PMA 2004: Nikon D70 bez okolků - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky - fotoaparáty

PMA 2004: Nikon D70 bez okolků

Nikon D70

30. ledna 2004, 00.00 | Jednou ze zajímavých novinek, které poprvé uvidíme na PMA 2004, bude nová DSLR s označením D70. Jde o velmi jemně odlehčenou D100, která by se měla v ČR prodávat kolem 30.000 Kč bez DPH a být dostupná již během března!

Za podporu on-line zpravodajství z PMA 2004 děkujeme:
Hlavní sponzoři:
     
Sponzory zpravodajství z PMA 2004 jsou:    FOMEI   Ultralab

Poprvé Nikon zveřejnil základní informace o D70ce již před nějakou dobou, aby zřejmě trochu zpomalil famózní nástup Canonu EOS 300D na světový i náš trh. Tenkrát byla informace o tomto fotoaparátu velmi strohá a čekalo se právě na PMA, při jejíž příležitosti Nikon slíbil fotoaparát představit. Předevčírem byla uvolněna kompletní technická specifikace a co je neuvěřitelné, včera jsme měli možnost si D70ku poprvé velmi letmo osahat. Bohužel šlo o předprodukční vzorek, takže až PMA odpoví na otázku, jaké snímky D70ka dokáže pořídit. Přesto co od ní můžeme čekat?

Konstrukce
Nikon D70 je o něco málo menší a o cca 100 gramů lehčí než D100ka. Fotoaparát má rozměry 140 x 111 x 78 mm a hmotnost 595 gramů, což odpovídá použití tvrzených plastů pro celé tělo. Tělo je vybaveno klasickým F-mout bajonetem a konstrukčně je blízké tomu, co uživatelé znají z D100ky. Zjednodušené ovládání je sice patrné, ale zachovává přímou dostupnost všech důležitých fotografických funkcí bez použití menu. Nastavení, která jsou u D100ky na voliči režimů, se přesunula pod tlačítka u zadního displeje, aby uvolnila místo pro scénické režimy.

Celkově můžeme již nyní konstatovat, že tělo D70 nepůsobí ve srovnání s D100kou nijak výrazně "ošizeně". Rozhodně rozdíl mezi D70 a D100 je výrazně menší než mezi EOS 300D a EOS 10D.

Technické parametry
Nikon D70 nabízí přesně to, co čekáme od poloprofesionální digitální zrcadlovky a ve většině základních parametrů je na tom stejně jako D100. To znamená, že je vybaven CCD snímačem s rozměrem 23,7 x 15,6 mm s RGB barevným filtrem, 12bitovým zpracováním a 6,1 mil. efektivních bodů. Citlivost snímače lze nastavit v rozsahu 200 až 1600 ISO s boost režimem 3200 a 6400 ISO. Fotografie lze ukládat v JPEGu, TIFFu i RAWu a to na Compact Flash I/II. Na rozdíl od D100ky se může fotoaparát pochlubit rozhraním USB 2.0.
Fotoaparát je standardně dodáván bez objektivu a podporuje většinu objektivů s bajonetem Nikon F-mount. Vzhledem k použití čipu formátu DX fotoaparát stejně jako D100 vykazuje 1,5x zmenšení zorného úhlu či chcete-li prodloužení ohniska. Fotoaparát je vybaven AF systémem Multi-CAM900 založený na detekci kontrastu a disponuje aktivním přisvícením. Autofokus je pětibodový s možností volby ze tří režimů a funkcí jako je dynamický AF či priorita nejbližšího objektu.
Po expoziční stránce D70ka vychází vstříc méně zkušeným uživatelům. Používá 3D matixové měření s 1005bodovým senzorem. K dispozici jsou i systém průměrového i bodového měření, scénické režimy a A/S/M režimy pro zkušenější. Nechybí kompenzace expozice, bracketing, balance bílé i s ručním naměřením a bracketingem. Závěrka pracuje s rozsahem 30 sekund až 1/8000 sekundy a nabízí X-synchro až 1/500 s.
Fotoaparát je vybaven 1,8" LCD displejem s rozlišením 118.000 bodů a je napájen Li-Ion akumulátorem.

První dojmy
Nikon D70 bude velmi důstojným konkurentem EOS 300D. Samozřejmě uživatelé, kteří mají optiku jedné nebo druhé značky se asi nebudou příliš dlouho rozhodovat, přesto je jistě dobré je oba srovnávat. D70ka je ve srovnání s EOS 300D o něco robustnější a má ovládání bohatší. Bohužel kvalitativní srovnání zatím chybí.

Nejen tělo
Nikon kromě těla D70ky představil i příslušenství, které je pochopitelně použitelné i s dalšími Nikony. Prvním přírůstkem do rodiny je AF-S DX Zoom Nikkor 18-70 mm f3,5-4,5G IF-ED. Objektiv, který nabízí v přepočtu rozsah 27 - 105 mm. Objektiv se může pochlubit trojicí ED členů, asférickými členy, G provedením a v neposlední řadě Nikon SWM ultrazvukovým zaostřovacím motorem. S velkou pravděpodobností se tento objektiv objeví v budoucnosti v setu právě s D70, ale bohužel zatím chybí informace o ceně.

Druhou novinkou je blesk střední třídy Nikon Speedlight SB-600. Jde o odlehčenou verzi SB-800 a nabízí celou řadu moderních technologií.

Třetí novinkou je datová peněženka, ale o té budeme informovat později.

Hodnocení
Nikon představil pěknou sbírku novinek dva týdny před PMA a patřil mezi první společnosti, které se takto připravily na veletrh. Nicméně ani ostatní na sebe jistě nenechají dlouho čekat, takže na PMA se bude jistě nač dívat a co porovnávat. Koneckonců již představené novinky od Nikonu potvrzují náš odhad, že letošní PMA bude zejména o digitálních a elektronických zrcadlovkách.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » PMA  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - příslušenství  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: