Pentax vyrobí 10-17 mm rybí oko pro DSLR - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Novinky - příslušenství

Pentax vyrobí 10-17 mm rybí oko pro DSLR

5. prosince 2005, 00.00 | Před několika dny představil Pentax svůj první objektiv typu „rybí oko“, určený speciálně pro své digitální DSLR zrcadlovky. Nabízí rozsah ohniska 10-17 mm, což je po přepočtu na kinofilm cca 15-26 mm. Druhou, o něco starší, novinkou je modifikovaná verze malé zrcadlovky *ist DS, která se po zvětšení pojmenovala jako *ist DS2.

Před několika dny představil Pentax svůj první objektiv typu "rybí oko", určený speciálně pro své digitální DSLR zrcadlovky. Nabízí rozsah ohniska 10-17 mm, což je po přepočtu na kinofilm cca 15-2 6mm. Druhou, o něco starší, novinkou je modifikovaná verze malé zrcadlovky *ist DS, která se po zvětšení pojmenovala jako *ist DS2.

smc PENTAX-DA FISH-EYE 10-17 mm F3.5-4.5 ED (IF)
Rybím okem rozumíme objektiv, který dokáže vykreslit úhel záběru 180°. Tohoto úhlu dosáhneme na fyzickém ohnisku 10 mm. Jelikož se jedná o objektiv určený pro DSLR se snímačem velikosti APS (plocha je menší než kinofilmové políčko, 23,5 mm x 15,7 mm), tak musíme použít ořezový faktor 1,5x, abychom získali ohnisko kinofilmu, u kterého získáme stejný úhel záběru. Po nasazení na kinofilmovou zrcadlovku bychom se dočkali extrémní vinětce v rozích, protože objektiv nekreslí na celou plochu kinofilmu. Díky tomu může mít mimo jiné také menší rozměry. Takové objektivy (označují se zkratkou DA) přímo od Pentaxu jsou již tyto: 12-24 mm, 14 mm, 16-45 mm, 18-55 mm, 40 mm a 50-200 mm.
Objektiv je určen pouze pro DSLR Pentaxu, takže bude vybaven bajonetem KAF. Konstrukce se skládá z 10 členů v 8 skupinách. Pokrývá obrazový úhel od 180° do 100°. Clona je konstruována ze 6 lamel a maximální clonové číslo je F22-32. Světelnost F3,5-4,5 není sice ideální, ale srovnatelná s konkurencí. Minimální vzdálenost pro zaostření je 0,14 m po celém rozsahu zoomu. Tím dostáváme největší poměr zvětšení cca 0,39x, což není příliš vhodné pro makro fotografii, ale tisková zpráva slibuje Super Makro režim, kde lze zaostřit od 2,5 cm. Nevíme však na jakém ohnisku, takže těžko odhadovat jakého poměru zvětšení tím dosáhneme. Spíše než s 1:1 bychom mohli počítat s 1:2, kde už mnoho výrobců označuje objektivy jako "makro". Objektiv má průměr 68 mm, délku 71,5 mm a hmotnost cca 320 g. Fotografické filtry není možné upevnit, chybí zde závit.

PENTAX *istDS2
Novinkou, která se objevila ke konci léta, byla digitální DSLR zrcadlovka Pentax *ist DS2. Zhruba před rokem byla představena zrcadlovka *ist DS, která vynikala malými rozměry a menší cenou než větší bratříček *ist D. DS nabízela 6,1 MPix efektivního rozlišení, CCD snímač (23,5 x 15,7 mm), citlivost od ISO 200 do 3200, fotografování na SD kartu apod. Změnou, která vytvořila nový model, je použití většího displeje. Z původní úhlopříčky 2" a rozlišení 210 000 bodů u DS nyní můžeme mít k dispozici úhlopříčku 2,5" se stejným rozlišením.

Shrnutí
Poměrně zajímavý širokoúhlý zoom objektiv by měl být k dostání v lednu 2006. Česká cena nebyla stanovena, pro americký trh to bude 579,95 $. Nová verze zrcadlovky *ist DS se zvětšeným displejem, pojmenovaná jako DS2, však nebude dostupná na evropském trhu. Evropští zákazníci zřejmě nejsou tolik vstřícní k trendu inovace pomocí pouhého zvětšování displeje.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - příslušenství  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: