Dlouhodobý test monitoru EIZO CG222W - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze

Dlouhodobý test monitoru EIZO CG222W

19. listopadu 2008, 00.00 | Po relativně krátké době od vypuštění „žhavé“ novinky loňského roku — monitoru CG241W — přichází firma EIZO s další nemálo žhavou novinkou, dalším monitorem s HW kalibrací — CG222W. PR články a mnohé recenze nešetří chválou. CG222W je ale primárně určen pro zájemce z řad malých grafických studií a poloprofesionálních fotografů, a tato cílová skupina je k běžně napsaným recenzím nedůvěřivá. Nezbývá tedy, než si monitor vzít pořádně do parády a v dlouhodobém testu jej důkladně otestovat, proměřit a prověřit … A jaký je výsledek?

Tématické zařazení:

 » Zpracování  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Zpracování  » Tisk a zpracování  

 » Recenze  » Recenze - příslušenství  

 » Recenze  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

proc prehodnotit cenovou politiku?

Autor: tomas Muž

Založeno: 19.11.2008, 15:26
Odpovědí: 1

"Snad jen to, že vzhledem k poměru cena/kvalita/výkon by dle mého soukromého názoru mělo EIZO přehodnotit cenovou politiku svých CG modelů a poněkud své ceny zvýšit. Vždyť si to představte — jak by se asi prodával luxusní model Jaguára s cenou pod úrovní Fábie? Vždyť to by pak Jaguár přestal být Jaguárem!"

Vážený pane redaktore, předem Vám děkuji za recenzi tohoto monitoru. Její přečtení bylo přínosné. Nicméně Vaše poslední slova jsem lidově "nepobral". Tento monitor nedosahuje kvalit svého velkého bratra CG241W, proto vůbec nechápu, proč si myslíte, že by měl být dražší, než je. Dnešní trh je přesycen monitory a ikdyž jim EIZO v profi sféře kraluje, neznamená to, že musí mít závratné ceny. EIZO si je svých konkurentů vědomo a tímto monitorem vyplnilo volné místo na trhu. Monitor určený pro poloprofesionální uživatele. A Váš komentář nechápu ani po stránce uživatelské - Vy osobně máte zájem platit víc než je třeba? Eizo není charita. Obyčejné 22" TFT LCD seženete za méně než 5tisíc a za 5,5 k tomu máte i výškově nastavitelný podstavec jako bonus. Před pár lety byste za něj dal mnohem víc, avšak dnes je výroba těchto LCD tak levná, že si výrobci mohou dovolit jít s cenou dolů. Proč tedy kvalitní S-PVA nemůže stát méně než 20tisíc? A kde se vůbec píše, že EIZO musí nutně stát 50tisíc. Je to snad jen pro prestiž, kterou v našich končinách určujeme podle Jaguára a EIZA? Nebylo by raději lepší zamyslet se nad tím, že jinde tyto věci jsou standard a ne luxus? A pokud považujete auta ze sériové masové výroby za luxus, tak Vám to přeju. Děkuji Vám ještě jednou za recenci a také za výlet do místní kultury.

Odpovědět na příspěvek

RE: proc prehodnotit cenovou politiku?

Autor: Viktor Navrátil, autor Muž

Založeno: 19.11.2008, 21:46

Vážený pane Tomasi, nejsem redaktor. To ale není vůbec podstatné. Zkusím Vám trochu objasnit myšlenkové pochody, které mne vedly k napsání onoho příměru. Ve své praxi v nejrůznějších grafických i fotografických studiích se setkávám dodnes s etalonem kvality monitoru, kterým byl Barco. V okamžiku, kdy EIZO přišlo se svým prvním širokogamutovým monitorem CG220/221 a který stál lehce přes 100tis, monitory Barco ještě stály přes 130 (Personal) a 170 tis (Reference Calibrator). Vzhledem k tomu, že interní HW kalibrace oproti Barcu nejvyšší řady byla na 14 bitech (versus 12) a vzhledem k tomu, že rozsah zobrazitelných barev byl skutečně neporovnatelně obrovský oproti CRT, už tenkrát jsem se (v positivním slova smyslu) pozastavil nad relativně nízkou cenou CG220/221 oproti kvalitě a výkonu, kterou tento monitor poskytuje.
Další model CG241W byl opět blíž cenově, přestože jeho výkon a kvalita opět pokročily dál ve srovnání za cenu, za kterou je k disposici. I tehdy jsem se v positivním slova smyslu podivoval nad tímto posunem poměru.
U monitoru CG222W jsem opět byl velice příjemně překvapen, že poměr kvalita/výkon versus pořizovací cena opět překročily další mez ve prospěch konečného uživatele. Můj příměr s Jaguárem byl, takříkajíc „básnický“ a je nutné jej vzít jako určitou nadsázku. Nicméně když se nad tím zamsylíte, má to něco do sebe. Nebojte, EIZO si jistě stanovuje ceny podle jiných měřítek, než podle mého přirovnání…
Co se týče Vašeho srovnání obyčejného 22" TFT a S-PVA a tak dále — jistě, trabant také dobře jezdil a stál jen pár šupů, ale s oktávkou jej nelze srovnávat. Pokud jste si přečetl i dřívější testy (v článku jsou na ně odkazy), tak zjistíte, že S-PVA, S-PVAII a tak dále — mi je zcela lhostejné. Mne technologie panelu absolutně nezajímá. Mne zajímají jiné parametry. Kvalita monitoru, přesnost zobrazení v celém rozsahu jeho gamutu, stabilita monitoru v čase a tak dále. No a samozřejmě to, co v této chvíli nabízí jen málo jiných výrobců: precizní HW kalibrace, kdy ty nejpodstatnější korekce se odehrávají uvnitř elektroniky monitoru a nedeformuje se tak 8bitová LUT tabulka ve videokartě počítače. A nejen tohle je právě ten luxus, za který si u EIZO nemálo připlácíte. A věřte mi — není to rozhodně výrobně zas tak laciná záležitost, aby se tohle stalo standardem i pro „LowCost“ trh. To prostě není kategorie pro obyčejného ouřadu, který si chce pořídit hypersupermonitor, ale víc jak pět tisícovek za něj nedá, ale hlavně musí mít výškově seříditelný stojan, odezvu (jak si předtím přečetl někde v časopisu) pod 4 ms a taky reproduktorky…
Mimocho
dem — proč obyčejný kompakťák za 4 tisíce neumí to, co poloprofesionální zrcadlovka v kategorii 50tis a proč neumí to, co zvládá profesionální zrcadlovka v kategorii nad 100tis?
Obávám se, že nářky nad cenou jsou zcela liché a naše/nenaše končiny s tím nemají co dělat. Budete se divit, ale naopak u nás se setkávám s mnohem kvalitnějším a modernějším vybavením, než v kdejakém renomovaném studiu na „západě“. A znalosti? To si mohou nechat zdát. Ale to už se dostáváme s polemikou zcela mimo merito tohoto článku/testu…
S pozdravem
Viktor N.

Odpovědět na příspěvek

ceny, male ekonomicke okenko

Autor: XY Muž

Založeno: 19.11.2008, 18:08
Odpovědí: 0

S cenama na trhu to není tak jednuduché...
Na jednu stranu by lidi jako zamestnanci chteli co nejvyssi platy. A na druhou - nakupovat vyrobky od jiných firem co nejlevneji...
Každá firma chce něco prodat a trh tlačí ceny dolu.. a dolu.. pak neni na vyssi platy.
Nebo je? Začarovaný kruh:-)

Odpovědět na příspěvek

Cena

Autor: Flodur Muž

Založeno: 19.11.2008, 21:04
Odpovědí: 0

Nemohol by stáť 50 000,-? Od toho Jaguára má ďaleko. To ste trochu prehnal.

Odpovědět na příspěvek

Grafické karty

Autor: Jirka Muž

Založeno: 28.11.2008, 10:42
Odpovědí: 1

Moc pěkná recenze. Přijde mi, že po dlouhé době čtu recenzi od někoho kdo rozumí čemu píše a nesrovnává jen technologie či „papírové“ parametry.
Měl bych dotaz, jak moc ovlivňuje kvalitu zobrazení grafická karta? Vím, že integrované VGA asi nebudou nic moc a že nejlepší asi bude Matroxka, ale jestli když budu mít nějakou současnou např. s čipem od nVidie v ceně kolem 5K zda to bude nějaký rozdíl oproti třeba té Matroxe? A pak bych měl ještě dotaz, jestli by jste nemohl doporučit nějakou kalibrační sondu a to s ohledem cena výkon. Předem díky Jirka

Odpovědět na příspěvek

RE: Grafické karty

Autor: Viktor Navrátil, autor Muž

Založeno: 28.11.2008, 12:26

Díky za pochvalu.
Co se týče grafické karty, pokud má DVI digitální výstup, tak jsem nerozeznal absolutně žádný rozdíl (ani viditelný, ani měřitelný) mezi integrovanou čipsetovou grafikou od Intelu a NVidií za 12tis (neporovnával jsem samozřejmě akcelerované 3d hry). U analogového VGA výstupu mělo smysl pořizovat Matroxe (kvůli kvalitnímu RAMDAC a čistému signálu), ale analogové VGA zase nebstojí oproti digitálu, že ano…
Co se týče sondy, je to úplně jedno. Díky korekční tabulce v CN jsem nezaznamenal tak výrazný rozdíl v kvalitě výsledné kalibrace, jaký jsem zaznamenal v cenách sond. A tudíž zcela pragmaticky Vám mohu klidně doporučit eye-one-display2, který je pravděpodobně možné zakoupit ve zvýhodněném balíčku přímo s monitorem.
S monitorem jsem přímo k testování dostal tuto sondu, ale zkoušel jsem i další (a mnohem dražší) sondy, abych měl srovnání…
S pozdravem
Viktor N.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

"Snad jen to, že vzhledem k poměru cena/kvalita/výkon by dle mého soukromého názoru mělo EIZO přehodnotit cenovou politiku svých CG modelů a poněkud své ceny zvýšit. Vždyť si to představte — jak by se asi prodával luxusní model Jaguára s cenou pod úrovní Fábie? Vždyť to by pak Jaguár přestal být Jaguárem!"

Vážený pane redaktore, předem Vám děkuji za recenzi tohoto monitoru. Její přečtení bylo přínosné. Nicméně Vaše poslední slova jsem lidově "nepobral". Tento monitor nedosahuje kvalit svého velkého bratra CG241W, proto vůbec nechápu, proč si myslíte, že by měl být dražší, než je. Dnešní trh je přesycen monitory a ikdyž jim EIZO v profi sféře kraluje, neznamená to, že musí mít závratné ceny. EIZO si je svých konkurentů vědomo a tímto monitorem vyplnilo volné místo na trhu. Monitor určený pro poloprofesionální uživatele. A Váš komentář nechápu ani po stránce uživatelské - Vy osobně máte zájem platit víc než je třeba? Eizo není charita. Obyčejné 22" TFT LCD seženete za méně než 5tisíc a za 5,5 k tomu máte i výškově nastavitelný podstavec jako bonus. Před pár lety byste za něj dal mnohem víc, avšak dnes je výroba těchto LCD tak levná, že si výrobci mohou dovolit jít s cenou dolů. Proč tedy kvalitní S-PVA nemůže stát méně než 20tisíc? A kde se vůbec píše, že EIZO musí nutně stát 50tisíc. Je to snad jen pro prestiž, kterou v našich končinách určujeme podle Jaguára a EIZA? Nebylo by raději lepší zamyslet se nad tím, že jinde tyto věci jsou standard a ne luxus? A pokud považujete auta ze sériové masové výroby za luxus, tak Vám to přeju. Děkuji Vám ještě jednou za recenci a také za výlet do místní kultury.


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: