Olympus Stylus XZ-10 - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky - fotoaparáty

Olympus Stylus XZ-10

12. února 2013, 05.13 | Výkonný kompaktní fotoaparát s kovovým tělem a kvalitním světelným objektivem, na jehož objímce je umístěn otočný prstenec, který lze nastavit pro volbu clonového čísla, času expozice nebo korekci expozice. Fotoaparát je nabízen v klasickém četném provedení a navíc také v elegantním hnědém a módním bílém.

 

Olympus Stylus XZ-10 využívá citlivý obrazový snímač BSI-CMOS s technologií iHS a stejný procesor TruePic VI jako Olympus OM-D, nejvýkonnější model v nabídce systémových kompaktních fotoaparátů Olympus s výměnnými objektivy mikro 4/3 systému. Senzor velikosti 1/2,3 palce s rozměry 6,17 × 4,55 mm má rozlišení 12 milionů efektivních pixelů a je součástí systému stabilizace obrazu typu „senzor-shift“.

 

Olympus Stylus XZ-10 černý

 

Pořizovat je možno 12bitové obrazové soubory RAW, snímky ve formátu JPEG a také lze souběžně nahrávat RAW + JPEG. Poměr stran obrazu může uživatel volit, na výběr má čtyři možnosti: 4:3, 3:2, 16:9 a 1:1. Ozvučené video MOV (MPEG4 AVC/H.264) má jako maximum plné vysoké rozlišení 1920 × 1080 pixelů se snímkovou frekvencí 30 obr./s. Použít lze také záznam v rozlišení 1280 × 720 px á 30 obr./s a vysokorychlostní nahrávání s rozlišením 432 × 324 px rychlostí 240 obr./s nebo 720p á 120 obr./s pro zpomalené přehrávání. Mikrofon je stereo, reproduktor mono. Využít je možno zábavně-umělecké digitální filtry a režim Photo Story. Data lze ukládat na paměťové karty SD, SDHC i SDXC (UHS-I kompatibilní), pro bezdrátovou komunikaci je zajištěna kompatibilita s Eye-Fi a FlashAir.

 

Olympus Stylus XZ-10 shora

 

Objektiv je pětinásobný optický zoom Olympus i.Zuiko Digital ED 4,7–23,5 mm 1:1,8–2,7. Po přepočtu na 35mm formát rozsah ohniskové vzdálenosti odpovídá 26–130 mm. Výborná světelnost usnadňuje fotografování i za slabšího osvětlení bez nutnosti použít stativ nebo blesk a základní ohnisko nabízí zajímavě široký úhel záběru. Pro další přiblížení záběru poslouží funkce Super-resolution zoom, která zdvojnásobí optický zoom, přičemž celkového 10násobného přiblížení je dosaženo bez viditelného zhoršení kvality obrazu.

 

Olympus Stylus XZ-10 v akci

 

Otočný prstenec na objímce objektivu umožňuje rychlé a pohodlné nastavení clonového čísla, času expozice nebo korekce expozice. Zadnímu kruhovému otočnému voliči, který je u multiovladače a středového tlačítka pro potvrzování voleb, je možno přiřadit volbu expozičních režimů P, A, S a M a funkčnímu tlačítku Fn zase funkce, které uživatel nejčastěji používá, třeba změnu citlivosti ISO nebo režim měření expozice.

 

Olympus Stylus XZ-10 - zadní stěna s LCD

 

Pro ovládání slouží také dotykový displej typu TFT LCD s rozměry 7,6 cm (3 palce), poměrem stran 3:2 a rozlišením 920 tisíc obrazových bodů. Umožňuje barevné vyvážení v rozsahu ±3 úrovně a korekci jasu v rozsahu ±2 úrovně. Poslouží při snímání a prohlížení snímků a videoklipů, ale také pro jednoduchou editaci včetně zpracování souborů RAW. 

 

Systém automatického zaostřování pracuje na principu detekce kontrastu, disponuje celkem 35 zaostřovacími body a nabízí několik režimů a funkcí, mimo jiné sledování objektu a detekci tváří v záběru. V normálním režimu je nejkratší zaostřovací vzdálenost 10 cm, v režimu supermakro 1 cm. 

 

Olympus Stylus XZ-10 bílý

 

Pro měření světla lze použít režimy ESP integrální, integrální se zdůrazněným středem a bodový. Kompenzace expozice má rozsah ±3 EV, využít je možno technologii optimalizace zobrazení ve stínech a funkci automatické řady snímků s posunem parametrů expozice AE Bracketing. Rozsah citlivosti ISO je od 100 do 6400. Vyvážení bílé lze svěřit plně automatickému režimu, vybrat jeden z připravených režimů (Slunce, Blesk, Zataženo, Stín, Žárovka, Zářivka), vyvážit je možno provést ručně (k dispozici je paměť pro uložení dvou uživatelských nastavení), možné je i jemné doladění vybraného nastavení, a to v rozsahu ±7 kroků v osách A-B/G-M, ale také lze nastavit přímo barevnou teplotu v Kelvinech, a to v rozsahu od 2000 do 14 000 K.

 

Olympus Stylus XZ-10 - v akci s bleskem

 

Miniaturní výsuvný blesk má automatický režim, manuální režim s možností upravit výkon v rozsahu 1/1, 1/2, 1/4, 1/8, 1/16, 1/32 a 1/64, nabízí funkci snížení efektu červených očí, synchronizaci na konec závěrky s redukcí červených očí, synchronizaci s dlouhým časem expozice a také umožňuje aktivovat sestavu externích blesků.

 

Na výběr je celá řada expozičních režimů. Využít je možno pohodlnou automatiku i-Auto, k dispozici je 14 scénických programů (Portrét, e-Portrét, Krajina, Sporty, Noční scéna z ruky, Noční scéna, Noční scéna s portrétem, Západ slunce, Dokumenty, Panorama, Ohňostroj, Vícenásobná expozice, Pláž a sníh a HDR zobrazení), ale také pružná programová automatika, program s prioritou času expozice (1/2000–30 s), program s prioritou clony a režim s ručním nastavením všech parametrů expozice.

 

Olympus Stylus XZ-10 hnědý

 

Využít je možno režim Photo Story, pomocné rámečky a sadu zábavně-uměleckých dugitálních filtrů a efektů (Křížový proces, Diorama, Dramatický tón – HDR imaging, Jemné podání, Sépiově hnědé podání, Zrnitý film, Komix, Světlý tón, Bledé a světlé barvy, Camera obscura, Pop Art, Změkčení, Variace/Efekty). Souvislé snímání má rychlost 5 obr./s. Uživatel má možnost nastavit základní parametry obrazu: vybrat barevný prostor sRGB/Adobe RGB, nastavit ostrost, kontrast a sytost barev (vždy v rozsahu pěti úrovní), pro černobílé snímání využít digitální filtry simulující účinek skutečných snímacích filtrů pro černobílou fotografii (žlutý, oranžový, červený, zelený) a použít je možno i neutrální šedý, vybírat je možno režim záznamu (Standardní, Syté barvy, Přirozené podání, Potlačené, Portrétní, Monochromatické, Umělecké filtry) a upravovat je možno také gradaci, a to ve čtyřech úrovních (Auto, High-key, Normální, Low-key).

 

Jako zdroj energie slouží nabíjecí lithium-iontová baterie LI-50B, která na jedno nabití umožňuje pořídit asi 240 snímků (podle norem CIPA). Pro připojení k počítači nebo kompatibilní fotografické tiskárně lze použít rozhraní USB 2.0, které je kombinované s A/V výstupem (volitelný režim PAL, nebo NTSC), pro připojení k HDTV je k dispozici výstup mini HDMI typu D. Fotoaparát má rozměry 102,4 × 61,1 × 34,3 mm a včetně baterie váží 221 g. Doporučená prodejní cena XZ-10 je necelých 11 tisíc korun i s daní.

 

_______________________________________________________________________________________ 

Megapixel - logoZjistěte aktuální cenu, dostupnost a také podrobné parametry digitálního fotoaparátu Olympus Stylus XZ-10.

 

Tématické zařazení:

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: