Nový fotoaparát Panasonic Lumix DMC G1 s vyměnitelnými objektivy, který nemá sklopné zrcadlo. - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Novinky - fotoaparáty

Nový fotoaparát Panasonic Lumix DMC G1 s vyměnitelnými objektivy, který nemá sklopné zrcadlo.

16. září 2008, 00.00 | V neklamné předzvěsti blížící se Photokiny 2008, firma Panasonic představila nový fotoaparát standardu 4/3" Micro Four Thirds, který začíná stírat pomyslné hranice mezi digitálními zrcadlovkami a kompaktními fotoaparáty. Fotoaparát nemá zrcadlo, místo toho má živý elektronický hledáček, podobně jako EVF kompakty. Spolu s ním Panasonic představil dva nové výměnné objektivy 14-45mm (fyzicky), f3,5-f5,6 a 45-200mm (fyzicky),f4-f5,6 s bajonetem Micro Four Thirds.Jejich vzdálenost před 12MP snímačem typu 4/3 (18 x 13,5 mm) je pouhých 20 mm.

Fotoaparát Panasonic Lumix G1 je prvním fotoaparátem na světě, který má za implementovanou technologii nového standardu Micro Four Thirds. Díky tomu je Lumix G1 nejmenším a nejlehčím digitálním fotoaparát s vyměnitelnými objektivy na světě. Fotoaparát má stejně velký snímač jako stávající 4/3 Four Thirds DSLR, nicméně v podstatě není ani digitální zrcadlovkou (protože už nemá zrcadlo) ani standardním kompaktem (protože umožňuje výměnu objektivů). Je tedy něčím „mezi“ kompaktem a klasickou digitální zrcadlovkou. Podle firmy Panasonic jsou hlavní cílovou skupinou uživatelé, kteří chtějí rozměrově malý kompaktní fotoaparát, který by ale zároveň mohl nabízet obrazovou kvalitu srovnatelnou s klasickými DSLR. Rozměry fotoaparátu Lumix G1 jsou 124mm x 84mm x 45mm a jeho váha je pouhých 440 gramů (včetně baterie a paměťové karty). Tělo fotoaparátu je vyrobeno z plastu.

Objektiv Panasonic 14-45mm

Lumix G1 má 12,1 megapixelový snímač typu 4/3 Live MOS (fyzická velikost snímače je 18x13,5mm). Podle údajů výrobce má tento snímač nízkou energetickou spotřebu, která je charakteristická pro CMOS snímače a zároveň umožňuje výstupní kvalitu srovnatelnou s CCD snímači. Nová technologie, použitá na Live MOS snímači, umožňuje současné čtyřkanálové čtení dat a přitom dokáže zajišťovat živý náhled s frekvencí 60fps pro LCD displej a 180fps pro elektronický hledáček. Fotoaparát Lumix G1 je vybaven procesorem Venus Engine HD. Místo zrcadlového systému (bylo konstrukčně vypuštěno zrcadlo a odrazný hranolový systém) se používá systém živého náhledu přes elektronický hledáček s vysokým rozlišením. Elektronický hledáček má 1,4x zvětšení (eq. kinofilmu je 0,7x). Výrobce uvádí rozlišení u elektronického hledáčku 1.440.000 pixelů, s obnovovací frekvencí 180 snímků za sekundu (60fps pro každý barevný kanál). LCD displej fotoaparátu má rozlišení 460 000 bodů s obnovovací frekvencí 60fps. LCD displej je výklopný (180º vodorovně a 270º vertikálně), což bude výrazné pozitivum tohoto fotoaparátu.

Objektiv Panasonic 14-45mm

Rozsah expozičních časů závěrky je 60s -1/4000s (režim Bulb až 8minut) a synchronizace s bleskem je 1/160s (vedle výklopného blesku má fotoaparát i patici pro externí blesk). Rychlost sekvenčního snímání je v plném rozlišení 3 snímky za sekundu (Buffer až na 7 RAW snímků)

Panasonic Lumix G1

Fotoaparát Lumix G1 je vybaven protiprachovou ochranou snímače (na bázi ultrasonického vlnového filtru - 50 000 vibrací za sekundu oklepe prach ze speciální destičky před snímačem). Citlivost ISO je nastavitelná v hodnotách 100, 200, 400, 800, 1600, 3200 ISO. Podle tiskové zprávy Panasonic přepracoval architekturu snímače tak, aby bylo možné při stávajícím rozlišení 12,1 megapixelů (na ploše snímače 18x13,5mm) udržet přijatelnou úroveň digitálního šumu. Současně výrobce Panasonic ve svých materiálech proklamuje , že u Live MOS snímače zvýšil jeho dynamický rozsah.

Panasonic Lumix G1

Fotoaparát je vybaven systémem duální stabilizace obrazu, která kombinuje optickou stabilizaci objektivu (MEGA O.I.S.) s elektronickou stabilizací (Inteligent ISO control - vyhodnocuje světelné podmínky a možný pohyb objektu a dle toho optimálně zvýší citlivost ISO). Systém stabilizace obrazu je schopen každou vteřinu 4000x analyzovat chvění rukou při držení fotoaparátu.

Panasonic Lumix G1

Automatické ostření fotoaparátu je zajišťováno přímo přes snímač a pracuje na bázi porovnání kontrastu (23 bodový celoplošný autofokus). Což je něco podobného jako ostření přes živý náhled u DSLR. Ačkoliv je tento způsob ostření u DSLR poměrně pomalý, tak výrobce Panasonic ve svých tiskových materiálech tvrdí, že rychlost autofokusu u Lumix G1 by měla být srovnatelná s rychlostí standardního autofokus u DSLR. Fotoaparát nabízí možnost nastavení jednobodového autofokusu (s volitelnou velikostí zaostřovacího bodu- rámečku v živém náhledu). S fotoaparátem Lumix G1 je možné také ostřit manuálně, přičemž se v živém náhledu zobrazí 5x či 10x zvětšený detail scény pro lepší přehled o průběhu ostření. Ve fotoaparátu je vestavěná pomocná AF lampa pro ostření ve špatných světelných podmínkách. Fotoaparát umí automaticky rozeznávat tváře a ostřit na ně. Pro zaostřování na pohybující se objekty je určen systém prediktivního autofokusu AF Tracking.

Panasonic Lumix G1

U fotoaparátu Lumix G1 jsou dostupné klasické expoziční režimy Auto, P (program auto), A (poloautomatický režim priority clony), S (priority času) a plný manuál. Výrobce úplně vypustil režim nahrávání videa, čímž určitě mnohé překvapil. Interně v menu lze ještě si vybrat z dalších 25 scénických režimů. Fotoaparát má některé funkční „vychytávky“, které potěší především ty fotografy, kteří při fotografování hlavně preferují režim automatiky aparátu. Je to například funkce „Inteligent exposure“ (3 stupně nastavení: high, normal a low), která zvýší expozici (a ISO citlivost) pouze u podexponovaných partií v obraze a naopak u příliš světelných partii se snaží o jejich podexponování (např. vyšším zacloněním). Funkce „Light detection“ detekuje úroveň osvětlení a dle toho optimalizuje expozici. Další funkcí je automatická detekce scénického režimu (Krajina, Portrét, Záběr z blízka, Noční portrét či Noční scenérie) podle ostřící vzdálenosti a okolních podmínek pro fotografování. Pro kreativně „hravější“ fotografy je určena funkce „My color mode“, v jejímž rámci je podle výrobce možné měnit parametry barev (odstín, sytost a podobně) a výsledek bude ihned zobrazitelný v živém náhledu. Fotoaparát má nastavitelnou funkci simulace klasických filmů (presety: Standard, Dynamic, Nature, Smooth, Nostalgic, Vibrant, Standard BW, Dynamic BW, Smooth BW) a je možné zhotovit najednou až 3 vybrané simulace filmů na jeden záběr. Vedle těchto přednastavení si bude moci uživatel nastavovat hodnoty kontrastu, sytosti, ostrosti a míry redukce šumu. Fotoaparát je kompatibilní s HD televizory, se kterými je ho možné propojit pomocí HDMI mini kabelu (není součásti standardního balení). Fotoaparát se bude vyrábět ve třech barevných modifikacích: červené, černé a modré.


Panasonic Lumix G1


Pro fotoaparát Lumix G1 budou zatím dostupné dva nově představené vyměnitelné objektivy od firmy Panasonic. Jsou jimi základní objektiv LUMIX G VARIO 14-45mm (eq. Kinofilmu 28-90mm),F3.5-5.6 ASPH./MEGA O.I.S. a teleobjektiv LUMIX G VARIO 45-200mm (eq. Kinofilmu 90-400mm), F4.0-5.6. MEGA O.I.S.. Oba nové objektivy mají podle výrobce optickou stabilizaci. Díky standardu Micro Four Thirds bylo možné zmenšit průměr nových objektivů o 6mm (průměr závitu pro bajonet). Vzdálenost objektivu od snímače se zkrátila na pouhých 20mm (oproti 40mm u stávajícího Four Thirds standardu). Podle informací výrobce došlo k navýšení elektronických kontaktů v bajonetu z původních 9 na 11. Toto navýšení kontaktů by mělo umožnit podporu nových možností funkcí systému, které plánuje výrobce vyvinout v blízké budoucnosti. Majitelé stávajících objektivů standardu Four Thirds nemusejí smutnit, protože pomocí speciálního adaptéru budou moci tyto objektivy používat i na fotoaparátech se standardem Micro Four Thirds.

Panasonic Lumix G1

Prvním ze dvou objektivů je širokoúhlý objektiv LUMIX G VARIO 14-45mm (eq. Kinofilmu 28-90mm),F3.5-5.6 ASPH./MEGA O.I.S., je vhodný jak pro krajinnou fotografie tak i pro fotografování např. portrétů. Bude s ním možné zabírat scénu od úhlu 75° až po 27°.Jeho hlavní zbraní bude znatelně malá kompaktní velikost a nízká váha. Konstrukčně v sobě obsahuje 12 optických členů, řazených po 9 skupinách. Pro zvýšení optického výkonu a snížení soudkovitého zkreslení (hlavně na svém širokoúhlém ohnisku 28mm-eq. kinofilmu) byl do jeho konstrukce zabudován 1 asférický člen a čočky objektivu mají vícevrstvou ochranu proti vnitřním odleskům. Objektiv má v sobě zabudovaný systém optické stabilizace „Mega O.I.S. od firmy Panasonic. Tento systém je určený pro minimalizaci pořízení neostrých snímků (způsobené chvěním ruky), při fotografování s delšími časy ve špatných světelných podmínkách. Minimální ostřící vzdálenost objektivu LUMIX G VARIO 14-45mm (eq. kinofilmu 28-90mm),F3.5-5.6 ASPH./MEGA O.I.S. je 50 centimetrů (což není zrovna málo...) v celém rozsahu ohniskových vzdáleností. Objektiv má sedmi lamelový systém kruhové clony, který při velkých clonových čísel umožní podle výrobce esteticky lepší podání rozostření pozadí. Maximální clonové číslo je F22. Světelnost objektivu je f3,5-f5,6. Bajonet Micro Four Third objektivu je kovový a filtrový zavit má průměr 55mm. Celková délka objektivu je cca 100mm a váží 195g.

Objektiv Panasonic 14-45mm

Druhou představenou optikou je teleobjektiv LUMIX G VARIO 45-200mm, F4.0-5.6. MEGA O.I.S. Objektiv nabízí, po přepočtu na kinofilm, rozsah ohnisek 90 – 400mm, je také vybaven systémem optické stabilizace Mega O.I.S.. Podle výrobce byla u tohoto objektivu minimalizována chromatické aberace v celém rozsahu zoomu. Pro odstranění barevných optických vad a zlepšení podání kontrastu byly do konstrukce objektivu za implementovány tři nízko rozptylové 3ED čočky. Podobně jako předchozího představeného objektivu má tento objektiv systém clony se sedmi lamelami kruhového tvaru a jednotlivé optické členy objektivu mají anti-reflexní vrstvy. Světelnost objektivu je f4-f5,6. Umožňuje zobrazení scény s v rozsahu úhlů 27°- 6°. V celém rozsahu ohniskových vzdáleností je u objektivu minimální zaostřovací vzdálenost 100cm. Nejvyšší clonové číslo je F22. Váha objektivu je 380g.

Objektiv Panasonic 14-45mm

Nový fotoaparát Panasonic Lumix G1 a oba uvedené objektivy standardu „Micro Four Thirds“ budou fyzicky předvedeny na letošní výstavě Photokina2008. Předpokládá se že by měli být dostupné na trhu počátkem listopadu 2008. V roce 2009 budou podle výrobce na trh uvedeny další objektivy určené speciálně pro standard Micro Four Thirds (objektiv fyzickými ohnisky 14-140mm f4-f5,6; objektiv 7-14mm, f4.0 a pevné sklo 20mm, f1,7) Cenu zatím výrobce neuvedl.

::.. Technická specifikace: Panasonic Lumix G1 .::

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Aktuality  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - příslušenství  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Logický vývoj

Autor: Nephilim Muž

Založeno: 16.09.2008, 05:39
Odpovědí: 6

Něco takového se dalo čekat. EVFkám chyběly displaye s vysokým rozlišením. Bylo to jen otázkou času. Výměnné objektivy byly jen dalším logickým krokem na cestě jak nabídnout slušnou kvalitu za "málo" peněz.

Odpovědět na příspěvek

RE: Logický vývoj

Autor: bob222 Muž

Založeno: 16.09.2008, 08:08

Mna hlavne milo prekvapil ten hladacik!!! Konecne nieco poriadne v triede EVF! Len tak dalej...

Odpovědět na příspěvek

RE: Logický vývoj

Autor: NEO Muž

Založeno: 16.09.2008, 12:17

Me by ale zajimalo, zda uvadene rozliseni hledacku (a LCD vlastne take) je obvykly -trojnasobek- bodu, tj. ze se pocitaji zvlast R,G,B subpixely? Protoze pokud se ty oznamene hodnoty vydeli tremi, uz to nebude tak impozantni. (Nebo to snad takto uvadeji vsichni? Pak by hledacek nebo displej s 180 000 pixely nemel ani 320x240 bodu, jak to zname z PC monitoru)...

Presto souhlasim, ze je to rozhodne krok kupredu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Logický vývoj

Autor: janfran Muž

Založeno: 16.09.2008, 12:35

Rozlišení hledáčku je sice uváděno v samostatných RGB bodech, jenomže takhle to dělají všichni. To znamená, že 180000 je ve skutečnosti 60000, 240000 je 80000, atd.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Logický vývoj

Autor: Daniel Poláček Muž

Založeno: 16.09.2008, 13:05

Dobrý den,
údaj o rozlišení 1 440 000 pixelů EVF hledáčku je udávaný výrobcem, nelze vyloučit, že to je tak jak říkate, nicméně rozlišení 480 000 pixelů u elektronického hledáčku můžeme i tak považovat bezprecedentní. (v této třídě fotoaparátů).
Hezky den.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Logický vývoj

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 16.09.2008, 13:53

Je to rozlišení 800x600 pixelů. IMHO to stačí, dosud nejlepší hledáčky měly 640x480 (Minolta A2).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Logický vývoj

Autor: marek Muž

Založeno: 16.09.2008, 20:26

tento hladacik je LCOS, ak som to spravne pochopil, nieje tu maska RGB ale kazdy bod striedavo zobrazuje kazdu farbu RGB, takze sa z toho udavaneho rozlisenia neodvodzuje ziadna tretina. viac:
http://www.dprevie
w.com/previews/panasonicG
1/page5.asp

rozhodne sa uz tesim az sa do toho kuknem, ze ako to vyzera v praxi :-)

Odpovědět na příspěvek

Co je to za čip

Autor: Petr K. Muž

Založeno: 16.09.2008, 09:18
Odpovědí: 2

Nevypadá to zle. Mě by spíš zajímalo něco o tom čipu. Bude mít blíž k těm v současných DSLR nebo k "obyčejným" CCD v kompaktech? Taky jsem zvědavý, jak to bude se skutečnou rychlostí. Ta by byla společně čipem asi hlavní argument k přechodu na tenhle foťák.

Odpovědět na příspěvek

RE: Co je to za čip

Autor: Pitrs Muž

Založeno: 16.09.2008, 10:50

Senzor je klasicky ze zrcadlovek standardu 4/3, tedy crop 2x.

Odpovědět na příspěvek

RE: Co je to za čip

Autor: Petr Matoušek Muž

Založeno: 16.09.2008, 13:49

Senzor je LiveMOS 12 MPx od Panasonicu, formát 4/3, crop faktor 2.

Odpovědět na příspěvek

Canon G...

Autor: PavelR Muž

Založeno: 16.09.2008, 09:22
Odpovědí: 0

Tohle je hlavně rána pro Canon, který se zcela nelogicky zbavil tohoto segmentu tím, že zrušil řadu S a řada G tak nějak postrádá delší dobu nápady a defacto skomírá. Navíc to ještě Panasonic podpořil názvem G1, což byl přístroj od Canonu který kdysi tento segment otevřel. Takže pokud Canon něco neudělá, ale to by musel udělat něco jako uEF-S aby mohl dosáhnout podobné velikosti, tak zrušení řady G bude následovat a zůstanou Ixusy a zrcadlovky. Nezbývá než Panasonicu gratulovat, myslim že to brzy vyjde i jako Leica protože tento koncept se i přes nevýhody menšího chipu než FF dost blíží Leica pojetí ve smyslu malé rozměry + dobrá kvalita a je prodejnější než hledáčkový přístroj s manuálním focusem.

Odpovědět na příspěvek

výborne

Autor: Substance242 Muž

Založeno: 16.09.2008, 16:46
Odpovědí: 0

Nedebatovali sme niekde pred časom, že prečo práve niečo takéto niekto nespraví? A je to tu. Podľa mňa super. Zrkadlo je fajn iba kvôli hľadáčiku, ale to nie je životne dôležité, pre bežného nadšenca.

Odpovědět na příspěvek

svetlosť

Autor: StefanH. Muž

Založeno: 16.09.2008, 19:30
Odpovědí: 1

Čakal by som nejaké objektívy s vyššou svetlosťou. Predsa odpadnutím zrkadla sa zmenšila vzdialenosť objektív čip. Panasonic sa asi rozhodol v tejto triede fotoaparátov ísť dole s priemerom skiel, tým pádom aj s cenou objektívov a so zachovaním ich svetlosti na porovnatelnej úrovni ako na štandardných DSLR.

Odpovědět na příspěvek

RE: svetlosť

Autor: Martin Muž

Založeno: 16.09.2008, 21:15

Stejně průměrně světelná skla, jako tato zde zatím představená, mají i ostatní značky ke svým základním kitům DSLR. Předpokládám, že světelnější skla přijdou teprve časem a levná rozhodně nebudou. Inu vydělávat se nějak musí a kdo se chytne na tento systém teď, tak ať má za co utrácet i do budoucna. Tím netvrdím, že se mi G1 nelíbí, ale pokud bych do toho šel, tak až po tom, co se toho ukáže v této nové třídě více, jak od Panasonicu, tak i Olympusu. Zatím to je, a ještě chvilku bude, předražená novinka, byť povedená.

Odpovědět na příspěvek

RARITA

Autor: sys Muž

Založeno: 26.09.2008, 10:19
Odpovědí: 0

Zatim je to neco noveho, ale nejsem na 100% presvedcen, ze je to to, co bude na trhu vyrazne zadano...na fronty v obchodech to nevidim, ona cena kazdeho vystrizlivi a mezi nam, je to fotak na dve veci...

Odpovědět na příspěvek

G1

Autor: Albert Muž

Založeno: 16.10.2008, 12:38
Odpovědí: 1

Ten fotoaparad jsem měl vruce. A nic horšího jsem nikdy nevydel

Odpovědět na příspěvek

RE: G1

Autor: Oliver Muž

Založeno: 16.10.2008, 22:35

Srdečné díky za podnětný příspěvek. ale teď se již vrať pěkně do třídy, chlapečku. Paní učitelka tě postrádá.

Odpovědět na příspěvek

Čakám na makro objektív

Autor: Pavol Muž

Založeno: 23.12.2008, 18:49
Odpovědí: 0

V okamžiku, keď bude k dispozícii nejaký makroobjektív, kupujem to.
Dôvody :
Odolnosť proti otrasom (foťák nosím na opasku a jazdím na horskom bycikli mimo bežných ciest)
Malé rozmery (zmestí sa do puzdra na opasok)
Výklopný display so slušným rozlíšením.
Slušná Leica optika. Čakám na avizované f 1.7 a či budú k dispozícii medzikrúžky so všetkými potrebnými kontaktami - ten adaptér čo je k dispozícii "kripluje" možnosti objektívu.

Odpovědět na příspěvek

Tak v Polsku je za 10500,- a v double zoom kitu je za 17000,-

Autor: pavel12345 Muž

Založeno: 12.03.2009, 18:50
Odpovědí: 0

Tak jsem koukal na net a v polsku se ten samí přístroj prodává za cca 10500,- a nebo v double zoom kitu za 17000,-

S češtinou nebude problém a pokud Panasonic uznává mezinárodní záruku v rámci EU, tak se zárukou problém nebude...

A návod se dá stáhnout z netu...

Nenašel by se nekdo kdo by mi pro něj do polska dojel?

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Tohle je hlavně rána pro Canon, který se zcela nelogicky zbavil tohoto segmentu tím, že zrušil řadu S a řada G tak nějak postrádá delší dobu nápady a defacto skomírá. Navíc to ještě Panasonic podpořil názvem G1, což byl přístroj od Canonu který kdysi tento segment otevřel. Takže pokud Canon něco neudělá, ale to by musel udělat něco jako uEF-S aby mohl dosáhnout podobné velikosti, tak zrušení řady G bude následovat a zůstanou Ixusy a zrcadlovky. Nezbývá než Panasonicu gratulovat, myslim že to brzy vyjde i jako Leica protože tento koncept se i přes nevýhody menšího chipu než FF dost blíží Leica pojetí ve smyslu malé rozměry + dobrá kvalita a je prodejnější než hledáčkový přístroj s manuálním focusem.


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: