PMA 2006: Jaké novinky nás čekají? - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky - fotoaparáty

PMA 2006: Jaké novinky nás čekají?

PMA spekulace

13. února 2006, 00.00 | Letošní ročník veletrhu PMA se nezadržitelně blíží a většina výrobců zatím stále tají, co nového se objeví. Pojďme projít doposud představené, náznaky i spekulace. Jaké nové fotoaparáty se objeví do konce února?

PMA je fotografickým veletrhem celosvětového významu a díky konání a počátku roku většinou přináší řadu novinek. Výrobci většinou těsně před či přímo na veletrhu představí veřejnosti fotoaparáty, které mají přijít na trh v rozmezí únor až červen a někdy dokonce oznámí i to, jaké připravují podzimní novinky. Jakou nadílku pro nás výrobci asi chystají letos?

Canon
Canon zatím své novinky letos ještě nepředstavil, a protože většinou představuje větší množství novinek najednou, je pravděpodobné, že se máme nač těšit. Řadu IXUS obměňuje s železnou pravidelností, takže uvidíme, co nového přinese. Bude zajímavé, zda opravdu vsadí na bezdrátový přenos dat a zda nenasadí i u kompaktů optickou stabilizaci jako řada konkurentů. I v oblasti EVF by měl Canon něco předvést, protože zde je jeho jinak skvělá pozice na trhu jasně nejslabší. Buď se dočkáme novinek, nebo by nebylo ani tak velkým překvapením, kdyby Canon tuto kategorii ze své nabídky vyřadil zcela a ještě o něco více cenově zpřístupnil DSLR. Koneckonců i v segmentu DSLR se dají čekat novinky. Nejžhavějším kandidátem na nástupce je EOS 20D, který je služebně nejstarší. Vyšší rozlišení, větší displej, vylepšený autofokus a zpracování, to všechno nemůže být pro Canon problém.


Že by třeba Canon EOS 35D?

Casio
I tato japonská značka pravidelně na PMA představuje své novinky a vše naznačuje, že letos tomu nebude jinak. Casio se zatím nikdy veřejně nepřihlásilo k segmentu DSLR, takže se dá očekávat spíš obměnění řady kompaktů a EVF Exilim. Uvidíme, zda bude pokračovat řada super-výkonných kompaktů "P". Obecně totiž zájem o drahé, velké a chytré kompakty poměrně značně opadává. Stejně tak je otázkou, zda Casio bude dále stát za technologií digitální stabilizace obrazu či zvolí cestu optickou.

Fujifilm
U Fuji je velice těžké předpokládat její budoucí kroky. Všichni příznivci značky by si přáli nástupce zrcadlovky S3PRO, ale dle našeho názoru je na ni ještě příliš brzy. Pravděpodobnější je spíš uvedení až na photokině. Přesto novinky od Fuji se dají čekat a to nejen v oblasti fotoaparátů, ale zejména zpracování. Po odchodu Agfy a koncernu KonicaMinolta se Fuji stává nejvýznamnějším hráčem na trhu, čehož se jistě bude snažit využít. Vždyť i pozice Kodaku a třeba Gretagu jsou dnes značně oslabené.

HP
Hewlett-Packard představil již řadu novinek na lednovém veletrhu CES 2006, takže je otázkou, zda budou následovat další. V úvahu by přicházela možná nějaká pěkná EVF, ale nic tomu nenaznačuje. Spíš jsou pravděpodobné novinky v oblasti domácího tisku či možná zpracování fotografií v divizi Indigo.

Kodak
Tento americký velikán si jistě nenechá ujít možnost prezentovat se velkolepě na své domácí půdě. Jeho sílící důraz na digitální techniku jistě nezůstane bez produktové odezvy, takže novinek bude jistě dost. Nicméně Kodak se relativně nedávno zcela vzdal vývoje a výroby DSLR, takže v tomto segmentu nečekejme změny.

Nikon
U Nikonu čekají analytici zejména jasnou zprávu o tom, kam se firma hodlá v budoucnu vydat. V podstatě zrušila všechny svoje klasické filmové produkty a její digitální kompakty rozhodně nepatří mezi bestsellery. Buď nás tedy překvapí kompletně novým portfoliem kompaktů, které důstojně doplní nabídku DSLR, nebo překvapí ukončením jejich výroby a nebo nepřekvapí tím, že bude dále váhat. Stejně tak i v oblasti top DSLR by Nikon potřeboval oživení, zejména v podobě reportážního D3H, ale zda přijde není jasné. Doufejme, že Nikon představí takové produkty, které uklidní jeho fandy. Nervozita ve fotobranži je po odchodu KonicaMinolty obrovská.


A co třeba nový Nikon D3H?

Olympus
Jeho novinky byly zřejmě již z většiny představeny. Řada nových kompaktů, EVF i digitální zrcadlovka E-330 mají své představení za sebou. Na druhou stranu chystá Olympus velkou tiskovou konferenci s Panasonicem, takže se možná dočkáme ještě jedné nové zrcadlovky. Ale to je už hodně velká spekulace.


Olympus E-330

Panasonic
Panasonic se nijak netají tím, že na PMA uvede novou DSLR založenou na systému 4/3 vyvinutém Olympusem. Podle šuškandy by mělo jít o lahůdku vycházející z konceptu Leica, ale konkrétní informace jsou zatím dobře utajeny. Samozřejmě se dají očekávat novinky i v nižších řadách, protože Panasonic dnes do digitální fotografie opravdu hodně investuje a na trhu se mu poměrně daří. Navíc v EVF segmentu odpadl jeho největší konkurent, takže má možnost svou pozici ještě více upevnit.

Pentax
A je zde další společnost, která by se měla pokusit rozptýlit pochyby o své další budoucnosti. Pentax sice nedávno představil svou novou DSLR a zřejmě čile spolupracuje se Samsungem, ale je otázkou zda je to jeho záchrana či poslední zastávka. Pentax by opravdu potřeboval něco udělat se svou nabídkou kompaktů a i jeho DSLR oslovují pouze věrné příznivce značky. Doufejme, že se mu podaří s touto situací vyrovnat.

Samsung
A máme zde černého koně dnešního fotoprůmyslu. Samsung již představil svou DLSR s bajonetem Pentax a bude zajímavé ji v praxi vyzkoušet. V zahraničí velmi aktivně propaguje svou EVF 815PRO a dle všeho investuje nemalé prostředky do DLSR. Co chystá na PMA není vůbec jasné, ale vůbec bychom se nedivili, kdyby přišla další novinka zaměřená na náročnější fotografy.


Samsung GX-1S

Sony
Koncern Sony si prošel ne příliš úspěšným rokem 2005 a jistě se bude snažit zlepšit reputaci. Obecně se ví, že představí DSLR s bajonetem Minolta a nebudou chybět novinky ve všech segmentech. Škoda, že některé z produktových řad Sony skončí, přesto věřte, že je nač se těšit. Bohužel novinky, o kterých již víme, jsou embargované, a tudíž o nich ještě pár dní nemůžeme ani spekulovat.

Závěrem
PMA jistě přinese novinky i od dalších společností, značek a produktů. V tomto článku jsme se snažili o co nejstřízlivější odhad toho, co můžeme čekat a věřte, že náš reportážní tým nebude zahálet. Do USA odlétáme již 22.2.2006 a následující týdny se jistě můžeme těšit na pěknou porci novinek.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » PMA  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - profi technika  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: