Olympus Tough TG-1 iHS - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky - fotoaparáty

Olympus Tough TG-1 iHS

9. května 2012, 00.00 | Olympus představil nový velmi odolný, vodotěsný, výkonný a výborně vybavený kompakt ve své řadě outdoorových fotoaparátů Tough. Na rozdíl od ostatních modelů s velice kompaktními objektivy s lomenou drahou paprsků je TG-1 objektiv klasické koncepce, navíc se základními clonovými čísly 2,0 a 4,9.

Robustní fotoaparát Olympus Tough TG-1 iHS měří 10 × 6,5 × 2,6 cm a váží 221 g včetně baterie. Je řešen jako velmi odolný z několika hledisek. Jeho povrch odpuzuje vodu a má extrémně pevnou povrchovou úpravu odolnou vůči poškrábání. Je vodotěsný do hloubky 12 m (podle normy IEC standard publication 529 IPX8), prachotěsný, odolný při pádu z výšky až 2 m, dále odolá tlaku až 100 kg a spolehlivě funguje za mrazu až do -10 °C. Krytka má posuvný mechanismus dvojitého zámku pro optimální ochranu baterie, paměťové karty a konektorů. Díky krytu z tvrzeného skla je dobře chráněn také objektiv.

 

 

 

Výrobce také zdokonalil ovládání poklepem – režim TAP Control pro pohodlné nastavení funkcí fotoaparátu i v zimě v rukavicích. Má vestavěný manometr pro určení hloubky ponoru a vestavěné LED světlo pro nasvícení záběrů zblízka na souši i pod vodní hladinou. Je vybaven jednotkou GPS a elektronickým kompasem s unikátní technologií se třemi senzory pro orientaci a záznam nejdůležitějších informací.

 

Fotoaparát je vybaven obrazovým snímačem typu BSI-CMOS s úhlopříčkou 1/2,3 palce, s krytem z tvrzeného skla s rozměry 6,17 × 4,55 mm a rozlišením 12 milionů efektivních pixelů a výkonným procesorem TruePic VI pro optimalizaci barevného podání a míry šumu, a také pro rychlou odezvu na stisk spoušti. Základní poměr stran obrazu 4:3 je možno změnit na širokoúhlý 16:9. Snímač je součástí systému stabilizace obrazu typu Sensor-shift.

 

Kromě snímků ve formátu JPEG je možno pořizovat stereofonní videoklipy s kodekem H.264 v maximálním rozlišení Full HD/1080p. K dispozici je stabilizátor Multi-motion Movie IS a tzv. duální stabilizace obrazu. Stereofonní je mikrofon i reproduktory, zvukový záznam je lineární PCM. Snímky a videoklipy lze ukládat na paměťové karty SD, SDHC i SDXC bez podpory rychlostní třídy UHS, zajištěna je kompatibilita s kartami Eye-Fi pro automatické odesílání pořízených snímků do počítače nebo na internet s využitím technologie Wi-Fi.

 

 

 

Objektiv je čtyřnásobný optický zoom Olympus 4,5–18 mm 1:2,0–4,9 a po přepočtu na 35mm kinofilm jeho rozsah odpovídá 25–100 mm. Flexibilitu širokoúhlého zoomu tedy podporuje i dobrá světelnost, umožňující třeba dramatické podání snímků bez použití blesku i za zhoršených světelných podmínek. Bleskem je ovšem přístroj vybaven samozřejmě také, a navíc LED osvětlením, jak jsme uvedli výše. K dispozici je také až čtyřnásobný zoom digitální a funkce Super-resolution zoom pro digitální rozšíření ohnisek optického zoomu bez viditelné ztráty kvality obrazu.

 

Výrobce uvádí, že použitý systém automatického zaostřování, pracující metodou detekce kontrastu, je stejně rychlý jako AF systém u kompaktních fotoaparátů Pen s výměnnými objektivy. Ostření může být vícebodové nebo ve středové části záběru, možný je také výběr bodu AF, a k dispozici jsou funkce AF Tracking pro sledování vybraného objektu a detekce tváří v záběru. Normální rozsah zaostřovacích vzdáleností je od 60 cm do nekonečna, avšak v režimu supermakro je minimální zaostřovací vzdálenost 1 cm.

 

 

 

Měřicí režimy jsou k dispozici dva, vícesegmentový a bodový. Funkce kompenzace expozice má standardní rozsah ±2 EV. Rozsah ekvivalentu citlivosti ISO je 100 až 6400. Pro vyvážení bílé barvy jsou kromě plné automatiky připraveny čtyři přednastavené režimy, a také možnost provést vyvážení ručně. Pro fotografování je připraven pohodlný pokročilý inteligentní automatický režim i-Auto. Na výběr je ale mnoho režimů, programů a funkcí, které lze využít podle dané situace i tvůrčího záměru. Je to už samotná iHS technologie, jež je i v označení fotoaparátu, umožňující zachycení přesně toho okamžiku, který si uživatel přeje, nezávisle na okolních podmínkách.

 

Dále to je režim detekce tváří a korekce stínů pro správně exponované obličeje, režim pro fotografování za šera a za obecně špatných světelných podmínek, režim pro snímání sportovních událostí a pro ostré sekvence rychle se pohybujících objektů, ale také HDR korekce pro perfektně exponované fotografie i problematicky nasvícených objektů, typicky při fotografování v protisvětle. Je to ale také program pro snímání panoramatických záběrů, režim 3D foto pro pořizování fotografií s prostorovým efektem, režim Beauty – digitální retuš pro vyhlazení lidské pleti, nebo oblíbený režim s detekcí domácích mazlíčků – koček a psů. Souvisle je možno snímat rychlostí 10 snímků za sekundu při plném rozlišení 12 megapixelů, anebo až rychlostí 60 obr./s při rozlišení sníženém na 3 megapixely.

 

Samozřejmostí je bohatý výběr scénických programů pro automatické nastavení vhodné pro různé situace, mezi kterými jsou základní programy jako Krajina a Noční scéna, ale samozřejmě také Podvodní momentky. Přirozeně nechybí výběr Magických filtrů, jež umožňují dodat snímkům i videoklipům speciální digitální efekty: Pop Art, Punk, Camera obscura, Kresba, Rybí oko, Jemná kresba a Záře světel (jen fotografie), Akvarel, Vodní hladina, Miniatura, Fragmenty (jen fota), Dramatický záběr.

 

 

 

Fotoaparát má OLED displej s délkou úhlopříčky 3 palce, rozlišením 610 tisíc obrazových bodů a se širokým pozorovacím úhlem. Je opatřen vrstvami, které redukují odrazy na přímém slunci a zvyšují kontrast a jas. Na displeji je mimo jiné možno zobrazit návod na použití fotoaparátu a průvodce. K dispozici je [ib] software pro prohlížení, přehlednou archivaci a vyhledávání fotek podle zvolených tváří, místa pořízení nebo událostí.

 

 

 

Jako zdroj energie slouží dobíjecí lithio-iontová baterie LI90B, která na jedno plné nabití umožňuje pořídit až 220 snímků (podle norem CIPA). Pro připojení je fotoaparát vybaven rozhraním USB 2.0, přes který je možno baterii nabíjet bez vyjmutí z fotoaparátu, a mini HDMI typu D. HDMI technologie umožňuje ovládat fotoaparát připojený k HD TV pomocí dálkového ovladače televizoru. Doporučená prodejní cena by měla být 9999 Kč včetně DPH a dostupnost od začátku června. Dokoupit bude možno různé příslušenství, mimo jiné vodotěsné pouzdro, umožňující ponor až do hloubky 40 m, nebo dvojici předsádek, extrémně širokoúhlé rybí oko FCON-T01 a telekonvertor TCON-T01.

_______________________________________________________________________________________ 

Megapixel - logoChcete znát názor prodejce, zhlédnout krátkou videoprezentaci prodejního balení, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky z vodotěsného fotoaparátu Olympus Tough TG-1 iHS?

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: