Nikon Df – retro full-frame - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky - fotoaparáty

Nikon Df – retro full-frame

6. listopadu 2013, 04.11 | Nová digitální zrcadlovka s módním retrodesignem, který evokuje modely řady FM, je nejmenší se snímačem formátu FX z dílny Nikon. Výrobce ji uvádí mottem „jsem ryzí fotografie“, což vůbec není nadsázka – je to výhradně fotografický přístroj, navzdory současnému trendu neumožňuje pořizovat videozáznamy. Senzor a systém zpracování dat je převzat z modelu D4, AF systém z D610.

Nikon Df, „Digital fusion“. Nový fotoaparát přináší propojení soudobé digitální techniky, zejména plnoformátového senzoru, a klasického retrospektivního designu. Strukturovaný grip, mechanické voliče a plochý horní panel vycházejí z filmových jednookých zrcadlovek Nikon F2 a F3. Design má výbornou ergonomii a komfortní vroubkované mechanické voliče umožňují nezávisle nastavovat citlivost, korekci expozice, expoziční a snímací režimy a nabízejí přístup ke všem parametrům důležitým pro fotografování bez nutnosti použití menu fotoaparátu.

 

Nikon Df - Mg šasi a utěsnění těla

 

Tělo je kompaktní, s přibližnými rozměry 14,4 × 11 × 6,7 cm a vahou 760 g i s baterií a je řešeno tak, aby odolalo náročným podmínkám, horní, spodní a zadní kryt je z odolné, ale lehké hořčíkové slitiny a systém těsnění proti prachu a vlhkosti je na stejné úrovni jako u modelu D800.

 

Nikon Df en face

 

Obrazový snímač typu CMOS je plnoformátový, jeho velikost odpovídá políčku kinofilmu šíře 35 mm – má rozměry 36 × 23,9 mm. Má rozlišení 16,2 milionu efektivních pixelů, snímky mají maximální rozlišení 4928 × 3280 px. Poměr stran obrazu 3:2 lze změnit na 16:9, 5:4 a 1:1. Snímky mají kvalitní prostorovou hloubku a úroveň detailů, nízký šum a široký dynamický rozsah. Použité 16bitové zpracování obrazu nabízí optimální podání barev, jemnou gradaci, množství detailů a odstínů v celém jasovém rozsahu až do čisté bílé a minimální šum, a to i při použití formátu JPEG. Jednotka čištění obrazového snímače snižuje hromadění prachu před obrazovým snímačem.

 

Nikon Df - klasický 3/4 pohled

 

Systém zpracování obrazu Nikon Expeed 3 se podílí jak na optimalizaci obrazu, tak na provozních rychlostech. Fotoaparát se spouští asi za 0,14 s a zpoždění závěrky po stisku spoušti je asi 0,052 s. Souvislé snímání má rychlost až 5,5 obr./s při použití formátu FX i DX. Pořizovat je možno nekomprimované obrazové soubory NEF (RAW) a také TIFF, u snímků v komprimovaném formátu JPEG je možno nastavit jemnou, normální a základní úroveň kvality. Snímky se ukládají na paměťové karty SD, SDHC, SDXC.

 

Nikon Df - základní systémové moduly

 

Nikon Df je kompatibilní prakticky se všemi objektivy s přípojným systémem a bajonetem Nikon F. Je vybaven sklopnou páčkou propojení expozimetru a umožňuje tak přímé nasazení a použití historických objektivů Nikkor bez systému AI. Při jejich použití v expozičním režimu A (časová automatika) nebo M (manuální expoziční režim) lze u fotoaparátu Df využívat měření expozice při plně otevřené cloně – ekvivalentní objektivům AI. Charakteristiky objektivů, jako je ohnisková vzdálenost a světelnost, lze snadno zadat pomocí jednoduchých nastavení na fotoaparátu a umožnit tak přístroji rozpoznat nastavení clony a vypočítat správnou expozici. Vysoce přesná a odolná závěrka je testována na 150 000 pracovních cyklů a nabízí nejkratší čas expozice 1/4000 s a synchronizační čas pro práci s bleskem 1/200 s.

 

Nikon Df - zadní stěna

 

Optický TTL hledáček se skleněným pentagonálním hranolem zobrazuje přibližně 100 % obrazového pole při 0,7násobném zvětšení a nabízí i vymezení formátu DX. Velký barevný displej je do zadní stěny pevně vsazen, je typu TFT LCD, má délku úhlopříčky cca 8 cm (3,2 palce), rozlišení 921 kpx a široký pozorovací úhel. Není dotykový, zato je chráněn tvrzeným krycím sklem. Nabízí jasný a brilantní obraz s širokým rozsahem reprodukovaných barev a zobrazuje mimo jiné i dvouosý elektronický virtuální horizont, který umožňuje kontrolovat polohu fotoaparátu vůči horizontu a jeho náklon směrem nahoru a dolů. Virtuální horizont, detekující polohu fotoaparátu vůči horizontu, zobrazuje i hledáček. Na horní stěně je umístěn ještě miniaturní stavový displej.

 

Systém automatického zaostřování s AF modulem Multi-CAM 4800 má 39 bodů s 9 křížovými AF body stejně jako D610. Je velmi citlivé, zaostřuje i v obtížných světelných podmínkách v širokém rozmezí obrazového pole. Umožňuje použít metodu detekce kontrastu i fázovou detekci, nabízí čtyři režimy činnosti zaostřovacích polí včetně 3D sledování objektu, ostření po jednotlivých snímcích i souvisle, funkci detekce tváří v záběru a k dispozici je i pomocné osvětlení autofokusu.

 

Nikon Df a telezoom Nikkor 4/70-200

 

Obrazový snímač fotoaparátu a RGB snímač s 2016 pixely poskytují přesná data pro systém detekce motivu, který optimalizuje expozici, automatické zaostřování a vyvážení bílé barvy bezprostředně před spuštěním závěrky a zaručuje snímky optimální kvality. Pro měření světla je možno vybírat ze tří režimů: vícebodový, středově vyvážený a bodový. Základní rozsah citlivosti ISO je 100 až 25 600, v rozšířeném režimu 50 až 204 800.

 

Kompenzace expozice má rozsah ±3 EV a k dispozici jsou funkce AE Bracketing – automatické expoziční řady, HDR pro zobrazení s vysokým dynamickým rozsahem a Active D-Lighting. V režimu HDRI přístroj po stisku spouště pořídí jeden podexponovaný a jeden přeexponovaný snímek. Expoziční rozptyl lze rozšířit až na ± 3 EV pro dosažení různého vzhledu snímků a plné sytosti barev a tonálních přechodů. Současně lze nastavit jemnost okrajů propojení obou expozic pro dosažení přirozenějšího vzhledu. Funkce Active D-Lighting automaticky uchovává detaily ve světlech a stínech scény pro dosažení vynikajících snímků s přirozeným kontrastem při fotografování v situacích s vysokými světelnými kontrasty. Pro vyvážení bílé barvy je připraveno 12 režimů, k dispozici je WB Bracketing a možné je i přesné ruční nastavení pomocí bodového změření vyvážení bílé barvy zvolené části obrazového pole při fotografování v režimu živého náhledu. Uložit lze až 4 nastavení.

 

Nikon Df - externí blesky

 

Nikon Df nemá integrovaný výklopný blesk, připojit je možno různé externí blesky, a to s paticí pomocí aktivních sáněk, nebo pomocí lišty a propojovacího kabelu. K dispozici jsou různé režimy, například automatický vysokorychlostní FP nebo synchronizace s druhou lamelou závěrky. Pro fotografování je možno použít režim s ručním nastavením všech parametrů expozice, program s prioritou clonového čísla, program s prioritou času expozice, anebo flexibilní programovou automatiku. Stiskem tlačítka kontroly hloubky ostrosti v manuálním expozičním režimu lze jednoduše aktivovat kontrolu expozice. Snímat je možno v režimech po jednotlivých snímcích a souvisle (pomalu a rychle), k dispozici je režim s předsklopeným zrcátkem i tichý režim a také samospoušť s možností stanovit uživatelsky zpoždění (2, 5, 10, nebo 20 s).

 

Nikon Df shora

 

Nikon Df sice nemůže pořizovat video, ale není to přeci jen zcela „ryzí fotoaparát“. Využívá možnosti digitální techniky a nabízí vedle praktických i různé kreativní a hravě-tvůrčí funkce, umožňující přizpůsobit přístroj individuálnímu stylu fotografování a tvůrčímu vidění. Předvolby Picture Control umožňují ještě před expozicí přizpůsobit výsledný vzhled snímků jemným doladěním parametrů, jako je doostření, sytost barev a barevný odstín. A menu úprav obsahuje například korekci efektu červených očí a vyvážení barev, zpracování snímků RAW a změny velikosti snímků. Digitální efekty zahrnují možnosti Skylight filtr, Oteplující filtr, Filtr zesilující barvu, Filtr typu hvězda, Změkčovací filtr. Možnosti rychlého vylepšení zahrnují funkce Korekce zkreslení, Korekce perspektivy, Vyrovnání a Rybí oko.

 

Nikon Df - ukázky drobného příslušenství

 

Základním zdrojem energie je lithium-iontový akumulátor EN-EL14/EN-EL14a. Výrobce uvádí, že při použití baterie EN-EL14a (7,2 V, 1230 mAh/8,9 Wh) a režimu jednotlivých snímků lze pořídit až 1400 snímků (podle norem CIPA). Dokoupit je možno sadu (EP-5A + EH-5b) pro napájení z elektrické sítě. Pro připojení k počítači je přístroj vybaven rozhraním USB 2.0, pro připojení k HDTV má výstup mini HDMI.

 

Nikon Df - dvě varianty

 

Nikon Df bude nabízen ve dvou verzích, v klasickém černém provedení a v provedení, které kombinuje černé a kovově stříbřité prvky. Do prodeje by měl být uveden koncem listopadu 2013. Prodáván bude v setu se základním objektivem AF-S Nikkor 50 mm f/1,8 Special Edition za doporučených 71 990 Kč (2799 €; samotný objektiv stojí 6990 Kč/269 €).

 

černý Nikon Df s černým pouzdrem CFDC6

 

Kromě objektivů a externích blesků je k němu možno dokoupit různé příslušenství, třeba adaptér Nikon WU-1a pro bezdrátové přenášení dat z fotoaparátu do chytrých mobilních telefonů, tabletů a laptopů, GPS jednotku GP-1 nebo GP-1A pro získání zeměpisných údajů a jejich záznam do exif metadat snímků, bezdrátová dálková ovládání Nikon WR-R10 (vysílač/přijímač) a WR-T10 (vysílač) umožňují dálkově ovládat klíčové funkce fotoaparátu, ale také drátěnou dálkovou spoušť, nebo kožené popruhy a pouzdra v černém a hnědém provedení.

 

Další podrobné informace najdete na webu Nikon.cz.

 

 

Tématické zařazení:

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: