Další revoluční snímač od Fujifilmu na obzoru? - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Trendy

Další revoluční snímač od Fujifilmu na obzoru?

19. dubna 2006, 00.00 | Nedávno se objevila informace o tom, že Fujifilm vyvíjí nový typ snímače pro digitální fotoaparáty. Měl by efektivněji využívat dopadající světlo a zaznamenávat všechny tři základní barvy RGB v jednom bodě, na rozdíl od současných CCD a CMOS snímačů. Konceptem se podobá existujícímu Foveonu, ale princip je odlišný.

Nedávno se objevila informace o tom, že Fujifilm vyvíjí nový typ snímače pro digitální fotoaparáty. Měl by efektivněji využívat dopadající světlo a zaznamenávat všechny tři základní barvy RGB v jednom bodě, na rozdíl od současných CCD a CMOS snímačů. Konceptem se podobá existujícímu Foveonu, ale princip je odlišný.

Proč používat jiné typy snímačů?
Současné klasické CCD i CMOS snímače jsou pokryty takzvanou Bayerovou maskou. Každá snímací buňka má svůj barevný filtr, který propustí jen požadovanou barvu, což může být R (červená), G (zelená), nebo B (modrá). RGB maska přináší několik nevýhod. Zelená barva je zde zastoupena dvojnásobně. Výsledná barva obrazového bodu se získá až výpočtem hodnot ze sousedních buněk. Jedna buňka tedy zaznamenává pouze jednu třetinu barevné informace. Existují i výjimky, například Super HAD CCD snímač Sony, který nepoužívá RGBG masku, ale RGBE. Druhý zelený filtr je nahrazen barvou "emerald", neboli smaragdovou. Blíží se tyrkysové barvě. Tím se o něco zlepší dynamika barev. Jedná se však o minoritní zlepšení. Stále jsou snímací buňky prakticky barvoslepé a zachycovat barvy nám umožňují filtry a následná matematická operace. Současné snímače tedy neefektivně využívají dopadající světlo.


klasická RGBG maska a RGBE maska u snímačů Super HAD CCD od Sony

Co nabízí nový koncept od Fujifilmu?
Na lednové konferenci IS&T/SPIE Electronic Imaging Science & Technology byl představen koncept nového snímače, který bude zachycovat všechny tři barvy RGB v jednom bodě, podobně jako klasický film. Tři vrstvy organických fotoelektrických konverzních vrstev budou snímat barvy v pořadí B, G, R. Organické světlopropustné vrstvy přeměňující dopadající světlo na náboj jsou vybaveny průhlednými elektrodami a dále již probíhá klasické zpracování, jaké známe z klasických snímačů. Nový snímač od Fuji je postaven na základě technologie CMOS, resp. má stejně řešené čtecí obvody, které odvádějí náboj z elektrod.


schéma klasického CMOS snímače se sběrnými čočkami a barevným filtrem a "organického CMOS" (zdroj: Nikkei Electronics Asia)

Vrstvy reagující na různou barvu světla mají i klasické filmy materiály, a tak se zdá být cesta konceptu poměrně rozumná. Ostatně Fujifilm je velmi kvalitní výrobce klasických filmových materiálů a přiznává použití technologií v "organickém CMOS" snímači původně vyvinutých pro klasické materiály.


snímky z prototypu dosahují dynamického rozsahu klasického filmu (zdroj: Nikkei Electronics Asia)

Nutno dodat, že Fujifilm zatím tento typ snímače vyvíjí a rozhodně ještě není připravený pro komerční použití. V současné době mají pouze prototyp s nízkým rozlišením (120 x 160 bodů), snímající pouze zelenou barvu. Oficiálně společnost o datu uvedení nehovoří, ale mluví se o době cca 3-4 let. U prototypu byl problém s cizími tělísky, které se do snímače dostaly v průběhu výroby. To může znamenat potenciální problémy tohoto druhu snímačů , nebo jen dětské nemoci prototypu, který nemusí mít tak kvalitní výrobu, jako snímačů vyráběné ve velkých sériích pro komerční využití.


schéma čtecích obvodů (zdroj: Nikkei Electronics Asia)

Jaké může přinést tento koncept výhody?
- věrnější barevné podání snímků
- odpadá nutnost interpolace barev -> zachování detailů
- efektivnější využití světla -> nemusel by být vybaven sběrnými čočkami nad buňkami
- větší dynamický rozsah

Jaké jsou rozdíly od Foveonu X3?
Podobný koncept přinesla již před lety společnost Foveon se svým snímačem X3. Také se zde barva zaznamenávala ve třech vrstvách pod sebou, čímž byla zvýšena efektivita využívání dopadajícího světla a věrnost barev, ale výsledná aplikace produktu v praxi nepřinesla takové pozdvižení, jaké se čekalo. Snímky byly za dostatečného světla velmi kvalitní, ale existuje i několik problémů, které se snímačem přišly.

Prakticky byl komerčně použit Foveon X3 pouze minoritně. Nejznámějším fotoaparátem využívajícím snímače Foveon jsou DSLR zrcadlovky Sigma SD9 a SD10. Poslední model SD10 je již poměrně starý. Nabízí rozlišení snímků cca 3 MPix a na rozdíl od SD9 umí ukládat přímo do JPEG (SD9 uměla pouze RAW). Problémem Foveonu X3 je mimo jiné i nízká citlivost tohoto řešení, což způsobuje větší míru digitálního šum na vyšších citlivostech.
Na rozdíl od konceptu Fujifilmu Foveon X3 snímá barvy pomocí vrstvy křemíku, kde se využívá toho efektu, že světlo do křemíku proniká různě hluboko, v závislosti na vlnové délce. To znamená, že různé barvy se dostanou do různých hloubek a tím je možné je odlišit.

Tématické zařazení:

 » Vybíráme  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Vybíráme  » Technologie  

 » Novinky  

 » Novinky  » Trendy  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Fujifilm? Foveon?

Autor: Carlos Muž

Založeno: 19.04.2006, 11:12
Odpovědí: 3

Ešte v decembri prebehli po serveroch správy o revolučne novom CMOS-senzore vyvinutom v University of Rochester v New Yorku, ktorý obsahuje dve patentované technológie. Už prvá z nich – „on-pixel konverzia“ (ditalizácia každého pixela samostatne) zaisťuje podstatné zníženie spotreby energie (podľa testov údajne až 50x) a – čo mne osobne pripadá podstatné – rozšírenie dynamického rozsahu z obvyklej hodnoty 1:1000 na neuveriteľných 1:100 000. Druhá technológia sa týka spôsobu obrazovej kompresie a spotrebuje údajne iba 1 % doterajšieho výpočtového výkonu, čo by malo prieniesť ďalšiu úsporu energie a samozrejme aj zvýšiť rýchlosť ukladania obrázkov.
Prosím o prepáčenie, že sa tu o tom rozpisujem, to iba na oživenie pamäti. Možno mám veľké oči, možno som príliš netrpezlivý, ale rád by som už videl nejaké hmatateľné výsledky, pretože – ako napísal pán Filipi: „Prečo používať nové typy snímačov?“ – súčasné snímače sú málo efektívne, podľa mňa je to zastaraná technológia, takpovediac „v plienkach“ a je najvyšší čas, aby bola nahradená niečím novým, kvalitnejším, modernejším atď…

Odpovědět na příspěvek

RE: Fujifilm? Foveon?

Autor: Rejca Muž

Založeno: 19.04.2006, 13:10

Taky se těším na novou technologii, třeba se stane, že všechny digitální fotoaparáty s příchodem jednoho budou zastaralé :-). Komu se to povede, tak se bude mít:-). Součastný dynamický rozsah digitálů není nic moc:-(, interpolace taky.

Už aby to bylo:-).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Fujifilm? Foveon?

Autor: feroj Muž

Založeno: 21.04.2006, 12:23

veď to je možno príčina, prečo nič prevratného v dohľadnej dobe nepríde... :-)), treba zaplatiť vývoj a výrobne náklady súčasne používaných a samozrejme zarobiť čo sa dá...
podobný problém spaľovacie motory na ropné produkty....

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Fujifilm? Foveon?

Autor: Carlos Muž

Založeno: 24.04.2006, 15:07

Aha, tam je pes zakopaný!!!

Odpovědět na příspěvek

Jen aby

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 19.04.2006, 15:30
Odpovědí: 1

to nebyl jenom další způsob, jak tahat z lidí častěji peníze - jakou bude mít takový čip exspiraci? :-) Barevný film mimo ledničku vydrží asi dva roky. Pak jsou jeho organická barviva tak degradována, že se znatelně zhorší kvalita... :-) O kvalitě a trvanlivosti organických barviv vědí svoje i všichni ti, kdo vypalují CD/DVD...

Odpovědět na příspěvek

RE: Jen aby

Autor: Carlos Muž

Založeno: 20.04.2006, 08:36

To je vážne! Som zvedavý, ako sa s tým - samozrejme, okrem iných vecí - Fuji vysporiada.

Odpovědět na příspěvek

Len zelená?!?

Autor: Buddy Muž

Založeno: 21.04.2006, 12:47
Odpovědí: 1

Chcel by som poprosiť autora článku o vysvetlenie ako môže byť RGB (čiže farebný) chip iba zelený?!? Ak to zobral z toho anglického popisu, tam sa nehovorí že to je len zelené, ale že to nemá farenbé filtre. Ako by si mohla firma ako Fujifilm dovoliť vyjsť s farebným CMOS chipom ktorý vie iba zelenú?!? Veď to popiera samotnú podstatu: ako mlžu predvádať (skoro)novú generáciu snímania pomocou nového chipu na chipe ktorý má len jednu farbu?!? Veď ten nový chip je o novom spracovaní farieb a rátaní bodov, tam musí byť nutne plná RGB informácia!!!
To sa mi nezdá logické!

Odpovědět na příspěvek

RE: Len zelená?!?

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 21.04.2006, 13:23

Fujifil zatim vyvinul prototyp (testovaci kus) snimace ktery reaguje pouze na zelenou slozku svetla. Na tom neni nic nepochopitelneho, Prototypy slouzi k overeni praktickych schopnosti toho, co si inzenyri "namaluji na papir". V zadnem pripade my ani tiskova zprava netvrdime, ze se jedna o finalni snimac, kter je urcen pro trh. V clanku uvadime, ze finalni vyrobek lze ocekavat az za nekolik let.

Odpovědět na příspěvek

Dobra perspektiva

Autor: Noro Muž

Založeno: 17.05.2006, 16:11
Odpovědí: 0

Potesila ma sprava o tomto vyvoji, myslim ze ponuka naozaj dobru perspektivu v kratkej buducnosti.
Sucastne snimace maju nevyhovyjuci velmi nizky dynamicky rozsah a rovnako nevyhovujuci velmi vysoky farebny sum na vyssej ISO citlivosti.
Neda sa napriklad bez stativu fotit v lese ani sa neda fotit v miestnosti proti oknu na ktore svieti slnko. A ludske oko vidi vsetko perfektne.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: