Adobe nabídne aktualizaci pluginu Camera RAW pro Photoshop - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky

Adobe nabídne aktualizaci pluginu Camera RAW pro Photoshop

30. května 2007, 00.00 | Tento týden Adobe nabídne aktualizaci již čtvrté verze pluginu Camera RAW, který slouží pro práci s RAW formátem v prostředí Photoshopu nebo Photoshop Elements. Verze 4.1 nabídne podporu pro nejnovější modely fotoaparátů, ale využít ji mohou pouze majitelé verzí CS3. Jak jsou na tom s podporou starší verze CS a CS2?

Tento týden Adobe nabídne aktualizaci již čtvrté verze pluginu Camera RAW, který slouží pro práci s RAW formátem v prostředí Photoshopu nebo Photoshop Elements. Verze 4.1 nabídne podporu pro nejnovější modely fotoaparátů, ale využít ji mohou pouze majitelé verzí CS3. Jak jsou na tom s podporou starší verze CS a CS2?

Co je RAW formát?
Kdo RAW formát zná, může tuto část přeskočit. Slovíčko RAW není kupodivu zkratka, ale zcela běžné anglické slovo, které slovník přeloží mj. jako: surový, hrubý, nezpracovaný apod. Tato slova přesně vystihují to, co formát RAW nabízí. Je to soubor, který obsahuje nezpracovaná data ze snímače digitálního fotoaparátu. Snímač jakékoli technologie (CCD, Super CCD, CMOS) zachytí světlo a přemění ho na náboj, který se pomocí A/D převodníku změní na binární číslo. Jak velké záleží na typu převodníku, typicky je to 12 bitů, ale může být i více. Právě tato data se do RAWu zpravidla ukládají. Záleží však na konkrétním výrobci. Přesné údaje o tom, co se do RAWu ukládá, si výrobci střeží. Jde však prakticky o nejsurovější digitální data, která lze z fotoaparátu standardní cestou získat. Veškeré další úpravy, které jsou prováděny pro uložení snímku do formátu JPEG nebo TIFF, jsou již nevratné a ovlivňují kvalitu snímku.
Kromě těchto dat RAW také obsahuje informace o nastavení fotoaparátu (naměřená hodnota vyvážení bílé apod.), údaje o fotoaparátu, snímači a barevném filtru a malý náhled snímku, který slouží pro rychlé zobrazování při prohlížení ve fotoaparátu apod.

Výhody:
- možnost pozdějšího nastavení vyvážení bílé, ostrosti, kontrastu, saturace barev a barevného prostoru bez ztráty kvality
- kvalitnější snímky díky 12 (nebo 16) bitovému zpracování
- výhodnější pro zpracování a následnou konverzi na 8bit JPEG
- menší soubory oproti formátu TIFF

Nevýhody:
- větší soubory než JPEG snímky -> nutnost použití větších kapacit paměťových karet
- z výše uvedeného důvodu delší ukládání dat do paměti
- nutnost pozdějšího zpracování
- problém s archivací a prohlížením
- nekompatibilita RAW souborů od různých výrobců nebo fotoaparátů
- z výše uvedeného důvodu to není příliš vhodný formát pro distribuci (fotosběrny, tiskárny, DTP apod. jej velmi často neumí otevřít)

Adobe Camera RAW a jak jej získat?
Nekompatibilita RAWu je sice vyvážena množstvím nejrůznějších softwarů pro jeho konverzi, ale tato možnost by samozřejmě neměla chybět ani v takovém programu, jako je Photoshop. Jedinou nevýhodou je vazba novějších verzí pluginu Camera RAW na nejnovější produkty.
Stáhnout lze zdarma z oficiálních stránek Adobe. Instalace je velmi jednoduchá. Stačí do adresáře Program Files\Common Files\Adobe\Plug-Ins\CS2\File Formats zkopírovat stažený soubor (Camera Raw.8bi).

Jaké fotoaparáty jsou podporovány?
Seznam podporovaných fotoaparátů u zatím poslední dostupné verze Camera RAW 4.0 je zde. V příštích dnech by se měla objevit verze 4.1, která umožní zpracovat RAW soubory i z fotoaparátů Canon EOS-1D Mark III, Fujifilm FinePix S5 Pro, Nikon D40X, Olympus E-410, Olympus SP-550 UZ, Sigma SD14 a digitálních zadních stěn Phase One (H 20, H 25, P 20, P 21, P 25, P 30 a P 45). Jak již bylo zmíněno, toto platí pro verzi 4.0 (resp 4.1), která je použitelná pouze ve verzi Photoshop CS3, Photoshop Elements 5 verze PC a Photoshop Elements 4.01 verze MAC.

Pokud ale máme Photoshop CS2, Photoshop Elements 4.0 (PC) nebo Photoshop Elements 3.0 (MAC), musíme ze seznamu podporovaných fotoaparátů vyjmout Panasonic Lumix FZ8. S těmito verzemi lze použít nejvýše Camera RAW 3.7.

Photoshop Elements 3.0 pro PC zvládne maximálně Camera RAW 3.6, takže ze seznamu musíme odebrat Nikon D40 a Pentax K10D.

Stále mnoho uživatelů ale používá verzi Photoshop CS, která zvládne nanejvýše Camera RAW 2.4. V tom případě nám ze seznamu podporovaných fotoaparátů vypadne kromě výše zmíněných také Canon EOS (30D, 5D, 1D Mark II N, 20Da, 350D, 400D), Kodak EasyShare (P850, P880, P712), Konica Minolta Dynax 5D, Fujifilm FinePix (E900, S5600, S9500, S6000fd, S9600), Leaf Aptus (22, 65, 75, Valeo17), Leica (D-LUX3, Digilux 3, V-LUX 1), Mamiya ZD, Nikon (Coolpix 8400, Coolpix 8800, D2Hs, D2X, D2Xs, D50, D70s, D200, D80), Olympus (E-500, E-400, E-330, E-300, SP-510UZ, SP-320, SP-310, SP-350, SP-500UZ, C-7070WZ), Panasonic Lumix (FZ50, L1, FZ30, LX1, LX2), Pentax (*ist DL, *ist DS2, *ist DL2, *ist DS, K100D, K110D), Samsung (GX-1S, GX 1L), Sony (R1, A100).

Závěr
Adobe sice podporuje editaci RAWů ve své rodině produktů Photoshop, ale podpora starších verzí je opravdu bídná. Spíše to lze chápat jako další marketingovou páku, proč si pořídit nejnovější verzi. Pokud vámi vlastněná verze nepodporuje nejnovější plugin, nezoufejte. Pro konverzi RAWů lze použít bezpočet jiných programů, ať již levnějších (než aktualizovat celý Photoshop), nebo zcela zdarma. Stačí pouze z takového programu uložit snímek ve formátu TIF a ten si otevřít ve Photoshopu pro další pokročilejší úpravy.

::Výchozí stránka Adobe Camera RAW
::Stáhnutí Camera RAW 4.0
::Stáhnutí starších verzí Camera RAW pro verze CS2 a CS

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  » Novinky - software  

 » Novinky  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: