Fotoprůmysl dělá hlupáky ze sebe i svých zákazníků - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Trendy

Fotoprůmysl dělá hlupáky ze sebe i svých zákazníků

Trendy

10. února 2006, 00.00 | Dovolte nám malé zamyšlení nad tím, kam směřuje fotografický průmysl, proč krachují zavedené značky a kam se vlastně vyvíjí fotografická technika. Je větším problémem nahrazení filmu megapixely nebo lidská hloupost?

Nerad bych zahajoval tento článek tvrzením, že celý fotografický průmysl se žene čím dál větší rychlostí do záhuby, ale realisticky vzato apokalypsa v jistém slova smyslu již dávno začala. Své tvrzení mohu snadno podložit koncem fotografických značek jako je Agfa, Konica a Minolta, často bizardními fúzemi zejména v profesionálním segmentu a nemalými produktovými a finančními problémy řady tradičních značek. Nicméně nechci psát nekrolog, ale spíš analyzovat příčiny a polemizovat o jejich dopadech. Dnes se zaměřme na dva fenomény - digitální zrcadlovky a honbu za jednorázovým prodejem.

Není žádným tajemstvím, že po letech dramatického růstu poptávky po digitálních fotoaparátech jsme se přehoupli přes vrchol vlny zájmu a počty prodaných fotoaparátů začínají prudce opadat. Je to logický důsledek nasycení trhu, které sice přišlo rychleji, než se očekávalo (také se rychleji prodávalo), ale také se nutně muselo dostavit. Rozjeté mašinérie výrobních závodů nejde z měsíce na měsíc přiškrtit řekněme na poloviční produkci a ani konstruktéři dnes nedokáží připravit dostatečně převratné novinky, aby zviklali zákazníky k rychlé obměně fotoaparátů. A tak přichází hledání nových segmentů trhu, kde by výrobci dokázali generovat zisk, který akcionáři očekávají.

Opravdu bude každý fotit zrcadlovkou?
Včera proběhla v Praze tisková konference společnosti Sony, o které se ví, že převzala technologii Minolta a připravuje svojí první DSLR. Proto logicky nemohl v průběhu prezentace chybět graf vývoje trhu, který ukazoval v oblasti DSLR meziroční růst hodnoty prodaných fotoaparátů 200%. U kompaktů naopak konstatoval více jak 20% propad s tím, že se nejednalo o čísla globální, ale lokální, mapující pouze český trh. Neboli Sony se chystá vstoupit do segmentu s obrovským růstem poptávky, což je bezesporu lákavý faktor.
Stejně tak pokud si otevřete naše či jakákoli jiná diskusní fóra zaměřená na fotografii, již po několika minutách musíte nutně nabýt dojmu, že kdo nefotografuje s DSLR jako kdyby nebyl. Hlad po nových, lepších, dostupnějších či ještě výkonnějších zrcadlovkách je podle mediální a komunikační odezvy doslova obrovský, nicméně dovolte mi tvrdit, že je do značné míry virtuální. Pouze zlomek fotografů amatérů si opravdu digitální zrcadlovku koupí a používá, zbytek o ní pouze rozumuje a vášnivě diskutuje. To koneckonců přiznával i graf v prezentaci Sony, který DSLR přisuzoval cca 15% tržní podíl.

A nyní si položme zásadní otázku: Je stávající boom DSLR záchranou fotografického průmyslu nebo jedním z posledních hřebíčků do jeho rakve? Odpověď není jednoznačná, protože záleží na tom, jak fotografický průmysl k celé věci přistoupí. Pokud předvede stejně bezhlavý, příležitostí zaslepený a svým způsobem zkostnatělý přístup jako při nástupu digitální fotografie jako takové, tvrdím, že nastane druhá varianta. Ono totiž růst prodejů DSLR opadne ještě rychleji, než tomu bylo u prodejů všech digitálních fotoaparátů. Zrcadlovka je bezesporu skvělým nástrojem pro vášnivého amatéra či profesionála, ale pro běžnou rodinnou fotografii je zbytečně velká, drahá a komplikovaná. Podíl DSLR jistě poroste, může se vyšplhat na 20, 30 možná dokonce 50%, ale kompaktní fotoaparáty mají své principielní výhody pro řadu uživatelů a DSLR má navíc výrazně delší morální i fyzickou životnost než kompakty.
Nicméně je zde i optimistický scénář. Pokud výrobci využijí stávající boom digitálních zrcadlovek k financování reorganizace, optimalizace a změny přístupu, pak to může být doslova živá voda. Nejbolestivější bude dle všeho právě změna uvažování fotografického průmyslu jako takového. Zapomeňme na rozdělení světa na "tradiční fotografické značky" a ty ostatní. V dnešní době se technologické a znalostní rozdíly stírají a hlavním tahounem úspěchu je kapitál. Proto nemůžeme podceňovat nástup značek jako je Panasonic, Samsung či Sony do DSLR segmentu, protože jejich kapitálové možnosti jsou řádově větší než je tomu třeba u Fuji, Nikonu, Olympusu či Pentaxu.

Jednorázový prodej a po něm potopa
Druhým fenoménem, na kterém bych rád demonstroval nelehkou situaci dnešního fotografického průmyslu, je změna samotné podstaty toku peněz. Digitální fotografie zcela dramaticky zasáhla zpracovatelský průmysl a to rychlostí, kterou nepředpokládal nikdo z nás. Dlouho byly vedeny vášnivé diskuse o tom, zda fotografové budou či nebudou chtít zpracovávat své digitální fotografie do papírové podoby a dle mého názoru byly zcela zbytečné. Možná, že příští generace fotografů si vystačí s digitální podobou svých snímků, možná ne. Nicméně dnešní běžný fotoamatér své snímky na papír dostat chce, ať jsou pořízeny klasicky či digitálně. Hovořím zejména o té masové části fotografické populace, u nadšenců je situace trochu jiná, ale ti tvoří minoritní část zákazníků minilabů. To co zpracovatelům láme vaz, je neschopnost běžného laika pořídit dostatečně kvalitní a zejména hodnotnou fotografii. V dobách klasiky totiž byla zpracována do podoby papírového pozitivu každá pořízena fotografie bez ohledu na její obsah a technickou kvalitu. Lidé sice fotografovali méně snímků, šetřili, ale každá expozice zacinkala v pokladně některého zpracovatele zlaťáčkem. S digitálním fotoaparátem je situace zcela jiná. I běžný laik si z dovolené místo 36 či 72 snímků přiveze několik set fotografií. Většina laiků chce fotografie zpracovat do papírové podoby, naučila se je předat zpracovateli a dokonce není nijak zásadně citlivá na cenu zpracování. Problém je v tom, že z těch několika set fotografií je jich takzvaně "povedených" pouze několik málo kusů. A to vede k dramatickému propadu počtu zpracovaných fotografií, protože i přes všechny automatické režimy, nápovědy a průvodce laik sice dokáže pořídit ostrou a dobře exponovanou fotografii, ale její obsahovou, estetickou a emoční úroveň nikdo zachránit nedokáže.

Suma sumárum rychle ubývá peněz, které do fotografického průmyslu plynou z pořízených fotografií jako takových. To vede společnosti k větší orientaci na prodej samotné techniky, na kterém se sice něco vydělat dá, ale pouze jednou. Budování služeb s přidanou hodnotou je pracné a nákladné, takže fotografie ztrácí své pevné základy a od základů se mění.

Závěrem
A jaké by mělo být ponaučení? V první řadě si fotografický průmysl musí uvědomit, že se jeho svět nemění, ale už se dávno změnil. Fotoaparáty se kupují v hypermarketech a jen ti nejnáročnější míří do foto speciálek. Klasická fotografie je prakticky mrtvá a stala se zcela okrajovou technologií mnohem dříve, než kdo čekal. Váha a hodnota tradičních fotografických značek klesá a na trh vstupují dravci z Asie a největším problémem se stává neinformovanost a nedostatečné fotografické schopnosti laické veřejnosti.
V druhé řadě by pak mělo následovat hluboké zamyšlení nad tím, nakolik je dnešní vývoj fotografické techniky řízen reálnými potřebami fotografů a nakolik je uměle hnán dopředu marketingem a obchodními zájmy výrobců. Zákazník se nenechá tahat za nohu do nekonečna.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Trendy  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Dobré.

Autor: Milan Foix Muž

Založeno: 10.02.2006, 08:56
Odpovědí: 2

Tento článek se mi velmi líbí a naprosto s ním souhlasím

Odpovědět na příspěvek

RE: Dobré.

Autor: Letec Muž

Založeno: 10.02.2006, 11:25

je to pekny clanek. I kdyz na DSLR nedam dopustit, tak fotim i na film (vsemi zatracovana SLR - hvuli ohnisku) a podle toho co vidim musim souhlasit.
Na druhou stranu si za to casto minilaby muzou samy. Protoze na to proste kaslali a pozadavky zakaznika jim byli ukradene.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Dobré.

Autor: d Muž

Založeno: 12.02.2006, 10:26

to napr hneva aj mna.
dam robit fotky z digitalu vo fotolabe a ked mam zakazku na cca 150-250fotiek, musim pochodit laby a vsade nechat urobit jednu - 2 fotky na pockanie, aby som videl, do akej farby to chyti nadych. :(((

Odpovědět na příspěvek

moj nazor

Autor: bob222 Muž

Založeno: 10.02.2006, 09:05
Odpovědí: 10

Pokial ide o kompakty, hlavne vyrobcovia sposobili marketingovymi tahmi choru honbu za 1000x zooomami a 200 gigapixelmi v krabicke od sirek. Potom namiesto slusnych kompaktov schopnych robit nadherne fotky predavaju zufale sumitka s milionmi pixelov na rozmere 1*2 mm.
Je logicke, ze kto chce trosku slusne foto, hlada inu moznost.
V dobach kinofilmu existovala kategoria hladackovych pristrojov ako Leica, ktora v pohode konkurovala zrkadlam a pouzivali ju aj profesionali. V dobe digitalu to nie je (pominiem experiment RD 1 za 3000 usd).
A pokial ide o minilaby, tak najprv sa musia naucit robit fotky podla poziadavky majitela a potom plakat.
Ale celkovo to nevidim tragicky, foti sa uz viac ako storocie a stale sa fotit bude, pricom definitivne o fotke rozhodne ten pofiderny biologicky element zvany fotograf. :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: moj nazor

Autor: mk Muž

Založeno: 10.02.2006, 09:10

A nenapadlo tě někdy, že spousta lidí problémy se šumem, aberací apod. prostě vůbec neřeší? Že je pro ně mnohem důležitější, že mají foťák, který se vejde do kapsy, můžou ho vzít kamkoli aniž by jim zničil záda, když potřebují, tak si objekt přitáhnou zoomem aniž by museli měnit objektivy, nevyužijí všemožné nastavení a stačí jim jen mačkat spoušť...? Sám mám taky dslr a větší ambice, než být jen cvakálkem, ale možnost mít malý foťák kdykoli u sebe mě docela láká.

A snímač 1x2 mm je tak možná v mobilech.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: moj nazor

Autor: pepe Muž

Založeno: 10.02.2006, 09:16

Jo, a 1000xzoom a 200Giga se taky nedělá, on si vymýšlí:-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: moj nazor

Autor: Peen Muž

Založeno: 10.02.2006, 09:41

Myslím, že ten 1x2 mm snímač byl myšlen jako nadsázka a že se Bob222 spíš snažil říct, že nevidí jako cílový produkt kompakt s 20 Mpix tloušťky kreditky a v tom se s ním shoduju. Nevidím rozdíl ve foťáku tlustým 1cm a 3 cm, v kapse je můžu nosit oba, ale budu se bát dát si do kapsy ten, kterej má místo celý zadní strany displej.... Takže bych osobně raději viděl vývoj směrem pomoci k lepším fotkám foceným na automat (vyvážení, ostření, expozice a bůhvícoještě), případně ve vývoji nových čipů než soutěž kdo udělá víc pixlí.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: moj nazor

Autor: bob222 Muž

Založeno: 10.02.2006, 10:26

Mam aj jedno aj druhe, aj ked nemam zrkadlo tvojich kvalit.
Donedavna som mal iba kinofilmovu zrkadlovku (s tou som fotil prakticky iba BW) a starucky kompakt.
A hoci mam DSLR, da sa povedat, ze vacsina fotiek je zatial z kompaktu (caste vylety po horach, manzelka a deti (zatial) fotia radsej kompaktom).
Preto mi chyba novy kompakt na urovni povedzme c5050 alebo g6 so svetelnym objektivom a väcsim cipom (povedzme APS-C). Rozlisenie by stacilo 5-6 mega. Proste taka digitalna kompaktna Leica. V normalnej cene to nevedia (alebo nechcu) vyrobit.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: moj nazor

Autor: Ondrej Bobek Muž

Založeno: 10.02.2006, 11:23

suhlas...aj ja by som bral kompaktny digital...nieco ako Leica alebo Ricoch GR ale s APS-C snimacom /5-8Mpx/...stacilo by aj pevne ohnisko......ale toho sa asi nedockam:-/.... /ricoch ma GR1...s 8Mpx...ale s mini snimacom... to neni ono/

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: moj nazor

Autor: Ivan Dobrovolský Muž

Založeno: 10.02.2006, 12:38

Bob 222 , souhlasím s tebou,nechtějí to vyrábět.Analog. zrdcadlovek jsem měl asi 5 . Dnes mě třetí rok zajímá vývoj eSLR modely tipu C PS Pro1 , KM A200 , Panasonic LC1 a poslední Sony R1.Ekv. ohnisko 28-200mm je OK , polohovací-zavírací LCD je fantas., větší snímač , aby nám to nešumělo a ovládání zoomu a ostření na objektivu , menší spotřebu aby to šlo na AA baterky , rychlost jako u DSLR. Životnost aspoň 10 let.
Bohužel tudy cesta nevede ... snad jen k harak... výrobců . Ivan

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: moj nazor

Autor: Jajik Muž

Založeno: 10.02.2006, 15:10

>to bob222
kompakt s velkým čipem určitě chybí mnoha fotografům. Vy píšete "Preto mi chyba novy kompakt na urovni povedzme c5050 alebo g6 so svetelnym objektivom a väcsim cipom (povedzme APS-C)". Jenže problém je v tom, že velký čip si nekomromisně vyžádá konstrukčně velký objektiv a vyplyne z toho přístroj velikosti Sony DSC-R1, kterýžto asi nikdo za kompakt nepovažuje. A to má "jen" rozumně minimální rozsah zoomu 24-120mm. Z toho lze dovodit, že "malý" kompakt s čipem velikosti APS-C pravděpodobně nikdo v dohledné době nevyrobí.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: moj nazor

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 11.02.2006, 09:52

On by třeba i stačil čip dnes běžné velikosti 1/1,8", kdyby tam ti blázni necpali 10 MPx. Takový čip moderní konstrukce s 5 MPx by fotil velmi slušně do ISO 200, přijatelně s ISO 400 a nouzově se silným SW odšuměním na ISO 800 a 1600 - to na běžné focení naprosto stačí. Jenže když ty krámy šumí nepřijatelně už na ISO 80, ať se nikdo nediví, že zájem o ně začíná klesat - ono se mnoho takových lidí, co něco kupují za 5-10 tisíc a je jim jedno, jak to funguje, nenajde. Jediná firma, která se pokouší se šumem něco dělat (i když hlavně softwarově a marketingově), zase neumí udělat objektiv...

Odpovědět na příspěvek

sum a hloubka ostrosti

Autor: mdd Muž

Založeno: 08.03.2006, 14:40

Jediny nedostatek digitalu vidim v male dynamice, coz je dano predevsim pouzitim 8bit pro zpracovani fotek, a take v sumu, ktery je u kompaktu dost vyrazny. DSLR je na tom lepe, ale zase ma horsi svetelnost (pro objektiv za rozumnou cenu), coz se musi dohnat casem ci ISOem a jsme zase na zacatku. Mala hloubka ostrosti s vetsim ohniskem je sice take prijemna vec pro velke snimace, ale v nejhorsim to jde dohnat rozmazanim pozadi ve photoshopu.
Opticky nahled je sice moc prijemny, ale da se to i bez nej. Oprasil jsem analogovou SLR a jsem moc spokojen s procesem foceni. Ovsem s dalsim zpracovanim fotek a vahou jsem strasne nespokojen a zase se vratim ke kompaktu.
Proste dejte mi nizkosumove CCD s lepsim AD prevodnikem (ve vede maji i 16bit) a kompakt nedam z ruky :) Tady bych videl prostor pro novy vyvoj.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: moj nazor

Autor: bob222 Muž

Založeno: 10.02.2006, 10:48

P.S. Ten rozmer cipu bola samozrejme nadsazka rovnako ako 200 mpx. Rozmery cipov priblizne poznam... ;-)))

Odpovědět na příspěvek

kompakt a zrcadlovka

Autor: Mirek Muž

Založeno: 10.02.2006, 09:16
Odpovědí: 0

Dovolím si napsat kratičkou poznámku.
Zrcadlovek se dle mého názoru nikdy neprodá tolik kusů, co kompaktů.

Sám jsem si teprve nedávno pořídil digitál, měl jsem "namyšleny" některé parametry, pod které jsem nechtěl jít, nicméně jeden z nejdůležitějších byl ten, aby se mi digi vešlo do kapsičky u košile ..... prostě menší skřítek.

Doposud občas fotím klasikou, Praktica MTL5, pokud někam vyjdu, nosím sebou i pár objektivů - ale kdo se s tím má tahat (!) ......

Dalším minusem proti zrcadlovkám je dle mého názoru, ikdyž paradoxně, možnost měnit objektvy. Bohužel jedno "sklo" vyjde i na několikanásobek kompaktu ....

Jinak - kompaktík si pořídilo i pár mých známých, ti by na "klasiku" či na zrcadlovku nikdy nepomysleli - takto si pořídili kompaktík, mají nastaveno AUTO, a je to ....fotky vypálí na CD, něco maličko vytisknou - ale na domácí tiskárně ... - skoro vše tedy MIMO režii fotoprůmyslu...

Odpovědět na příspěvek

100% zásah do čierneho

Autor: PeterB Muž

Založeno: 10.02.2006, 09:34
Odpovědí: 0

blahoželám. super článok bez zaujatosti a emócií.

Odpovědět na příspěvek

Kdo je Pentan?

Autor: Petr Muž

Založeno: 10.02.2006, 09:35
Odpovědí: 1

Muze mi nekdo vysvetlit kdo je Pentan? Dik.

Odpovědět na příspěvek

RE: Kdo je Pentan?

Autor: Jugy Muž

Založeno: 10.02.2006, 09:58

Nejspíš Pentax (překlep). Článek je obsahově skvělý, bohužel si však jeho autor nedal práci s korekturou, takže jsou tam nejen překlepy, ale i gramatické chyby (včetně shody podmětu s přísudkem). Nechci je tu všechny vyjmenovávat, jen jeden příklad: nepíše se "bizardními fůzemi", ale bizarními fúzemi (bez "d" a s čárkou nad "u"). Ale opakuji (bo nechci být hnidopichem), že obsahově je ten článek skvělý a v mnohém vyjadřuje i moje pocity.

Odpovědět na příspěvek

Je opravdu nová doba!

Autor: Sodusi Muž

Založeno: 10.02.2006, 09:47
Odpovědí: 0

Jen si vemte jak dlouho se nedalo dopustit u zrcadlovek na pevné ohnisko,posléze přišel zoom setáky(28-70,28-100atd) a dobrý .Potom přišli dig. fotáky a ultrazoom a hle po chvíly na dslr objektiv 18-200 po přepočtu dle crop foktoru prostě universál.No ale asi přišli jiní fotografové a vyhovuje jim to,já mám pevný 50mm 1,7 a 28-75/f2,8 a do 18-200 se určitě NEchystám,ale když to někomu vyhovuje prč ne.A pro mé známé jsem divnej,ale já znám ještě větší podivíny jenom pevný ohniska a film.No neni to super co kdo chce to má.

Odpovědět na příspěvek

Urizla vetev

Autor: Alv Muž

Založeno: 10.02.2006, 10:28
Odpovědí: 0

Pekny clanek o tom, kterak si pod sebou podriznout vetev :)

Odpovědět na příspěvek

...diskuze se vedly...

Autor: Libor Muž

Založeno: 10.02.2006, 10:56
Odpovědí: 0

protože ženy si hrály s tvrdým a muži odcházeli s měkkým.

A taky nevím o značce Pentan, neměl to být Pentax?

Nemějte mě prosím za hnidopicha, jde prostě o zachování jisté úrovně oficiálního tisku...

Odpovědět na příspěvek

Jak to vidím já

Autor: Big Brother Muž

Založeno: 10.02.2006, 13:18
Odpovědí: 2

1) Kompakty a zejména ultrakompakty jsou dnes lukrativní, ale slepou cestou vývoje DF. Za pár let budou pro běžné momentky zcela použielné DF v telefonech (dnes jsem omezeně použitelné i ty nejlepší) a člevěk bude DF v telefonu používat jako doplněk k ultrazoomu nebo DSLR, ale bude pro člověka zbytečné kupovat si k telefonu kompakt v té době s né o příliš lepší kvalitou výstupů. Zato kvalitní výstupy z DSLR a zajímavý zoom u UZ budou lidi lákat

Odpovědět na příspěvek

RE: Jak to vidím já

Autor: Honza Muž

Založeno: 10.02.2006, 15:31

No, ono se časem ukáže, jestli spíš nejsou slepou cestou vývoje ty supr přístroje 10v1 (čti zbytečnostma nacpaný telefony), který ale neumí ani jednu věc pořádně..

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Jak to vidím já

Autor: p.Poku Muž

Založeno: 23.02.2006, 04:23

Jj.

Odpovědět na příspěvek

souhlas s clankem

Autor: Milos Muž

Založeno: 10.02.2006, 14:35
Odpovědí: 0

Přes 30let se amatérsky zabývám fotografováním. Když jsem si před 5 lety koupil kompakt ultrazoom Olymp. C700 a nechal si udělat pár fotek 10x15 mokrou cestou, bylo mi jasné, že filmová amatérská fotografie skončila. Aspoň pro většinu. Jinak fotky mám z 99,99% v PC. Proto jsem si digital pořizoval. Od té doby koukám po SLR. Cena nehraje roli, přesto jen koukám. Mám spoustu fotek, které by vůbec nevznikly, kdybych měl SLR. prostě bych ji neměl u sebe. A současné kompakty, honba za pixely, na které v naprosté většině použitá optika nestačí a navíc to s novějšími modely šumí a šumí, čím dál tím víc. Kde je pokrok, když stejně u většiny kompaktů nemohu udělat výřez, jelikož na obrázek 1:1 se nedá dívat. Jistě na fotce 10x15 to není vidět. A takže zase SLR. No jo , ale kdo by se s ni tahal......

Odpovědět na příspěvek

Zrkadlovka a rodinne foto

Autor: Richard Muž

Založeno: 10.02.2006, 14:36
Odpovědí: 0

Ja osobne poznam dost ludi, ktori maju zrkadlovku (a troch takych co maju aj DSLR) a jediny dovod preco si ju kupili je rodinne foto. Nemaju ziadne ambicie stat sa fotografmi a to ani nejakymi amaterskymi, nerobia si ziadne zvacseniny fotiek.

Jednoducho maju dost penazi a vedia ze zrkadlovkou urobia lepsiu fotku (minimalne im zrkadlovka rychlejsie a presnejsie zaostri).

Odpovědět na příspěvek

Kaciřské myšlenky

Autor: Pavel Muž

Založeno: 10.02.2006, 14:54
Odpovědí: 2

Jak tak pročítám diskusi napadají mne poněkud kacířské myšlenky proti zbožštění DSLR
-velikost snímace není důležitá, důležitá je kvalita výstupu, a tak jako dnes máne malá snímače s dostatečným rozlišeníj, v budoucnu budou malé snímače s velkým dynamickým rozsahem a nízkým šumem
s přáním Dobrého Světla všem šílencům Pavel
-manuální ostření, u dnešních DSLR je tak akorát pro kočku. Opravte mne pokud se mýlím ale má snad nějaká DSLR zaostřovací klín a Fresnerovu matnici pro pohodlné ostření ? ( obé bylo u Praktik snad už od roku 1965).

Odpovědět na příspěvek

RE: Kaciřské myšlenky

Autor: pepe11 Muž

Založeno: 10.02.2006, 17:58

Zrovna nedávno jsem část snímků v ZOO ostřil ručně. Klín je sice ještě lepší, ale šlo to rychle a naprosto v pohodě (zvlášť oproti předchozí A1). Takže plky, že se s EVF nedá ručně zaostřit, teď dokonce s DSLR to nejde, nějak nechápu, pokud majitel není slepec.

Odpovědět na příspěvek

RE: Kaciřské myšlenky

Autor: Letec Muž

Založeno: 10.02.2006, 18:04

pokud se nepletu tak se da dokoupit matnice Haoda, ktera obsahuje ostrici klin, podobny jako byl v praktice.

Odpovědět na příspěvek

...ale oni se snaží

Autor: m. Muž

Založeno: 10.02.2006, 15:12
Odpovědí: 1

Možná jste si všimli zvýšení dotazů typu: "Mám Canon A70 2 roky a najednou se mi občas dělají na displeji fialové pruhy". Jak dlouho vydržel konofilmový kompakt. Kolik potřeboval baterií a akumulátorů. A že je životnost DSLR delší. Cha, cha, cha. Podívejte se na Canon D30. Super bomba za téměř 150 tis. Prodejná po pěti letech tak za 5 až 6... No a když bude nejhůře uděláme novou řadu super foťáků se super vlastnostmi a novým bajonetem. "Bláznů" co čtou takovéto servery je naštěstí dost...

Odpovědět na příspěvek

RE: ...ale oni se snaží

Autor: p.Poku Muž

Založeno: 23.02.2006, 04:15

... poznej svého nepřítele ;-D

Odpovědět na příspěvek

proc DSLR i pro amatery

Autor: bagrik Muž

Založeno: 10.02.2006, 15:46
Odpovědí: 2

jsem amater, ktery si obcas udela vylet a pokusi se neco pekneho vyfotit. nikdy jsem analog nemel (je mi 22, takze jsem v te dobe moc nezil:). pred 3 lety jsem dostal olympus C350 a fotit jsem zacal. ale to co produkoval tenhle fotak mi loni uz prestalo stacit. Hodne jsem se na tomto serveru ptal, jestli si koupit nejakou EVF nebo rovnou DSLR. Vetsina lidi mi tu psala ze kdyz si koupim DSLR s kitem ze to bude na nic, ze to chce sklo za 20 tisic atd. tak jsem si koupil Olympus 8080, ktery dopadl jako jedna z nejlepsich EVF. ale po 2 mesicich jsem mel dele v ruce zrcadlo a kdyz jsem dal do ruky zpet svuj 8080 myslel jsem, ze se zblaznim. neda se manualne ostrit, ostreni pomale, sum. tak jsem ho prodal a koupil o trosku draz z druhe ruky Canon 350D s kitem
Jsem velmi spokojeny i s tim kitem. Nevim proc i ten kdo se nezajima profi focenim by nemel mit dslr. Rychlost, super sum, atd.. Taky netisknu vsechno A4, ale obcas si neco udelam, i kdyz vetsinou to jsou 10*15 (ale i tam je rozdil videt). Az neco nasetrim tak si koupim lepsi sklo a bude to jeste uplne nekde jinde. Jedine co me trosku stve je to, ze to clovek nemuze mit vzdycky vsude. Ale na akce v hospode mi C350 staci:))

Odpovědět na příspěvek

RE: proc DSLR i pro amatery

Autor: mirek Muž

Založeno: 10.02.2006, 16:27

maličká reakce (i viz níže).
jedná se o to KDO si pořizuje kompakty - dle mých pozorování jsou to lidé, kteří by si zrcadlovku ANI NÁHODOU nepořídili - zdá se jim složitá a těžká - jak na ovládání, tak i na nošení. Kompaktíka strčí do kapsičky u košile a hurá na akci (:-)).

Samosebou, že výsledná kvalita snímku BY MĚLA být rozdílná z kompaktíku a ze zrcadlovky. Do kompaktu NELZE narvat kvalitní sklo - zde je to vždy o kompromisu. A jak všichni víme SKLO dělá fotografii.

Příspěv
ek níže - fotoaparáty v mobilu - sic mi při tom naskakuje husí kůže a vůbec se mi to nelíbí (mám rád každé zařízení jednoúčelové - ale pořádně udělané), tak si přesto myslím, že je to jeden možných trendů vývoje.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: proc DSLR i pro amatery

Autor: Honza Muž

Založeno: 10.02.2006, 19:59

No hlavně je to o penězích, že. Ono spousta lidí by si třeba i říct dala a do zrcadlovky by šla, ale 20k za zrcadlo vs 5k za kompakt nebo 10k za UZ jsou pro hodně lidí podstatný rozdíly.

Odpovědět na příspěvek

Přestaňte řešit blbosti a foťte!!

Autor: Jiří Muž

Založeno: 10.02.2006, 21:10
Odpovědí: 3

Zdá se mi, že tady dost lidí zbytečně brečí.

Dnes může každý:

Mít za rozumné peníze DIGITÁLNÍ KOMPAKT. S tím sice neuděláte super fotku, jenže uděláte fotku POSTAČUJÍCÍ KVALITY. Jejich uživatelé nemusí být idioti, prostě pro ně skvělou kvalitu fotek vyváží malé rozměry, jednoduché ovládání a hlavně nízká cena. Realizují se jinak než focením a nevadí jim, že se při specifických podmínkách projevuje např. šum - protože v 90% případů udělá slušný kompakt fotku srovnatelnou s čímkoliv jiným. Měl jsem možnost podrobně poznat cca 15 kompaktů různých značek - a všechny byly docela v pohodě. Se svým kvalitním kompaktem jsem si užil spoustu zábavy, naučil se fotit, udělal dost pěkných fotek a zaznamenal hodně momentů, na které nechci zapomenout - a o to mě jako člověku fotícímu pro radost jde.

Můžete si koupit pěknou EVF nebo DSLR. S tím uděláte fakt pěkné fotky, nesmí vám samozřejmě vadit rozměry, složitost, výměnný objektiv a hlavně vysoká cena.

Můžete si koupit FILMOVÝ FOŤÁK se všemi jeho výhodami a nevýhodami - netřeba rozebírat. Takže nebrečte, že to kdysi bylo super - co bylo dřív se nechá koupit pořád a ještě se nechá koupit spoustu lepšího.

Shrnutí:

1) Fotoprůmysl se nesmírně rychle vyvíjí, ceny jdou dolů a téměř každý si může dovolit slušný přístroj. Kdyby stejně dobře fungovalo v ČR třeba zdravotnictví, bylo by to super:)

2) I když se to podle názorů zde zveřejňovaných nezdá, je kvalita foťáku jen jedním z faktorů ovlivňujících výslednou fotku - a rozhodně ne tak důležitých jako cit pro kompozici nebo schopnost vystihnout atmosféru okamžiku. I kdybych měl foťák za miliardu, prostě nebudu fotit jako Jan Šibík.

Takže přestaňte nadávat na průmysl, vemte co vám doma leží a běžte fotit!!! :)

Odpovědět na příspěvek

RE: Přestaňte řešit blbosti a foťte!!

Autor: maark67 Muž

Založeno: 11.02.2006, 17:24

S Jiřím naprosto souhlasím. Říká vám všem něco jméno Sudek, Drtikol, Windisch, Hájek,....? Podívejte se na jejich fotky a rozeberte je nejdřív z technického hlediska (dnešního) co se týče zrna, ostrosti a potom se podívejte na motiv, grafiku, cit pro světla, rozložení detailů atd. Zjistíte potom podivuhodnou věc. Pokud máte dobré oči a jste nezaujati. A to byli Nějací Fotografové.
Jděte fotografovat a potom polemizujte. Nemá to smysl. Jen nahráváte reklamnímu průmyslu a sofistikovaným donucovacím prostředkům.

Odpovědět na příspěvek

RE: Přestaňte řešit blbosti a foťte!!

Autor: lachtan Muž

Založeno: 15.02.2006, 14:31

Váš příspěvek mě velice potěšil, jsem rád že tady jsou i rozumní lidé

Odpovědět na příspěvek

RE: Přestaňte řešit blbosti a foťte!!

Autor: Tomas Jezek Muž

Založeno: 28.03.2007, 10:51

Přesně tak!! Myslím si totéž. Problémem dnešní doby nejsou změny ve fotografickém průmyslu v souvislosti s digitálama, ale až drastické odvádění pozornosti od podstaty věci, tedy schopnosti člověka dělat dobré fotky. Namísto tvůrčích schopností člověka se bavíme o mačkání čudlíků, menu, kabelech, kartách, atd.

Odpovědět na příspěvek

článek je úvaha o ničem

Autor: lachtan Muž

Založeno: 11.02.2006, 01:20
Odpovědí: 8

\"To co zpracovatelům láme vaz je neschopnost běžného laika pořídit dostatečně kvalitní a zejména hodnotnou fotografii.\"
Kdes to proboha proboha vzal? Myslím si pravý opak. Na DF každej plážovej povaleč hned vidí jestli zavostřil svou manželku pod slunečníkem nebo vedle stojící blondýnu. Pak podle svého uvážení fotku vymaže a udělá novou s lepší kompozicí, expozicí, ostřením..., domů si doveze jen ty fotky s kterými bude spokojen

Odpovědět na příspěvek

RE: článek je úvaha o ničem

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 11.02.2006, 19:05

Bohuzel nemate pravdu. Digitalni fotoaparat sice zjednodusuje nejen kontrolu, ale i zaznam. Bohuzel ani to neznamena, ze fotografie jsou automaticky hodnotnejsi. Moje uvaha vychazi z mnohalete zkusenosti a mohu se sice plest, ale obavam se, ze tomu tak neni

Odpovědět na příspěvek

RE: Vady

Autor: rene Muž

Založeno: 11.02.2006, 20:43

dobrý den,
koukám, že jste na drátě. Poslal jsem Vám 9.2. e-mailem něco o vadách optiky. ještě jsem nedostal od Vás odpověď. Dostal jste to, prosím?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: článek je úvaha o ničem

Autor: josephin Muž

Založeno: 12.02.2006, 10:22

Když je někdo hloupej, tak nepomůže ani mnohaletý zkušenosti. Obávám se. Tak sebejistě píšete "nemáte pravdu". Jste pane Březino moc namachrovanej, trošku pokory,.... trošku pokory. Ten článek nemá vesměs ani hlavu ani patu, jsou tam náznaky nějakých myšlenek, určité nuance, ale je to souhrně hloupost a u některých vět jsem se doslova zasmál.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: článek je úvaha o ničem

Autor: phus Muž

Založeno: 12.02.2006, 18:40

Já vám ze srdce přeji, abyste se brzy smát nepřestal. A trošku pokory by neškodilo spíše vám. Před názory jiných. Že s někým nesouhlasíte, nemusí být nutně "hloupej" a "namachrovanej", že.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: článek je úvaha o ničem

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 13.02.2006, 11:20

Pokory? Pokory pred cim? Tento clanek je bezesporu polemikou a je tak uvozen i psan. Na druhou stranu mam opravdu dostatek zkusenosti, informaci a kontaktu na to abych si dovolil vyslovit svuj nazor a opravit chybne tvrzeni kohokoli, pokud vim, ze je chybne.

Odpovědět na příspěvek

RE: to snad neéé?

Autor: julie Muž

Založeno: 13.02.2006, 15:06

a je, pánové, vymalováno.
takže žádný polemiky a pěkně poslouchat.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: článek je úvaha o ničem

Autor: lachtan Muž

Založeno: 15.02.2006, 14:22

netvrdím že fotolaik bude dělat s digitálem hodnotnější fotky ale taky po vyzvednutí fotek z labu nezjistí že polovina fotek je moc tmavá a druhá polovina rozostřená

Odpovědět na příspěvek

RE: článek je úvaha o ničem

Autor: p.Poku Muž

Založeno: 23.02.2006, 04:05

... a dááál :-)

Odpovědět na příspěvek

Fotolaby

Autor: Radek Muž

Založeno: 11.02.2006, 05:21
Odpovědí: 1

1) to, že je si s sebou cvakálkové přivezou z dovolené několik set kusů fotek a vyloženě povedených je jen pár rozhodně neznamená, že si běžný uživatel nechá udělat jen ty kvalitní (často to totiž není schopen rozeznat, resp. pozná že to není ostré apod.) a vyloženě špatné smaže už při focení. Myslíte, že běžný uživatel digitální fotografie má nároky alespoň jako pokročilý amatér? Je tam Franta a Hanka a moře, je to ostré a korektně exponované = dobrá fotka. Navíc některé fotky i přesto že nejsou po všech hlediscích dobré můžou mít pro zůčastněné jistou emocionální hodnotu.
2) tisk fotek na domácích tiskárnách je spíš produkt marketingu než reálná užitná hodnota. Proč bych si měl kupovat drahou kvalitní fototiskárnu když můžu fotky poslat do fotolabu emailem a zítra si je vyzvednout. Nakupovat fotopapíry, inkoustové kartridge ?? Může mě to vyjít levněji než fotolab? Dost pochybuji.
3) Reálnou hrozbu vidím spíš v tom, že mnoha lidem už v dnešní době naprosto stačí fotky v digitální formě, nepotřebují dělat papírové, vystaví je na internetu kde si je mohou všichni prohlédnout a občas udělají nějakou velkou fotku kterou si pověsí třeba v bytě.

Odpovědět na příspěvek

RE: Fotolaby

Autor: lapis Muž

Založeno: 17.02.2006, 12:58

Ano příteli, máte pravdu a takoví jsou pro fotolaby mnohem potřebnější, než ti, kteří si fotky dělají doma na tiskárně. A navíc.v demokracii, si mohou lidé dělat všechno, co jiným neškodí. Neslyšel jsem ještě, že by stovky fotek někomu škodily, leda autorovi.

Odpovědět na příspěvek

nepochopil jsem

Autor: matej Muž

Založeno: 11.02.2006, 23:21
Odpovědí: 3

Dobry den, nejsem fotograf ale mam DSLR a snazim se fotit dle srdce a nalady prirodu. Takze asi nemohu mluvit a posuzovat tak hluboce veci jako vy, ale naprosto mi unikl smysl celeho clanku a jeho pointa. Prosim o nejake vysvetleni proc jste psal tento clanek. Co je tedy pricinou vasi deprese z fotgrafickeho prumyslu? Proc se bojite o neco co technologicky ci umelecky bude do par let nahrazeno zase dalsi technologii a dalsim umeleckym smerem ci vyjadrenim? V kazdem oboru jsou jiz nyni diky globalizaci sveta jen prumyslove giganticke korporace ktere si proste delaji co chteji protoze ve slove GLOBALIZACE oni vidi USD ci EUR a lide zase sblizovani a porozumneni..ale to uz asi mluvime o necem jinem. Takze prosim preklad tohoto clanku pro ktery by chtel pochopit vase hlubsi myslenky ne baveni se o tom jestli kompakt ci dslr... je to jen dalsi cvakacka jako kazda jina :) Dekuji predem a preji dalsi zajimave clanky

Odpovědět na příspěvek

RE: nepochopil jsem

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 13.02.2006, 11:24

Pokud jste clanek nepochopil, tak je vam asi problematika fotoprumyslu cizi. Chapu, ze pro uzivatele - fotografa je tato uvaha mozna zbytecna, ale pro lidi pracujici a sluzby nabizejici v teto oblasti je dost zasadni.

Hlubsi myslenka, kterou se clanek snazi ukazat je skutecnost, ze digitalni fotografie meni fotograficky prumysl, uvazovani fotografu a chovani fotografu jinak a jinym tempem, nez jak se puvodne predpokladalo.

Odpovědět na příspěvek

RE: cílit přesně

Autor: maark67 Muž

Založeno: 13.02.2006, 15:04

pokud je článek určen obchodníkům nebo prodejcům, tak ti vědí své i bez tohoto článku. myslím si, že pokud se píše to této rubriky, tak by měli články se odvíjet od toho, že jsou určeny fotografující veřejosti, která hledá a hledá a snaží se zachytit i slabé větvičky v tomto průšvihovém světe zaneřáděném samýma blbostma, které jsou vyčleněny pouze na zisk obchodníků a ne pro fotografy.
nojo, jetotak.
omlouvám se za vstup.

Odpovědět na příspěvek

RE: nepochopil jsem

Autor: p.Poku Muž

Založeno: 23.02.2006, 04:00

Smysl tohoto článku, tak jak jej chápu, je stejně široký jako "globalizace", kterou zmiňujete - bohužel.
Nevím kolik jste toho nacestoval a jak dlouho, ale to, že na Borneu stejně jako v Bolívii nosí stejné "trenky"
mě z pohledu člověka hledajícího naplnění mimo jiné i ve fotografii málo uspokojuje - ba naopak :-( A pokud myslíte frázi "sblizovani a porozumneni" vážně (ve smyslu - zaslepeně), pak se nedivím, že filozofický obsah článku je pro Vás těžko stravitelný. Bohužel těžko stravitelný bude pro větší část lidí, leč kdo chce kam ... ;-)

Odpovědět na příspěvek

Úpadek

Autor: M.Šera Muž

Založeno: 12.02.2006, 10:16
Odpovědí: 1

Naprosto se ztotožňuji s pocity autora článku. Standardní fotolaik (nehodný označení fotoamatér) se o nezajímá nic jiného, než jde je knoflík, který má zmáčnout a pak jak fotky nasypat do počítače. Přečíst si něco o fotografování považuje za stejně absurdní požadavek, jako třeba kdyby se měl učit svahilsky. Nacvaká stovky "sraček" (omlouvám se za silný výraz, ale jinak to opravdu výstižně říci nejde) a otravuje s tím bližní. Svého času mě synovec nutil dívat se na stovky snímků nacvakaných jednoho dna naprosto nez rozmyslu, že jsem ho dokonce podezříval že se mu zaseklo kontinuální snímání a všiml si toho až večer.
VelkStarý bonmot, že nejlepším přítelem fotoamatéra je koš na papír bych si dovolil zmodernizovat: NEJLEPŠÍM PŘÍTELEM FOTOLAIKA JE TLAČÍTKO "DELETE"!

Odpovědět na příspěvek

RE: Úpadek

Autor: AMOUR Muž

Založeno: 24.03.2006, 10:30

To přesně chci, svobodně pleskat snímky a mazat...a jenom žádný umění ..proboha

Odpovědět na příspěvek

Presné, výstižné.... a smutné

Autor: Peter Muž

Založeno: 12.02.2006, 10:34
Odpovědí: 0

Nepatrím medzi ľudí, ktorí majú potrebu vstupovať do každej diskusie, ktorá ide okolo, ale k tomuto článku som jednoducho musel. Fotím cca 20 rokov a zároveň pracujem v obchode a marketingu. Z vlastných skúseností viem, aký autokanibalský tento show business je a čo dokáže.
Spolu s nekrologom KM som tak presne a výstižne napísaný článok k "súčastnému" stavu fotografického priemyslu a fotografie celkovo, asi ešte načítal. Som presvedčený, že mnohí sa v priebehu pomerne krátkej budúcnosti nebudú stíhať diviť a začnú si klásť otázku, či to svetlo na konci tunela, nie je náhodou prichádzajúci vlak. Takže, držme si klobúčky páni...

Odpovědět na příspěvek

pánové, podívejte se na tu krásu

Autor: maark67 Muž

Založeno: 12.02.2006, 17:33
Odpovědí: 16

Že analogová fotografie nezemřela, jak se nám snaží dokázat pár "vyvolených", dokazuje nový, fungl nový výrobek firmy ZEISS, známý svými prvotřídními objektivy, ke kterým mají objektivy u digitálů velmi hodně daleko.
Podívejte se, prosím, na tuto stránku. Není to nádhera? "A stále se točí" navzdory hrobařům.
http://www.p
opflash.com/item.cfm?id=%
24%24%2E6D%5E%20%20%20%0A
#MorePictures

Odpovědět na příspěvek

RE: pánové, podívejte se na tu krásu

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 12.02.2006, 18:16

Zeiss asi před měsícem s velkým jásotem ohlásil tři nové objektivy - pro DSLR Nikon. To jen na dokreslení vašeno nesmyslného plácání o "horších objektivech pro digitály". Ony jsou totiž nejčastěji prakticky stejné jako pro film, nanejvýš mají přidanou antiodraznou vrztvu vzadu. Druhou věcí ovšem je, že na monitoru se vady objektivu poznají daleko snáz, než na kopiích 10x15 z labu - většina "fotografů" ze svých negativů jaktěživo nic jiného neviděla.

Odpovědět na příspěvek

RE: plácám, plácáš, plácáme

Autor: maark67 Muž

Založeno: 12.02.2006, 18:24

digitál = kompakt s čipem digitálním
digitální zrcadlovka = digitální zrcadlovka
předveďte mně nějaký objektiv pro DSLR v cenové relaci k např. Carl Zeiss Planar 2/45 (tabulky MTF) pro Contax G2. Hledejte s lupou, pane Kahovec.
Klaním se.

Odpovědět na příspěvek

RE: plácám, plácáš, plácáme

Autor: maark67 Muž

Založeno: 12.02.2006, 18:28

digitál = kompakt s čipem digitálním
digitální zrcadlovka = digitální zrcadlovka
předveďte mně nějaký objektiv pro DSLR v cenové relaci k např. Carl Zeiss Planar 2/45 (tabulky MTF) pro Contax G2. Hledejte s lupou, pane Kahovec.
Klaním se.

Odpovědět na příspěvek

RE: plácám, plácáš, plácáme

Autor: maark67 Muž

Založeno: 12.02.2006, 18:36

digitál = kompakt s čipem digitálním
digitální zrcadlovka = digitální zrcadlovka
předveďte mně nějaký objektiv pro DSLR v cenové relaci k např. Carl Zeiss Planar 2/45 (tabulky MTF) pro Contax G2. Hledejte s lupou, pane Kahovec.
Klaním se.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: plácám, plácáš, plácáme

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 12.02.2006, 20:25

Nešlo by to ještě jednou? :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: pánové, podívejte se na tu krásu

Autor: jipo Muž

Založeno: 17.02.2006, 13:19

no jo,jenze objektivy Zeisse pro dslr jsou vyrabeny z zbytku co neprosly testem jakosti pro profi skla:-) a se Zeisse se nedelaji tisky 10x15 ale treba 150x150 mr.kahovec ;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: pánové, podívejte se na tu krásu

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 19.02.2006, 17:05

Tak na tohle se snad odpovědět vůbec nedá. Nepitval jste mimozemšťana v Roswellu? Nebo umíte psát do diskusí ve spánku?
Podle vaší logiky by škodovky byly mercedesy, co neprošly testem kvality...

Odpovědět na příspěvek

RE: pánové, podívejte se na tu krásu

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 12.02.2006, 18:19

Na tu stránku jsem se podíval - ano, hezký kousek do vitríny, opravdu. Nebo si s nad myslíte, že s něčím takovým dnes bude fotit víc jak 10 lidí?

Odpovědět na příspěvek

RE: pánové, podívejte se na tu krásu

Autor: pepe11 Muž

Založeno: 12.02.2006, 19:49

"ke kterým mají objektivy u digitálů velmi hodně daleko"
Panasonic DMC-LC2? Leica Digilux? Sony R1?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: pánové, podívejte se na tu krásu

Autor: pepe11 Muž

Založeno: 12.02.2006, 19:51

Pardon, DMC-LC1

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: pánové, podívejte se na tu krásu

Autor: maark67 Muž

Založeno: 13.02.2006, 14:58

víte, zajímalo by mně, proč www.dpreview.com ještě neudělalo "full review" tohoto aparátu. čeho se bojí. je to přece už dost staré na to, aby se udělal test jako u ostatních, laciněnjších a novějších. Hm, hm,... žeby přece jenom ten software a hardware? Ale tento foťák je velmi pěkný. Jinak.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: pánové, podívejte se na tu krásu

Autor: pepe11 Muž

Založeno: 15.02.2006, 21:44

Já čet recenzi už dřív v nějakym Digi fotu či co, to sklo super,ale ten čip,no,mam dojem,že šlo asi o šum,za tu cenu asi 40.000 to moc super nevyznělo.

Odpovědět na příspěvek

RE: .?.

Autor: maark67 Muž

Založeno: 13.02.2006, 14:51

nelze zapomenout, že se pouštím do debaty jako kichot do mlejnů. nezapomeňte však, drazí, že mezi optikou a filmem není nic kromě závěrky; mezi optikou a obrazem je software a hardware.
Srovnej Paint Shop Pro a Photoshop.
S úctou, maark

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: .?.

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 14.02.2006, 11:37

Vzpomeňte si ovšem co je dál, tedy mezi exponovaným filmem a papírovým pozitivem. Další optický převod s dalšími vadami dalšího (velmi laciného) objektivu, spousty chemických lázní s nejrůznějším složením a teplotou, několik desítek možností optických a chemických korekcí obrazu, další možnosti speciálních postupů jako je třeba isohelie nebo reliéf...

Anebo software a hardware stejně jako u digiťáku - pokud si negativy skenujete. Ovšem s další možností zanesení dalších vad (další převod obrazu do jiné formy).

Negativ, vážený pane, je dnes drahý, zbytečný, zdržující a obtěžující mezistupeň fotografické tvorby.

Samozřejmě budete namítat něco o expoziční pružnosti, dynamickém rozsahu a rozlišení. Na to vám odpovím předem - při převodu na pozitivní materiál je vám to všechno prakticky k ničemu.

Mějte hezký den.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: .?.

Autor: pepe11 Muž

Založeno: 15.02.2006, 21:47

Milý Kichote, já reagoval na soud o sklech,o softu ani slovo:-)

Odpovědět na příspěvek

RE: pánové, podívejte se na tu krásu

Autor: mk Muž

Založeno: 20.02.2006, 09:03

Dyť se ta placka ani nedá pořádně chytnout do ruky. Navíc to bude předražené až hrůza...

Odpovědět na příspěvek

A?

Autor: Ivan Muž

Založeno: 18.02.2006, 00:03
Odpovědí: 7

Já se omlouvám, ale celý článek mně fakt přijde jako prázdná "rádoby" filozofická diskuze. Co je smyslem tohoto článku?
Že existuje rozdíl mezi digikompaktem a digizrcadlovkou? A? Obdobný rozdíl (i v kvalitě výsledné fotografie!) byl i mezi filmový kompaktem a zrcadlovkou!
A závěrečné zvolání "Zákazník se nenechá tahat za nohu do nekonečna." je úplně zcestné! Obdoba je snad jenom v paralele za socialismu o lidu a vykořisťujících kapitalistech. Pokud alespoň něco víte o marketingu, tak snad byste měl vědet, že zákazník se nechá tahat za nohu. A tak mnohdy technicky kvalitnější řešení byla poražena horšími, ale marketingově propracovanějšími produkty (např. u videa beta versus VHS, přinejmenším v počátcích počítačú Apple vers. PC, ale i např. ve farmaceutickém průmyslu zkrachuje firma s lepším lékem, ale je zlikvidována finančně silnějšími konkurenty - tady nemohu veřejně uvést příklady).
Jinak tento článek je fakt na nic, pouze opakuje věci mnohokrát probírané na webových konferencích, ale končící pouze uspokojením ega a "chytrosti" diskutujících. Toť můj názor.

Odpovědět na příspěvek

RE: A?

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 19.02.2006, 21:46

Nikdo nepochybuje o sile marketingu a kapitalu na dnesnim trhu. Na druhou stranu by se nasla i rada dukazu o tom, ze trh sebou nenecha manipulovat na vzdy.

Odpovědět na příspěvek

RE: A?

Autor: Jirka Muž

Založeno: 22.02.2006, 22:53

Fotim si na svuj kompakt, nestydím se za to že sem podle autora cvakálek, mám ze svých fotek radost a úvahy některých "profesionálů" jsou mi naprosto ukradeny. Ten článek je o ničem a sou tam pravopisné chyby.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: A?

Autor: p.Poku Muž

Založeno: 23.02.2006, 03:25

... naopak. Pro lidi navštěvující McDonalds je asi těžko stravitelný. Dle mého názoru se filozoficky netýká jen fotografie :-(

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: A?

Autor: Jirka Muž

Založeno: 23.02.2006, 17:43

Netýká, ale právě v tom je ten problém. Foťák slouží k focení a hotovo. Nějaké akademické diskuse nad tím co kdo vyrábí popř. házet fotografy s určitým typem foťáku do jednoho pytle a tvrdit že nedělá kvalitní fotografie je naprostý nesmysl. Hráčsky řečeno, je hodně málo lidí kteří k tomu, aby to mohli tvrdit, mají skill. Proč by si lidi proboha nemohli fotit svoje kamarády? Fotografie má uchovat vzpomínku na nějaký hezký okamžik, ne být uměleckým zázrakem. Zatímco ostatní berou fotku jako prostředek k záznamu, vy to berete jako smysl života.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: A?

Autor: p.poku Muž

Založeno: 23.02.2006, 21:26

Řekl bych, že článek není o těch co se tu nejvíc ozývají a dost dobře ani pro ně (k jejich a mé škodě). Je to "Quo vadis", pro lidi, kteří se chtějí a umějí zastavit, a to si myslím k fotografii patří. Vůbec se tu nemluví o "kamarádech" a "vzpomínkách" naopak. Význam fráze "smysl života" vychází ze slova mysl / myslet a to s konzumem má málo společné.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: A?

Autor: Ivan Muž

Založeno: 24.02.2006, 03:38

Promiň, ale dost nesouhlasím. Článek je, alespoň dle mého názoru, pseudofilozofický. Prostě módní úvaha na téma konzumu = důkaz, že jsem chytrý intelektuál a filozof nad životem. Osobně samozřejmě také nemám rád čistě konzumní způsob života, ale bohužel, v tomto článku mimo zmíněné exhibice ("já filozof") nic nevidím. Pouze omleté fráze z různých diskuzí.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: A?

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 24.02.2006, 18:19

Krasou polemik je to, ze kazdy si v nich dokaze najit svou trosku a tou se zabyvat. Osobne kdyz jsem clanek psal jsem nemyslel na konzumni styl zivota, ale na aktualni stav a vyhlidky fotografickeho prumyslu. Nicmene najit se v kazdem clanku da jiste hodne uhlu pohledu...

Odpovědět na příspěvek

Nebezpeci

Autor: kolista Muž

Založeno: 13.03.2006, 21:26
Odpovědí: 0

vidim v jednom - a sice v poklesu tradicni konkurence. Tradicni znacky maji problem ubranit se naporu firem, ktere drive fotaky (a fotomaterial) vubec nevyrabely. Na trh se dostavaji druhorade sunty s atraktivnim designem a to treba Canonu dovoluje vest suverenni a vuci uzivatelum krutou cenovou politiku, kdy cena kdejake originalni slunecni clony "splha k nebesum". Clanek je perfektni, jsem zvedavy, jak se to bude vyvijet dal - potesilo by me, kdybych treba jednou mohl prestoupit do digitalniho stredniho formatu :)

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Jj.


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: