Pentax O-GPS1 – externí GPS jednotka - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Trendy

Pentax O-GPS1 – externí GPS jednotka

pentax_gps_unit_100px

6. června 2011, 00.00 | Firma Pentax, respektive Hoya Corporation Pentax Imaging Systems Division, představila externí GPS jednotku pro digitální zrcadlovky 645D, K-5 a K-r, která nabízí také pokročilé vlastnosti pro snadný tracking při fotografování nebeských těles. Do prodeje by měla být uvedena koncem července letošního roku.

Externí GPS jednotka Pentax O-GPS1 se jednoduše nasazuje do aktivních sáněk pro externí blesky a další příslušenství. Jednotka nepřijímá jen základní údaje o zeměpisné poloze, ale má i další originální vlastnosti pro snadné sledování nebeských těles. Uživatel může ke snímkům zaznamenávat zeměpisnou šířku a délku, ale také nadmořskou výšku, univerzální čas koordinovaný s UTC. Soubory snímků, u kterých jsou data GPS, lze použít pro sledování fotografických míst a prohlížet snímky na počítači s určením geografické polohy. Data poloh GPS, uložená v těchto souborech, usnadňují třídění a archivaci zaznamenaných snímků.Spojením dat GPS se systémem fotoaparátu SR – Shake Reduction pro stabilizaci obrazu – nabízí jednotka řadu unikátních a pokročilých aplikací, včetně ASTROTRACER, jednoduché navigace a elektronického kompasu. V současné době jsou kompatibilní modely K-5, K-r a 645D s tím, že u středoformátové zrcadlovky 645D nejsou některé funkce O-GPS1 k dispozici. Pro správnou funkci O-GPS1 s těmito kompatibilními zrcadlovkami Pentax musí být jejich firmware aktualizován na poslední, nejnovější verzi.Pentax O-GPS1 – základní funkce a vlastnosti přehledně

Externí jednotka GPS umožňuje snadný záznam údajů o zeměpisné poloze exponovaných snímků. Nasazuje se na kompatibilní fotoaparát do sáněk pro blesky a zaznamenává zeměpisnou délku, šířku a výšku, čas koordinovaný s (UTC) a směr při fotografování k exponovaným snímkům. Při použití mapovacího softwaru jako je Google Earth si uživatel může snadno obnovit fotografická místa a směry na mapě. Tato funkce je užitečná i pro třídění a archivaci zaznamenaných snímků. Pozor, je-li O-GPS1 použita na místech, kde není příjem signálu ze satelitů GPS, může být záznam dat polohy chybný nebo zcela nedostupný.

ASTROTRACER pro astrofotografii: Při nasazení jednotky na tělo PENTAX K-5 nebo K-r je k dispozici pokročilá funkce ASTROTRACER. Je dostupná jen pro zrcadlovky Pentax, které mají elektromagneticky ovládaný systém stabilizace obrazu (SR – Shake Reduction); jednotka je propojena se systémem SR fotoaparátu pro snadné sledování a fotografování nebeských těles.

Jednotka vypočítá pohyb hvězd, planet a dalších těles s použitím zeměpisné šířky získané z GPS dat a z dat pro vyrovnání sklonu (horizontálně a vertikální inklinace a postavení planet), která jsou získána z magnetických a gravitačních senzorů, potom pohybuje obrazovým senzorem fotoaparátu v synchronizaci s pohybem objektů. Výsledek: hvězdy a další tělesa jsou zachyceny jako pevné body a ne jako rozmazané pruhy, a to i při poměrně dlouhých expozičních časech. To vše usnadňuje tvorbu astronomických snímků, potřebujete jen stativ a není nutné dodatečné příslušenství, jako je rovníkový teleskop.Jednoduchá navigace pro indikaci polohových dat cílového místa: O-GPS1 má funkci Simple Navigation, která vypočítá z aktuální polohy směr a vzdálenost do cíle. Uživatel může vyhledávat cíle s využitím uložených dat ke snímkům či je registrovat a/nebo přiřadit nahráním polohových dat vytvořených na počítači. Jednotka O-GPS1 má v předvolbách destinací devět mezinárodních servisních center Pentax.

Jednotka O-GPS1 je vybavena funkcí Elektronický kompas, která zobrazí s velkou přesností směr fotoaparátu na LCD monitoru. S využitím magnetického pole Země, které je detekováno magnetickým senzorem, a pomocí polohových dat GPS určí jednotka směr v relaci k opravdovému severu. Uživatel může též zaznamenat ke snímkům data o směru. A další vlastnosti? Jednotka má jednoduchou, ale odolnou konstrukci, lze ji používat při drobném dešti i za obecně horších klimatických podmínek. Má nezávislý zdroj energie, jímž je jeden napájecí článek typu mikrotužky – AAA.

Externí GPS jednotka Pentax O-GPS1 má být v prodeji koncem července 2011 za doporučenou cenu 4 790 Kč s DPH.

Tématické zařazení:

 » Vybíráme  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Vybíráme  » Technologie  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - příslušenství  

 » Novinky  » Trendy  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

A co na to Canon/Nikon

Autor: FranSo Muž

Založeno: 06.06.2011, 12:52
Odpovědí: 8

Zůstanou ostatní pozadu a nebo přijdou s něčím ještě lepším? Každopádně zde je Pentax o krok napřed.

Odpovědět na příspěvek

RE: A co na to Canon/Nikon

Autor: mk Muž

Založeno: 06.06.2011, 13:09

Kolik lidí si to pořídí, stovka, dvě?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: A co na to Canon/Nikon

Autor: R. Muž

Založeno: 06.06.2011, 14:33

Po tom co jsem si v roce 200x koupil k igotU a pouzil ho 4x s katastrofalnimi vysledky, tak jsem si rekl, ze uz nikdy nic v zivote nic "pripojovaciho" nekoupim.
Pritom toto je pro me jakoby delany, delam si cestopisy a hodne me zajima kde to bylo foceny, i kdyz diky nejake konkretni rade fotek z toho dne nemam uplne problem to "vydedukovat".
Kdyby to stalo 1200 Kc tak bych si to asi koupil, jenom me zajima integrace. Pokud je to jako externi gps tracker a clovek musi stahovat a parovat data, tak je to pro me k nicemu. To uz je lepsi privesek na batoh. Jedine schudne reseni je, ze to bude ve fotaku a zapis bude do Exifu, jinak je to flustrujici porad neco parovat.
200 ks je tak asi pocet "astrologu" co maji Pentax, pocet lidi kteri by neco takovyho v zakladnim modu trackeru vyuzili bude asi o dva rady vetsi. Ale asi ne za cenu poloviny ceny lowend SLR.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: A co na to Canon/Nikon

Autor: ZK Muž

Založeno: 08.06.2011, 12:00

Ale to je přece samozřejmé, že každý foťák automaticky přidává GPS data do EXIFu. Nikon GPS jednotku nabízí k některým modelům už delší dobu, bohužel cena je nekřesťanská, téměř 8000Kč :-(

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: A co na to Canon/Nikon

Autor: R. Muž

Založeno: 08.06.2011, 20:58

A kudyma ty data tecou? Pres patici blesku?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: A co na to Canon/Nikon

Autor: RUM Muž

Založeno: 09.06.2011, 01:54

Buď tudy, nebo přes bluetooth. Jedno je jisté... někudy se to tam dostane.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: A co na to Canon/Nikon

Autor: RUM Muž

Založeno: 06.06.2011, 15:58

Tak nebudem se tvarit, ze se jedna o nejakou zlomovou vec, ale je to dalsi kaminek do mozaiky vybavenosti systemu a to se taky. Pentax ma v porovnani s leadery trhu co dohanet, ale o krajinare a cestovatele na ktere evidentne cili kompaktnimi rozmery odolnych tel a zajimavou sadou pevnych ohnisek vcetne ltd. a palacinek, se stara docela dobre.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: A co na to Canon/Nikon

Autor: RUM Muž

Založeno: 06.06.2011, 15:59

*pocita

Odpovědět na příspěvek

RE: A co na to Canon/Nikon

Autor: Lukas Muž

Založeno: 06.06.2011, 14:55

Nikon uz externi GPS modul nabizi pro modely D3X, D3, D700, D300, D90, D5000, D5100. Bohuzel cena okolo 7kkc neni zrovna lidova.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: