Canon EOS-1Ds Mark II - DSLR špička s 16,7 MPix - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky - fotoaparáty

Canon EOS-1Ds Mark II - DSLR špička s 16,7 MPix

27. září 2004, 00.00 | Canon před Photokinou oznámil nový model, nástupce 1Ds, EOS-1Ds Mark II. Oproti předchozímu modelu má poskytnout větší obrazové rozlišení, rychlejší sériové snímání a možnost připojení zařízení pro bezdrátový přenos. Co tedy můžeme čekat od nové vlajkové lodi Canonu? Posunuje možnosti DSLR výrazně dál?

Společnost Canon představila 21. září svou novou vlajkovou loď. Nový EOS-1Ds Mark II disponuje 16,7 milióny efektivních bodů, rychlý start, sériové snímání až 4 snímků za sekundu a mnoho dalších vylepšení. Možné je i přikoupit modul pro bezdrátový přenos fotografií. Co tedy přináší tato horká novinka, na kterou mnoho profesionálních fotografů čekalo?

Konstrukce a design
Canon 1Ds Mark II má stejně jako jeho předchůdci vodě a prachu odolné tělo z magnéziové slitiny s vertikálním gripem. Rozměry jsou stejné jako u 1Ds, tzn. šířka těla je 156 mm, výška 157,6 mm a hloubka 79,9 mm. Hmotnost je 1 215 g bez baterie a paměťové karty, přičemž samotná baterie váží 335 g.

Technická specifikace
Jednou z předností 1Ds Mark II je fullframe CMOS snímač s nízkopásmovým filtrem. Znamená to, že není potřeba počítat s žádným ořezovým faktorem a platí ohniskové vzdálenosti, které jsou napsány na objektivech, protože snímač má velikost 36 x 24 mm. Disponuje celkem 17,2 milióny bodů, z toho je 16,7 miliónů efektivních. Je schopný fotografovat snímky s rozlišením 4992x3328, 3600x2400, 3072x2048, nebo 2496x1664 bodů s citlivostí 100 až 1600 ISO po 1/3 krocích ve formátech JPEG, nebo RAW. Citlivost lze v menu také rozšířit na 50 a 3200 ISO. O zpracování snímků se stará obrazový procesor Digic II. Ke každému snímku můžeme nahrát až 30s poznámku ve formátu WAV.
Závit podporuje všechny EF objektivy, kromě EF-S. Pro automatické zaostřování se zde využívá 45ti bodový TTL systém s CMOS senzorem. Zostřovat lze samozřejmě na všechny body, nebo na jeden vybraný. Korekce automatické expozice nabízí rozsah úprav +-3EV po 1,/3EV krocích. Elektronickou závěrku lze nastavit na expoziční časy v rozmezí od 1/8000s do 30s po 1/3 krocích, včetně režimu Bulb. Vyvážení bílé nabízí jak přednastavené hodnoty, tak i možnost manuálního měření, nebo nastavení teploty v Kelvinech.
Sériové snímání rychlostí 4 sn./s zachytí až 32 fotografií ve formátu JPEG, nebo 11 fotografií ve formátu RAW. Start fotoaparátu má trvat pouze 0,3s.
Hledáček s pětibokým hranolem, vyměnitelnou matnicí a dioptrickou korekcí -3 až +1 D nabízí 100% pokrytí. LCD displej má úhlopříčku 2" a disponuje 230.000 zobrazovacími body. K fotoaparátu lze připojit E-TTL II blesky Speedlite EX, přičemž rychlost synchronizace je až 1/250s.
Zajištěna je komunikace s tiskárnami podporujícími standard PictBridge. Přístroj je vybaven senzorem orientace, možností zobrazení histogramu vyfotografovaného snímku (jasu i RGB). Samotný snímek lze na displeji přiblížit až 10x. Pro připojení k počítači lze použít USB 1.1, nebo IEEE 1394 (Firewire). Pro promítání snímků na TV, nebo projektoru si může uživatel vybrat mezi video formáty NTSC a PAL. Snímky se ukládají na paměťové karty CF typu I i II (kompatibilní se všemi kapacitami paměťových karet, včetně karet 2 GB a více), nebo SD. Volitelný bezdrátový adaptér zajišťuje vysokorychlostní bezdrátové LAN připojení IEEE802.11b/g a podporu pro 100Mb drátovou síť LAN.

Závěr
Oproti svému předchůdci 1Ds přináší 1Ds Mark II větší rozlišení, které profesionální fotografové zcela jistě využijí při tisku velkých formátů, například kalendářů, reklam, titulek časopisů, rychlejší sériové snímání v delších sadách, možnost použití SD karet, přenos přes USB, takřka dvounásobné rozlišení LCD displeje a mnoho dalších drobností. Možné je také připojit zařízení pro bezdrátový přenos fotografií. Canon tak nikoho nenechal na pochybách, že je stále jedničkou ve výrobě profesionálních fotoaparátů. Obrazová kvalita bude jistě stejná nebo lepší jako u 1Ds, otázkou zůstává míra šumu. Odrazovat může hlavně cena, která se bude pohybovat okolo 250.000,- Kč.

:: Technická specifikace Canon EOS-1Ds Mark II

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Photokina  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - profi technika  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: