.2007, 09:24
Odpovědí: 4

Je mi 39, takže od dob základní školy uplynula nějaká léta a nepamatuju si přesně, byla-li biologie v sedmé nebo osmé třídě. Ale optika mě zajímala už od dětství. Proto se dnes věnuji fotografování. Nejsem zbohatlík, který si koupil značkovou zrcadlovku a po měsících focení na automatický režim zjišťuje, co je to vlastně světlo, jak funguje fotoaparát nebo oko. Pokud někdo takové základní informace potřebuje, ať si je klidně přečte. Já ten článek přece nezakazuju. Já se k němu vyjadřuju ze své pozice. A pokud mám názor, který není většinový, znamená to, že jsem ten nerudný šmoula? Tak, jo. Když Vám to udělá radost :-)

Odpovědět na příspěvek

Hellám, ale podotýkám:

Autor: M.Šera Muž

Založeno: 03.02.2007, 23:01

To, že vše obsažené v článku už dávno víte váš jedině šlechtí, ale divil byste se, že drtivá většina spoutu věcí s viděním souvisejíc opravdu neví. Naprosti souhlasím s tím, že "Každému fotografovi se již mnohokrát stalo, že ač mu fotografovaná scéna připadala úžasná, výsledná fotografie není nic moc. " a že "Proto uvědomit si faktory, které odlišují fotografii od oka a využít je ve svůj prospěch, je základ pro dobrou fotografii." Právě proto mi v článku chyběl podrobný popis jedné z nejdůležitějších odlišností mezi viděním a fotografií - oko vidí ostře jen ve velmi malém úhlu, takže v jednom okamžiku vidí jen malý výsek. Protože ale neustále "panoramuje" scénu, v mozku si skládá velmi širokúhlý obraz. Proto dokáže současně vnímat celek detail - zdůrazňuji, že ne vidět ale vnímat! Tohle fotografie nedokáže zachytit ... snad s jedinou výjimkou, a to panoramatickou fotografií adrustivanou do kruhu. Pokud se na takouvou fotku člověk ze středu toho kruhi dívá, přibližije se to vnímání skutečnosti.

Odpovědět na příspěvek

Ach ty překlepy :-(

Autor: M. Šera Muž

Založeno: 03.02.2007, 23:06

To, že vše obsažené v článku už dávno víte vás jedině šlechtí, ale divil byste se, že drtivá většina spoustu věcí s viděním souvisejících opravdu neví. Naprosto souhlasím s tím, že "Každému fotografovi se již mnohokrát stalo, že ač mu fotografovaná scéna připadala úžasná, výsledná fotografie není nic moc. " a že "Proto uvědomit si faktory, které odlišují fotografii od oka a využít je ve svůj prospěch, je základ pro dobrou fotografii." Právě proto mi v článku chyběl podrobný popis jedné z nejdůležitějších odlišností mezi viděním a fotografií - oko vidí ostře jen ve velmi malém úhlu, takže v jednom okamžiku vidí jen malý výsek. Protože ale neustále "panorámuje" scénu, mozek si skládá velmi širokoúhlý obraz. Proto člověk dokáže současně vnímat celek i detail - zdůrazňuji, že ne vidět ale vnímat! Tohle fotografie nedokáže zachytit ... snad s jedinou výjimkou, a to panoramatickou fotografií adjustovanou do kruhu. Pokud se na takovou fotku člověk ze středu toho kruhu dívá, přibližuje se to vnímání skutečnosti.

Odpovědět na příspěvek

RE: Ach ty překlepy :-(

Autor: Cronos Muž

Založeno: 05.02.2007, 10:01

Souhlasím s Vámi a přidávám další odlišnost mezi aparátem a okem. Většina z nás se dívá dvěma očima. Vidíme stereoskopicky, prostorově a přenést vnímání hloubky krajiny na fotografii je pěkná fuška :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: Ach ty překlepy :-(

Autor: Martin Muž

Založeno: 06.07.2007, 00:28

Rozdil to samzorejme je, ale jak to souvisi pak s pohledem na fotografii :)?? Zachyti se obraz ale pri prohlizeni fotografie opet zaostrujes a skladas po danych usecich oblasti zaostreni :))....jen jsi danou scenu uchoval, takze myslim si, ze zase tak moc v clanku pozapomenuto nebylo :)) aspon ne duleziteho....

Odpovědět na příspěvek

oko a iso

Autor: revell Muž

Založeno: 03.02.2007, 20:26
Odpovědí: 3

kdyz uz jsme u te analogie s okem, nevite jake iso by mohlo mit? :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: oko a iso

Autor: Rejca Muž

Založeno: 03.02.2007, 21:35

Odhadem hodne moc vysoke.... protoze staci minimalni doba expozice i ve velke tme:).

Odpovědět na příspěvek

RE: oko a iso

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 03.02.2007, 21:36

Lidsky zrak je velice pruzne adaptabilni na svetelne podminky, takze pro kazdeho jedince by se dal urcit nejaky rozsah svetelnych urovni, ve kterych dokaze v urcitem case rozpoznavat kresbu. Nicmene jde o velice individualni zalezitost.

Odpovědět na příspěvek

RE: oko a iso

Autor: Martin Muž

Založeno: 06.07.2007, 00:23

co iso, ale co takove clonove cislo na plnou diru :))))....ale o isu asi bych taky mco nediskutoval :))...preci jen, jak tady pise dotycny je oko adaptivni, takze i to tve iso se dost meni dle svetelnych podminek :)))

Odpovědět na příspěvek

perfektne

Autor: Raydowe Muž

Založeno: 13.02.2007, 16:35
Odpovědí: 0

naozaj mi ten clanok vela dal.

nechapem preco tu niekomu vadi, ze si da autor namahu taketo nieco napisat. Vsak je to zrozumitelne, prehladne a poucne. Ak v tom niekto nenasiel nove informacie, moze byt len rad, ze je v danej problematike skusenejsi. A nie tu blabotat o hodinach na zakladnej skole.

Odpovědět na příspěvek

perfektne

Autor: Raydowe Muž

Založeno: 13.02.2007, 16:51
Odpovědí: 0

naozaj mi ten clanok vela dal.

nechapem preco tu niekomu vadi, ze si da autor namahu taketo nieco napisat. Vsak je to zrozumitelne, prehladne a poucne. Ak v tom niekto nenasiel nove informacie, moze byt len rad, ze je v danej problematike skusenejsi. A nie tu blabotat o hodinach na zakladnej skole.

Odpovědět na příspěvek

výborný!!!

Autor: xbone Muž

Založeno: 29.03.2007, 09:50
Odpovědí: 0

Velice poučný, zajímavý článek. Ani na chvilku sem se nenudila. U některých blábolů se člověk přestane po 4 řádcích koncentrovat a to byly články o mnohem prostčích věcech ve fotografii. Občas mám pocit, že autoři se snaží jen vypadat důležitě.
V tomhle případě mi text s ilustrací opravdu něco dal.
Děkuji.

Odpovědět na příspěvek

nezabudlo sa na nieco?

Autor: marek Muž

Založeno: 01.04.2007, 06:39
Odpovědí: 2

Ano, keby bol clanok oko vs. fotoaparat pojaty len ohladom svetla, nevadilo by mi, ze sa na nieco "pozabudlo". Ale clanok porovnava "videnie" cloveka a fotoaparatu v sirsom svetle a tu treba spomenut jeden z najdolezitejsich rozdielov. Clovek ma oci dve a vnima svet v 3D, a to je asi najdolezitejsi rozdiel vnimania sveta na zivo a na fotografii.

citujem:
-------
Ka
ždému fotografovi se již mnohokrát stalo, že ač mu fotografovaná scéna připadala úžasná, výsledná fotografie není nic moc. Lidské oko je totiž ošemetné - z celkové scény si vybere jen to, co ho zajímá, bleskurychle se přizpůsobí měnícím se světelným podmínkám a mozek navíc vedle světla vnímá i vůni, zvuky, teplo atp.
-------

samozrej
me, ze ten naj rozdiel je prave to 3D, v realnom svete vdaka tomu ze mame dve oci, vnimame aj hlbku sceny a jednotlive objekty su od seba pekne oddelene .. na fotke sa zleju do hromady ... proste to co funguje v 3D svete ako pekna scena, nefunguje v 2D a plati to aj naopak ....
podobne to je aj pri ocnych klamoch ktore autor spominal, omnoho lahsie je ocny klam vytvorit v 2D svete, ako v tom 3D .. aj preto si treba pri fotkach davat pozor na vseliake stoziare vyrastajuce z hlavy a pod ... :-)

2D vs 3D vnimanie sveta by bolo samozrejme na dlho ... je mi jasne ze clanok o svetle nema ist do podrobna ohladom tejto ludskej schopnosti oproti fotografii, ale zmienka o tomto fenomene aspon v jednej vete by neuskodila :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: nezabudlo sa na nieco?

Autor: Martin Muž

Založeno: 06.07.2007, 00:20

No rekneme ze mozna mas pravdu ale ne tak uplne. My jen svet vnimame v 3D, ale nevidime...vse zpracovava mozek a protoze je mozek v tomto nedokonaly a lze jej osalit, proto muzes se koukat na televizi a podobne a presto vnimat prostor. Sice ne realny, ale mozek si zpracuje, ze tma prostor je....takze tak uplne se s tebou souhlasit neda....jen si pohraj ruzne ze svetlem a pochopis....

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: nezabudlo sa na nieco?

Autor: Marek Muž

Založeno: 07.10.2007, 00:32

Netvrdim opak, 3D obraz si skladame az v nasom mozgu a aj preto sa dokazeme divat na obrazy a fotky a precitat z nich informaciu o priestore. Inak by to boli pre nas len ploche machule :)
V realnom svete nam pomahaju pri citani informacii o hlbke priestoru v prvom rade dve oci, potom pohyb v priestore a mozgova skusenost. Kazdy kto bol alebo je nuteny sa divat na svet len jednym okom potvrdi ze to nieje ziadna sranda a vnimanie priestoru je o hodne stazene. Pri filmoch nam odpada rozdiel vnimania dvoch rozdielnych obrazov lavym a pravym okom, ostava nam teda pohyb a mozgova skusenost co nam dokaze identifikovat priestor. Pri fotkach je to uz iba mozgova skusenost.

Netvrdim, ze to hned degraduje fotografiu na nieco podradne, to vobec nie ... da sa to vseliak vyuzit a preto som pisal o tom, ze co moze fungovat v realnom svete, nemusi na fotke a naopak ... 3D je jednym z dolezitych rozdielov foto a realu ...

z maleho okna mam nadherny vyhlad na splet konarov roznych stromov, nikdy som to neodfotil a ani neodfotim, staci ak zavriem jedno oko ( aby som mal predstavu ako by to posobilo na fotke ) a kuzlo je prec, vsetko sa zleje do jedneho necitatelneho spletenca kde nieje jasne co je v predu, co vzadu a je v tom chaos, po otvoreni oka je kuzlo spat ... :)

Odpovědět na příspěvek

Vynikajuce !!!

Autor: -JM- Muž

Založeno: 04.04.2007, 00:59
Odpovědí: 0

Zacinam s fotografovanim, v skole som na fyzike nedaval pozor ( a keby aj, uz by som to zabudol ) a tento clanok mi vela objasnil. Dakujem autorovi, myslim, ze prave takito ludia davaju internetu naozajstny zmysel.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Velice poučný, zajímavý článek. Ani na chvilku sem se nenudila. U některých blábolů se člověk přestane po 4 řádcích koncentrovat a to byly články o mnohem prostčích věcech ve fotografii. Občas mám pocit, že autoři se snaží jen vypadat důležitě.
V tomhle případě mi text s ilustrací opravdu něco dal.
Děkuji.


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: