DIMA Shoot-out 2006, aneb kdo je nejlepší? - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Trendy

DIMA Shoot-out 2006, aneb kdo je nejlepší?

10. března 2006, 00.00 | Těsně před začátkem veletrhu PMA 2006 byla již tradičně uspořádána soutěž tiskáren, fotoaparátů a kiosků, kterou zaštiťuje asociace DIMA (Digital Imaging Marketing Association). U hodnocení výsledků produktů je kladen důraz na rovné podmínky.

Těsně před začátkem veletrhu PMA 2006 byla již tradičně uspořádána soutěž tiskáren, fotoaparátů a kiosků, kterou zaštiťuje asociace DIMA (Digital Imaging Marketing Association). U hodnocení výsledků produktů je kladen důraz na rovné podmínky.

Co je DIMA Shoot-out?
Jedná se zajímavý srovnávací test, kdy jsou výsledky jednotlivých produktů srovnávány navzájem bez znalosti výrobce či konkrétního modelu. Ty jsou přiřazeny k výsledkům až dodatečně. Soutěž tak umožňuje srovnávat bez ovlivnění poroty. Ta se skládá z odborníků a pro hodnocení kiosků jsou přizváni i uživatelé.
U soutěže tiskáren, papírů a inkoustů je účastníkům rozeslán testovací obrázek obsahující mimo jiné také testovací barevnou tabulku GretagMacbeth. Výtisky jsou hodnoceny pod normalizovaným světlem a kritice je podrobeno podání neutrální šedé barvy, saturace, kvalita a kresba ve stínech, celková tonalita a detaily snímku, světlá místa, podání pleťové barvy, odstín a text. Vyhlášeny byly kategorie podle typu tisku (RA-4 laby, inkoustové tiskárny, sublimace) a velikosti potisknutelného média, čímž se soutěž roztříštila na cca 22 nominačních kategorií. U inkoustových tiskáren se bral pro rozdělení do kategorií ohled také na pořizovací cenu.
Do soutěže digitálních fotoaparátů se mohl stejně jako u ostatních kategorií přihlásit kterýkoliv výrobce vystavující na PMA 2006. Pro účastníky byla zřízena čtveřice studií, kde se pořídily testovací snímky daného objektu v daném osvětlení. Fotografie pak jsou zpracovány stejným softwarem na stejném typu počítače a vytisknuty stejným typem tiskárny. Hodnocena je přesnost barevného podání, ostrost, kresba ve stínech a jasech, obrazové artefakty, podání pleťové barvy atd. Podle doporučené koncové ceny fotoaparátu bylo vytvořeno 8 nominačních kategorií pro přístroje typu poin-and-shoot. Tedy pro jednoduché kompakty. Samostatnou kategorií byly snímky z digitálních videokamer.
Kiosky byly podrobeny nejen kritice odborné poroty na základě technické specifikace, přizpůsobitelnosti, reportingu, ale také obyčejných uživatelů, kteří hodnotili hlavně vstřícnost ovládání, automatických úprav, možnosti úpravy snímků, kvalitu tisku apod. Nominační kategorie byly čtyři: Countertop (obslužné terminály k digitálním minilabům a síťovým tiskárnám), Floor-Standing DSC Print (samostojící kiosky pro tisk snímků z digitálního fotoaparátu, paměťových karet atd.), Print-to-print/DSC Print (kiosky, ke kterým je připojen i skener) a Creative Kiosk (zařízení kombinující více aplikací, například video a MP3).

DIMA 2006 Digital Printer Shoot-Out
Soutěž tiskáren byla poznamenána slabou účastí výrobců (vůbec se nezúčastnil Canon nebo Lexmark) a roztříštěním startovního pole do mnoha kategorií, kde často byla v jedné kategorii přihlášena pouze jedna tiskárna. Proto vybíráme pouze ty zajímavější, kde došlo alespoň k nějakému srovnání.
V kategorii sublimačního tisku 4" x 6" předčila tiskárna HiTi S400 (Hi-Touch Imaging Technologies) model P-11 od Olympusu. V sublimačním tisku na 6" roli pak zvítězila tiskárna Olmec OP610 nad Sony UPDR150, nebo Noritsu IP-64.
V inkoustovém tisku na 4" x 6" se Epson R300 prosadil před HP Photosmart 475. Podobně pro Epson dopadla i kategorie inkoustových tiskáren formátu 8,5" a více s pořizovací cenou nad $200, kde model R2400 porazil HP Photosmart 8250.
Více nominovaných bylo také v kategorii RA-4 digitálních minilabů, kde ve formátu max 12" zvítězil Noritsu QSS - 3411 nad například KIS Photo-Me (s modelem DKS 1770) a Fujifilm LP 5700. Ve stejné kategorii, jen s formátem max 8" ale zvítězila společnost KIS Photo-Me s modelem DKS 1510 RA4 nad Noritsu QSS - 3501 a výrobky Shanghai Doli Photographic Equipment a SMI Group.

DIMA 2006 Digital Camera Shoot-Out
Stejně jako u tiskáren byla soutěž fotoaparátů rozdělena na více kategorií a přihlásilo se zoufale málo soutěžících. V soutěži se bohužel neobjevila žádná důležitá značka a mezi nominovanými se opakovala pouze jména společností HP, Pentax, Casio, Vivitar a Mustek. V jedné kategorii se objevil i Fujifilm.
V cenové relaci $100 až $200 zvítězil HP Photosmart M22 nad Mustekem a Vivitarem. O něco zajímavějším výsledkem je v relaci $200 až $299 vítězství Pentanu W10 nad Fujifilmem A500, Casiem Z600, HP R727, Mustekem a Vivitarem. Třetí a poslední kategorií, kde se sešlo více výrobců, je $300 až $399, kde zvítězilo HP s modelem Photosmart R717 nad Casiem Z850, Pentaxem A10 a Mustekem MDC 830Z.

DIMA Photo Kiosk Shoot-Out
Podle odborné poroty byly v jednotlivých kategoriích nejlepší:

Counter-Top Category
PT 2600
Whitech USA, Inc., West New York, NJ

Floor-Standing DSC Print Winner
PT 8600
Whitech USA, Inc., West New York, NJ

Print-to-print/DSC Print Winner
APM 1100
Lucidiom, Inc., Vienna, VA

Creative Kiosk Winter
AMP 1100
Lucidiom, Inc., Vienna, VA


Volba lidu, aneb "People's Choice" však měla zcela jiný průběh, ceny získaly produkty:

Counter-Top Category
Kodak Picture Kiosk G4 Order Station
Eastman Kodak Company, Rochester, NY

Floor-Standing DSC Print Winner
Kodak G4 17" Digital Station
Eastman Kodak Company, Rochester, NY

Print-to-print/DSC Print Winner
Kodak G4 36" Print Station
Eastman Kodak Company, Rochester, NY

Creative Kiosk Winter
AMP 1100
Lucidiom, Inc., Vienna, VA

a

QP 3000
Signifi Solutions Inc.

DIMA 2006 Innovative Digital Product Award
Ze stovek produktů představených na PMA Sneak Peek 2006 bylo vybráno porotou 17 nejzajímavějších.

BROOKE INTERNATIONALHR-1218 JIGSAW PUZZLE MACHINE
Eastman Kodak CompanyKODAK PROFESSIONAL Digital Printing Software (DP1)
Eastman Kodak CompanyKodak Picture Kiosk G4 Multi-Station Digital Picture Center
Fotonation Inc.Ultra Wideband In-Camera Module
Fuji Photo Film USA, Inc.GetPix Kiosk VP3 and GetPix Software Version 4.0
Fujifilm U.S.A.Fujifilm FinePix F30 Digital Camera
Hewlett PackardHP Photosmart Studio
Hewlett-PackardHP Photosmart R927 Digital Camera
InteliCoat TechnologiesMagiclée Verona 225S Fine Art Paper
iView MultimediaiView MediaPro 3.0
Noritsu America CorporationNoritsu DP-100
Pantonehuey(tm) by PANTONE(r)/GretagMacbeth
Pixel Magic ImagingPrintRush(tm)
Roland Advanced Solutions DivisionMPX 70 Metaza Impact Printer
Tribeca Imaging Laboratories, Inc.DCF Full Spectrum
Tropical GraphicsTEC (Thermal Encapsulated Color) Tile
UnibindPhotoBook Creator

Jak vidíme výsledky my
V kategorii tiskáren a fotoaparátů naráží relevance výsledků na malý počet přihlášených značek. Není tak možné brát, že kompakt v konkrétní cenové relaci je nejlepší na trhu, ale opravdu jen mezi těmi, které se v dané kategorii zúčastnily také. Do soutěže se vůbec nepřihlásil Canon (ani u fotoaparátů ani u tiskáren), Nikon, Lexmark, Sony, Panasonic apod. Fujifilm se nominoval pouze do jedné kategorie. Je škoda, že tak zajímavou soutěž výrobci ignorují.
U kiosků byla situace s nominacemi lepší, ale nebral se až takový potaz na výslednou kvalitu výtisku (tu hodnotili pouze uživatelé jako jeden z cca 10 parametrů), ale na druhou stranu na rozdíl od soutěže fotoaparátů a tiskáren bylo v jednotlivých kategoriích mnoho výrobců a výsledky jsou tak více relevantní. U "countertop" soutěžily například firmy Eastman Kodak Company, ExpressDigital, Fuji Photo Film, Noritsu, Graphx, Infopoint, Lucidiom, Storefront.com a Whitech. U samostojících kiosků o cenu bojovaly společnosti Eastman Kodak Copany, Fuji Photo Film, CeroView, KIS Photo-Me Group, Lucidiom, Inc, Minilab Supply Store, Mitsubishi Digital Electronics, Sony Electronics, Signifi Solutions, Storefront.com a Whitech. Dle našeho názoru by se hodnocení kiosků mohlo více soustředit také na kvalitu tisku.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » PMA  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Trendy  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: