PhotoPlus 2007: Přehled nabídky digitálních zrcadlovek dneška - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Trendy

PhotoPlus 2007: Přehled nabídky digitálních zrcadlovek dneška

PhotoPlus 2005

22. října 2007, 00.00 | Veletrh PhotoPlus v New Yorku je tradičním místem setkání zejména amerických profesionálních fotografů s dodavateli fotografické techniky. V dnešním článku z tohoto veletrhu se podívejme na současnou nabídku DSLR pro vážné zájemce o fotografii a priority jednotlivých výrobců.

Významných fotografických veletrhů není po světě tolik, jak by se mohlo znát. Našinci nejbližší je Photokina, která je pořádána jednou za dva roky (nejbližší bude v roce 2008) v Německu. Minimálně stejně významnou akcí je PMA, která se koná počátkem roku v USA (střídavě v Las Vegas a Orlandu). Obě tyto akce jsou zaměřeny na obecnou fotografickou veřejnost a doplňuje je New Yorkská Photo Plus, která se úžeji specializuje na profi techniku. Proto je právě v těchto dnech na východním pobřeží USA k vidění takřka kompletní nabídka fotografické techniky pro profesionály a samozřejmě i pro nadšené amatéry, kteří to myslí s fotografií vážně.

V tomto článku si dovolím shrnout dnešní nabídku DSLR techniky jednotlivých značek, a to nikoli s důrazem na vyjmenování všech modelů, nýbrž s akcentem na ty modely a funkce, kterými se na Photo Plus jednotlivé značky nejvýrazněji prezentují. Chcete-li, je tedy možno tento článek chápat jako jakýsi subjektivní výběr argumentů pro nákup značky X či Y tak, jak jej může vnímat návštěvník veletrhu PhotoPlus.

Canon
Abecedně první z výrobců prezentuje přímo u vchodu na výstavní plochu PhotoPlus kompletní portfolio produktů rodiny EOS. Není divu, nabídka je to opravdu pestrá, nedávno systém EOS oslavil pěkné kulaté výročí a nová těla jsou již nějakou dobu veřejně představena. Pro Photo Plus si Canon připravil dvě novinky v podobě prototypů objektivů EF 200/2.0L IS USM a EF 800/5.6L IS USM. V obou případech se jedná o špičková reportážní skla, která krásně doplní reportážní tělo EOS 1D Mark III. Velkou pozornost samozřejmě Canon věnuje i žhavé novince EOS 1Ds Mark III, která se může pochlubit nejvyšším rozlišením mezi DSLR, což je prezentováno jednak řadou velkoplošných tisků a zadruhé ukázkami možnosti výřezu z fotografií při zachování možnosti kvalitního tisku. Nicméně hlavním argumentem Canonu a všech profesionálů na jeho stánku prezentujících je špičkové zpracování obrazu a pestrá nabídka špičkových objektivů řady L.

Fujifilm
Zelení (nezaměňovat s politickou orientací) na Photo Plus prezentují svou jedinou digitální zrcadlovku S5PRO, která sice nepatří mezi nejžhavější novinky, přesto pro řadu fotografů může jít o první fyzické setkání s tímto modelem. A proč by si někdo měl S5PRO pořídit? Fujifilm vsází na svou unikátní funkci simulace vlastních filmových materiálů a snaží se přesvědčit fotografy o tom, že jeho zpracování barev je nejblíže k tomu, nač byli desetiletí zvyklí. Tento argument samozřejmě podporuje nabídkou filmových materiálů a úzkou vazbou s vlastními digitálními minilaby řady Frontier. Přestože prezentace Fuji působí výrazně skromněji než u ostatních velkých hráčů, je vidět, že své příznivce má a její argumenty nacházejí úrodnou půdu.

Nikon
Stánek s nezaměnitelným žlutým designem, podobně jako v případě Canonu, představuje svoji opravdu rozsáhlou rodinu zrcadlovek a objektivů. Přesto hlavním lákadlem jsou nedávno uvedené modely D300 a zejména D3. V případě druhého jmenovaného trochu překvapivě Nikon nevsází zejména na unikátně vysokou citlivost čipu, ale na univerzálnost nasazení. Na pódiu se střídají reportážní, svatební, portrétní i reklamní fotografové, kteří shodně opěvují vysokou užitnou hodnotu tohoto fotoaparátu, který je rozkročen někde mezi reportážní a studiový svět. Navíc silně prezentovaným faktem je, že i model D3, vybavený snímačem velikosti takřka kinofilmu (FX formát), dokáže pracovat s DX objektivy, takže přechod na tento model nemusí znamenat automaticky výměnu všech DX skel, i když za cenu snížení rozlišení. Opět jde o unikátní funkci, která si své obdivovatele nachází.

Olympus
Modří si pro PhotoPlus nakonec schovali velkou premiéru, o které se šuškalo již v době letošní PMA. Světlo světa spatřil nový nejvyšší model E-3, který vsází na univerzálnost nasazení v kombinaci s dalšími výhodami 4/3 systému. Přestože jsou k dispozici pouze beta vzorky těl, už nyní je zřejmé, že Olympus zapracoval hodně na úrovni šumu. A když si k tomu přidáme odolné tělo, slušné rozlišení, stabilizaci obrazu, LiveView, čištění čipu atd., je zřejmé, že model E-3 si své příznivce najde. Zejména pro fotografy pracující v nepříznivých podmínkách bude toto poměrně malé, odolné tělo s lehkými a světelnými objektivy systému 4/3 jistě přínosem. Navíc Olympus představil i nové objektivy 16-60/2.8-4.0 SWD, 50-200/2.8-3.5 SWD, 14-35/2.0 SWD a amatérský 70-300mm.

Panasonic
Společnost Matsushita se rozhodla na veletrhu PhotoPlus nevystavovat, takže ani jedno z jejích těl systému 4/3 k vidění není. Je to poměrně logické, protože novější model míří na masový trh a zrcadlovku L1 již všichni poměrně dobře znají.

Pentax
Mezi tradiční vystavovatele na PhotoPlus patří Pentax, který však bohužel pro své příznivce žádnou novinku v tomto období v oblasti DSLR nepřipravil. Tím nejnovějším, co v jeho nabídce najdeme, je objektiv DA 18-250/3.5-6.3, který nepatří mezi profesionální techniku. Proto stánek vsází zejména na model K10D a osobní jednání s věrnými uživateli značky. Doufejme, že tahanice kolem fuze Pentaxu s partnerem skončily a brzy se dočkáme dalších zajímavých novinek.

Samsung
Bohužel ani Samsung pro PhotoPlus nepřipravil nic nového a lákavého. Je to zřejmě logický důsledek vývojové spolupráce s Pentaxem. Korejský výrobce v posledních měsících hodně inovoval nabídku kompaktních fotoaparátů a novinky v oblasti DSLR zatím tají. Že bychom se dočkali na PMA 2008 koncem ledna?

Sigma
Značka Sigma je pro většinu fotografů spojena s bohatou nabídkou objektivů, nicméně v nabídce Sigmy najdeme i jedno tělo v podobě modelu SD-14. Ten byl představen již na Photokině loni na podzim, přesto díky čipu Foveon dokáže dodnes přitahovat zvědavce. Nicméně mě zaujala trochu jiná skutečnost. Sigma se výrazně aktivněji začíná hlásit k systému 4/3, takže je zde reálná naděje – zejména uživatelů DSLR Olympus – na rozšíření nabídky levnějších objektivů.

Sony
Abecedně posledním hráčem na trhu digitálních zrcadlovek je Sony. Jak se říká „Japonec na konec“, či chcete-li „To nejlepší na konec“. Sony totiž po dlouhé odmlce poměrně radikálně omladilo svou nabídku digitálních zrcadlovek a celá obrovská expozice Sony se nese v duchu oranžového loga Alfa. Model A700 nabízí výrazně větší výkon než stávající A100 a na stánku jsou vidět makety i dalších plánovaných modelů. Hlavním prodejním argumentem Sony zůstává i nadále stabilizace přímo na čipu, kterou zdaleka nenabízí jako jediný výrobce, ale jednoznačně nejlépe ji dokáže prezentovat a prodat.

Závěrem
PhotoPlus nabízí zajímavé srovnání světa klasických DSLR fotoaparátů a středo, či dokonce velkoformátových řešení. Výrobci vycházející z větších formátů dnes nabízejí také kompletní řešení, která si bezesporu označení digitální zrcadlovka v širším slova smyslu zaslouží a jejichž cena se začíná blížit nejdražším DSLR, vycházejícím z 35mm formátu. Celkově lze říci, že nabídka špičkové fotografické techniky je opravdu pestrá a výběr nelehký. V příští reportáži z New Yorku se zaměřím na jmenované fotoaparáty s čipy většími než 35 mm.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Trendy  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

sony - makety

Autor: karaya1 Muž

Založeno: 22.10.2007, 23:25
Odpovědí: 0

dobry den muzete priblizit pouziti mnozneho cisla u maket DSLR sony? je tam snad krom profi modelu jeste neco dalsiho? diky

Odpovědět na příspěvek

fotky?

Autor: pavel Muž

Založeno: 23.10.2007, 12:39
Odpovědí: 3

docela by mne zajimalo zdali jste tam byli osobne, ci je to prepsano z materialu nekoho jineho. je totiz tezke pochopit kam se jinak podeli vsechny fotky co jste tam jiste udelali.
stejne jako diskutujici prede mnou by me rovnez zajimalo, kolik, ze to tam Sony mela tech budoucich modelu.

Odpovědět na příspěvek

RE: fotky?

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 26.10.2007, 12:02

Byl jsem na PhotoPlus osobne jako jiz nekolikrat :)
Co se tyce fotografii, tak se velmi omlouvam, ale z New Yorku jsem jel primo do Brna na Digitex a v noci z utery na stredu se mi narodil syn, takze jsem nestihl fotografie jeste zpracovat, ale pridam je do clanku nejpozdeji o vikendu

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: fotky?

Autor: Petr Muž

Založeno: 26.10.2007, 13:18

velka gratulace k synovi ;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: fotky?

Autor: Marek Muž

Založeno: 01.12.2007, 10:57

o ktorom vikende bola rec? :)

Odpovědět na příspěvek

A co bylo zajímavé pro nás amatéry?

Autor: Jitka Muž

Založeno: 23.10.2007, 12:42
Odpovědí: 1

Už je znám nástupce CANONU 400D?

Odpovědět na příspěvek

RE: A co bylo zajímavé pro nás amatéry?

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 26.10.2007, 12:00

Nastupce Canonu EOS 400D neni a pokud si mohu dovolit tipovat, tak ani hned tak nebude. Stale se uspesne prodava jak 350D, tak i 400D a inovace neni v tomto segmentu hlavnim argimentem. Canon se podle meho osobniho nazoru bude spis snazit snizit vyrobni cenu 400D nez spechat s uvedenim nastupce

Odpovědět na příspěvek

Takže asi

Autor: Jitka Muž

Založeno: 26.10.2007, 14:37
Odpovědí: 1

neudělám chybu když se rozhodnu pro EOS 400D spolu s TAMRONEM SP AF 17-50 F/2,8 XR DI II. Nebo mi doporučíte něco jiného? (nejsem žádný profík). Předem děkuji a blahopřeji k synovi JK

Odpovědět na příspěvek

RE: Takže asi

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 28.10.2007, 10:34

Neudelate. Je to velmi rozumna kombinace pro fotoamatera

Odpovědět na příspěvek

Co bude po Nikon D80?

Autor: PavolN Muž

Založeno: 08.11.2007, 12:52
Odpovědí: 1

Je v plánu nějaký nástupce Nikonu D80? Uvažuju o koupi a nerad bych za měsíc zjistil, že se začal prodávat D80s nebo D90 či něco podobného. Nemáte někdo nějaké info?

Odpovědět na příspěvek

RE: Co bude po Nikon D80?

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 08.11.2007, 13:18

Žádné informace nemáme. Doporučuji ale nevyčkávat... mohl byste takto čekat navždy, protože pokážde je nějaký nástupce.

D80 je velmi povedený fotoaparát. Otázkou je, zda-li případný nástupce dostane například čištění snímače, nebo LiveView, ale také kdy takový nástupce bude. Nejmoudřejší budete na konci ledna, kdy bude výstava PMA. Ale pokud se tam nic neobjeví, nikdo vám nezaručí, že se tak nestane za pár měsíců. Pak se stanete věčným čekatelem :)

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

dobry den muzete priblizit pouziti mnozneho cisla u maket DSLR sony? je tam snad krom profi modelu jeste neco dalsiho? diky


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: