Leica Gallery Prague - Miloň Novotný: Londýn 60. let - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Výstavy

Leica Gallery Prague - Miloň Novotný: Londýn 60. let

Miloň Novotný

13. února 2014, 11.31 | Výstava představuje legendární soubor fotografií, který díky uvolněné atmosféře pražského jara získal svou knižní podobu již v roce 1968.

Současně s výstavou se po vice než 45 letech uskuteční i reedice publikace Londýn v nakladatelství KANT s novou předmluvou Josefa Mouchy:
"Kniha vydaná poprvé roku 1968 si podržela nadčasovou kvalitu. Nemusíme být ale pamětníky, abychom ocenili suverenitu, s níž fotograf zachytil kosmopolitní přístav v ústí Temže a zároveň osobitě vystihl náladu města, udávajícího tón šedesátým letům. Neobyčejně složité téma ovšem není omezeno na místopis. Jistá zašlost významu britského impéria se promítla do duší jeho obyvatel. Právě to fotograf rozpoznal a osobitě podal. Ke knize se nevracíme ani tak kvůli námětu: mezníkem se v příběhu fotografie stala hlavně svým pojetím."

 

Miloň Novotný (1930 - 1992)
Průkopník a dnes již nesporný klasik české humanisticky orientované fotografie 20. století, patří ke generaci ovlivněné legendární výstavou E. SteichenaThe Family of Man (Lidská rodina). Podobně jako H. Cartier-Bresson fotografoval výhradně černobíle, pracoval zásadně s Leicou a byl představitelem tzv. rozhodujícího okamžiku. Ačkoli v jeho díle najdeme i fotografie zachycující okupaci Československa v roce 1968 či pohřeb Jana Palacha, těžiště jeho tvorby rozhodně netvoří reportáž. Byl fotografickým básníkem všedního dne a měl neuvěřitelnou schopnost vidět ve zdánlivě banálních výjevech hluboké lidské obsahy. Po sovětské okupaci Československa se Miloň Novotný ocitl na černé listině, a prakticky tak přišel o možnost své snímky publikovat. V zahraničí jeho fotografie vycházely buď anonymně, nebo pod cizími jmény, a nemálo jeho negativů zmizelo neznámo kde. Po pádu železné opony měl sice možnost svobodně své dílo představit, ale bohužel záhy nečekaně zemřel.
Do dějin české fotografie se Miloň Novotný zapsal ve svých 38 letech vynikající knihou Londýn, která vyšla v období Pražského jara. K nedožitým sedmdesátinám vydalo nakladatelství Kant jeho monografii a u příležitosti nedožitých osmdesátin v roce 2010 byla uspořádána na Staroměstské radnici v Praze jeho retrospektivní výstava.

 

DOPROVODNÝ PROGRAM:

10.3.2014 v 19h Beseda k přepracovanému vydání publikace Miloně Novotného "Londýn" z roku 1968 s novou předmluvou Josefa Mouchy. Knihu vydalo nakladatelství KANT. (vstup zdarma)

13.3.2014, 10-17h Výtvarná dílna pro děti a mládež. (vstup zdarma)

20.3.2014 v 18h Komentovaná prohlídka s kurátorkou výstavy Danou Kyndrovou. (vstup ve výši běžné vstupenky na výstavu)

 

Od 14. února 2014
Do 6. dubna 2014
Galerie Leica Gallery Prague
Adresa Školská 28
Praha - Staré Město
Otevřeno Pondělí - pátek / 10-20 hod
Sobota - neděle / 14-20 hod

 

 

 

Zdroj: http://www.lgp.cz/cz/udalost/vystava/milon-novotny-2.html

Tématické zařazení:

 » Novinky  » Výstavy  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: