Tři nové objektivy od Konica Minolta - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky - příslušenství

Tři nové objektivy od Konica Minolta

14. března 2005, 00.00 | Konica Minolta se rozhodla rozšířit svou nabídku objektivů o několik modelů s krátkým počátečním ohniskem, které budou určené pouze pro přístroje s APS-C snímačem, což je momentálně pouze Dynax 7D.

Zveřejnění informací o nových objektivech si nechala Konica Minolta až po PMA. Nedávno oznámila produkci nových DT (Digital Technology) objektivů pro její DSLR. Digitální zrcadlovku má v nabídce však pouze jednu, a to model Dynax 7D se stabilizátorem obrazu pomocí pohybu snímače. Objektivy nebude možné použít na kinofilmových zrcadlovkách, protože by se na okrajích snímku projevila vinětce a ztráta kvality. Jak vyplývá, objektivy jsou určeny pro DSLR se snímačem APS-C. Výhodou je fakt, že zmenšením kruhu světla se docílí citelného zmenšení objektivu při zachování světelnosti. Proč ale nové objektivy? Protože díky ořezovému faktoru menších snímačů (než je kinofilmové políčko) vznikla mezera v nabídce širokoúhlých objektivů, které nové modely zaplňují. Dva z nich začínají na ohniskové vzdálenosti 18 mm a jeden dokonce až na 11 mm.

KONICA MINOLTA AF DT ZOOM 11-18mm F4.5-5.6 (D)
Tento objektiv je z nově oznámených nejvíce širokoúhlý a nabízí tak řešení uživatelům, kteří chtějí fotografovat rozsáhlé scenérie, architekturu, nebo jiné situace vyžadující velký úhel záběru. Po vynásobení ohniskové vzdálenosti ořezovým (prodlužovacím) faktorem se dostaneme na rozsah od 16,5 mm do 27 mm. Světelnost bude F4.5 na nejkratším ohnisku a F5.6 na nejdelším.

KONICA MINOLTA AF DT ZOOM 18-70mm F3.5-5.6(D)
Tento model má ambice stát se základním objektivem ve výbavě. Nejkratší ohnisko je po přepočtu na kinofilm 27 mm a nejdelší je 105 mm, což pokrývá nejběžněji používaná ohniska a nabízí tak téměř čtyřnásobný zoom.

KONICA MINOLTA AF DT ZOOM 18-200mm F3.5-6.3 (D)
Pokud někomu nestačí čtyřnásobný zoom, může sáhnout po velkorozsahovém objektivu, který nabízí kombinaci základního a tele objektivu. Nejkratší ohnisko dává po započítání ořezového faktoru 27 mm a skončit lze až na 300 mm. Toto řešení je velmi kompaktní a má rozměry běžného objektivu, což ocení zejména cestovatelé. Je však nutné počítat s horší světelností a menší kvalitou obrazu (pro amatérské využití však stále vyhovující).

Shrnutí
Konica Minolta chápe důsledky používání APS-C senzorů, kdy se prodlužuje ohnisková vzdálenost objektivů, a doplňuje své portfolio objektivů. Co je pro teleobjektivy výhodou, je noční můrou pro širokoúhlé. Proto se začne v létě, nebo na podzim 2005 s prodejem tří nových objektivů, které tento problém řeší krátkým počátečním ohniskem. Budou však určeny pouze pro DSLR s APS-C senzorem (Dynax 7D), což jim mimo jiné snižuje hmotnost a rozměry. Horší světelnost těchto skel budou moci uživatelé za určitých podmínek kompenzovat použitím stabilizace Anti Shake v jejich 7D.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - příslušenství  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Nerovnoměrnost

Autor: Vojkuvka Muž

Založeno: 14.03.2005, 13:08
Odpovědí: 0

Nezdá se vám, že tyto objektivy svými parametry jsou o třídu níž, než tělo Dynax 7D. Lze z toho snad usuzovat, že Minolta chystá nějaké tělo, cenově dostupnější než 7? Dejme tomu ekvivalent 60?

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: