Rozhovor s Osobností české fotografie Zbyňkem ILLKEM - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Reportáže

Rozhovor s Osobností české fotografie Zbyňkem ILLKEM

Zbyněk ILLEK

12. dubna 2017, 21.13 | Přinášíme Vám exkluzivní rozhovor s držitelem prestižního ocenění „Osobnost české fotografie“ Zbyňkem ILLKEM, kterou byl oceněn Asociací profesionálních fotografů.

 

Redakce: Co pro Vás znamená fotografie a jak jste s fotografováním začínal?

 

Zbyněk ILLEK: Fotografie, jako obor vizuálního umění, je pro mě především nositelkou emoce a snahou autora tuto emoci přenést na diváka. Je to způsob komunikace mezi lidmi bez ohledu na geografické hranice. Fotografové tvoří velmi specifickou sociální skupinu a této skupině se věnuji více než 30 let z pozice ředitele fotografické Galerie 4. Poprvé jsem se seznámil s fotografií na základní škole a s krátkými přestávkami jsem se fotografií bavil až do základní vojenské služby, kde jsem se stal útvarovým fotografem a spolu se slovenským grafikem Lubošem Longauerem jsme tvořili výtvarnou skupinu štábu. Po vojně jsem začal studovat Institut výtvarné fotografie , který jsem ukončil v roce 1986 a rok předtím jsem založil fotografickou Galerii 4 v Chebu, jako reakci na můj dojem, že fotografie u nás nemá společenské uznání, které by si zasluhovala. Má vlastní fotografická tvorba tak ustupovala do pozadí a většinu energie jsem dával do galerijní činnosti.

 

Redakce: Jak vnímáte ocenění „Osobnost české fotografie", je pro Vás motivací?

 

Zbyněk ILLEK: Ocenění mi udělalo velikou radost z několika důvodů. Byl jsem oceněn jako jeden z mála mimopražských kandidátů, ocenění přišlo v roce, kdy jsme otevírali novou galerii Art Centrum Galerie 4 na ploše 1500 m2. V neposlední řadě to bylo ocenění všech zaměstnanců galerie.

Redakce: Jaký máte názor na úroveň vzdělávání v oblasti fotografie v ČR?

 

Zbyněk ILLEK: Pokud mohu soudit na základě vystavovaných prací v dlouhodobém cyklu Fotografické školy

Evropy je úroveň vzdělávání vysoká, zejména v oblasti vysokoškolského studia. V oblasti středního školství vnímám vznik nových fotografických oborů často jako snahu zvýšit atraktivitu školy bez ohledu na kvalitu vyučujících a tím i absolventů. Pozitivní však je konkurence mezi středními školami, která vede ke zkvalitňování výuky a k lepší přípravě ke studiu na vysokých školách.

 

Redakce: Jak se díváte na vzdělávání amatérských fotografů v programech Institutu digitální fotografie, kteří se jen pro své potěšení a jako hobby účastní kurzů a seminářů s cílem „fotit lépe"?

 

Zbyněk ILLEK: V dobách, kdy amatérský fotograf pracoval doma v „koupelnové" fotokomoře bylo nezbytné, aby před investicí do vybavení fotokomory přečetl přinejmenším jednoduché návody, jak na to. Později se začal zajímat o kompozici, stavbu a skladbu obrazu atd. buď jako samouk nebo ve fotoklubu nebo v různých kurzech. Dnes, kdy pořídit technicky kvalitní snímek, je tak „snadné", by mělo vzdělávání amatérů patřit k základnímu vzdělání. Každý dobře vedený kurz, seminář nebo workshop je přínosem pro vizuální kulturu.

 

Zbyněk ILLEK - Černý akt

 

Redakce: Kde by čtenáři našeho fotografického magazínu mohli vidět Vaše fotografie (výstava, galerie,www......)?

 

Zbyněk ILLEK: Do 25.4. 2017 v galerijním klubu Art Centra Galerie 4 v Chebu.

 

Redakce: Jak využíváte technologický vývoj v oblasti fotografie?

 

Zbyněk ILLEK: Stále nové a nové technologie mě nechávají klidným, spíše mě zajímají fotografové, kteří se v současném technologickém úprku vracejí k původním technikám a soustřeďují se na obsah a emotivní působení fotografie.

 

 

 

 

Zbyněk ILLEK

Tématické zařazení:

 » Novinky  » Reportáže  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: