Nebojme se velkých formátů digitálních fotografií - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Základní postupy

Nebojme se velkých formátů digitálních fotografií

DF přímý tisk

25. června 2004, 00.00 | Řada amatérských uživatelů digitálních fotoaparátů si marně láme hlavu nad tím, na jak velký formát lze jejich fotografie vytisknout tak, aby byly dostatečně kvalitní. Není tudíž divu, že většina českých amatérů ještě nikdy nevyzkoušela formát větší než 20 x 30 cm. A přitom to jde!

Velice často odpovídáme našim čtenářům na dotazy týkající se rozlišení tiskáren, DPI, formátů fotografií či tiskových technologií. Z řady z nich vyplývá jediné - mnozí uživatelé digitálních fotoaparátů nemají ani tušení, na jak velký formát lze vytisknout fotografie z jejich fotoaparátů. Proto jsme se rozhodli připravit tento krátký článek, který se pokusí zcela lidskou a přístupnou formou odpovědět na otázku "Jak velkou fotografii mohu vytisknout z x Mpix fotoaparátu".

Na tiskové technologii dnes skoro nezáleží
V první řadě si můžeme vše trochu zjednodušit tvrzením, že nejběžnější tiskové technologie (inkoustový tisk, sublimační tisk i digitální minilab) jsou v podstatě velmi podobně nenáročné na rozlišení tištěných fotografií. Přestože se u inkoustových tiskáren uvádí tiskové rozlišení až 5200dpi a u sublimačních tiskáren nepřekračuje 600dpi, nároky na zdrojovou digitální fotografii jsou skoro stejné. Důvodem tohoto zdánlivého nesouladu je skutečnost, že každá technologie má svá specifika a tudíž je nelze zcela jednoduše porovnávat pouze podle DPI. Pokud nemáte ambici proniknout do problematiky hlouběji jednoduše pro tento okamžik zcela zapomeňte, že existuje nějaká jednotka DPI a pojďme se bavit o konkrétních rozlišeních fotografií a formátech papíru.

Kvalita je subjektivní
Níže uvedená tabulka nevychází z nějakého matematického modelu, minimálního požadavku DPI či jiné objektivně měřené hodnoty. Jde o popis chování typického pozorovatele s průměrnými požadavky na kvalitu fotografií. Tedy člověka, který zná klasické fotografie vyvolané z negativního filmu a nepatří mezi náročné odborníky či profesionály. Kvalita, kterou tudíž dostanete podle této tabulky není sice oslnivá, brilantní či maximální kterou by daná tisková technologie dokázala nabídnout, ale uspokojivá a dostačující pro běžného smrtelníka.

Formát fotografie Minimální rozlišení v bodech (nejbližší rozlišení snímače) Optimální rozlišení (nejbližší rozlišení snímače)
9 x 13cm 614 x 425 bodů (0,3MPix) 1280 x 886 bodů (¨1,3MPix)
10 x 15cm 709 x 472bodů (0,3MPix) 1772 x 1181bodů (2,0MPix)
13 x 18cm 898 x 614bodů (1,3MPix) 2126 x 1535bodů (3,3MPix)
20 x 30cm (A4) 1299 x 866bodů (1,3MPix) 2598 x 1732bodů (5,0MPix)
30 x 40cm 1732 x 1299bodů (2,0MPix) 3150 x 2362bodů (6,0MPix)
60 x 80cm 2362 x 1772bodů (4,0MPix) 3780 x 2835bodů (8,0MPix)
1,2 x 1,6metrů 3150 x 2362bodů (8,0MPix) 4535 x 3402bodů (12,0MPix)

Rozlišení vs. formát
Pokud se ještě vrátíme k tabulce formátů a rozlišení fotografií, možná s překvapením zjistíte, že se zvyšujícím se formátem neroste stejně rychle i požadované rozlišení fotografií. Důvodem je skutečnost, že s rostoucí vzdáleností, na kterou snímek pozorujeme, klesá rozlišovací schopnost lidského oka. A pokud budete mít fotografii formátu A1, těžko se na ni budete dívat ze vzdálenosti 25cm, která je typická pro 9x13cm.

Jak skrýt chyby
Pokud byste chtěli vytisknout fotografii na větší formát, než jaký dovoluje její rozlišení, je to samozřejmě možné. Výsledný snímek sice již nebude dostatečně prokreslený, ostrý a jednolitý, přesto tyto neduhy lze do jisté míry skrýt. Ideální je volit lesklý papír, případně dokonce fotografii zalaminovat, čímž se sníží schopnost oka pozorovatele rozpoznat jednotlivé detaily. Stejně tak umístění fotografie pod sklo a zavěšení na stěnu přidá fotografii na eleganci.

Pozor na kvalitu fotografií
Na závěr ještě jedno důležité varování. Celý článek vychází z předpokladu, že tiskneme dobře exponovanou, ostrou a nijak negativně upravovanou fotografii. Proto se ujistěte, že jste použili rozlišení odpovídající rozlišení snímače fotoaparátu (ne vyšší, šlo by o interpolaci), že nebyl použit digitální zoom a že snímek je zdařilý!

Tématické zařazení:

 » Zpracování  

 » Zpracování  » Tisk a zpracování  

 » Praxe  » Tipy & triky  

 » Praxe  » Základní postupy  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: