Tichá síla Liu Xia - 28.2. - 9.6.2014 - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Výstavy

Tichá síla Liu Xia - 28.2. - 9.6.2014

21. února 2014, 10.21 | Básnířka a fotografka Liu Xia je ve své zemi zakázanou autorkou. Její dílo je v Číně možné vidět pouze v soukromí nebo na internetu.

Pekingskou intelektuální komunitou uznávaná autorka je ženou spisovatele Liu Xiaobo. Ten byl v roce 2009 uvězněn za svůj otevřený dopis čínské komunistické straně, v němž požadoval otevřenou diskuzi o zavedení demokracie v zemi a který podepsaly desítky tisíc čínských občanů včetně předních zástupců akademické a umělecké scény. Poté, co byl v roce 2010 Liu Xiaobo oceněn Nobelovou cenou míru, byla jeho žena Liu Xia bez soudního procesu odsouzena k domácímu vězení a od ledna 2011 je téměř bez jakéhokoliv kontaktu s okolním světem.

 

Přestože se Liu Xia nepovažuje za politickou aktivistku, dlouhodobě bojuje za svobodu slova. V relativně liberálních 80. letech byla aktivní členkou literární a umělecké scény, která v té době v Pekingu vzkvétala. Černobílé fotografie, které představí výstava Tichá síla Liu Xia, vznikaly v letech 1996-1999 a poodhalují neoficiální čínskou realitu podléhající represím a cenzuře.Podivné panenky na fotografiích, které Liu Xia nazývá „ošklivá mimina“, se potulují krajinou Pekingu a snaží se uniknout nepochopitelné čínské cenzuře. Panenky se nemohou hýbat a působí pasivně, zároveň jsou ale ztělesněním hněvu a vzdoru.

 

Výstava Tichá síla Liu Xia je první veřejnou výstavou prací Liu Xia. Poprvé byla představena v Musee Landowski at Boulogne-Billancourt v říjnu 2011 a během let 2012 a 2013 ji uvedly:

 

Centre culturel de la ville de Madrid

Centre culturel Monjuich, ville de Barcelone

Columbia University, New York

University of Richmond, Virginia

Hong Kong University

Chinese University of Hong Kong

Taipei Human Rights Museum

Berlin Kunsthalle

Warsaw Geremek Foundation, Gallery Soho

Hamburg Kunsthalle

Tokyo international Press center

Kyoto Foil Gallery

Claremont McKenna College, Los Angeles.

 

 

K výstavě vychází katalog.

 

Kurátor: Guy Sorman

 

Liu Xia (*1959, Peking) je básnířka a fotografka, jejíž dílo se zaměřuje na svobodu projevu a zároveň vychází z tradičních čínských hodnot. Po dobu třiceti let byla Liu Xia významnou postavou čínského uměleckého světa, ačkoliv její dílo je v Číně možné vidět pouze v soukromí nebo na internetu. V roce 1996 si vzala spisovatele Liu Xiaobo, který byl v roce 2009 uvězněn za svůj otevřený dopis komunistické straně. Od doby jeho uvěznění byla Liu Xia manželovou mluvčí. Poté, co byl v roce 2010 Liu Xiaobo oceněn Nobelovou cenou míru, byl Liu Xia uložen trest domácího vězení, který dosud trvá.

Tématické zařazení:

 » Novinky  » Výstavy  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

? :-)

Autor: Šárka Žena

Založeno: 24.02.2014, 13:00
Odpovědí: 0

A kde ta výstava bude prosím? Děkuji Š.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: