BenQ - fotoaparát s dotykovým displejem a přehráváním MP3 na trhu - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky - fotoaparáty

BenQ - fotoaparát s dotykovým displejem a přehráváním MP3 na trhu

1. listopadu 2004, 00.00 | Známý výrobce monitorů se také věnuje produkci digitálních kompaktních fotoaparátů a přes to, že většinou svými technickými parametry příliš nestrhává pozornost, tak model E40 a jeho nástupce E41 jsou přeci jen něčím zajímaví. Mají dotykový LCD displej a E41 umí i přehrávat hudební soubory.

Mezi méně známé výrobce fotoaparátů patří i společnost BenQ, kterou většina lidí zná spíše díky produkci monitorů. U BenQ se rozhodli rozšířit své portfolio o několik kompaktních digitálních fotoaparátů, což by nebylo nijak zvláštní, kdyby jeden z nich neměl například dotykový displej a neuměl přehrávat hudbu. Zdá se, že integrace těchto vlastností se netýká jen mobilních telefonů, ale i digitálních fotoaparátů.

BenQ DC C62
Tento šestimegový kompakt s trojnásobným optickým zoomem, citlivostí od 64 do 500 ISO a schopností natáčet video sekvence s rozlišením 320x240 bodů vyniká velmi rychlým startem, podle výrobce trvajícím jen 1s. Stejně tak má mít velmi krátkou prodlevu závěrky od stisknutí spouště (0,01s). Použitý objektiv má rozsah ohniskové vzdálenosti od 39mm do 177mm (po přepočtu na kinofilm) se světelností F2,8-4,9. LCD displej má úhlopříčku 1,6" a rozlišení 354x240 bodů. Kompaktní tělo je pouze 88mm široké, 60,5mm vysoké, 32,7mm hluboké a 168g těžké. O napájení se starají dvě AA baterie a data se mohou ukládat jak na interní 9,7MB paměť, tak i na SD kartu.

BenQ DC C60
V tomto fotoaparátu je použit stejný snímač jako u předchozího, má stejný i rozsah zoomu, ale je vybaven větším 2" LCD displejem. V makro režimu zaostří až na 9cm a systém ostření je vybaven i přisvětlovací lampou, která pomáhá autofokusu správně zaostřit i ve špatných světelných podmínkách. Citlivost má však pouze od 50 do 200 ISO. Vše je zabaleno do slušivého hliníkového těla vážícího 180g se šířkou 94mm, výškou 63mm a hloubkou 35mm.

BenQ DC C51
I když má tento kompakt pouze 5MP snímací čip, tak je díky interpolaci schopen snímat fotografie s rozlišením 8MP. Pro přiblížení lze použít trojnásobný optický a čtyřnásobný digitální zoom. Citlivost můžeme nastavit mezi 70 a 200 ISO. Použitý LCD displej má úhlopříčku 2". Rozsah expozičních časů začíná na 1/2000s a končí na 6s. Vybaven je také mikrofonem, díky kterému může pořizovat ozvučené video sekvence.

BenQ DC E30
Tento ultrakompakt bez optického zoomu zaujme hlavně svými rozměry. Šířka je pouze 89,5mm, výška 56mm a hloubka 24mm. To vše při hmotnosti pouze 82g bez baterií (2x AAA baterie). Efektivní rozlišení použitého snímače je 3MP (2048x1536 bodů), ale díky interpolaci můžeme dosáhnout až 6MP (2848x2136 bodů). Místo optického přiblížení je tu pouze 4x digitální zoom. Fotoaparát umí i natáčet video sekvence s frekvencí 24sn./s do formátu AVI.

BenQ DC E41
O tomto nejzajímavějším modelu se bohužel výrobce pouze krátce zmiňuje v tiskové zprávě, ale není k dispozici jeho bližší technická specifikace. Zatím jen víme, že je osazen 4MP CCD snímačem s interpolací až na 6MP. Jak bylo napsáno v úvodu, je vybaven dotykovým 2" LCD displejem, který podporuje i rozpoznání psaného písma. Ve fotoaparátu budou moci uživatelé přehrávat také své hudební MP3 soubory.

Závěr
I když digitální fotoaparáty od BenQ nelákají svými technickými parametry, cenovou dostupnost jim upřít nelze. Pozornost budí hlavně model E41, který je nástupcem předchozího E40, který měl také dotykový displej, ale pouze 1,5". Využitelnost takovéto vymoženosti je diskutabilní. Úpravy a popisky fotografií se dají dodělat i na počítači a ovládání dotykovou obrazovkou je také nahraditelné. Jedinou zajímavou funkcí tedy zůstává jeho schopnost přehrávání MP3 souborů, což může znamenat příjemný kompromis pro nenáročné uživatele, kteří chtějí fotografovat a poslouchat hudbu a nechtějí si kvůli tomu pořizovat dva přístroje.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: