Sony World Photography Awards 2014 rozdány, známe vítěze - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Novinky

Sony World Photography Awards 2014 rozdány, známe vítěze

Sara Naomi Lewkowicz

11. května 2014, 09.14 | L’Iris d’Or a vítězové jednotlivých soutěží

Trofej L’Iris d’Or a cenu 25 000 dolarů získala americká fotografka Sara Naomi Lewkowicz
Byla oznámena jména vítězů profesionálních kategorií
Chen Li z Číny získala cenu pro Fotografa roku
Mary Ellen Mark získala cenu za Mimořádný přínos fotografii
Britská studentka získala cenu pro studenty fotografie a mladá německá fotografka cenu pro mladé fotografické talenty
Oznámena byla také jména laureátů knižních cen KKF Book Awards for Best Photography and Moving Image Books

Jednatřicetiletá americká fotografka Sara Naomi Lewkowicz byla vyhlášena vítězkou ceny 2014 L'Iris d'Or v rámci Sony World Photography Awards Photographer of the Year. Sara Naomi Lewkowicz porazila v historii cen zatím největší ‚startovní pole‘ 139 554 účastníků ze 166 zemí světa. Fotografka získala digitální fotografické vybavení od Sony a šek na 25 000 amerických dolarů. Ceny přebrala na slavnostním večeru u příležitosti udílení cen 2014 Sony World Photography Awards, který se konal v Londýně.

 

Působivý cyklus Shane and Maggie, intimní pohled na domácí násilí a jeho postupný vývoj, si získal jednohlasnou podporu poroty a fotografce vynesl titul letošní vítězky. V rámci svého projektu se Lewkowicz zaměřila na hlubší a soustředěné zkoumání domácího násilí, které zobrazuje jako proces - ne jako jednorázový incident. Sleduje, jak se rozvíjí a stupňuje násilné chování, které pak naprosto ovládne životy obětí, jejich rodin i samotných násilníků. Krátko- i dlouhodobé následky domácího násilí nesou všichni. Takovému příběhu nelze uniknout - je strašlivý i něžný, prudký i neuchopitelný, vyvedený v živých barvách.

 

Předseda odborné poroty W.M. Hunt k vítěznému cyklu fotografií řekl: „Pulzující barvy, sršící energii a drama, efektní, intimní a znepokojivě provokující." ¨

 

 

Open photographer of the Year (Fotograf roku - otevřená kategorie): Chen Li, Čína

Čínský amatérský fotograf Chen Li byl vyhlášen vítězem kategorie Open Photographer of the Year. Jeho vítězný snímek Rain in an ancient town(Déšť ve starověkém městě) byl vybrán z 65 000 přihlášených fotografií z celého světa, s nimiž soutěžil o nejlepší snímek pořízený amatérským fotografem. Chen Li, který bydlí v okrese Fenghuang v provincii Hunan, je nadšeným fotoamatérem již přes 30 let.  

 

Vítězové a finalisté profesionálních kategorií

Na slavnostním vyhlášení byli oznámeni také vítězové a ti, kteří získali druhá a třetí místa v profesionální soutěži. Fotografové z celého světa si přebrali své ceny v Londýně.

 

Vítězný cyklus prací představuje to nejlepší v soudobé mezinárodní fotografii - najdeme zde fotografie ze života, fotografie zajímavých architektonických detailů, které nás nutí objevit něco nečekaného v tom, co vídáme každý den, i úsměvné fotografie mokrých psů. Jména vítězů jsou uvedena zde:

 

 • Architektura - Ludovic Maillard, Francie
 • Umění a kultura - Viviana Peretti, Itálie
 • Kampaně - Spencer Murphy, Velká Británie
 • Konceptuální fotografie - Thomas Brummett, Spojené státy
 • Moderní společnost - Sara Naomi Lewkowicz, Spojené státy
 • Zpravodajství - Guy Martin, Velká Británie
 • Krajina - Roei Greenberg, Izrael
 • Životní styl - Myriam Meloni, Itálie
 • Příroda - Michael Nichols, Spojené státy
 • Lidé - Mario Wezel, Německo
 • Portrét - Sophie Gamand, Francie
 • Sport - Salvatore Di Gregorio, Itálie
 • Zátiší - Amanda Harman, Velká Británie
 • Cestování - Ricardo Teles, Brazílie

 

Kompletní seznam vítězů a těch, kteří se umístili na druhých a třetích místech, uvádíme ve factsheetu pro média (viz na konci tohoto dokumentu).

 

Outstanding Contribution to Photography (Mimořádný přínos fotografii): Mary Ellen Mark, USA

Cenu za Mimořádný přínos fotografii získala kultovní americká fotografka Mary Ellen Mark.

Mary Ellen Mark je uznávána jako jedna z nejvlivnějších světových osobností fotografie; její dílo se stalo měřítkem dokonalosti v oblasti dokumentární fotografie. 

Svoji profesní dráhu začala jako fotografka na volné noze, kdy často pracovala jako fotografka při natáčení filmů. Čtyři desetiletí strávila na cestách. Její dílo je charakterizováno neustálou snahou o snímky, které komunikují esenci humanity. Jejím častým tématem jsou lidé na okraji společnosti.

 

 

Student Focus Photographer of the Year (Studentská fotografie roku) - Scarlet Evans, Velká Británie

Vítězkou této kategorie byla vyhlášena britská fotografka Scarlet Evans, která reprezentovala svoji školu Central Saint Martins College of Art and Design z Velké Británie, pro niž získala také digitální fotografické vybavení od Sony v hodnotě 35 000 dolarů.

 

Student Focus Award je jeden z největších mezinárodních programů pro studenty fotografie. Zapojeno je do něho 230 vzdělávacích institucí z celého světa a jeho cílem je podporovat inspirovat budoucí generace fotografů.

 

Youth Photographer of the Year (Mladý fotograf roku) - Paulina Metzscher, Německo

Nádherný snímek mladé dívky v nočním vlaku v Číně zajistil devatenáctileté Paulině Metzscher cenu pro Mladého fotografa roku. Fotografie byla vybrána jako nejlepší ze všech přihlášených od fotografů do dvaceti let.  

 

Vítězové cen 2014 Kraszna-Krausz Book Awards

Ceny Kraszna-Krausz Book Awards jsou hrdým partnerem Sony World Photography Awards. O 10 000 liber se podělí dvě nejlepší fotografické a filmové knihy roku. Letošními vítězi jsou:

 

 • Best Photography Book Award: Sergio Larrain: Vagabond Photographer autorů Agnès Sire a Gonzala Leiva Quijada (Thames and Hudson)
 • Best Moving Image Book Award: Charles Urban: Pioneering the Non-Fiction Film in Britain and America, 1897 - 1925 autora Luke McKernana (University of Exeter Press)

 

Nadace Kraszna-Krausz Foundation také předala Philippě Brewster, šéfredaktorce vizuální kultury nakladatelství I.B. Tauris, cenu Outstanding Contribution to Publishing Award (Mimořádný přínos nakladatelské činnosti) za její dlouhodobou práci a výsledky na poli vydávání vizuálních publikací.  

 

2014 Sony World Photography Exhibition

 

Všechny vítězné cykly a práce fotografů, kteří se umístili v jednotlivých kategoriích na druhých a třetích místech, se představí na výstavě 2014 Sony World Photography Awards, která bude probíhat v Somerset House od 1. do 18. května 2014 v Londýně. Součástí výstavy bude i speciální retrospektiva kultovní americké fotografky Mary Ellen Mark, nositelky ceny za Mimořádný přínos fotografii 

 

Tématické zařazení:

 » Novinky  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: