Workshop Produktová fotografie v ryze domácích podmínkách - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Praxe

Workshop Produktová fotografie v ryze domácích podmínkách

1. srpna 2006, 00.00 | Chcete fotograficky dokumentovat různé předměty a na rozumné kvalitativní úrovni a nechcete kvůli tomu pořizovat či pronajímat ateliér? Nejste profesionálové, a přesto chcete umět udělat kvalitní fotografii menších předmětů i v domácích podmínkách? Máme pro vás řešení.

Nezáleží na tom, fotografujete-li čistě jen pro radost nebo naopak z komerčních důvodů. Pokud to ale myslíte s fotografováním alespoň trochu vážně, tak se většina z vás dříve či později setká s problematikou fotografování produktů. Zde narazíte hned na několik problémů jako je například potřeba správného nasvícení nejrůznějších předmětů a scén, nežádoucí odlesky a podobně. Ale jelikož profesionálně vybavený ateliér představuje dost nákladnou záležitost, kterou si ne každý si může dovolit, nabízíme vám možnost naučit se používat "běžné domácí pomůcky" a sestavit si tak snadno váš domácí ateliér, který lze snadno pořídit řádově jen za pár tisíc korun.

Chcete fotograficky dokumentovat různé předměty a na rozumné kvalitativní úrovni a nechcete kvůli tomu pořizovat či pronajímat ateliér? Nejste profesionálové, a přesto chcete umět udělat kvalitní fotografii menších předmětů i v domácích podmínkách? V takovém případě potřebujete jednak základní vybavení, ale hlavně znalosti to, jak je používat a jak v domácích podmínkách improvizací dosáhnout vynikajících výsledků. Základní principy fotografování produktů vám rádi vysvětlíme na našem kurzu „Domácí ateliér“ a poradíme vám, jak jednoduše a hlavně levně sestavit funkční domácí ateliér.

 

Problematika domácího ateliéru

Při budování domácího fotografického ateliéru pochopitelně narazíte na velmi vysokou pořizovací cenu. Profesionální světelný park stojí statisíce korun, neboť potřebujete jednak prostor, dále záblesková světla s výbojkami, konstrukci pro pohyb těchto světel, plátno (kvůli pozadí), fotografický stůl, dálkové odpalování a spoustu dalšího příslušenství jako jsou stojany, softboxy a tak dále a tak dále. Další možností je (pokud se s ní spokojíte) poloprofesionální řešení, ale i zde se vyšplháte na desítky tisíc korun. Institut digitální fotografie vám nyní nabízí možnost, dozvědět se, jak rozumný domácí ateliér vybavit s náklady menšími než 7 000 Kč. Na půdě IDIFu jsme vyvinuli fotografickou metodiku, vycházející z běžných osvětlovacích těles, používaných v dílně nebo v domácnostech. Je zaměřena na snímání malých objektů a skládá se z produktů prodávaných v běžných prodejnách s potřebami pro domácnost za ceny v řádech pohybujících se ve stokorunách. Budete překvapeni, s jak skromnými prostředky lze dosáhnout efektních obrázků. Nejzajímavější na celé věci je fakt, že cena celého předváděného vybavení "domácího ateliéru" nedosáhne ani 10 tisíc korun.

Kromě potřebného vybavení vás naučíme mimo jiné také základy s digitální fotografií a všeho potřebného, co musíte znát při fotografování produktových snímků. Osvojíte si principy pro práci s hloubkou ostrosti, perspektivou a základní teorii svícení v ateliéru. Vše vám vysvětlíme v teoretické části a necháme vás následně, vše si v klidu vyzkoušet v praktické části. Pro srovnání si účastnící mohou zkusit také práci v profesionálním ateliéru.

Teoretická část:

 • Vybavujeme ateliér (co, kde a za kolik)
 • Základy digitální fotografie (jak nastavit a používat fotoaparát, proč pracovat s vyvážením bílé barvy)
 • Práce v ateliéru (základy expozice, zaostřování, perspektiva, hloubka ostrosti)
 • Techniky svícení (jak fotografovat lesklé předměty, sklo, tkaninu)
 • Čím fotografovat (co by měl umět váš digitální fotoaparát)
 • Ateliér (mobilní ateliér do 20 minut, stálý ateliér)

Praktická část:

 • Sestavení mobilního ateliéru
 • Praktické cvičení technik svícení (kov, čiré sklo, textil apod.)
 • Seznámení s profesionálním ateliérem
 • Hodnocení snímků účastníků
 • Zpracování zadaného úkolu (procvičení nově získaných poznatků)

Kurs doporučujeme absolvovat s vlastním digitálním fotoaparátem, na kterém si osvojíte veškerou probíranou problematiku. Kurz je vhodný jak pro uživatele kompaktních fotoaparátů, tak i digitálních zrcadlovek. K dispozici budou na semináři i fotoaparáty Canon 20D a Canon 350D.

Průběh kurzu:

Jedná se o intenzivní půldenní kurz spojující výklad zkušeného lektora s praktickými cvičeními. Celý kurz je veden formou dialogu a zaměřuje se na řešení konkrétních praktických aspektů práce v improvizovaném domácím ateliéru. Každý účastník si všechny prezentované postupy může samostatně prakticky vyzkoušet a odnáší si tak nejen teoretickou znalost, ale i praktickou zkušenost.

Kurz je určen:

Všem uživatelům digitální fotografie, kteří chtějí sami pořizovat dokumentární a propagační fotografie předmětů, nechtějí investovat do náročného světelného parku a nemají žádné zkušenosti s ateliérovou fotografií. Kurz nevyžaduje žádné znalosti či zkušenosti s fotografickou prací. Celý seminář je zaměřen na produktovou fotografii z ryze amatérského pohledu nadšených uživatelů.

Komu není kurz určen:

Kurz neřeší problematiku živé fotografie a stejně tak se pouze okrajově věnuje otázkám práce v profesionálně vybaveném fotografickém ateliéru. Není tudíž určen zájemcům, kteří se chtějí věnovat reklamní fotografii na profesionální úrovni (těm doporučujeme naše kurzy Základy reklamní fotografie a Pokročilé fotografické techniky pro reklamní praxi.

Bližší informace a registrace na kurz najdete na adrese https://www.idif.cz/cs/domaci-atelier.php.

Tématické zařazení:

 » Praxe  

 » Praxe  » Základní postupy  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: