Pentax vyrobí 10-17 mm rybí oko pro DSLR - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky - příslušenství

Pentax vyrobí 10-17 mm rybí oko pro DSLR

5. prosince 2005, 00.00 | Před několika dny představil Pentax svůj první objektiv typu „rybí oko“, určený speciálně pro své digitální DSLR zrcadlovky. Nabízí rozsah ohniska 10-17 mm, což je po přepočtu na kinofilm cca 15-26 mm. Druhou, o něco starší, novinkou je modifikovaná verze malé zrcadlovky *ist DS, která se po zvětšení pojmenovala jako *ist DS2.

Před několika dny představil Pentax svůj první objektiv typu "rybí oko", určený speciálně pro své digitální DSLR zrcadlovky. Nabízí rozsah ohniska 10-17 mm, což je po přepočtu na kinofilm cca 15-2 6mm. Druhou, o něco starší, novinkou je modifikovaná verze malé zrcadlovky *ist DS, která se po zvětšení pojmenovala jako *ist DS2.

smc PENTAX-DA FISH-EYE 10-17 mm F3.5-4.5 ED (IF)
Rybím okem rozumíme objektiv, který dokáže vykreslit úhel záběru 180°. Tohoto úhlu dosáhneme na fyzickém ohnisku 10 mm. Jelikož se jedná o objektiv určený pro DSLR se snímačem velikosti APS (plocha je menší než kinofilmové políčko, 23,5 mm x 15,7 mm), tak musíme použít ořezový faktor 1,5x, abychom získali ohnisko kinofilmu, u kterého získáme stejný úhel záběru. Po nasazení na kinofilmovou zrcadlovku bychom se dočkali extrémní vinětce v rozích, protože objektiv nekreslí na celou plochu kinofilmu. Díky tomu může mít mimo jiné také menší rozměry. Takové objektivy (označují se zkratkou DA) přímo od Pentaxu jsou již tyto: 12-24 mm, 14 mm, 16-45 mm, 18-55 mm, 40 mm a 50-200 mm.
Objektiv je určen pouze pro DSLR Pentaxu, takže bude vybaven bajonetem KAF. Konstrukce se skládá z 10 členů v 8 skupinách. Pokrývá obrazový úhel od 180° do 100°. Clona je konstruována ze 6 lamel a maximální clonové číslo je F22-32. Světelnost F3,5-4,5 není sice ideální, ale srovnatelná s konkurencí. Minimální vzdálenost pro zaostření je 0,14 m po celém rozsahu zoomu. Tím dostáváme největší poměr zvětšení cca 0,39x, což není příliš vhodné pro makro fotografii, ale tisková zpráva slibuje Super Makro režim, kde lze zaostřit od 2,5 cm. Nevíme však na jakém ohnisku, takže těžko odhadovat jakého poměru zvětšení tím dosáhneme. Spíše než s 1:1 bychom mohli počítat s 1:2, kde už mnoho výrobců označuje objektivy jako "makro". Objektiv má průměr 68 mm, délku 71,5 mm a hmotnost cca 320 g. Fotografické filtry není možné upevnit, chybí zde závit.

PENTAX *istDS2
Novinkou, která se objevila ke konci léta, byla digitální DSLR zrcadlovka Pentax *ist DS2. Zhruba před rokem byla představena zrcadlovka *ist DS, která vynikala malými rozměry a menší cenou než větší bratříček *ist D. DS nabízela 6,1 MPix efektivního rozlišení, CCD snímač (23,5 x 15,7 mm), citlivost od ISO 200 do 3200, fotografování na SD kartu apod. Změnou, která vytvořila nový model, je použití většího displeje. Z původní úhlopříčky 2" a rozlišení 210 000 bodů u DS nyní můžeme mít k dispozici úhlopříčku 2,5" se stejným rozlišením.

Shrnutí
Poměrně zajímavý širokoúhlý zoom objektiv by měl být k dostání v lednu 2006. Česká cena nebyla stanovena, pro americký trh to bude 579,95 $. Nová verze zrcadlovky *ist DS se zvětšeným displejem, pojmenovaná jako DS2, však nebude dostupná na evropském trhu. Evropští zákazníci zřejmě nejsou tolik vstřícní k trendu inovace pomocí pouhého zvětšování displeje.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - příslušenství  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

kazdemu unikla zasadni zmena DS2?

Autor: Ajvn Muž

Založeno: 05.12.2005, 11:40
Odpovědí: 1

Pozoruhodne, ze nejen v tomhle clanku, ale i v jinych na renomovanych serverech se nezminuje to, co potesi zastance vice profesionalnejsich zrcadlovek. Nova DS2 umi kontinualni AF nejen v rezimu sport jako tomu bylo u starsiho modelu DS, ale uz i v obou prioritach casu a clony, a pokud se nepletu, i v manualu a dalsich. To, ze to unika pozornosti, je diky nezmenenemu prepinaci MF-AF, kde volba AF-C neni. Ale kontinualni rezim jde "na tvrdo" zapnout v menu, kde je moznost AF-S a AF-C. Nic si z toho nedelejte, sam bych na to take neprisel, pokud bych si z ciste platonicke zajmu nestahl od DS2 manual z japonskych stranek Pentaxu a nezacetl se do jeho latinkou psane anglicke verze. :-) Takze ... kdo dlouho ceka na rovnocenejsiho nastupce za prvni ist*D, zda se, ze se dockal. ;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: kazdemu unikla zasadni zmena DS2?

Autor: Petr Muž

Založeno: 23.03.2006, 21:11

Já mám DS a jde mi to nastavit v menu taky u různých režimů .... tak nevím do jaké míry je to "změna". Jsem vlastníkem teprve dva měsíce a AF-C využívám často....Zdravím Petr

Odpovědět na příspěvek

Keroktura

Autor: Pavel Muž

Založeno: 05.12.2005, 12:06
Odpovědí: 0

Fish Eye je oznaceni objektivu, ktery vykryje zaber 180 stupnu (coz ale neni podminkou), ale zaroven nema korekci zkresleni (poduskove a soudkovite). Otazkou je, jestli tento objektiv ma korekcni cleny nebo ne...

Odpovědět na příspěvek

firmware pro DS

Autor: MartinJ Muž

Založeno: 05.12.2005, 13:06
Odpovědí: 1

Pentax před několika dny vydal nový firmware pro DS, který umožňuje právě ono kontinuální ostření ve všech režimech a řeší další neduhy Ds

Odpovědět na příspěvek

RE: firmware pro DS

Autor: Ajvn Muž

Založeno: 05.12.2005, 13:16

Diky Martine,
moc zajimava informace, to pro zmenu uteklo mne. :-)

Odpovědět na příspěvek

Crop factor u Fish Eye?

Autor: Andaar Muž

Založeno: 08.12.2005, 09:31
Odpovědí: 0

Pokud je mi znamo, tak "prevod" ohniskove vzdalenosti u objektivu typu rybi oko nebude odpovidat skutecnosti. Napriklad obraz z popularniho Zenitaru 16mm FE odpovida pri nasazeni na *istD a po odstraneni zkresleni a oriznuti v PC obrazovemu uhlu jako ma objektiv o ohnisku cca 19-20mm a nikoliv 24mm jak by se zdalo z prosteho prepoctu.
Opravte me, pokud se mylim.

Odpovědět na příspěvek

zkresleni/uhel zaberu/crop

Autor: Jirka H Muž

Založeno: 21.12.2005, 13:47
Odpovědí: 0

jj, dobry vstup, autore; nicmene u clanku o super WE bych cekal zminku k otazce korekce zkresleni FulFrame/FischEye i rozsahu uhlu vs. crop...

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: