FOTOkultura aneb několik tipů na zajímavé fotografické výstavy - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Výstavy

FOTOkultura aneb několik tipů na zajímavé fotografické výstavy

23. března 2010, 08.00 | Nejen fotografickou technikou je živ fotograf, a proto vám přinášíme několik kulturních tipů na vybrané fotografické výstavy v Praze. Více viz náš článek.

Galerie Rudolfinum: „Herbert Tobias 1924-1982“
Začneme nejdříve u výstavy, která se blíží svému konci, a proto byste si ji neměli nechat ujít. Jedná se o exhibici fotografií velmi osobitého německého fotografa Herberta Tobiase, který se během své umělecké dráhy stal ikonou módní fotografie v 60 a 70. letech minulého století. Nekonvenční rebel, který během svého nedlouhého života (Tobias zemřel v chudobě na AIDS ve věku 57 let) se, navzdory dobové nevraživosti vůči gayům, nikdy nebál se otevřeně hlásit ke své homosexuální orientaci.

Během svého tvůrčího života stihl Herbert Tobias vytvořit dílo, které vyniká svojí rozmanitostí a hlubokým smyslem pro senzualitu. Tobias proslul, vedle svých módních fotografií, také mužskými akty s jasnou erotickou linkou či světelně mysteriózními portréty dobově známých osobností např. zpěvačky Nico, Klause Kinského, Andrease Baadera a dalších.

Za zmínku rovněž stojí Tobiasova fotografická reflexe válečného pobytu v Rusku během II. Světové války či vizuálně podmanivé zachycení zničeného Berlína v 50. letech 20. století.

Ilustrační snímek z prostor galerie; Foto: Daniel Poláček

Dílo Herberta Tobiase se nejdříve dočkalo zapomnění, ale v současné době začíná být fotografickými kunsthistoriky fotografie po právu vyzdvihováno. Možná proto si rozhodně nenechte Tobiasovu výstavu v Galerii Rudolfinum ujít, protože zde máte možnost, zásluhou kurátorky Ulricha Domroseho a Berlinishe Galerie, shlédnout přes 150 fotografií, které tvoří velmi ucelený průřez fotografickou tvorbou uvedeného fotografa.

Plakát k výstavě „Herbert Tobias 1924-1982“

Připomínáme, že výstava Herberta Tobiase v pražské galerii Rudolfinum končí již 28.3. 2010 (otevřeno denně od 10h – 18h, ve Čt zde mají otevřeno do 20h; plné vstupné 120 Kč, snížené vstupné 70 Kč).

Ilustrační snímekFoto: Daniel Poláček

Galerie Josefa Sudka: „ Ateliér Scholosser & Wenisch – Fotografie
Pokud patříte k těm fotografům, které dodnes vábí archaický půvab portrétních fotografií z 20. - 30. let uplynulého století, tak si nenechte uniknout retrospektivní výstavu, kterou pražská galerie Josefa Sudka připomíná práce portrétního ateliéru Scholosser & Wenisch, jenž ve své době patřil ke špičce komerční portrétní fotografie v prvorepublikovém Československu (uvedený ateliér působil v pražských Příkopech).

Fotografové jako je Otto Schlosser, Václav Dub či Antonín Studnička vytvořili, na svou dobu, psychologicky hluboké portréty různých osobností, mezi které můžeme například zmínit Franze Kafku či Jana Wericha. Zajímavě rovněž působí různé expresivní studie tanečnic, herců/hereček, či surrealisticky inscenované fotografie (jako je například snímek „Opiový sen“), které byly s úspěchem přebírány tehdejšími společenskými časopisy (např. „Salon“).

„Opiový sen“ Foto: Ateliér Schlosser & Wenisch

Výstavu „ Ateliér Scholosser & Wenisch – Fotografie” můžete shlédnout do 18. dubna 2010 v prostorách útulné galerie Josefa Sudka, kterou naleznete na adrese Úvoz 24, Praha 1. Otevřeno zde mají ve dnech St-Ne od 11h do 17h, přičemž vstupné je zde „symbolických“ 10 Kč (v měsících duben-září je otevírací doba galerie prodloužena do 19h).

Ilustrační snímek z prostor galerie Josefa Sudka; Foto: Daniel Poláček

THE BEST OF CZECH PRESS PHOTO
Do 30. dubna 2010 můžete navštívit jedinečnou retrospektivní výstavu těch nejlepších fotografií, které za 15 let pořídili přední čeští a slovenští fotožurnalisté.

Plakát k výstavě „THE BEST OF CZECH PRESS PHOTO“

Na dané výstavě se můžete setkat s cca 500 brilantními fotografiemi, které se v uplynulých 15 letech dočkaly ocenění na prestižní soutěži Czech Press Photo (kategorie „ Fotografie roku“, „Ceny diváků“, „Ceny UNICEF“ či fotografie vzniklé na základě Grantů hl. m. Prahy).

Ilustrační snímek z výstavy „THE BEST OF CZECH PRESS PHOTO“ ve Staroměstské radnici v Praze; Foto: Daniel Poláček

Výstavu The Best Of Czech Press Photo můžete navštívit každý den od 10h – 18h (do 30. 4. 2010) v prostorách Křížové chodby a Rytířského sálu Staroměstské radnice (cena vstupného činí 100 Kč, resp. 50 Kč pro studenty a seniory). Pokud během návštěvy nestačíte vstřebat všech 500 vystavených fotografií, tak si zde můžete zakoupit stejnojmennou publikaci, která obsahuje všechny vystavené snímky (cena 599 Kč).

Ilustrační snímek z výstavy „THE BEST OF CZECH PRESS PHOTO“ ve Staroměstské radnici v Praze; Foto: Daniel Poláček

Smích a zapomnění / Le rire et l’oubli
Ve Francouzkém institutu v Praze jsou dnes momentálně k vidění dvě zajímavé výstavy. První z nich je výše jmenovaná exhibice Smích a zapomnění, která se koná v prostorách kavárny „Café 35“. Jedná se o mezinárodní fotografickou výstavu dokumentující Českou republiku 20. let od pádu komunismu očima českých a zahraničních fotografů.

Plakát k výstavě „Smích a zapomnění / Le rire et l’oubli“ Foto: Lafproject.org

V rámci „L.A.F. Projektu“ své práce představilo několik talentovaných mladých i zralých dokumentárních fotografů z ČR i zahraničí (Paul Pacey, Jan Šibík, Chin Chin Wu, Dean Batak, Eugen Kukla, Geuour Pinkahassov, Petr Willert, Markéta Luskačová, Jakub Skokan, Hana Jakrlová, Nadia Cohen, Alena Dvořáčková, Viktor Fischer, Phillipe Dollo, Karel Tůma, Jindřich Štreit, Dana Kyndrová, Tomáš Pospěch, a Evžen Sobek). Většina vystavených snímků je vyvedená v barvě a dokáží zaujmout oči diváka jak technickým provedením tak i svou kompozicí a konceptem.

Ilustrační snímek z výstavy „Smích a zapomnění / Le rire et l’oubli“; Foto: Daniel Poláček

Výstava Smích a zapomění / Le rire et l’oubli bude veřejnosti otevřena až do 30. dubna 2010. Dodejme, že kavárna „Café 35“ se nalézá v prostorách Francouzského institutu v Praze (Štěpánská 35, Praha 1), přičemž její otevírací doba činí od 8.30h do 20h (Po-Pa) a od 10h do 14h (So-Ne).

E.N.S.P. Arles - Caroline Chevalier a Olivier Metzger
Tuto fotografickou výstavu rovněž naleznete v již zmiňovaném Franzcouzkém institutu v Praze, kde je situována v Galerii 35. Naleznete zde ukázky fotografických prací dvou absolventů Vysoké školy fotografie ve francouzkém Arles (ENSP), mezi které patří Olivier Metzger (*1973) a Caroline Chevalier (*1978).

Ze série „Night shots“ Foto: Oliver Metzger

Fotograf Olivier Metzger může diváka zaujmout na dané výstavě svým cyklem „Night shots“, který představuje noční snímky s expresivní světelnou atmosférou, kterou autor dosáhl pomocí zábleskových jednotek.

Mladá fotografka Caroline Chevalier (módní fotografka, spolupracuje například s časopisem ELLE) zase vystavuje snímky, ve kterých dominují ženské akty pořízené v exteriéru, jenže se vymykají se svojí takřka dogmatickou kompozicí blízko středu fotografie.

Ilustrační snímek z výstavy „E.N.S.P. Arles - Caroline Chevalier a Olivier Metzger“; Foto: Daniel Poláček

Součástí výstavy je i několik montáží na téma „Traffic“ (Doprava), kterou vytvořili studenti E.N.S.P. ve spolupráci E.N.S. (Vysoká škola literatury a humanitních věd) v Lyonu, které nevšedním způsobem spojují žánr fotografie a poezie (škoda, že kurátor výstav zapomněl na český překlad francouzských textů...).

Ilustrační snímek k výstavě „E.N.S.P. Arles - Caroline Chevalier a Olivier Metzger“; Foto: Daniel Poláček

Uvedená expozice fotografií bude veřejnosti přístupná v „Galerii 35“ do 16. května 2010 (otevírací doba zde je od 10h do 19h (Po-Pa) a od 10h do 14h (So-Ne).

Ilustrační snímek z výstavy „E.N.S.P. Arles - Caroline Chevalier a Olivier Metzger“; Foto: Daniel Poláček

Leica Gallery Praha: „Lukáš Dvořák - 19.3. až 23.5. 2010“
Ve známé pražské galerii je nyní otevřena výstava talentovaného českého fotografa Lukáše Dvořáka , který patří mezi tu hrstku českých fotografů, jimž se podařilo prorazit v zahraničí (v Itálii Dvořák například spolupracoval s časopisy Vanity Fair, Harper's Bazaar nebo Cosmopolitan).

Vystavené fotografie Dvořáka zachycují ženskou krásu ve škále černobílých odstínů a nesou se v tónu silného erotického náboje. Vedle charismatických modelek hrají v autorově tvorbě také silnou úlohu výběr fotografické lokace a práce se světlem, jež fotografiím propůjčují specifické kouzlo.

Ilustrační snímek k výstavě „Lukáš Dvořák - 19.3. až 23.5. 2010“ ; Foto: Daniel Poláček

Výstavu Lukáše Dvořáka můžete v prostorách Leica Gallery Prahy ( Školská 28, Praha 1 ) shlédnout do 23. května (otevřeno denně od 11h do 21h).

Ilustrační snímek k výstavě „Lukáš Dvořák - 19.3. až 23.5. 2010“ ; Foto: Daniel Poláček

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoReport  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Výstavy  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: