Nikon D4 pro náročné - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky - fotoaparáty

Nikon D4 pro náročné

nikon_d4_new100px

6. ledna 2012, 06.00 | Nikon dnes představil novou profesionální digitální zrcadlovku, určenou pro nejnáročnější uživatele. Fotoaparát je vybaven obrazovým snímačem formátu FX s rozlišením 16,2 milionu pixelů, obvodem pro zpracování obrazu Nikon EXPEED 3 a umožňuje nastavit extrémně vysokou hodnotu citlivosti ISO – až 204 800.

Nikon D4 byl na internetu Tématem už v prosinci, a to spolu s další možnou novinkou, modelem D800, u něhož spekulace "napříč celým světem" odhadují použití obrazového snímače s rozlišením 32, nebo 36 megapixelů. Připravované vysoce výkonné zrcadlovky Nikon přirozeně „nedají spát“ odborníkům i fanouškům. Enormní zájem o Nikon D4, který byl dnes výrobcem oficiálně představen, byl do velké míry způsoben také nedávným ohlášením nejnovějšího modelu profesionální zrcadlovky z dílny Canon – EOS-1D X. A že „přišel jeho čas“, bylo zřejmé i z toho, jak byly postupně představovány předchozí modely, ze kterých vychází: v únoru 1999 to byl Nikon D1, v únoru 2001 modely D1X a D1H, v červenci 2003 D2H, v září 2004 D2X, v červnu 2006 D2Xs, v srpnu 2007 D3, v prosinci 2008 D3X a v říjnu 2009 D3S. Dnes vám aktuálně předkládáme tiskovou zprávu Nikon. Předpokládaná prodejní cena na našem trhu je přibližně 135 000 Kč. K tématu Nikon D4 se určité vrátíme – a doufáme, že brzy.TISKOVÁ ZPRÁVA

Fotoaparát Nikon D4 posouvá hranice

Společnost Nikon dnes představila nový fotoaparát D4, novou vlajkovou loď mezi digitálními jednookými zrcadlovkami, určenou uživatelům, kteří ve fotografii potřebují to nejlepší.

Profesionální fotoaparát formátu FX je vyroben tak, aby bořil hranice a využil každou fotografickou příležitost. Přináší novou úroveň kvality obrazu, rychlosti i přesnosti do fotografování i natáčení videa.

Fotoaparát je vybaven snímačem formátu FX s rozlišením 16,2 milionu pixelů, fenomenálně vysokou citlivostí ISO a výkonným obvodem pro zpracování obrazu Nikon EXPEED 3. Nabízí nekompromisní výkonnost a bezkonkurenční všestrannost v extrémním prostředí i při extrémním osvětlení.

„S fotoaparátem Nikon D4 představujeme dokonalost ve fotografii,“ říká Dirk Jasper, produktový manažer pro spotřebitelské produkty společnosti Nikon Europe. „Jste-li fotografem na špičkové úrovni, potřebujete fotoaparát, který vás nikdy nezradí – takový je Nikon D4. Vznikl proto, aby posouval hranice – stejně jako fotografové, kteří jej budou používat ke své každodenní práci.“Nekompromisní kvalita obrazu – výjimečná rychlost

Fotoaparát D4 je navržen tak, aby poskytoval pozoruhodnou obrazovou integritu v nejrůznějších světelných podmínkách, nabízí nesmírně rychlé souvislé snímání a nastavuje novou laťku výkonu s nízkou hladinou šumu. Snímač CMOS formátu FX s rozlišením 16,2 milionu pixelů (fullframe) a rychlým zpracováním obrazového signálu nabízí až 11 obr./s, což je nejvyšší rychlost u fotoaparátů Nikon.

Pozoruhodně kvalitní obraz s nízkou úrovní šumu a širokým dynamickým rozsahem je zajištěn i při vysoké citlivosti ISO díky optimalizované redukci šumu a 14bitovému zpracování A/D signálu přímo ve snímači. Fenomenální rozsah citlivosti ISO zvyšuje laťku na ISO 12 800 a dále rozšiřuje rozsah o jeden stupeň EV, takže ISO 100 se stává standardem. V náročnějších podmínkách jsou k dispozici citlivosti ekvivalentní ISO 50 a ISO 204 800, které z fotoaparátu D4 činí tu pravou volbu pro fotografy, kteří se často setkávají s extrémními světelnými podmínkami.

Vysoce výkonný obvod pro zpracování obrazu EXPEED 3

Fotoaparát D4, vybavený obvodem pro zpracování obrazu nové generace EXPEED 3 společnosti Nikon, lehce zpracovává úlohy s velkým množstvím dat, aniž by se snižovala rychlost a kvalita, na které je každý profesionál zvyklý. Vysokorychlostní 16bitové zpracování obrazu navazuje na 14bitovou A/D konverzi, čímž přímo ve fotoaparátu vzniká fotografie ve formátu JPEG připravená k publikování. Výkonnost je vždy bez kompromisů, i při zpracování úloh s největším množstvím dat. Fotografie se pyšní věrnými a sytými barvami a přirozenou hloubkou. I při fotografování v pološeru s vysokou citlivostí ISO snižuje inteligentní systém redukce šumu s ověřenou výkonností šum bez degradace ostrosti obrazu.

Video ve vysílací kvalitě

Profesionálním fotografům, kteří při své práci používají video, nabízí fotoaparát D4 veškerou flexibilitu pro širokou škálu filmových aplikací. Jde o velkoformátové videosekvence v nejlepším slova smyslu s kompletní nabídkou snímacích frekvencí.

Snímací frekvence

Videosekvence v rozlišení Full HD (1080p) lze zaznamenat se snímací frekvencí 30p, 25p a 24p a s možností 60p, 50p, 30p a 25p při 720p. Videosekvence mohou být až 30 minut dlouhé (přibl. 29:59 min).

Multiformátový režim

Záznam v rozlišení Full HD (1080p) lze pořídit u formátu FX i DX i v původním ořezu Full HD (1920 × 1080 px).

Hi-Fi audio

D4 představuje nové možnosti v záznamu zvuku digitálními zrcadlovkami, díky kterým jsou videosekvence nejen kvalitní po obrazové, ale i po zvukové stránce. Tato vylepšení byla implementována na základě požadavků profesionálního trhu. Kromě vstupu pro externí stereofonní mikrofon je k dispozici i výstup pro externí sluchátka, díky němuž můžete jemně doladit izolovaný zvuk pro natáčení videosekvence.

Nekomprimovaný výstup HDMI

Pro náročné uživatele, kteří potřebují nejčistší videovýstup pro profesionální úpravy videa, nabízí fotoaparát D4 možnost výstupu nekomprimovaného živého náhledu videa do externích rekordérů a monitorů. Poprvé v historii jednookých zrcadlovek je umožněn datový výstup v rozlišení 1080i (Full HD) s určenou velikostí obrazu a snímací frekvencí. V případě potřeby lze datový výstup zmenšit a odstranit z něho kontextové informace simultánně zobrazené na TFT displeji fotoaparátu.

Pohodlné přizpůsobitelné ovládací prvky

Práce se živým náhledem je zdokonalena díky pohodlným přizpůsobitelným ovládacím prvkům. Není třeba otáčet příkazovým voličem. Motorické nastavení clony umožňuje jednodušší nastavení pomocí vyhrazených tlačítek na přední straně fotoaparátu. Vkládání indexů umožňuje označování důležitých záběrů na časové ose během nahrávání videosekvencí. Vyhledávání v pořízených videosekvencích je pak při zpracování videa snadnější.

Nové úrovně rychlosti a přesnosti

Zdokonalené ovládání fotoaparátu D4 je zřejmou výhodou uživatele v okamžiku fotografování rozhodujících okamžiků.

Pokročilé rozpoznání scény s RGB snímačem s 91 tisíci body

Revoluční pokrokový systém detekce motivu společnosti Nikon je nyní vybaven nově navrženým snímačem RGB s rozlišením 91 000 pixelů, který pečlivě analyzuje každou scénu s vynikající přesností.

Při fotografování menších objektů je například podstatně zdokonaleno sledování 3D objektů. Fotoaparát překvapivě přesně detekuje lidské obličeje dokonce i při práci výhradně s použitím optického hledáčku. Taková přesnost podrobné analýzy záběru podporuje také přesnější automatické zaostřování a automatické měření expozice i v těch nejsložitějších světelných podmínkách.

Pokrokový modul snímače AF Multi-CAM 3500FX

Vysoce oceňovaný systém AF Multi-CAM 3500FX společnosti Nikon s individuálně nastavitelnými možnostmi pokrytí 9, 21, nebo 51 bodů byl znovu přepracovaný tak, aby zrychlil detekci fotografovaného objektu.

Modul snímače automatického zaostřování a jeho algoritmy významně zlepšují možnosti citlivosti na světlo za slabého osvětlení až na -2 EV (ISO 100, 20 °C/68 °F). Každý z 51 snímačů, z nichž 15 je křížových, plně reaguje se všemi objektivy AF NIKKOR f/5,6 a zcela poprvé tato skvělá výkonnost nekončí u světelnosti f/5,6.

Výkonné AF snímače kompatibilní až do f/8

U fotoaparátu D4 je zachován výkon 11 středových AF snímačů i při kombinované hodnotě světelnosti f/8. To je velké plus pro fotografování sportu a přírody, které nabízí novou úroveň možností detekce při kombinování, například objektivu AF-NIKKOR 600 mm f/4 s telekonvertorem NIKKOR 2.0×. Je-li kombinovaná hodnota světelnosti mezi f/5,6 a f/8, máte k dispozici výkon dokonce patnácti středových snímačů AF, z nichž devět je křížových.

Rychlejší proces zpracování

Rychlost fotoaparátu D4 se promítá do celého procesu zpracování.

Nově vyvinutá závěrka z kompozitu Kevlaru a uhlíkových vláken

Nová vysoce odolná závěrka nabízí standardní životnost 400 000 cyklů, čas závěrky od 1/8 000 do 30 s a synchronizaci blesku až do 1/250 s. Inteligentní auto-diagnostický monitor závěrky a řídicí jednotka snižují spotřebu energie při delším otevření závěrky při natáčení videosekvencí.

Rychlá reakce

Náběh fotoaparátu trvá přibližně 0,12 sekundy, prodleva závěrky je přibližně 0,042 sekundy (ekvivalent s D3S) při rychlosti snímání 11 obr./s ve formátu FX a ve všech režimech ořezu.

Paměťová média

Fotoaparát D4 má dva sloty pro karty. Jeden slot na vysokorychlostní karty CF (UDMA 7) a jeden slot na vysokorychlostní karty XQD s vysokou kapacitou.

Připojení

Výkonná datová komunikace a řídící systém umožňují kabelový i bezdrátový přenos souborů v síti LAN snadněji než kdykoli předtím. Podpora bezdrátových sítí LAN je zajištěna pomocí kompaktního nově navrženého bezdrátového síťového rozhraní WT-5, který je vybaven režimy připojení HTTP a FTP a umožňuje také souběžné spuštění závěrky několika fotoaparátů vybavených rozhraním WT-5. Kabelové připojení LAN je poprvé integrováno do těla fotoaparátu.

Vždy připravený k práci

Rozhodnout může každá milisekunda a zdokonalené ovládání fotoaparátu D4 pomáhá fotografovi rychle reagovat na měnící se situaci.

Intuitivní horizontální a vertikální ovládání

V obou orientacích jsou ovládací prvky rozloženy stejně; jsou pohodlně umístěné tak, aby se fotoaparát rychle stal prodloužením vašich rukou při fotografování na šířku i na výšku.

Zjednodušená volba AF bodů a režimů činnosti zaostřovacích polí

Nyní lze použít bez oddálení oka od hledáčku.

Precizní displej

LCD s úhlopříčkou 8 cm (3,2 palce), rozlišením přibližně 921 tisíc bodů a širokým pozorovacím úhlem má automatickou regulaci jasu. Obraz na displeji je jasný a ostrý s mnohem větší schopností reprodukce barev. Jas LCD se automaticky nastavuje podle osvětlení prostředí a při přehrávání lze fotografie zvětšit až 46×, což může být velká výhoda při kontrole bodového zaostření.

Optický hledáček se skleněným hranolem

Prakticky 100% obrazové pole, zvětšení 0,7× (objektiv 50 mm f/1,4 zaostřený na nekonečno, -1,0 m-1). Design hledáčků Nikon s vysokým předsunutím výstupní pupily okuláru je známý tím, že minimalizuje únavu očí při dlouhém fotografování.

Dvouosý elektronický virtuální horizont umožňuje přesnou kontrolu vyrovnání záběru pomocí displeje LCD nebo v hledáčku. Kontrolovat lze pozici fotoaparátu vzhledem k horizontální rovině a jejímu vrcholu (přední nebo zadní rotace).

Ovládací prvky obrazu (Picture Control)

Jsou přímo přístupné přes nové vyhrazené tlačítko bez nutnosti použít menu. Funkce Picture Control umožňuje přizpůsobit vzhled fotografií a videa jemným vyvážením parametrů, například ostrosti, sytosti barev a barevného odstínu.

Kompletní kontrola nad celým procesem zpracování

Při návrhu fotoaparátu D4 nám šlo nejenom o rychlost. Připravenost k akci a všestrannost jdou ruku v ruce s možnostmi ovládání, které ve chvílích, kdy jde o čas, poskytují skutečnou výhodu.

Časosběrné snímání

Fotoaparát D4 rozšiřuje oblíbené funkce časosběrného snímání o ukládání snímků do fotoaparátu ve formě videosekvencí. Pořízený záznam lze přehrávat 24- až 36 000krát rychleji, než byla rychlost pořízení.

Funkce HDR (High Dynamic Range)

Pořídí při jediném stisknutí spouště jeden podexponovaný a jeden přeexponovaný snímek. Rozsah lze rozšířit až na 3 EV pro rozdílný vzhled plný sytosti barev a tonálních přechodů. Přirozený vzhled snímku lze zdůraznit nastavením jemnosti okraje, kde se oba snímky setkávají.

Vylepšené ovládání barevné teploty

Umožňuje přesné nastavení vyvážení bílé barvy. Barevný odstín displeje v živém náhledu a vyvážení bílé barvy výsledné fotografie lze nastavit tak, aby si odpovídaly. Barevnou teplotu lze ručně nastavit v krocích po 10 Kelvinech, nebo v jednotkách mired.

Možnost čtyř obrazových polí

Poprvé si můžete vybrat jeden z nabízených režimů výřezu obrazu, které jsou všechny v hledáčku vizuálně maskovány: 5:4 (30,0 × 24,0 mm), 1,2× (30,0 × 19,9 mm) a formát DX (23,4 × 15,6 mm).

Úpravy ve fotoaparátu

Pořízené fotografie a videosekvence lze v případě potřeby upravovat ve fotoaparátu nebo během práce. Retušovací menu obsahují řadu užitečných funkcí, jmenujme alespoň zpracování snímků NEF (RAW), změnu velikosti, zkreslení a nastavení perspektivy. K tomu nabízí možnost nastavit počáteční a koncový bod všech videosekvencí najednou, aby byly efektivněji uložené.

Příslušenství

Kompaktní bezdrátové síťové rozhraní WT-5 (volitelné)

Připojuje se k vyhrazenému konektoru rozhraní na fotoaparátu a je napájeno z těla fotoaparátu. Rozhraní WT-5 je vybaveno režimy připojení HTTP a FTP a umožňuje také souběžné spuštění několika fotoaparátů vybavených rozhraním WT-5.

Zařízení GPS GP-1 (volitelné)

Zapisuje údaje o místě pořízení snímku – zeměpisnou šířku, délku, nadmořskou výšku a čas (UTC) – do Exifu každého snímku. Lze používat současně s rozhraním WT-5.

Kompaktní stereofonní mikrofon ME-1 (volitelný)

Záznam čistého zvuku při současném výrazném snížení mechanického šumu.

Blesk Nikon SB-910 (volitelný) – nepřekonatelný osvětlovací výkon

Nabízí všestranné měření i-TTL pro řízení záblesku z fotoaparátu nebo bezdrátově, jemnější ovladatelnost a vysoké směrné číslo 34/112 (ISO 100, m/ft, STD, formát FX, zoom 35 mm). Menu a ovládací prvky byly zdokonaleny pro snadnější ovladatelnost. Obsahuje barevné filtry pevného typu na žárovkové i zářivkové světlo, které okamžitě mohou upravit vyvážení bílé barvy fotoaparátu D4.

Software Capture NX 2 (volitelný) – rychlé, výkonné a kreativní zpracování obrazu

Software Capture NX 2 je rychlejší a zcela kompatibilní s 64bitovým operačním systémem, jen díky tomu může pracovat s obrazovými daty fotoaparátu D4.

Dálkové ovládání Camera Control Pro 2 (volitelné)

Všestranné dálkové ovládání fotoaparátu Kromě ovládání nastavení snímacího režimu, času závěrky a clony nabízí software nyní mnoho zdokonalení, která mimořádně usnadňují ovládání fotoaparátu D4 v režimu živého náhledu. Nové kreativní ovládací prvky zahrnují vzdálené spuštění a ukončení nahrávání videosekvence nebo rychlé přepínání mezi fotografiemi a videosekvencemi v živém náhledu.

ViewNX 2 (součást balení) – procházení, úpravy, sdílení a další možnosti

Dodávaný všestranný software je vybaven přehledným rozhraním a řadou funkcí pro úpravu fotografií a videa, lze provádět například základní úpravy souborů RAW a videa D-Movie. Je propojen se službou Picturetown společnosti Nikon pro ukládání a sdílení snímků.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - profi technika  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

porovnání s Canonem 1D X

Autor: mk Muž

Založeno: 06.01.2012, 09:24
Odpovědí: 0

http://www.martinkozak.co
m/?p=11231

Odpovědět na příspěvek

Funkce HDR

Autor: Martin Muž

Založeno: 06.01.2012, 14:02
Odpovědí: 6

Mě by zajímala funkce HDR. Pokud skutečně fyzicky pořídí na jediné stisknutí spouště 2 snímky s různou expozicí, pak se významně zvýší dynamický rozsah snímku. Akorát si to nějak v praxi nedokážu představit, jak udělají na jeden stisk 2 expozice. (pokud jsem to správně pochopil, nejedná se o 2 různá zpracování jednoho NEFu)

Odpovědět na příspěvek

RE: Funkce HDR

Autor: mk Muž

Založeno: 06.01.2012, 15:56

No jak? Dvakrát to cvakne :) Jako u bracketingu a použitelné to bude jen na nehejbací věci.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Funkce HDR

Autor: Martin Muž

Založeno: 06.01.2012, 16:10

No to by byl normální bracketing. Já to pochopil jinak. Uvidíme...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Funkce HDR

Autor: mk Muž

Založeno: 06.01.2012, 18:21

Nene. Při bracketingu vzniknou fyzicky dva snímky (jpegy...), zatímco tady by to dvě různé expozice složilo do jednoho HDR snímku.

Odpovědět na příspěvek

RE: Funkce HDR

Autor: Petr Muž

Založeno: 06.01.2012, 15:57

jedine rozumne vysvetleni by bylo to, ze se mu nastavi korekce expozice fotak si spocte cas potrebny pro kazdou expozici a zacne snimat, bude pokracovat od nejkratsi po nejdelsi a postupne bude ukladat dilci data z cipu

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Funkce HDR

Autor: Martin Muž

Založeno: 06.01.2012, 16:18

Hmm to mě nenapadlo. Ten podexponovaný snímek sejmout z čipu dříve, než se zavře závěrka.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Funkce HDR

Autor: Petr Muž

Založeno: 06.01.2012, 16:30

je to jen teorie, jinak by to na jeden cyklus zaverky museli honit softwarove a upravovat to

Odpovědět na příspěvek

stejny

Autor: pyramidak Muž

Založeno: 06.01.2012, 16:02
Odpovědí: 2

Stejně malý hledáček jako předchůdci. Analog Nikonu má 2x neli 3x větší hledáček - to by se to ručně ostřilo. Přidali větší ISO, větší citlivost ostření, něco elektronicky polepšili, snad dosáhli většího dynamického rozsahu a tečka. S White balance nic nového nevymysleli, tedy ExpoDisc stále nutnost. Vždyť je to úplně stejný. Jen jim konečně došlo, že 24 mp není tak skvělý, jako 16 mp s menším šumem. Tak jako si lidi raději koupili D700 místo D3(x), tak D4 zůstane jen další předraženost.

Odpovědět na příspěvek

vladne marketing a nic jine :-(

Autor: palo Muž

Založeno: 07.01.2012, 01:41

vladne marketing a nic jine :-(

jinak zde jsou pekna videa o D4

www.photo-typ.blogs
pot.com/2012/01/nikon-d4-
announcement.html

Odpovědět na příspěvek

RE: stejny

Autor: Johny Summer Muž

Založeno: 09.01.2012, 08:53

Pyramidak: Mohu se zeptat co ve Vašem příspěvku znamená "Expo Disc nutnost" . Jinak mě to přijde jako rozumný a důstojný nástupce D3S a je plně srovnatelný s 1DSMark IV od canonu, což asi i svědčí o tom, že se vývoj ubírá správným směrem. Btw... Vám přijde malý hledáček ?

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: