Unikátní projekt „Science on a Sphere“ - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Výstavy

Unikátní projekt „Science on a Sphere“

7. listopadu 2013, 10.01 | Společnost Panasonic se ve spolupráci s AV Media spolupodílela na otevření první unikátní expozice „Science on a Sphere“ v České republice. Základem je kulová promítací plocha, na kterou projektory Panasonic zobrazují například plochu zeměkoule, povrch Slunce nebo různých planet, plně animují pohyby životního prostředí a interaktivně simulují vlivy přírodních událostí.

Projekt „Věda na kouli“, Science on a Sphere (SoS), vznikl v roce 2007 na základě myšlenek vědce Dr. Alexandra MacDonalda z NOAA – Národního úřadu pro oceán a atmosféru a patří mezi nejvíce pozoruhodné inovace v oblasti vzdělávání.

 

Lawrence Hall Science, USA

 

Ukázka instalace „Science on a Sphere“ v Lawrence Hall Science, USA.

 

Sférické výsledky, týkající se měření nejrůznějších jevů na celé zeměkouli, se prezentují na fyzické kulové projekční ploše znázorňující Zemi, kterou je možno přirozeným způsobem obcházet, zkoumat, prohlížet a ovládat. Na virtuální zeměkouli tak lze promítat živé přenosy a interaktivní simulace počasí, zemětřesení, mořského proudění. Možné je také promítat různé planetární jevy na vesmírných tělesech a mnohem více.

 

DLP projektory Panasonic pro unikátní projekt „Science on a Sphere“

 

Jedinečná technologie promítání na kulovou plochu je umožněna díky čtyřem bezlampovým DLP projektorům Panasonic PT-RZ370EJ, které jsou namířeny proti sobě, zajišťují dostatečné pokrytí i vzájemné překrytí obrazu a navozují iluzi, že výsledný obraz vyzařuje sama koule.

 

Pro synchronizaci obrazů byl použit speciální ovládací software SoS NOAA, který jednak interpretuje poskytnutá data, ale také umožňuje ovládat obraz na kouli pomocí tabletu a případně vytvářet poznámky v reálném čase přímo do obrazu. Díky těmto možnostem vznikají po celém světě tzv. sférická kina, která nakonec mají daleko širší uplatnění, než jen pro NOAA. Nyní jedno vzniklo v Techmania Science Center v Plzni.

 

Kigam Geological Museum, Korea, a Techmania Science Center, Plzeň, ČR

 

Ukázky dalších dvou instalací „Science on a Sphere“: vlevo korejské Kigam Geological Museum, vpravo Techmania Science Center, Plzeň, Česká republika.

 

Další informace o projektu SoS naleznete na webu SoS.NOAA.govPodrobnosti o projektu Techmania Science Center v České republice na webu Techmania.cz.

 

 

 

 

 

 

Tématické zařazení:

 » Novinky  » Výstavy  

 » Ostatní  » Aktuality  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: