photokina 2006: Leica kupuje Sinar a představuje digitální dálkoměrný fotoaparát M8 - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky

photokina 2006: Leica kupuje Sinar a představuje digitální dálkoměrný fotoaparát M8

28. září 2006, 00.00 | Na letošní photokině 2006 byl mimo jiné také oznámení prodeje 51% akcií Sinaru. Prodával Jenoptik a kupovala Leica. Došlo tak k poměrně citelné transformaci na poli profesionální fototechniky. Kromě toho Leica oznámila také digitálního pokračovatele legendárního systému M. Leica M8 je dálkoměrný digitální fotoaparát s efektivním rozlišením 10,3 MPix. Cena však bude poměrně odstrašující.

Na letošní photokině 2006 bylo mimo jiné také oznámení prodeje 51% akcií Sinaru. Prodával Jenoptik a kupovala Leica. Došlo tak k poměrně citelné transformaci na poli profesionální fototechniky. Kromě toho Leica oznámila také digitálního pokračovatele legendárního systému M. Leica M8 je dálkoměrný digitální fotoaparát s efektivním rozlišením 10,3 MPix. Cena však bude poměrně odstrašující.
Prodej švýcarského výrobce profesionální studiové fototechniky bylo zjevně rychlým krokem, protože na stánku Sinaru byl stále obrovský banner s nápisem "Sinar - a Jenoptik company". Jenoptik však celý svůj podíl (51%) prodal společnosti Leica AG. Cena této transakce nebyla oficiálně zveřejněna. Jenoptik však nadále bude spolupracovat na vývoji se Sinarem, stejně jako Leica již delší dobu spolupracuje na dílčím vývoji s Jenoptik. Majetkové vztahy Jenoptiku se Sinarem však nesahají příliš daleko. Většinový podíl získal Jenoptik v Sinaru teprve minulý rok. Jenoptik se dále bude orientovat na vědeckou fotografii a bezpečnostní kamerové systémy pro monitorování dopravy, kde je poměrně úspěšný.

Leica se své problémy snaží vyřešit jednak tímto nákupem, ale také zvýšením svého kapitálu díky emisi nových akcií. Kolik z výnosu 22,9 miliónů Euro padlo na nákup Sinaru je otázkou. Leica se tak dostala na pole profesionální studiové techniky, kde je stále mnoho příležitostí, Podle odborníků tento trh stále roste.
Kromě této zprávy připravila Leica také oznámení o několika nových fotoaparátech. O Leica D-LUX 3, V-LUX 1 a DIGILUX 3 jsme již informovali nedávno. Jedná se o kopie přístrojů Panasonic, ke kterým Leica navrhovala objektivy. Skutečnou novinkou z produkce Leica je tedy až poměrně dlouho očekávaný dálkoměrný digitální fotoaparát s výměnnými objektivy, Leica M8.

 

Leica M8
Tato legendární řada přístrojů těží hlavně ze své dávné historie. Mezi výhody patří obrovské portfolio existujících objektivů, které se pohybují na trhu a velmi kompaktní rozměry. Zbytek je spíše směsice exkluzivity a historie. Je poměrně jasné, že drtivá většina zákazníků budou příslušníci starších generací z dob, kdy automatické zaostřování byl pouze sen. Podívejme se ale na to, co první digitální Leica řady M svým zákazníkům nabídne.

V odolném kovovém těle (černá, nebo stříbrná barva) bude ukryt CCD snímač z produkce Kodaku s rozměry 27 x 18 mm a efektivním rozlišením 10,3 MPix. Díky problémům s úhlem dopadajícího světla na okraj snímače bude v této oblasti vybaven sběrnými mikročočkami. Snímek uložíme v rozlišení 3936 x 2630, 2952 x 1972, 1968 x 1315, nebo 1312 x 876 bodů ve formátu JPEG, DNG (16 bit RAW)., nebo DNG + JPEG. Citlivost lze volit od ISO 160 do ISO 2500. Ořezový faktor je díky velikosti snímače 1,33x.

 

Bajonet podporuje veškeré objektivy pro Leica M systém. V bajonetu je také zabudována čtečka 6 bitového kódu, který na sobě budou mít všechny v současnosti vyráběné objektivy Leica M. Díky tomuto kódu fotoaparát pozná, jaký typ objektivu byl nasazen. Jedná se o obyčejné černé a bílé čtverečky, simulující šestimístnou binární informaci. Zaostřování bude pochopitelně manuální, pomocí prstence na objektivu. Stejným způsobem se nastavuje i clona. Čas expozice můžeme nastavit také manuálně, nebo vše nechat na TTL měření expozice, které vhodný čas nastaví za nás. K dispozici je také korekce expozice o +- 3 EV p o1/3 EV krocích. Ručně nastavíme čas od 1/8000 s do 4 s, včetně režimu Bulb, který slouží pro libovolně dlouhou expozici. Automatika pak nastavuje čas mezi 1/8000 s a 32 s. samotná závěrka je kovová, s vertikálním pohybem.

Výsledky své práce si můžeme prohlédnout na zadním LCD displeji s úhlopříčkou 2,5" a rozlišením 230 000 bodů. Snímky lze ukládat v barevném prostoru sRGB, Adobe RGB, nebo ECI RGB. Data se ukládají na SD karty s kapacitou max 4 GB. Vyvážení bílé může být automatické, manuální, nebo uživatel nastaví jednu z 6 předvoleb. Manuálně lze měřit podle šedé či bílé plochy, nebo nastavit konkrétní barevnou teplotu od 2000 K do 13 100 K. Pomocí USB 2.0 bude možné nejen přenášet snímky do počítače, ale také dálkové ovládat fotoaparát. Rozměry těla jsou 138,6 x 80,2 x 36,9 mm a hmotnost je udávána na cca 545 g bez baterie (nabíjecí Li-Ion akumulátor 3,7 V s kapacitou 1900 mAh).

Závěr
Leica se snaží svou situaci vyřešit expanzí. Nákup Sinaru může přinést zajímavé zisky, ovšem otázkou je, nakolik bude Leica úspěšná se svým novým přístrojem M8. Již předem zřejmě očekávají nepříliš vysoké prodeje a tak bude cena poměrně vysoká. V přepočtu zhruba 120 000 Kč za tělo je poměrně silná káva. Široká veřejnost by o tomto přístroji ale neuvažovala ani kdyby stál 30 tisíc, zato fajnšmekrovi je zřejmě poměrně jedno, dá-li za M8 tisíců 80, nebo 120.

::Další informace o Leica M8Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 » Novinky  » Trendy  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

m8

Autor: flegmo Muž

Založeno: 28.09.2006, 13:07
Odpovědí: 1

ne zeby som si ju chcel kupit, ale by ma zujimalo podla coho tam zaostruje(teraz tam je displej tak asi tim, ale v starej klasike asi nebol:) a zrkadlovka to asi nebude.

Odpovědět na příspěvek

RE: m8

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 28.09.2006, 15:39

Hledej heslo "dálkoměrný hledáček". Po slovensky asi dialkomerný?

Odpovědět na příspěvek

celkom by som nesuhlasil

Autor: bob222 Muž

Založeno: 28.09.2006, 13:35
Odpovědí: 2

Keby stala 30.000, tak by som o nej neuvazoval, ale by som utekal ju okamzite kupit.
Ale za 120.000 sa da kupit full frame, takze neni o com...

Odpovědět na příspěvek

RE: celkom by som nesuhlasil

Autor: Richard Muž

Založeno: 28.09.2006, 22:06

To záleží na tom čo fotíte. Keby som si mal vybrať, tak Leicu berem okamžíte a fullframe by som nechcel ani za tých 30 tisíc. Som zvyknutý nosiť foťák stále zo sebou. Aj teraz na svojej zrkadlovke mám nasadené pevné sklo. Leica je lahšia, tichšia, nenápadnejšia ako akákoľvek DSLR. Je ale tak drahá, že to môžem fotiť aj na film, a nechať si všetko kvalitne skenovať....

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: celkom by som nesuhlasil

Autor: Buddy Muž

Založeno: 09.05.2007, 12:27

No o tej tichosti by som už pochyboval. Kým mali Leicy centrálnu závierku, naozaj bola asi veľmi tichá. Ale tu som videl už normálnu štrbinovú závierku, takže o tom že by bola nejako veľmi tichá by som pochyboval...

Odpovědět na příspěvek

Leica

Autor: revell Muž

Založeno: 28.09.2006, 14:09
Odpovědí: 1

Vyrobu te M8 jsem videl na N24 a je to poctiva rucni prace a vsechno se testuje aby to perfektne fungovalo, zadna oderka nebo skrabnuti.
Ale druha strana mince je, ze se to musi zaplatit a v Nemecku nedelaji za 10 dolaru na mesic, minimalni plat je kolem 7€ a to take nebude tento pripad :-).
Takze mit to v rukach Cinani, tak to stoji za babku :-)

Odpovědět na příspěvek

LAJKAŘI UŽ DÁVNO VYSTŘÍZLIVĚLI! RE: Leica

Autor: Fotolín Matlák jr. Muž

Založeno: 28.09.2006, 18:27

Mám eM sedmičku a musím říct, že není špatná, ale odlepuje se potah, dlouho startuje atd. O vyklepávání kazety ani nemluvě. Taky se nevyrábí v Německu, ale v Portugalsku, takže je plodem poněkud odlišné ekonomické a výrobní reality. M8 zřejmě skončí jako rarita. Lajkaři zestárli, zkazili se jim voči a jsou rádi, když to za ně zavostří autofokus. Legenda vostrý fotka nedělá. Ovšem nostalgie zůstává - o tom není žádná! A fotka s dvojkovým Leitzovým vostrym vobjektivem na plnou díru vypadá - když se trefíš - vopravdu parádně.

Odpovědět na příspěvek

me prijde docela levná

Autor: m Muž

Založeno: 28.09.2006, 23:21
Odpovědí: 0

relativně.. cekal bych ze bude stát víc než 130.000, když vezmete kolik stojí M7. Prodávat se bude, budou plné pořadníky a spíš se na spoustu čekatelů hned tak nedostane. Digital modul R se taky prodával líp než se čekalo.

Odpovědět na příspěvek

design

Autor: Golem Muž

Založeno: 01.10.2006, 08:33
Odpovědí: 0

Zajímavé je to zkloubení klasického designu a tlačítek s displejem. Přijde mi to za ty peníze takové poněkud kýčovité... I když to je samozřejmě subjektivní záležitost.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: