CeBIT 2004 poodhaluje roušku tajemství EPSONu R-D1 - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky - fotoaparáty

CeBIT 2004 poodhaluje roušku tajemství EPSONu R-D1

Epson Cosina R-D1 retro digitální zrcadlovka CeBIT 2004

24. března 2004, 00.00 | Není tomu tak dávno, co společnost EPSON oznámila přípravu unikátního digitálního fotoaparátu s dálkoměrem. Ačkoliv není doposud oficiálně zveřejněna jeho kompletní technická specifikace, podařilo se nám o něm získat podrobnější informace přímo na CeBITu. Pokud vás zajímá například cena a dostupnost tohoto přístroje, čtěte následující článek.

Dálkoměrný fotoaparát EPSON R-D1 je něčím naprosto novým v oblasti digitální fotografie. Jedná se o zcela unikátní řešení, kombinující moderní digitální technologii v kombinaci se starou a osvědčenou konstrukcí těla fotoaparátů Voigtländer. Kromě několika snímků tohoto fotoaparátu a jeho základních parametrech však o něm nenajdete po celém světě bližší informace. Jeden ze čtenářů nedávno uveřejněného článku, informujícího o tomto přístroji, se ptal, k čemu slouží páčka natahující závěrku. Na tento a řadu dalších dotazů vám nyní odpovíme, protože jsme měli jako jedni z mála možnost účastnit se prezentace R-D1 na výstavě CeBIT 2004.

Ačkoliv Epson na své prezentaci příliš nových informací nezveřejnil, jednalo se o velice plodné setkání, přinášející řadu poznatků. Kromě shlédnutí několika informačních "slidů" jsme měli příležitost si fotoaparát R-D1 vzít do ruky a důkladně prohlédnout. Přístroj působí v ruce robustním dojmem. Ostatně také svými rozměry 142x89x40, hmotností 590 g ani určením se nemůže řadit do třídy kapesních digitálních kompaktů.

Fotoaparát užívá k zaostřování speciální systém v angličtině označovaný jako "Rangefinder", pracující na principu sledování objektu ze dvou míst a v následném složení těchto obrazů v hledáčku. Pokud není objekt zaostřen, vidíme ho dvojitě - jako by byla jeho kopie posunuta. V okamžiku zaostření se oba obrazy dokonale překryjí - objekty splynou. Toto řešení jsme si prakticky vyzkoušeli a fungovalo velice pěkně. Jeho princip ukazuje následující obrázek.

Jak jsme se již zmiňovali v předchozím článku, fotoaparát si zachovává stylovost starých analogových přístrojů. Proto i ukazatele jsou řešeny jako ručičkové přístroje a byla převzata i páčka pro převíjení filmu a natahování závěrky. Její činnost byla zachována. Pochopitelně, že se nic nepřevíjí, ale před každou expozicí je potřeba s její pomocí závěrku "natáhnout", jinak fotoaparát na stisk spouště nereaguje.

Snímky jsou ukládány na SD paměťovou kartu, která je ukryta pod nenápadnými dvířky na boku přístroje. Co je nové a "dýchající" digitálním světem, je červená LED nad nimi. Li-Ion akumulátor se vkládá zespodu a je tvarově podobný akumulátorům, které dříve užíval ve svých fotoaparátech Fujifilm. Co se týče dohadů o původu snímacího čipu, Epson tuto skutečnost nepotvrdil ani nevyvrátil. Nicméně čip má opravdu stejné rozlišení i rozměr jako ten, který užívá Nikon ve svých digitálních zrcadlovkách D100 a D70, tedy 3008x 2000 obrazových bodů. Jeho citlivost se nastavuje jako u původních přístrojů, tj. povytažením ovládacího kolečka s expozičními časy a jeho následným pootočením. Zvolená citlivost se tak ukazuje v okénku tohoto voliče.

Na podrobnou specifikaci včetně oficiálních snímků tohoto fotoaparátu si budeme muset počkat ještě do dubna tohoto roku, v květnu by pak měly být k dispozici jeho první předprodukční vzorky na otestování. Vlastní distribuce je naplánována na léto letošního roku.

Závěr
Jak pohlížet na tento skvostný produkt? Jako na nový trend digitální fotografie, přinášející do současného trhu další konkurenční prvek? Tak určitě ne. Cena samotného těla R-D1 se totiž bude pohybovat okolo 3000 Euro. To ho posouvá spíše do oblasti uměleckých rarit, sbírek fotografických nadšenců, než do rukou profesionálního fotografa. A pokud ano, tak pro něj bude Epson R-D1 hračka, miláček, kterého si bude hýčkat. Epson ani s masovou produkcí tohoto fotoaparátu nepočítá, jeho plánovaný odhad produkce se pohybuje okolo 10 000 kusů za rok. Věřme, že Epson s tímto modelem uspěje a udělá radost nejen sobě, ale i řadě náruživých fotografů.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: