Panasonic Lumix DMC-3D1 - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky - fotoaparáty

Panasonic Lumix DMC-3D1

lumix3d1_100px

28. listopadu 2011, 01.00 | Tenký stylový ultrakompakt, který umožňuje pořizovat 3D fotografie a stereofonní Full HD video. Má dva širokoúhlé zoomobjektivy s lomenou dráhou paprsků, dvojici senzorů CMOS s rozlišením po 12 Mpx a 3,5" dotykový displej. Není sice určen pro náš trh, dostupný má být v Japonsku a Severní Americe (v USA má stát asi 500 USD), ale je to technicky zajímavý přístroj, a tak by bylo škoda si ho nepředstavit.

Navíc – svět je dnes menší než dřív, bezpochyby se k nám dříve nebo později dostane. Faktem je, že stereoskopický kompaktní fotoaparát, umožňující zobrazení s prostorovým efektem je atraktivní pro okruh uživatelů, kteří vlastní 3D zobrazovací zařízení. Nejčastěji jde o televizor, před jehož obrazovku každý den usedá mnoho lidí a na relativně dlouhou dobu, ale také to může být monitor stolního počítače nebo displej notebooku. A i když byl znát zvýšený zájem o trojrozměrné zobrazování už na výstavě Photokina 2010 v Kolíně nad Rýnem a ještě více pak na berlínském veletrhu IFA 2011, na „plošné" či "masivní" rozšíření 3D zobrazovacích zařízení si ještě nějaký čas musíme počkat.Panasonic Lumix 3D1

je vybaven dvěma obrazovými snímači Live MOS s úhlopříčkou 1/2,3 palce, rozměry aktivní plochy 6,17 × 4,55 mm a s rozlišením 12,1 milionu efektivních pixelů. Základní poměr stran obrazu 4:3 je možno změnit na 3:2, 16:9 a 1:1. Maximální velikost 2D obrazu je 4 000 × 3 000 pixelů, kdežto 3D obraz má maximum 3 264 × 2 448 px. Snímky v režimu 2D jsou formátu JPEG a uživatel má na výběr jemnou a normální kvalitu, snímky ve 3D režimu jsou formátu MPO.

Stereofonní video je možno pořizovat ve formátech AVCHD a MP4 a má maximum 1 920 × 1 080 px, a to i v případě videa s prostorovým efektem. Ovšem zatímco u 3D videa je to jediné dostupné rozlišení, u videa dvojrozměrného může uživatel podle potřeby rozlišení snížit. Pořízené soubory lze ukládat na paměťové karty SD, SDHC i SDXC a případně i do přibližně 70MB vnitřní paměti.

Pro zobrazování s prostorovým efektem přístroj využívá dva nově vyvinuté objektivy. Jedná se o kompaktní objektivy s lomenou dráhou paprsků („periskopového“ typu) Lumix DC Vario se čtyřnásobným optickým zoomem 4,5–18 mm 1:3,9–5,7. Jejich optickou konstrukci tvoří 11 členů uspořádaných do 10 skupin, přičemž 5 členů je asférických (celkem mají 9 asférických povrchů). Po přepočtu na 35mm formát rozsah jejich ohniskové vzdálenosti odpovídá u dvojrozměrných fotografií 25–100 mm, u trojrozměrných při nastaveném širokoúhlém formátu 16:9 to je 33–132 mm, u základního poměru stran obrazu 4:3 pak 30–120 mm a v případě natáčení videa 27–108 mm. Nechybí systém optické stabilizace obrazu MEGA O.I.S. Uživatelé, kteří používají digitální zoom, mají k dispozici funkci Intelligent Zoom 5× a digitální zoom s rozsahem podle rozlišení obrazu: 4,9× (4:3/8 Mpx), 6,3× (4:3/5 Mpx) a 7,8× (4:3/3 Mpx a méně). Ve 3D režimu digitální zoom není dostupný.Dvojice objektivů umožňuje nejen pořizovat trojrozměrné obrazy, ale také třeba fotografovat a současně natáčet video v dvojrozměrném režimu, anebo jedním objektivem snímat celkovou scénu a druhým přiblížit vybrané objekty, třeba osoby na večírku. Pro snadné a pohotové přepínání mezi 2D a 3D režimy je na pravé horní části zadní stěny vyhrazen posuvný přepínač. Dotykový displej je typu TFT LCD, má délku úhlopříčky 3,5 palce, tedy téměř 9 cm (8,89 cm), rozlišení 460 kpx, antireflexní vrstvu a režimy Auto Power LCD a Power LCD.Systém automatického zaostřování má 23 zón, možné je použít a vybrat jen jeden bod AF, anebo použít bodové ostření ve střední části záběru, k dispozici je funkce rozpoznání tváře v záběru a pro ostření je možno použít dotykovou obrazovku (Touch AF/AE). K dispozici jsou režimy Normal, Macro a Zoom Macro, AF Tracking, v režimu Intelligent Auto také Quick AF a pro video je dostupný také režim souvislého ostření. V režimu 3D jsou dostupné tři režimy: Normal, Touch AF/AE a Quick AF. Nechybí pomocné světlo autofokusu.

Měření expozice zajišťuje inteligentní vícesegmentový systém, k dispozici je funkce kompenzace expozice a funkce automatických expozičních řad Auto Bracketing AE. Ekvivalent citlivosti ISO má rozsah 160, 200, 400, 800, 1 600, 3 200 plus režim Vysoká citlivost s rozsahem ISO 1 600 až 6 400. Uživatel může použít dva plně automatické režimy – normální automatiku, která je jediná dostupná v režimu 3D zobrazování, a funkci Intelligent ISO. Pro vyvážení bílé barvy je možno použít ve 2D režimu plně automatický režim, vybrat jeden ze čtyř přednastavených režimů (Denní světlo, Oblačno, Zataženo, Žárovkové světlo) a možné je i uživatelské nastavení; v režimu 3D je k dispozici jen plně automatické vyvážení.Obdobné to je i u režimů expozice: u trojrozměrného zobrazení je k dispozici pouze režim Normal Picture, zatímco u dvojrozměrného zobrazení má uživatel na výběr režim Normal Picture a pohodlný samočinný režim Intelligent Auto, může vybírat ze široké nabídky scénických programů, mezi nimiž jsou například i volby Vysoká citlivost nebo Vysoký dynamický rozsah (Standard, Art, B&W), a může také využít už výše zmíněný speciální program Wide & zoom dual shooting, umožňující jedním objektivem snímat širokoúhlé záběry a druhým při snímání zoomovat, tedy měnit ohniskovou vzdálenost. Zabudovaný elektronický blesk má maximální dosah asi 3,5 m a nabídku režimů a funkcí odpovídající standardu u stylových kompaktních fotoaparátů.

Pro připojení k počítači/notebooku, případně fotografické tiskárně, slouží rozhraní USB 2.0 High Speed, k dispozici je videovýstup (PAL/NTSC) a výstup mini HDMI. Jako zdroj energie slouží 3,6V lithium-iontový akumulátor s kapacitou 895 mAh, který má výdrž pro pořízení asi dvou set snímků (podle standardu CIPA). Dokoupit je možno adaptér pro napájení z elektrické sítě. Fotoaparát má rozměry 108 × 59 × 24 mm a váží asi 171 g (s paměťovou kartou a baterií cca 193 g). V prodejním balení je mj. sada programů Panasonic PHOTOfunSTUDIO 7.0 HD Edition, QuickTime a Adobe Reader.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: