Epson nabízí digitální dálkoměrný kompakt - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky - fotoaparáty

Epson nabízí digitální dálkoměrný kompakt

Epson Cosina R-D1 retro digitální zrcadlovka

15. března 2004, 00.00 | Již na PMA2004 jsme měli možnost vidět na stánku společnosti Epson za sklem vystavený fotoaparát s označením R-D1. Byl zahalen v roušce tajemství, kterou vám v tom článku poodhalíme. Je libo opravdu netradiční fotoaparát s výměnnými objektivy a rozlišením 6 MPix?

Toužili jste někdy udělat ze starého dědečkova Voigtländeru digitální fotoaparát? Sny se vám mohou nyní díky spolupráci firem Epson a Cosina takřka proměnit ve skutečnost. Na blížící se výstavě PhotoExpo 2004 si totiž odbude oficiální premiéru první retro digitální dálkoměrný kompakt nesoucí označení R-D1. Základní informace o ní vám přinášíme již dnes v tomto článku.

Nadčasový design
Epson R-D1 je opravdu netradiční digitální "kompakt", která staví na těle starého, pomalu zapomenutého fotoaparátu Voigtländer BESSA-R. Magnéziové tělo RD-1 je však oproti němu svými rozměry 142x89x40 mm a hmotností 590 g poněkud mohutnější.Vzhledem k tomu, že se designéři snažili o maximální věrnost původnímu modelu, je v klidovém stavu displej na zadní straně otočen směrem dovnitř, podobně jako je nyní řešen například Nikon Coolpix 8700. U Epsonu se tak ale schovají všechny charakteristické znaky digitálnosti vč. tlačítek. Také ostatní ovládací prvky zachovávají stylovost, jak je vidět na obrázcích.
Digitální fotoaparát s ručkovými ukazateli, to je něco, co milovníky starých časů určitě osloví. Zobrazují se na něm informace o nastavení kvality snímku, vyvážení bílé barvy, zbývajícím počtu snímků a stavu baterie.
R-D1 však patří ještě další světové prvenství. Jedná se o první digitál vybavený dálkoměrným systémem a tudíž bez AF systému. Fotograf pozoruje scénu hledáčkem nezávislým na činnosti objektivu. To znamená, že má stálou kontrolu nad foceným objektem například i při dlouhé době expozice. Navíc tato technologie znamená jiný způsob ostření. Fotoaparát má zabudováno u hledáčku miniaturní ostřící zařízení, vyhodnocující vzdálenost objektu na principu triangulace. Jedná se o rychlé a přesné měření schopné práce i za špatných světelných podmínek.

Bajonet fotoaparátu podporuje Cosina a Leica M objektivy, kterých bylo za dlouhé historie klasické fotografie vyrobeno více jak 200 typů.

Moderní technologie uvnitř historického těla
Digitální fotoaparát R-D1 využívá CCD snímače s efektivním rozlišením 6,1 miliónů bodů o rozměrech 23,7x15,6 mm (rozměrově označovaný jako APS-C). S největší pravděpodobností se jedná o čip z produkce společnosti Sony, který využívá například Nikon v modelu D100. Tomu odpovídá i maximální výstupní rozlišení 3008x 2000 obrazových bodů a rozsah citlivostí od 200 do 1600 ISO. Snímky jsou ukládány ve formátu JPEG s podporou EXIF 2.2 či v 12 bitovém RAW.
Objektivy jsou, jak jsme již zmínili, výměnné, je u nich potřeba počítat s ořezovým faktorem 1,53. Optický hledáček pokrývá přibližně 85 procent scény a jeho zobrazování je přepínatelné pro odpovídající ohniskové vzdálenosti 28, 35 a 50 mm. Úroveň expozice je v něm zobrazena pomocí LED. LCD monitor s úhlopříčkou 2" nabízí příjemné rozlišení 235 000 bodů, na kterém lze pořízené snímky zvětšit takřka desetinásobně. Dále se u nich zobrazuje histogram a přepálená místa včetně dalších podrobných informací.

Po expoziční stránce se jedná o plně manuální přístroj, nabízející navíc pouze režim priority clony. Rozsah expozičních časů je od 1/2000 s do 1 s. Navíc je k dispozici režim BULB. Kompenzace expozice je v rozsahu +- 2 EV s krokem 1/3 EV. Fotoaparát nemá interní blesk. Pro připojení externích blesků slouží jednoduchá hot-shoe patice se synchro časem 1/125 s. Vyvážení barev nabízí přesné ruční nastavení, 5 předdefinovaných hodnot a pochopitelně i automatické nastavení. Na snímky je dále možné aplikovat barevné digitální filtry, napodobující monochromatické fotografie s různými barevnými nádechy.
O napájení přístroje se stará speciální Li-Ion akumulátor, data jsou ukládána na SD paměťovou kartu. Epson v něm pochopitelně podporuje přímý tisk protokolem Print Image Matching.

Závěr
V digitální modelu R-D1 se slučují fotografické prvky a myšlenky 19. století s moderními technologiemi století 21. O to se společně stará elektronika od Epsonu a konstrukční know-how společnosti Cosina. Epson se tak snaží vrátit na trh s digitálními fotoaparáty opravdu hodně netradiční cestou, a kromě spolupráce s věhlasnou značkou vsadil na opravdu netradiční technologii. Závěrem nás však napadá jedna otázka. Jak ji asi přijmou zarputilí "analogisté", odmítající digitální fotoaparáty?

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » PMA  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: