iGo – alkalické akumulátory AA/AAA - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Novinky - příslušenství

iGo – alkalické akumulátory AA/AAA

igo_baterie_news_100pxi

22. února 2012, 00.00 | Na českém trhu jsou k dostání nové alkalické nabíjecí články. Původní značku Pure Energy zakoupila společnost iGo a nové produkty jsou prodávány pouze pod značkou iGo. Výhodou je, že jeden dobíjecí článek nahradí více než 100 klasických primárních alkalických napájecích článků a také prodloužená doba skladování – až 7 let.

Už z krátkého úvodu je zřejmé, že nabíjecí alkalické články iGo jsou navrženy tak, aby efektivně nahradily klasické napájecí články na jedno použití. Jako jediné nabíjecí články na trhu mají nominální napětí 1,5 V, stejné jako primární alkalické napájecí články, stejně tak i srovnatelnou kapacitu a při plném nabití i stejnou výdrž. Ovšem na rozdíl od primárních článků je lze dobíjet a opakovaně používat – možných je 100 až 250 nabíjecích cyklů a v některých případech dokonce až 500. A to umožňuje snížit náklady na provoz elektroniky.

Zajímavá je i zhruba o 40 % delší skladovatelnost dobíjecích alkalických článků oproti běžným primárním. A důležité je také to, že jsou šetrné k životnímu prostředí. Používají zinek a oxid manganičitý, burel. Neobsahují žádné škodlivé látky, jako je olovo nebo rtuť (o kadmiu, jehož používání v této oblasti je v EU zakázáno, ani nemluvě). Navíc díky moderní ekologické technologii zanechávají o 90 % méně odpadu než alkalické baterie vyráběné klasickým způsobem.



Nabíjecí alkalické napájecí články iGo jsou nabízeny ve dvojím provedení – jako tužkové (AA, LR6) a mikrotužkové (AAA, LR03). Jejich využití je poměrně všestranné. Ideální jsou hlavně tam, kde je zapotřebí vysoká kapacita, nominální napětí 1,5 V a ekonomičnost ve srovnání s články primárními. Výrobce je doporučuje hlavně pro nízkoodběrová zařízení, jako jsou třeba minipočítače, organizéry, digitální hry, dálkové ovladače, měřicí přístroje, elektronické hodiny nebo budíky, kapesní svítilny, dálkové ovladače, bezdrátové myši a klávesnice, osobní přehrávače, vysílačky, navigace, hračky nebo kalkulačky. Lze je použít i pro fotoaparáty a elektronické blesky, ale s minimálním počtem cyklů a do odběru 1 A. Články nejsou určeny pro zařízení s vysokými trvalými proudovými odběry přes 1 A.

Alkalické akumulátory iGo lze nabíjet jen ve speciálních nabíječkách této značky, které byly také vyrobeny pomocí nejnovějších technologií s důrazem na ekologickou šetrnost, ale hlavně mají nabíjecí napětí omezeno na 1,65 V a proud na 0,5 A. Zajímavou informací je, že nabíječka iGo je vhodná pro všechny druhy nabíjecích článků AA/AAA, tedy nejen RAM, ale i NiMH. V nabídce jsou nabíječky se dvěma nebo čtyřmi pozicemi pro články AA/AAA. Díky patentované technologii výměnných konektorů je možné použít jednu nabíječku iGo pro nabíjení různých mobilních zařízení. A nabíječky iGo se také automaticky přizpůsobí velkému rozsahu vstupního napětí, jsou tudíž vhodné i pro cesty do zahraničí.



Katodu článku tvoří slisované kroužky oxidu manganičitého nasyceného grafitem kvůli zvýšení vodivosti plus blíže nespecifikované přísady, umožňující opakované nabití. Kroužky jsou zalisovány do poniklovaného ocelového kalíšku – pouzdra a kladného vývodu článku. Anodu tvoří želé s práškovým zinkem. Povrch mikroskopických zrnek zinku je patentovaným způsobem ošetřen indiem. Vývod anody tvoří ocelová pozlacená jehla s čepičkou – záporným pólem. Separátor z netkané textilie a celofánu odděluje anodu a katodu – zabraňuje zkratu a umožňuje, aby mohly probíhat chemické reakce. Izolace vývodu katody obsahuje ztenčené místo, které umožňuje únik plynů, vzniklých při nabíjení napětím vyšším než 1,65 V při případném nesprávném nabíjení v nabíječkách pro jiné typy akumulátorů. Avšak dojde při tom k zoxidování anody a ke znehodnocení článku.

iGo tužkové alkalické akumulátory – základní údaje:



iGo mikrotužkové alkalické akumulátory – základní údaje:



iGo tužkové alkalické akumulátory – provozní cykly a nabíjecí charakteristiky:



iGo mikrotužkové alkalické akumulátory – provozní cykly a nabíjecí charakteristiky:



A ještě cykly životnosti a průběh vybíjení:



Dva poslední grafy jsou připraveny pro mikrotužky (AAA, LR03). V případě tužkových akumulátorů (AA, LR6) je dvojice grafu stejná, liší se pouze uváděnou kapacitou (AAA = 800 mAh, AA = 2000 mAH).



Nové produkty iGo jsou vylepšené původní nabíjecí články označované RAM – Rechargeable Alkaline Manganese (technologie RAMcell). Prodávají se přednabité a nabízeny jsou nejen akumulátory a nabíječky, ale samozřejmě také výhodné sady akumulátorů s nabíječkou. Například sada čtyř tužkových nabíjecích článků AA s kapacitou 2000 mAh stojí 173 Kč stejně jako sada čtyř mikrotužek s kapacitou 800 mAh, výhodné balení osmi kusů stojí 280 Kč stejně jako sada iGo nabíječky se dvěma pozicemi plus dvojicí AA nabíjecích článků a iGo nabíječka se čtyřmi pozicemi a čtveřicí AA nabíjecích článků stojí 408 Kč. Podrobné informace o značce iGo a jejích produktech najdete na webu iGo.cz.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - příslušenství  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

fuj

Autor: sarlej Muž

Založeno: 22.02.2012, 09:48
Odpovědí: 1

No fuj.

Odpovědět na příspěvek

RE: fuj

Autor: Paxxx Muž

Založeno: 24.02.2012, 13:22

Nemohl bys, prosím, ten názor trochu rozvést?

Odpovědět na příspěvek

do fotaku urcite ne

Autor: jirik Muž

Založeno: 27.02.2012, 16:14
Odpovědí: 0

Doporucuji prohlednout prilozene grafy - velmi nizky pocet nabiti pri uplnych cyklech a zaroven velmi rychla ztrata kapacity, nizka proudova zatizitelnost atd. Nabijeci alkalicke baterie jsou do fotaku zcela nevhodne, dobre tak maximalne do dalkoveho ovladace...

Odpovědět na příspěvek

Na trhu uz 15 let.

Autor: Josef Muž

Založeno: 01.03.2012, 22:28
Odpovědí: 0

Nejdrive se objevily, pak zase skoro zmizely a ted jsou znovu popularni. Vzdy jste si museli davat bacha na vybiti. Vzdy jen na 70%. Jinak nevydrzely !

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: