Kdo bude konkurovat EOSu 350D? - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky - fotoaparáty

Kdo bude konkurovat EOSu 350D?

Nikon D50

4. dubna 2005, 00.00 | Na český trh dorazily první kusy nové digitální zrcadlovky Canon EOS 350D. Jeden z prvních kusů je v naší redakci na podrobném testu a výsledků se dočkáte cca do týdne. Nicméně jeho konkurence je zřejmě na spadnutí. Jaká bude?

EOS 350D navazuje na veleúspěšný model EOS 300D, který spustil lavinu masového zájmu o digitální zrcadlovky. Šlo o první takzvaně "dostupný" model na trhu, který svou zaváděcí cenou 40.000,- Kč zpřístupnil DSLR technologii širší uživatelské veřejnosti. Díky tomu zaznamenal obrovský obchodní úspěch a skoro půl roku neměl vážné konkurence. Nicméně postupně se na trhu objevilo několik konkurentů, se kterými byla 300D srovnávána buď cenově nebo parametrově. Jaká konkurence čeká EOS 350D?

Nikon
Tradičním a největším rivalem Canonu je Nikon, který má svou obrovskou tradici ve výrobě zrcadlovek a stále má asi největší potenciál Canonu situaci na trhu ztížit. Z aktuální nabídky je nejžhavějším konkurentem 350D model D70, který konkuroval již jeho předchůdci a ani za 350D technicky zásadně nezaostává. Navíc se dá očekávat, že Nikon dokáže sníží jeho cenu minimálně dokud se nezmění jeho nabídka. Jedinou nevýhodou D70 je, že nepůsobí tolik lákavě jako žhavá novinka od Canonu. Je na trhu již poměrně dlouho, nabízí nižší rozlišení a v podstatě v žádném z parametrů svého konkurenta dramaticky nepřevyšuje.
Nicméně tyto skutečnosti si jistě uvědomují i stratégové Nikonu, kteří sice umožnili Canonu vyniknout s modelem 350D na veletrhu PMA 2005, nicméně jistě nebudou váhat extrémně dlouho. Podle řady zahraničních i tuzemských zdrojů je již doslova na spadnutí novinka D50. Ten by se měl stát ještě levnější alternativou D70 a posunout cenovou laťku ještě níž. Pokud se to Nikonu podaří a hlavně pokud to přijde před letní sezónou, jistě se dočkáme i snížení ceny 350D a na trhu bude opravdu horko. Nicméně je potřeba trochu varovat před předčasnými závěry. Nikon je ohledně uvádění novinek zcela nevyzpytatelný. Je nepochybné, že nová DLSR od Nikonu je na spadnutí, ale to byla již před několika měsíci. Navíc na trhu citelně chybí nástupce modelu D100.
Neoficiální fotografie Nikonu D50

Olympus
Dalším, kdo se bude minimálně na našem trhu snažit Canonu prodeje 350D znepříjemnit, bude Olympus. Ten dnes nabízí dva modely E-1 a E-300, které oba v podstatě nabízí v ceně blízké novince od Canonu. E-1čka sice má rozlišení pouze 5MPix a je na trhu poměrně dlouho, ale řada českých uživatelů slyší na lákavou slevu a některé unikátní vlastnosti. Ne náhodou se jich už prodala skoro tisícovka. Model E-300 je novější, má vyšší rozlišení, ale zatím se na trhu příliš neujal. Přesto může být černým koněm.
Mimochodem nám naše věštění Olympus trochu zjednodušil tím, že oficiálně vyhlásil, že další digitální zrcadlovku připravuje až na PMA 2006. Spolupracuje na ní s Panasonicem, ale i tak se jej zřejmě letos nedočkáme.

Pentax
Dalším, kdo má dnes na trhu digitální zrcadlovku s cenou cca 30.000Kč vč. DPH, je Pentax. Jeho *ist DS se zatím na českém trhu příliš masově neprodává, ale to je spíš důsledek slabé marketingové podpory. Jinak jde o fotoaparát poměrně zdařilý a Pentax je značka, která jistě mnoho tradičních fotografů může oslovit. Bohužel v dnešní době nemá Pentax prostředky a sílu na to, aby efektivně konkuroval takovému gigantovi jako je Canon.

Konica Minolta
Dynax 7D, jediná DSLR této značky, není konkurentem 350D v pravém slova smyslu. Je velice nepravděpodobné, že by Konica Minolta tak drasticky snížila cenu, aby se přiblížila ceně 350D. Mnohem pravděpodobněji bude s tímto modelem bojovat o movitější zákazníky a konkurovat EOSu 20D s tím, že pro nižší segment připraví nižší model. Kdy? To je otázka, na kterou jen těžko odpovíme. Nicméně vzhledem k tomu, že 7D byla po dlouhé době první DSLR v nabídce firmy a přišla na trh až na konci loňského roku, nečekáme další novinku dříve než na podzim, spíše také až na PMA 2006.

Ostatní
U ostatních společností, vyrábějící dnes DSLR jako jsou Fujifilm, Kodak či Sigma, to nevypadá, že by aktivně pracovali na dostupné zrcadlovce. Je to sice lákavý, ale velmi citlivý a nebezpečný segment, ve kterém se lze snadno spálit. Výrobce potřebuje dostatečnou zkušenost s technologií, musí být silný a mít k dispozici dobrý prodejní kanál. Navíc je potřeba mít i vyšší modely, na které mohou uživatelé následně upgradovat a výrobce na nich opět vydělat. Bez všech těchto podmínek nemá projekt levné DSLR smysl.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - profi technika  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

ten obrazek?

Autor: -mik- Muž

Založeno: 04.04.2005, 08:49
Odpovědí: 1

ten obrazek D50 jsem videl na nejakym anglickym chatu s tim, ze je to podvrh namixovany z D70 a nejake analogove SLR.
Uz jen treba dvirka na kartu by mela byt mensi, protoze by to melo slapat na SD (tedy podle take neoficialniho manualu na D50, ktery pry unikl na Web)

Odpovědět na příspěvek

RE: ten obrazek?

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 04.04.2005, 11:06

Ano ruznych fotografii, manualu, zminek a dalsich neoficialne uniklych informaci o D50 se objevilo jiz vice nez dost. Netvrdime, ze D50 bude vypadat presne takto, obrazek je pouzit ciste ilustracne.

Odpovědět na příspěvek

manual k D50

Autor: -mik- Muž

Založeno: 04.04.2005, 09:01
Odpovědí: 1

jsem nasel tady: http://homepage.mac.com/d
mitriyk/D50_UserManual.pd
f

Odpovědět na příspěvek

RE: manual k D50

Autor: Lubo Muž

Založeno: 04.04.2005, 13:23

tu je tiez: www.hladacik.sk/category.
php?id=36

Odpovědět na příspěvek

manual k D50

Autor: -mik- Muž

Založeno: 04.04.2005, 09:01
Odpovědí: 0

jsem nasel tady: http://homepage.mac.com/d
mitriyk/D50_UserManual.pd
f

Odpovědět na příspěvek

E-1

Autor: Dingo Muž

Založeno: 04.04.2005, 10:11
Odpovědí: 0

Odkdy má E-1 rozlišení pouze 4MPix??? Vždyť vy vůůůůbec nevíte, očem píšete :-).

Odpovědět na příspěvek

Sigma

Autor: Dan Muž

Založeno: 04.04.2005, 10:51
Odpovědí: 2

Hezký den, společnost Sigma pracuje na uvedení nové digi zrcadlovky Sigma SD7. Měla by mířit (s chipem Foveon na palubě) přesně do třídy, o které je článek... (tedy o stupínek níže než výborná SD10) Na trh by se měla dostat tento rok. Dan.

Odpovědět na příspěvek

RE: Sigma

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 04.04.2005, 11:04

Ano, o SD7 jsme jiz nejake informace obdrzeli pred PMA 2005 s tim, ze se tam pravdepodobne objevi. Bohuzel neobjevila a osazenstvo stanku usilovne zapiralo vse co mohlo.

Obavam se vsak, ze pokud bude mit SD7 cip Foveon (dobry ci spatny) a bajonet Sigma, jeji potencial je stejny jako u SD9 a SD10, tedy u nas minimalni. Po tom, jak se nepovedla SD9 bude tezke nekoho presvedcit na koupi SD7...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Sigma

Autor: Dan Muž

Založeno: 04.04.2005, 14:20

Stejně tak "zapírá" i helpdesk Sigmy japan a Sigmy USA... :-)) Takže si musíme počkat... Co se týče SD 7 tak samozřejmě pravděpodobně bude mít bajonet Sigma a Foveon cip... nicmene nesrovnávejme s SD9 (používal jsem jí, měla problém zejména s energetickými nároky + firware neuměl spolupracovat s cipem... atd.)... jako "oprava" SD9 přišla SD10 (a to docela rychle)... tudíž (optimisticky) očekávám, že SD7 bude oproti SD10 o třídu níž (stejně však daleko před Canonem 3XX) a o rok a fous dál ve vývoji... Co se týče obchodního úspěchu, tak s Vámi bohužel souhlasím... u nás je problém cena... SD10 je špičkový fotoaparát, ale za 50 000 jsem si ho nekoupil ani já... v zahraničí stojí cca 25 000 - 29 000... to je odpovídající cena a v této kategorii poráží (neberu-li v potaz potřeby úplných amaterů) jako Nikony tak Canony (stejné cenové hladiny)... Kdyby měla i u nás Sigma SD7 dobře nastavenou cenu...mohla by mít úspěch i v tak zaCanonizované české kotlině... :)

Odpovědět na příspěvek

Dotaz

Autor: Pavel Muž

Založeno: 04.04.2005, 14:06
Odpovědí: 4

Chtel bych se zeptat cim je E1 unikatni? Ze by systemem 4/3? Nebo zvlastni soustavou zrcadel? Obe tyto veci jsou spis nedostatkem (tedy zvlast 4/3)...

Odpovědět na příspěvek

RE: Dotaz

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 04.04.2005, 15:10

Unikatni vlastnosti? No tak napriklad:
1) Antiprachovy system
2) Vyrazne lehci a mensi teleobjektivy diky mensimu cipu
3) Nejodolnejsi telo v kategorii 30.000Kc

Vse je samozrejme vyvazeno i negativy jako u ostatnich reseni. Pouze je potreba ferove priznat, ze i E-1 ma sve unikatni vlastnosti.

PS: Zvlastni soustavu zrcadel ma E-300 ne E-1

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Dotaz

Autor: Pavel II Muž

Založeno: 04.04.2005, 15:54

Treba 300/2,8 od Olympusu je 3,2kg a od Nikonu 2,5Kg. Asi sem to s temi mensimy teleobjektivy nepochopil :-) Navic je vyrazne drazsi...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Dotaz

Autor: mk Muž

Založeno: 05.04.2005, 08:32

Jenom dodám, že Canon 300/2.8L IS váží také "jen" 2,5kg, má navíc stabilizaci (o čemž se unikátním objektivům Zuiko může jen zdát :)) a je obecně uváděn jako nejrychleji ostřící sklo na světě a opticky je prostě neuvěřitelný.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Dotaz

Autor: mk Muž

Založeno: 05.04.2005, 08:33

Mimochodem, já třeba lehčí a menší objektivy považuju spíš za nevýhodu.

Odpovědět na příspěvek

Pro Pavla

Autor: Dodi Muž

Založeno: 04.04.2005, 14:32
Odpovědí: 0

A proč je podle Tebe 4/3 format u E-1 nedostatkem? Prosím jediný racionáldí důvod. Nebo Ty jsi ještě nikdy fotku neořazával? Pak jsi světlá výjimka. Tento argument totiž používají jen někteří přiblblí canoňáci a nikoňáci :-). A neboj, nemám E-1 ani jiného Olyho, jen mě se*ou neopodstatněné výtky. Výše zmínění cano a nikoňáci holt nemůžou přenést přez srdce, že má E-1 kvalitní tělo i dodávaná skla :-). Holt kdyby blbost nadnážela, to lítalo canonů a nikonů v luftě :-) :-) :-).

Odpovědět na příspěvek

Pre Sigmu

Autor: Ivan Muž

Založeno: 18.04.2005, 08:33
Odpovědí: 0

Prosím o informáciu-je možno upraviť bajonet objektívu Sigma APO Makro 70-300. 1,4-5,6 v prevedení Minolta na prevedenie Canon, konkrétne na EOS 350D.
Ďakujem

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: