POZVÁNKA: Nenechte si ujít dokumentární film Martina Štrby Vlna vs. břeh, - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Novinky

POZVÁNKA: Nenechte si ujít dokumentární film Martina Štrby Vlna vs. břeh,

18. února 2015, 08.15 | který mapuje originální tvorbu fotografické skupiny Slovenská nová vlna (Rudo Prekop, Vasil Stanko, Tono Stano, Martin Štrba, Miro Švolík, Kamil Varga, Peter Župník a Jano Pavlík).

Fotografické práce skupiny z 80. a 90. letech se vyznačovaly inscenováním, manipulací, humorem a ironií, aranžováním situací a modelů, často se společensky angažovaným obsahem. Jejich tvorba po roce 1989 obletěla celý svět, včetně věhlasných muzeí a galerií.

 

Fotografická Slovenská nová vlna zasáhla před dvaceti lety celý svět. Ve čtvrtek v novém dokumentárním filmu zamíří i do českých kin

 

Originální tvorbu fotografické skupiny Slovenská nová vlna, která po roce 1989 obletěla celý svět, včetně věhlasných muzeí a galerií, představuje celovečerní dokumentární film Martina Štrby Vlna vs. břeh. Podává poselství o výlučné poetice osmi umělců, kterou známá kunsthistorička Anna Fárová popsala jako „novou, neopakovatelnou, radostnou, čistou, inovativní...".

Snímek vstupující ve čtvrtek 12. února do české distribuce v působivé obrazové koláži přibližuje nejen práci, ale i osobní život a postoje členů seskupení. Ostatně, co jméno, to výrazný rukopis a příběh - tvůrčí i životní. Rudo Prekop, Vasil Stanko, Tono Stano, Martin Štrba, Miro Švolík, Kamil Varga, Peter Župník i tragicky zesnulý Jano Pavlík - čerství absolventi nebo ještě studenti pražské FAMU rozšířili v době normalizace vizuální slovník tehdejší tvorby o neotřelé a místy provokativní prvky. A časem se stali špičkami a vyhledávanými autory ovlivňujícími nové generace fotografů zdaleka nejen v České republice a na Slovensku.

 

Jejich fotografické práce z 80. a 90. letech se vyznačovaly inscenováním, manipulací, humorem a ironií, aranžováním situací a modelů, často se společensky angažovaným obsahem. Po formální stránce vzbudili tito mladí tvůrci pozornost dokolorováním nebo dokreslováním negativů.

Některé z těchto rysů nese i film Vlna vs. břeh, pod nímž je coby režisér podepsaný jeden z členů skupiny, známý kameraman Martin Štrba. Jak sám říká, snažil se ve svém režijním debutu přiblížit tvůrčí a ideový základ Slovenské nové vlny. Ale především postihnout vzácné přátelství a kolektivního ducha mezi osmi výraznými uměleckými osobnostmi, jež přetrvaly i po dlouhých letech, hvězdných kariérách několika členů skupiny a třeba i radikální odchýlení se od esteticky Slovenské nové vlny. Více informací a trailer na www.vlnavsbreh.cz. Film bude od 12. února rovněž k dispozici on-line na www.aerovod.cz. Koproducenty filmu jsou ŠMIK, PubRes a Česká televize.

 

Vlna vs. břeh je celovečerní filmovou výstavou se silným příběhem. Pojmenovává výjimečnou tvůrčí atmosféru na pražské FAMU v druhé polovině 80. let, zároveň si ale všímá progresu v tvorbě i tvůrčím přístupu členů Slovenské nové vlny, a to až do současnosti. Ve filmu několikrát zmíněná kolektivní energie, inspirace, ale i vzájemné přátelství a souznění se prolínají tehdejší i současnou fotografickou tvorbou.

 

Značný prostor dostávají ve snímku osobní příběhy fotografů. V jim blízkém prostředí nebo během oblíbených činností (zvlášť půvabné jsou scény s rybařením, cyklistickou nebo vařením) zaznívají intimní myšlenky ovlivňující i umělecké východisko. Nevyjímaje krajní situace v lidském životě, pro které se stal předčasný odchod jednoho z klíčových členů skupiny, Jano Pavlíka.

Půdorysem dokumentu se stala retrospektivní výstava Slovenská nová vlna 80. léta, která v prosinci 2013 otevřela Pražský dům fotografie a která se stala impulsem pro vznik filmu. Výstava je vedle vzpomínek na FAMU, mimochodem v 70. a 80. letech jedinou vysokou školou zaměřenou na fotografii ve střední Evropě, základní geografickou osou všech osmi příběhů tvůrců. Příběhů, které se s ohledem na profesní uznání a angažmá tvůrců prolínají hned několika světovými metropolemi.

Výrazný autorský rukopis Martina Štrby, jenž stál za kamerou ceněných titulů jako Hořící keř Agnieszky Holland, Je třeba zabít Sekala Vladimíra Michálka nebo Zahrada Martina Šulíka, posouvá snímek Vlna vs. břeh z dokumentární roviny do obrazové eseje. Podařilo se mu získat množství vzácného obrazového i vzpomínkového materiálu aktérů Slovenské nové vlny. Zároveň je ale dále rozvíjí, zasazuje do dobového kontextu a přihlíží i k osobnostem jednotlivých autorů. Snímek tak kamerou i střihem naplňuje - a v mnoha ohledech dále překračuje - výrazné rysy této generační skupiny: hravost, energii, originalitu, nečekané „živé obrazy" a vizuální spojení...

 

„Chtěl jsem se vyhnout tradičním uměleckým portrétům, nostalgii a ilustrování vyřčeného. Slovenská vlna nebyla jen o výstupech v podobě jakkoliv silných snímků. Vyjadřoval ji společný duch, ale hlavně vzácné osobní vazby a sepjetí. Zajímaly mě lidské příběhy, vzájemné vztahy, které přetrvaly. A sebereflexe samotných fotografů, mne nevyjímaje," popisuje svůj přístup Martin Štrba.

Další spojnicí osudů je přetrvávající snaha posouvat hranice poznání v tvorbě i v sobě samotných. A hledat a vytyčovat nové cesty, které mohou být v důsledku protipólem diskursu tvorby Slovenské nové vlny. Je však až příznačná výpověď jejích členů, kteří se bezezbytku shodují: nebýt mých přátel z této skupiny, sám bych nikdy nedospěl tam, kde jsem nyní... „Přesně to je ta vzácná konstelace intimního přátelství a naladění, které nevymizí ani po letech odloučení. To je podle mého podstata té ´vlny´, která nadále nabývá na síle právě v dnešní, těžce individualistické době," dodává Martin Štrba.

 

Tvůrci

Režie: Martin Štrba

Scenář: Olina Kaufmanová, Martin Štrba

Kamera: Martin Štrba

Hudba: Michal Novinski

Střih: Olina Kaufmanová

Zvuk: Radim Hladík ml.

Vystupují: Jano Pavlík, Rudo Prekop, Vasil Stanko, Tono Stano, Martin Štrba, Miro Švolík, Kamil Varga, Peter Župník a další.

 

Producenti: ŠMIK (ČR), PubRes (SR), Česká televize

Distribuce: Aerofilms

Mediální partneři: Radio 1, Radio Wave, Cinema, Respekt, Elle

 

 

 

 

Tématické zařazení:

 » Novinky  

 » Novinky  » Výstavy  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: