Nejprodávanější digitální fotoaparáty v ČR března 2005 - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Trendy

Nejprodávanější digitální fotoaparáty v ČR března 2005

trendy

26. dubna 2005, 00.00 | Uvažujete o nákupu nového fotoaparátu nebo vás jen zajímá, které fotoaparáty jsou u nás nejprodávanější? Připravili jsme pro vás ve spolupráci s jedním ze nejvýznamnějších prodejců zajímavé srovnání.

Informací o prodejích jednotlivých značek a typů digitálních fotoaparátů na českém trhu je velmi málo. Dovozci a prodejci nechtějí tyto informace zveřejňovat, protože se tak chrání nejen před svou konkurencí, ale i před dopady krátkodobých výkyvů našeho poměrně malého trhu. Nicméně se nás neustále ptáte na doporučení nejlepších, nejzajímavějších a nejprodávanějších modelů. Proto jsme se rozhodli, že kromě výročních průzkumů trendů fotografického trhu, přispět i průběžnými měsíčními reporty. Pro začátek se nám podařilo dohodnout se se společností Megapixel, která patří k nejvýznamnějším specializovaným prodejcům DF u nás a navíc nabízí takřka kompletní portfolio nejdůležitějších značek. Megapixel nám bude pravidelně 1x měsíčně poskytovat exkluzivní informace o nejprodávanějších modelech uplynulého měsíce a pokud bude mít tento model pozitivní ohlas z vaší - čtenářské strany, přibudou jistě i další prodejci.

Nejprodávanější digitální kompakty
V oblasti kompaktních digitálních fotoaparátů se žádné velké překvapení v březnu neodehrálo. Nejprodávanějším modelem se stal nový model řady Canon PowerShot A, jmenovitě A520. S cca 10% odstupem druhé místo obsadil opět Canon, tentokrát stylovější Ixus 40 a na třetí místo se díky agresivní ceně propracoval Sony W5.
V této kategorii mohou být výsledky poskytnuté právě Megapixlem relativně nejméně přesné, protože u kompaktních fotoaparátů prodejnost hodně záleží na slevových akcích jednotlivých prodejců a na podmínkách, za kterých nakoupili od distributorů či dovozců. Nicméně o velkých obchodních úspěších Canonu v poslední době není sporu. Modely A520 a IXUS 40 jsou na trhu nové, jsou lákavé cenou i technologií.

Nejprodávanější elektronická zrcadlovka
Střední kategorii trhu dnes tvoří elektronické zrcadlovky s ultrazoom objektivy. Zde sice celkové prodeje (počty kusů) mírně zaostávají za očekáváním, ale jde bezesporu o segment s vysokým potenciálem. O tom svědčí například i obrovský zájem o tyto modely v našich diskuzních fórech.
Prvenství v této kategorii si v březnu odnesl s poměrně velkým náskokem model Konica Minolta Z3 následována svým o trochu dražším bratříčkem Z5. Třetí místo zaujal klasický a dobou již ověřený Olympus C-765UZ. Toto pořadí jasně svědčí o tom, že největší zájem mají čeští uživatelé o levnější modely, přesto jsou ochotni si připlatit za optickou stabilizaci obrazu.

Nejprodávanější DSLR
A nejvyšší kategorie amatérské digitální fotografie (DSLR) se opět stala nelítostným bojištěm dvou tradičních rivalů. V březnu z něj vítězně vyšel zcela jasně Canon s modelem EOS 300D, který díky očekávanému nástupu modelu 350D se stal velice cenově atraktivním. Druhé místo obsadil jeho největší soupeř Nikon D70, ale odstup vítěze přes 35% byl opravdu výrazný. Třetí místo obsadil také v podstatě dle očekávání Olympus E-300 s poměrně slušným 13% podílem.

Závěr
Březen nepřinesl na českém trhu příliš mnoho překvapení. Nejúspěšnějším byl bezesporu pro Canon, kterému se podařilo nejlépe zúročit nástup nových modelů. Uvidíme, jak se situace změnila v dubnu, kdy na trh přišlo několik zajímavých konkurentů, kterým by se mohlo podařit zamíchat pořadím.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Trendy  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: