Pentax Optio WG-2 a WG-2 GPS - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky - fotoaparáty

Pentax Optio WG-2 a WG-2 GPS

17. února 2012, 00.00 | Dvojice kompaktů je odolná vůči vodě, prachu, písku, nárazům, nízké teplotě i tlaku. Umožňuje tudíž použití v náročných outdoorových podmínkách a snese i drsné zacházení. Je nabízena ve čtyřech barevných variantách a liší se jen tím, že model WG-2 GPS má zabudovanou jednotku GPS. Je proto i o něco těžší, 198 vs. 192 g včetně baterií. Rozměry jsou ale shodné: 122,5 × 61,5 × 29,5 mm.

Oba nové modely kompaktů Pentax oblíbené outdoorové řady Optio WG jsou odolné vůči vodě, prachu, písku, nárazům, nízké teplotě a tlaku. Jejich konstrukce dokonce není pouze voděodolná, ale vodotěsná, a to až do hloubky 12 m po dobu dvou hodin (JIS Class 8). Přístroje jsou odolné vůči tlaku až 100 kg a nepoškodí je ani náraz při pádu z výšky až 1,5 m. A spolehlivě slouží i za mrazu, a to až do teploty -10 °C.

 

 

Jsou vybaveny obrazovým snímačem CMOS typu BSI – Back-Side-Illuminated s efektivnějším snímáním světla. Tato technologie také napomáhá zvýšit citlivost a optimalizovat správu šumu. Senzor má úhlopříčku 1/2,3 palce, rozměry 6,17 × 4,55 mm a 16 milionů efektivních pixelů. Základní poměr stran obrazu 4:3 je možno změnit na širokoúhlých 16:9, nebo čtvercových 1:1. Maximální rozlišení obrazu je 4288 × 3216 px. Snímky formátu JPEG umožňují výběr ze tří úrovní kvality: Nejlepší, Lepší a Dobré.

 

 

Video formát u MPEG-4 AVC/H.264 má maximální rozlišení Full HD – 1920 × 1080 pixelů s frekvencí 30 obr./s. Nastavit je možno režim HD/1280 × 720 px s frekvencí 60, nebo 30 obr./s, VGA/640 × 480 px á 30 obr./s a QVGA/320 × 240 px s frekvencí 30, nebo 15 obr./s. Na výběr je také funkce High Speed Movie, kdy je záznamové rozlišení fixované na VGA a obnovovací frekvence na 120 obr./s, ale při prohlížení v režimu vysokorychlostního videa je 30 obr./s. Fotoaparáty mají monofonní mikrofon i reproduktor. Zvuk je formátu WAV (PCM).

Snímky a videoklipy lze ukládat na paměťové karty SD, SDHC i SDXC. Podporovány jsou i karty Eye-Fi umožňující bezdrátový přenos dat s využitím technologie Wi-Fi. V záloze je vnitřní paměť, která má kapacitu kolem 88 MB.

 

 

Fotoaparáty mají velice kompaktní, ale poměrně univerzální objektiv. Umožňuje přizpůsobit záběr celé řadě fotografických situací a scenérií od krajin po snímání objektů v pohybu. Jedná se o pětinásobný optický zoom Pentax 5–25 mm 1:3,5–5,5 a po přepočtu na 35mm formát odpovídá rozsahu 28–140 mm. Jeho optickou konstrukci tvoří 11 členů uspořádaných do 9 skupin, 5 členů je asférických. K dispozici je ještě digitální zoom s rozsahem přibližně 7,2× a inteligentní zoom 7,5× při rozlišení obrazu 7 Mpx a celkově 36× včetně optického zoomu v rozlišení VGA/640 × 480 px.

 

 

Barevný monitor typu TFT LCD má úhlopříčku 3 palce (7,6 cm), rozlišení cca 460 tisíc obrazových bodů, široký pozorovací úhel (170 °) a účinnou antireflexní vrstvu. Samozřejmostí je senzor orientace.

 

Systém automatického zaostřování pracuje na principu detekce kontrastu s využitím senzoru, je devítibodový a nabízí ostření vícebodové, bodové, se sledováním objektu, speciální režimy s detekcí až 32 tváří v záběru, krajina a hyperfokální vzdálenost a možné je i ostření ručně – tlačítky. Normální rozsah zaostřovacích vzdáleností je od 50 cm do nekonečna, v makrorežimu je rozsah 0,1–0,6 m v celém rozsahu zoomu, ale minimální zaostřovací vzdálenost je 1 cm (rozsah 0,01–0,3 m, fokální ohnisko střed). K dispozici je i speciální makrosvětlo – 6 LED, nechybí pomocné světlo AF. Navíc výrobce nabídl novátorský režim digitálního mikroskopu pro přesné a detailní záznamy drobných objektů, zejména při snímání detailů v přírodě nebo hmyzu a jiných drobných živočichů. Optickou stabilizaci obrazu přístroje nemají, nabízejí funkci „digitální SR – Shake Reduction", tedy snížení chvění, a to v podobě režimu s vysokou citlivostí.

 

Exponometrický systém nabízí tři standardní režimy – měření vícebodové, vyvážené na střed a bodové. Kompenzace expozice má standardní rozsah ± 2 EV. K dispozici jsou i funkce automatické expoziční řady – autobracketing a DRE – rozšíření dynamického rozsahu pro vyrovnání velkých rozdílů mezi stíny a jasy. Rozsah ekvivalentu citlivosti ISO je v režimu Auto 125–6400, ručně lze volit hodnoty 125, 200, 400, 800, 1600, 3200 a 6400. Pro vyvážení bílé je kromě plné automatiky možné vybrat jeden ze čtyř přednastavených režimů (denní světlo, stíny, žárovky, zářivky) a možné je i ruční vyvážení.

 

 

Pro fotografování je možné využít automatický režim Auto Picture, kdy systém fotoaparátu sám vybírá vhodný scénický program z nabídky krajina, portrét, noční scenerie, portrét s noční scenerií, standard, květina, sport, světlo svíčky, modrá obloha, západ slunce, text, skupinka, domácí zvířata, portrét & modrá obloha, portrét & západ slunce, portrét & protisvětlo. Automatický systém může volit časy expozice v rozmezí 1/4000–4 s.

 

Program s prioritou clony, nebo času, anebo režim s ručním nastavením parametrů expozice přístroje nenabízejí. Možné je použít pružnou programovou automatiku, anebo vybírat z nabídky scénických režimů: noční scenerie, noční momentka z ruky, videoklipy, podvodní snímky, videoklipy pod vodou, digitální mikroskop, krajina, květina, portrét, intervalová expozice, videoklipy v intervalech, digitální redukce otřesů SR, pláž & sníh, děti, domácí zvířata, sport, ohňostroje, světlo svíčky, portrét & noční scenerie, text, jídlo, digitálně širokoúhle, digitální panorama, kompozice s rámečkem, report.

 

 

K dispozici jsou digitální filtry B&W, sépie, dětský fotoaparát, retro, barevné, výtažková barva, zdůraznění barvy, vysoký kontrast, shluk hvězd, měkký, rybí oko, jasový, efekt miniatury. Funkci rozpoznání obličejů doplňují funkce zachycení úsměvu – detekce úsměvu a automatický expoziční režim, autoportrét s asistencí & zachycení úsměvu, detekce zavřených očí, detekce domácích zvířat (auto, nebo ze tří zaregistrovaných „tváří“). Využít je možno i různé funkce při prohlížení snímků, třeba prezentace, otáčení snímků, filtr malých tváří, filtr razítko, koláž, digitální filtry, originální rámeček, kompozice s rámečkem, editování videoklipů, kompenzace červených očí, změna rozměrů, výřezy, kopírování snímku/zvuku, nebo hlasová poznámka.

 

Rychlost souvislého snímání je 1 obr./s, expozice v dávkách 10 obr./s až pro 30 snímků. K dispozici je funkce intervalového snímání, využitelná nejen pro fotografování, ale i pro natáčení videa. Zabudovaný elektronický blesk má maximální dosah 5,4 m při širokoúhlém ohnisku a ISO Auto a standardní nabídku režimů, tedy plně automatické použití, manuální zapnutí/vypnutí a předblesk pro snížení efektu červených očí, doplňuje funkce Soft, režim měkkého světla s jemným zábleskem pro citlivé přisvětlení objektů v popředí. Navíc v kruhové objímce krytu objektivu je umístěno šest svítivých LED, které umožňují přisvítit snímané objekty bez rušivých stínů.

 

 

Model WG-2 GPS má navíc zabudovanou jednotku GPS. Umožňuje tedy do exif metadat pořízených snímků zaznamenávat také údaje o zeměpisné šířce a délce míst, kde byly pořízeny, a následně s těmito daty pracovat. Typicky je možné po návratu z cest vytvořit na webových stránkách jako je Google Earth nebo Flickr „mapu detailů o cestování“.

 

Pro připojení k počítači, notebooku či kompatibilní fotografické tiskárně jsou fotoaparáty vybaveny rozhraním USB 2.0 v kombinaci AV výstupem (PAL/NTSC) a pro spojení s HD TV mají výstup mini HDMI typu D. Jako zdroj energie slouží lithium-iontová dobíjecí baterie D-LI92, která na plné nabití umožňuje pořídit asi 260 snímků (podle norem CIPA). Možné je dokoupit síťový adaptér K-AC117E.

 

 

Oba modely nových outdoorových fotoaparátů Pentax budou v Evropě k dostání přibližně od druhé poloviny března 2012. Optio WG-2 by mělo mít doporučenou cenu 7150 Kč a Optio WG-2 GPS 7900 Kč. Jedná se o ceny předpokládané a s DPH. Součástí prodejních balení bude i software, pro PC Arcsoft Media Impression 3.0 for PENTAX a pro Mac Arcsoft Media Impression 2.1 for PENTAX. Jako volitelné příslušenství je kromě síťového adaptéru možno dokoupit voděodolné infračervené dálkové ovládání O-RC1, plavající řemínek O-ST81, černé neoprenové pouzdro nebo speciální pouzdro pro kitesurf.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: