Konica Minolta Dynax 7D - první DSLR se stabilizací snímače podrobně - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky - fotoaparáty

Konica Minolta Dynax 7D - první DSLR se stabilizací snímače podrobně

17. září 2004, 00.00 | Již delší dobu se všeobecně ví, že Konica Minolta připravuje tento model, ale zatím se o technických detailech pouze spekulovalo. Nyní máme k dispozici oficiání technickou specifikaci a snímky přístroje. Na jakou kategorii fotoaparátů tedy tato nová digitální 6MP zrcadlovka se stabilizací snímače zaútočí?

Teprve před pár dny skončilo embargo na informace o nové DSLR zrcadlovce Dynax 7D od společnosti Konica Minolta. Jedinou neznámou je tedy cena. A co můžeme očekávat? 6 megapixelů, stabilizátor snímače, velký displej, výměnné objektivy (Minolta A bajonet) a citlivost až 3200 ISO. Pojďme se na to tedy podívat podrobněji.

Konstrukce a design
Na první pohled zaujmou na těle 7D dva vystouplé kruhové voliče, levý pro nastavení kompenzace expozice a pravý pro volbu expozičního režimu. Pod každým z nich je ještě jeden prstencový volič, pod levým volba intenzity záblesku a pod pravým nastavení sériového snímání. Dále pak na horní části najdeme prstencový volič vyvážení bílé, spoušť a za ní umístěný otočný volič, zřejmě pro volbu konkrétní hodnoty v kombinaci s jiným tlačítkem.

Zadní strana má nepřehlédnutelný 2,5" displej, kolem kterého jsou po levé straně umístěna tlačítka pro prohlížení snímků, jejich mazání, zvětšování, vypínání displeje a aktivaci menu. V levém horním rohu je jednoduchý posuvný přepínač pro zapnutí a vypnutí přístroje. Napravo od displeje jsou přepínače pro volbu typu měření expozice a oblasti zaostřování a čtyřsměrný ovladač s potvrzovacím tlačítkem. V pravém horním rohu je druhý otočný volič. Posledním důležitým prvkem je přepínač stabilizace snímače.
Na přední straně je pouze uvolňovací tlačítko bajonetu objektivu a přepínač režimu zaostřování. Hliníkové tělo váží 760 g (bez baterie a karty), při šířce 150 mm, výšce 106 mm a hloubce 77,5 mm.

Technická specifikace
Snímacím prvkem je 6,1 MP CCD prvek o velikosti 23,5 mm x15,7 mm (APS-C), s citlivostí 100, 200, 400, 800, 1600 a 3200 ISO schopný produkovat snímky s rozlišením 3008 x 2000, 2256 x 1496 a 1504 x 1000 bodů. Jak se u kvalitních zrcadlovek sluší a patří, tak je možné si vybrat z více barevných prostorů, zde konkrétně sRGB, sRGB+ a AdobeRGB. Komprese snímku ve formátu JPEG má tři různé stupně, pokud však chceme nejlepší kvalitu, je zde možnost fotografování do formátu RAW. Snímkům lze nastavit kontrast, barevnou saturaci, ostrost a odstín (hue), vše v 5ti stupních. Redukci šumu můžeme zapnout při expozicích delších než 1s. Stabilizace snímače probíhá ve dvou směrech. O zpracování snímků se stará obrazový procesor CxProcess™ III.
Autofokus pracuje pomocí měření na devíti bodech a osmi čárových enzorech, přičemž lze zaostřovat ve spolupráci všech najednou, nebo jednoho zvoleného bodu. Režimy automatického zaostřování nabízí automatické jednorázové ostření, automatické kontinuální, nebo plně manuální.
Čas expozice lze nastavit v intervalu 1/4000s až 30s (nebo Bulb). Blesk se synchronizuje s časem až 1/160s při vypnuté stabilizaci, nebo 1/125s se zapnutou stabilizací. Automatické TTL (through the lens) měření expozice probíhá přes 14 segmentů poskládaných jako v medové plástvi. Zvolit pak lze i měření s důrazem na střed, nebo bodové. Korekce automatické expozice nabízí rozsah úprav +-3EV po 1/2EV krocích, nebo +-2EV po 1/3EV krocích. Výsledek automatické expozice se dá zablokovat tlačítkem AEL. Vyvážení bílé nabízí předvolené hodnoty: slunce, stínu, zamračena, žárovky, zářivky a blesku. Kromě toho jde změřit i ručně, nebo nastavit přesnou hodnotu v Kelvinech.
Interní blesk má směrné číslo 12 při citlivosti 100 ISO, resp. 17 při citlivosti 200 ISO. Uživatel si může vybrat mezi režimy doplňkového blesku, redukce červených očí, synchronizace s dlouhým časem, vysokorychlostní synchronizace, nebo bezdrátového odpalu externího blesku. Intenzita záblesku lze nastavit +-2EV po 1/2EV krocích. Jako systémový blesk můžeme připojit modely 5600 HS(D), 3600 HS(D), 2500D, Macro Twin Flash 2400, nebo Macro Ring Flash 1200. Displej pro zobrazování snímků má úhlopříčku 2,5" a 207.000 zobrazovacích bodů.
Sériové snímání pracuje rychlostí cca 3sn./s. Celkový počet fotografií v sérii závisí na zvolené kvalitě. Pokud nastavíme RAW, pak dosáhneme série 9ti snímků. Při střední kompresi JPEG na plné rozlišení dosáhneme 15ti snímků a zvolením nejnižšího rozlišení (1504 x 1000) a největší komprese až 43 snímků. Optický hranolový SLR hledáček pokrývá 95% scény a disponuje dioptrickou korekcí.
Komunikační rozhraní USB 2.0 zajistí rychlý přesun souborů do počítače, nebo tiskárny (PictBridge) a standardy NTSC a PAL zase promítání snímků na televizi, či projektoru. Pro napájení byla zvolena jedna Li-Ion baterie NP-400, se kterou by podle standardů CIPA měla vydržet pro 400 snímků. Pokud vypneme blesk, tak se podle KonicaMinolta dostaneme na výdrž 600 snímků. Při sériovém snímání pěti snímků, bez blesku a náhledu KM udává až 2000 snímků. Možnou alternativou napájení je také vertikální grip VC7D, který pojme až dvě další baterie NP-400, nebo 6 tužkových AA baterií. Snímky se mohou ukládat na CompactFlash karty typu I i II, nebo SecureDigital karty, resp. MultiMediaCard.

Nové objektivy
Zároveň s novou zrcadlovkou oznamuje Konica Minolta i dva nové objektivy. Jeden je samozřejmě širokoúhlý, s ohniskem 17-35 mm a světelností F2,8-4.0 a druhý 28-75 mm s konstantní světelností F2,8 po celém rozsahu.

 

Závěr
Marně lze spekulovat nad kvalitami, které tu bez debat zřejmě jsou, dokud se nedozvíme oficiální cenu. Konica Minolta vyčkává, podobně jako řada konkurentů, co všechno photokina 2004 přinese, aby dokázala přijít s konkurenceschopnou cenou. Svými parametry může Dynax 7D směle konkurovat fotoaparátům jako Canonu 10D/20D, Nikon D100, Pentax *ist D/DS. Nespornou výhodou je stabilizace na čipu, která v kombinaci s libovolným objektivem (ne nutně Minolta) je lákavou výzvou. A navíc pro majitele klasických SLR s příslušenstvím Minolta se opět po nějaké době otevírá cesta do digitálního světa bez nutnosti měnit vše od základů.

:: Technické parametry Konica Minolta Dynax 7D
:: Srovnání KM Dynax 7D vs. Canon 20D vs Canon 300D vs. Nikon D100 vs. Nikon D70 vs. Sigma SD10 vs. Pentax istD

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Photokina  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - profi technika  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Objektivy

Autor: mila Muž

Založeno: 01.11.2004, 14:43
Odpovědí: 3

Nejsem zadny odbornik na formaty bajonetu, a tak se chci zeptat, budu moci s timto fotakem pouzivat svoje dosavadni objektivy (Minolta, Sigma)? Nyni vlastnim Dynax 500si.
Diky za odpoved.

Odpovědět na příspěvek

RE: Objektivy

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 01.11.2004, 14:48

Ano, Konica Minolta slibuje, ze budou fungovat vsechny objektivy s bajonetem Minolta AF, takze i ty vase ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Objektivy

Autor: Jiří Bárta Muž

Založeno: 19.07.2005, 16:02

..můžu potvrdit z praxe,že objektivy fungují bez problémů...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Objektivy

Autor: Ondřej Weis Muž

Založeno: 26.08.2005, 15:20

Jsem skoro jistě rozhodnut pro KM 7D, jen
váhám mezi Sigma 18-125 DC 3,5-5,6 a Sigma 24-135 2,8-4. Ten druhý je starší, větší, dražší (nevadilo by), SVĚTELNĚJŠÍ a není omezen pouze na APS-C formát.

Umí mi někdo říci, který bude lepší ? Mohlo by chybět na krátkém konci ? Jak moc může vadit menší světelnost ?

Odpovědět na příspěvek

BLESK

Autor: igor Muž

Založeno: 04.11.2004, 13:51
Odpovědí: 0

otazka: ako pracuje blesk / 5600HS (D) /
s Dynax 7D ?

Odpovědět na příspěvek

proc zase o 10 vic?

Autor: Jirka Muž

Založeno: 09.11.2004, 08:36
Odpovědí: 1

tak jsem se kouknul za co ji nabizeji nasi zpadni sousedi a tam je na trhu v prepoctu za 40.000,- Kc s dani. To je ten obchod v CZ opravdu tak nenazranej? Nebo cim to teda je? kdo tohle jednou dokaze logicky zduvodnit?

Odpovědět na příspěvek

RE: proc zase o 10 vic?

Autor: mira Muž

Založeno: 22.11.2004, 14:07

čr je zařazena do emergency market /rozvojova zeme/ tedy země, kde na takovej foťák má jenom pár bohatejch, takže může bejt drahej/prodá se jich málo/, protože těm to jedno ...
při dnešnim kurzu je lepší nakupovat v usa...

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: