Nové ultratenké Exilimy s vylepšenou spotřebou - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky - fotoaparáty

Nové ultratenké Exilimy s vylepšenou spotřebou

Casio Exilim Z-40 Z-30

2. března 2004, 00.00 | Casio na letošní PMA poměrně překvapilo svou novinkou Exilim Pro 600. Aby v jejím stínu nezanikly i další novinky, počkalo s jejich uvedením až na teď. Konkrétně se jedná o upgrade modelů Exilim Z-4 a Z-3. Co všechno přináší modely Z-40 a Z-30 nového?

Nejen Fujifilm, ale i Casio přichází krátce po bouřlivé PMA2004 s dalšími novinkami ve své produktové řadě. V případě modelu EX-Z40 a jeho levnější varianty EX-Z30 se nejedná o žádný technologický zvrat, nýbrž o řadu vylepšení, zpříjemňující práci s již tak velice praktickými přístroji. V první řadě se vylepšila spotřeba, čímž se prodloužila až 2,5x výdrž na jedno nabití. Jaké další novinky tyto fotoaparáty přináší?

Konstrukce, design
Tělo hliníkového ultratenkého kompaktu Exilim Z-40 je rozměrově shodné s předchozím modelem Z-4 (87x57x23,1 mm), doznalo však řady drobných designových změn jednotlivých prvků. Tím se také podařilo nepatrně snížit hmotnost, a to na 121 g bez akumulátoru a paměťové karty. Při čelním pohledu si všimneme především nově tvarovaného úchopu, jehož konstrukce si vyžádala přeskupení ostatních prvků čelní strany fotoaparátu. Také orámování výsuvného objektivu se změnilo v širší elegantnější prstenec. Nejvýraznější změnou na zadní stěně přístroje je výměna posuvného přepínače volícího mezi režimem focení a prohlížení snímků za dvojici tlačítek, která kromě přepínání mezi těmito režimy umožňují i rychlé zapnutí přístroje. U ostatních ovládacích prvků došlo pouze k designovému vylepšení, které přinese pohodlnější obsluhu. Další konstrukční změnou, která se však netýká přímo samotného fotoaparátu, je nové provedení základnové kolébky. V té již nová Z40ka nepůsobí tolik "utopeným" dojmem. Model Exilim Z-30 se od Z-40 konstrukčně neliší.

Technologie
Zásadní změnou v nových Exilimech je užití nového třívrstvého LSI integrovaného obvodu, pracujícího s napájecím napětím 1,8 V. Tím se vývojářům podařilo výrazně snížit spotřebu celého přístroje. Vzhledem k tomu, že od prosince loňského roku je díky fotografické společnosti CIPA (Camera & Imaging Products Association) přesně definováno měření spotřeby digitálních fotoaparátů, lze objektivně konstatovat, že nové modely Exilim dokáží exponovat až 360 snímků při podmínkách daných těmito specifikacemi. Pokud porovnáme maximální počet pořízených snímků uváděný společností Casio v ideálním případě (s vypnutým LCD a bleskem a s občasným užitím optického zoomu), dojdeme k cca 1140 snímkům, oproti původním 540 deklarovaných u modelu Z4. To je úctyhodný výsledek.
Snížení spotřeby však není jediné, s čím nové Exilimy přichází. Aby byly tyto fotoaparáty ještě pohotovější, přibyla u nich možnost rychlého zapnutí pomocí tlačítek volby režimu a také nová ostřící funkce. Pokud fotograf rychle promáčkne spoušť, optika se nesnaží zaostřit a rovnou se exponuje se zaostřením na nekonečno. Což vzhledem k větší hloubce ostrosti snímků z digitálních kompaktů zaručuje v poměrně velkém množství případů dobrý výsledek.
Fotoaparáty Exilim Z-x0 mají dále rozšířenu správu vyvážení barev a to ze 4 na 5 předdefinovaných hodnot. Také výkon interního blesku byl posílen - nyní dosáhne až do 3,4 m.

Z dalších význačných funkcí modelů Exilim jmenujme alespoň dobrou rychlost startu 1,6 s, malé zpoždění spouště (cca 0,01 s) a možnost rychlého náhledu snímků (listování rychlostí 10 sn./s). Dále připomeňme například kreativní režimy BestShot, tvorbu HTML alba z pořízených fotografií přímo v přístroji či uspořádání snímků do kalendáře. Fotoaparáty pochopitelně podporují funkci přímého tisku protokolem PictBridge a USB Direct Print. V ostatních bodech specifikace se fotoaparát EX-Z40 neliší od nedávno recenzovaného EX-Z4. Jedná se tedy o fotoaparát s CCD snímačem o efektivním rozlišením 4,0 milióů bodů, užívající objektiv s třínásobným optickým zoomem od společnosti Pentax. Model Z30 nabízí menší rozlišení CCD snímače, konkrétně 3,2 miliónů bodů efektivních.

Závěr
Nové modely Exilim Z-30 a Z-40 přichází s lehkým upgradem konstrukce přístroje a výrazným zlepšením výdrže na jedno nabití, která již tak byla velice příjemná. To spolu s dalšími drobnými změnami pomůže dalšímu upevnění pozice značky Casio na trhu kompaktních digitálních fotoaparátů. O tom, kdy tyto nové modely přijdou na trh nemáme zatím ještě informace. Také jejich cena nebyla dosud oficiálně stanovena.

:: Zahraniční stránky výrobce

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: