Fujifilm FinePix SL300 a SL260 – výkonné kompakty se „superzoomy“ - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky - fotoaparáty

Fujifilm FinePix SL300 a SL260 – výkonné kompakty se „superzoomy“

fuji_sl300a260_100px

23. ledna 2012, 00.00 | Dvojice téměř identických kompaktních fotoaparátů s velmi širokým použitím – hlavně díky zoomobjektivům s extrémním rozsahem ohniskové vzdálenosti. Objektivy jsou také prvky, ve kterých se trošku liší: SL300 má 30násobný zoom 24–720 mm a SL260 26násobný zoom s rozsahem ohniskové vzdálenosti 24–624 mm (ekvivalent kinofilmu).

Fujifilm FinePix SL300 a SL260 mají nejen zoomy s velkým rozsahem, ale výrobce uvádí, že oba objektivy Fujinon Super EBC jsou také velmi kvalitní a optimalizované tak, aby se podílely na vysoké kvalitě obrazu. Fotoaparáty nabízejí propracovaný způsob obsluhy a jsou dobře vybaveny systémy, programy, režimy a funkcemi. Jejich celkový koncept by měl vyhovovat pro všestranné použití v rodině, ale také některým ambiciózním hobby fotografům, kteří pro svou tvorbu nepotřebují systém výměnných objektivů a nechtějí pořizovat soubory RAW.Oba fotoaparáty jsou vybaveny obrazovým snímačem CCD s úhlopříčkou 1/2,3 palce a se 14 miliony efektivních pixelů, který je součástí systému stabilizace obrazu typu CCD-shift. Snímky ve formátu JPEG (Exif Ver 2.3) mají v základním nastavení poměr stran obrazu 4:3 s maximem 4288 × 3216 px. Možné je nastavit poměr 3:2 s maximem 4288 × 2864 pixelů a 16:9 s nejvyšším rozlišením 4288 × 2416 obrazových bodů. A nastavit je možno tři různé kompresní poměry.

Přístroje také umožňují pořizovat monofonní video AVI (Motion JPEG) s maximem HD/1280 × 720 pixelů při snímkové frekvenci 30 obr./s. Při natáčení videa je možné používat optický zoom a dokonce s výhodou využít ovladač na levé straně objímky objektivu. Fotografie a videoklipy lze ukládat na paměťové karty SD, SDHC i SDXC.Objektiv modelu SL260 je 26násobný optický zoom 4,3–111,8 mm 1:3,1–5,9 a po přepočtu na 35mm formát jeho rozsah ohniskové vzdálenosti odpovídá 24–624 mm. Objektiv modelu SL300 je 30násobný optický zoom 4,3–129 mm 1:3,1–5,9 a jeho rozsah ohniskové vzdálenosti u fotoaparátu na 35mm kinofilm odpovídá 24–720 mm. Digitální zoom má u modelu SL260 rozsah cca 6,7× (až do cca 174,2× s 26× optickým zoomem), u SL300 cca 6,7× (až do cca 201× s 30× optickým zoomem). Optický zoom lze ovládat otočným prstencem s tvarovaným výstupkem u spoušti, anebo prstem levé ruky pomocí dvoucestného ovladače na levé straně objímky objektivu.Oba přístroje jsou vybaveny pevně zabudovanou barevnou obrazovkou TFT LCD s délkou úhlopříčky 3 palce (cca 7,6 cm), s rozlišením 460 kpx a přibližně 97% pokrytím zobrazení záběru a elektronickým hledáčkem s LCD panýlkem s úhlopříčkou 0,2 palce, s rozlišením 200 kpx, také s přibližně 97% pokrytím obrazu a s možností dioptrické korekce okuláru. Na displeji lze mimo jiné zobrazit histogram, anebo mikronáhledy při přehrávání více snímků, snímky lze jednoduše upravovat a nechybí ani funkce pro přípravu snímků pro tvorbu fotoknihy.

Systém automatického zaostřování pracuje metodou TTL detekce kontrastu, na výběr je vícebodové ostření, bodové ve středu záběru i rámeček pro výběr bodu autofokusu, k dispozici je ostření po jednotlivých snímcích a v režimech SR Auto a Movie i souvislé včetně sledování vybraného objektu. Nechybí pomocné světlo autofokusu pro ostření za špatných světelných podmínek. Nejkratší zaostřovací vzdálenost je při širokoúhlém nastavení zoomu v makrorežimu přibližně 7 cm a při použití funkce Super Makro cca 2 cm.Exponometrický systém nabízí tři režimy měření: 256zónové, průměrné a bodové. Ekvivalent citlivosti ISO umožňuje nastavit hodnoty 64, 100, 200, 400, 800, 1600 a 3200 plus 6400 při rozlišení obrazu sníženém na 3 Mpx. Kompenzace expozice má rozsah standardní pro běžné kompaktní fotoaparáty, tedy ± 2 EV, k dispozici je funkce automatické expoziční řady snímků – autobracketing AE a funkce rozpoznání obličeje v záběru. Pro vyvážení bílé lze použít funkci s automatickým rozpoznáním scény, vybrat některý z předvolených režimů [slunečno, stín, 3× zářivka (denní světlo, bílé světlo, studené světlo), žárovka], anebo použít vlastní, uživatelsky realizované vyvážení.

Zabudovaný automatický výklopný blesk je typu i-Flash a má maximální účinný dosah do sedmi metrů při nastavené funkci ISO Auto a se zoomem v základní poloze. K dispozici je kupříkladu režim pro snížení efektu červených očí, vynucený a vypnutý blesk, pomalá synchronizace, ale hlavně – oba modely mají také aktivní sáňky pro externí blesky. Fujifilm nabízí jako volitelné příslušenství dvě zábleskové jednotky, EF-42 se směrným číslem 42 a horizontálně i vertikálně výklopným bleskem a EF-20 se směrným číslem 20, který má hlavici pouze výklopnou, nikoli otočnou.Na otočném voliči režimů expozice jsou tyto položky: SR AUTO, tedy pohodlná automatika řízená umělou inteligencí a s automatickým rozpoznáním scény, AUTO, tedy „normální automatika“, dále pružná programová automatika, program s prioritou rychlosti závěrky (s mechanickou závěrkou 1/2000–8 s), program s prioritou clonového čísla (wide 3,1–8, teleobjektiv 5,9–8/20), režim s ručním nastavením všech parametrů expozice, jedna pozice pro uložení uživatelského nastavení, následuje volba pro natáčení videoklipů, specializovaný program Panorama, a je zde samozřejmě i položka „SP“ s výběrem scénických programů v menu (Zoom Bracketing, Přirozené světlo a blesk, Přirozené světlo, Portrét, Děti, Úsměv, Krajina, Sport, Noc, Noc ze stativu, Ohňostroj, Západ slunce, Sníh, Pláž, Party, Květina, Text).

Možné je také sériové snímání. Na výběr jsou režim TOP: TOP-6 s maximem á 1,2 obr./s, TOP-20 s max. á 3,3 obr./s (velikost M, S), TOP-40 s max. á 8 obr./s (velikost S), LAST6 – posledních 6 zaznamenaných snímků s maximální rychlostí po 1,2 obr./s, a stejnou rychlostí snímá i normální režim s tím, že maximální počet snímků v řadě se liší podle velikosti obrazu a dostupné kapacity paměti.Fotoaparáty mají stejné rozměry i hmotnost, 122 × 93 × 100 mm a cca 510 g včetně baterie a paměťové karty (a cca 470 g bez nich). Jako zdroj energie slouží Li-ion akumulátor NP-85. Na plné nabití umožňuje v automatickém režimu pořídit přibližně 300 snímků. K dispozici je indikace počtu zbývajících snímků při provozu na baterii. Videoklipy lze přehrávat na přímo připojené HD TV – oba fotoaparáty mají miniHDMI port, umožňující snadné připojení přístrojů pomocí HDMI kabelu, který se prodává samostatně. Kromě HDMI výstupu má také videovýstup (PAL/NTSC s monofonním zvukem) a digitální rozhraní USB 2.0 High-Speed.

Oba fotoaparáty mají být v prodeji od začátku letošního března. V době uveřejnění této zprávy nebyly oficiálně oznámeny doporučené prodejní ceny v korunách. Běžné ceny v Německu jsou následující: FinePix SL300 = 279 € a FinePix SL260 = 259 €. V prodejním balení je kromě samotného fotoaparátu s krytkou objektivu také Li-ion akumulátor NP-85 s nabíječkou BC-85 a adaptérem do zásuvky, popruh přes rameno, kabel USB a A/V kabel a CD-ROM plus uživatelský manuál.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: