Fujifilm QS-70: Domácí tisk fotografií snadno a levně? - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Recenze

Fujifilm QS-70: Domácí tisk fotografií snadno a levně?

8. září 2008, 00.00 | Našim redakčním testem prošla termo-sublimační fototiskárna QS-70, která nabízí tisk fotografií 10x15cm bez použití počítače s náklady pod sedm korun padesát haléřů na kus. Navíc tiskárna samotná stojí necelé tři tisíce. Vyplatí se tato investice?

Když se řekne domácí tisk fotografií, většině amatérských fotografů se vybaví běžná stolní inkoustová tiskárna formátu A4, na které jde s větším či menším úspěchem tisknout kromě dopisů i fotografie. Příkladem zcela odlišného přístupu je námi testovaná tiskárna Fujifilm QS-70, která je určena výhradně pro tisk fotografií. Pracuje na principu termo-sublimačního tisku, a to pouze ve formátu 9x13 či 10x15cm. Tuto tiskárnu můžete dnes zakoupit za cca 3.000Kč (srpen 2008) a fotografie tisknou s náklady lehce pod sedm korun a padesát haléřů. Zaujalo vás to? Tak se podívejme QS-70ce podrobněji na zoubek.

Fujifilm QS-70

Co umí a co neumí?

Tiskárna Fujifilm QS-70 je postavena k jedinému účelu: co nejjednodušeji vytisknout digitální fotografii ve formátu 9x13 či 10x15cm. Proto je vybavena sloty pro paměťové karty CompactFlash (pouze typ I), SD (s podporou SDHC), xD, MS (podporuje všechny verze vč. M2). Z paměťových karet je možné tisknout bez připojení tiskárny k počítači. Dále je možné tisknout z PC přes USB (kabel není standardně dodáván), případně po dokoupení Bluetooth adaptéru i bezdrátově třeba z mobilního telefonu. Tiskárna je vybavena miniaturním LCD displejem s úhlopříčkou 57mm, na kterém zobrazuje náhledy (JPEG/TIFF) fotografií a umožňuje tak vybrat co a v kolika kopiích bude tištěno.

Fujifilm QS-70

Výsledná fotografie je vždy laminována, a tudíž je lesklá. Subjektivně je použitý papír velmi podobný klasickému fotopapíru používanému v minilabech s tím, že na zadní straně najdete označení FUJIFILM Thermal Photo Paper. Fotografie jsou po vytištění lehce podélně prohnuté, ale není problém je zatížením narovnat.

Fujifilm QS-70 USB port

Jak se tiskne bez počítače?

Po vložení paměťové karty do příslušného slotu si tiskárna prohledá všechny složky a zobrazí náhledy prvních devíti fotografií, které umí přečíst. Tisk fotografií v RAWu možný není, takže tisknout můžete pouze JPEG či TIFF. Bohužel zde nastává první zádrhel. Pokud bude karta obsahovat větší množství fotografií (stovky či tisíce), trvá načtení, zobrazení a procházení náhledů až několik minut. Ani listování mezi jednotlivými náhledy není z nejrychlejších, takže je potřeba se obrnit notnou dávkou trpělivostí. Na druhou stranu je nutné přiznat, že ovládání zvládne opravdu každý, byť by neměl jakoukoli zkušenost s počítači.

Fujifilm QS-70 Vysunuty zasobnik barev

Naopak tisk samotný je příjemně rychlý. První fotografie je vytištěna po 100 sekundách, všechny další pak dokonce po 90 sekundách každá. Protože tiskárna používá speciální papíry a tiskovou folii, vždy víte kolik snímků vytisknete. Standardně je dodáváno balení obsahující 40 či 60 papírů spolu s příslušnou folii. Na výběr je formát 9x13 a 10x15cm.

Fujifilm QS-70

Tiskárna tiskne vždy ten formát papíru, který je založený. Tudíž pokud se pokusíte vytisknout na papír 10x15cm fotografii s poměrem stran 4:3 či třeba čtvercovou, snímek je třeba vždy roztáhnout a oříznout tak, aby vyplnil celou plochu papíru. Na atypické formáty fotografií tedy můžete zapomenout. Navíc pokud si zakládáte na své kompozici a využití formátu fotografie, je nutno upozornit, že i u fotografií s poměrem stran 3:2 dochází k ořezu cca 3mm na každé straně z technologických důvodů. U papíru se totiž "olamují" perforované kraje, které slouží k vedení papíru v průběhu tisku.

Fujifilm QS-70

Samotný tisk stejně jako u všech ostatních termo-sublimačních tiskáren probíhá ve čtyřech průchodech. Papír se tedy 3x vrací automaticky do tiskárny tak, aby se postupně vytiskla žlutá, purpurová a azurová barva. Ve čtvrtém průchodu dochází k automatické laminaci. Při jednotlivých průchodech papír vylézá zezadu z tiskárny, takže je potřeba za tiskárnou nechat volný prostor odpovídající velikosti předního podavače a není možné ji například přirazit ke zdi.

Fujifilm QS-70 Pohled zezadu

Tiskárnu můžeme jednoznačně pochválit za kvalitu tisku. Fotografie jsou ostré bez jakéhokoli viditelného rastru. Barvy plné a přitom nejsou zbytečně přesaturované. Tiskárna respektuje vložený barevný profil, pokud jej ve fotografii najde, takže je viditelný rozdíl mezi AdobeRGB a sRGB daty. Barevný gamut tiskárny však nedosahuje plné plochy AdobeRGB barevného prostoru.

Fujifilm QS-70 Pohled z boku

Jedinou chybičkou na kráse jsou občas drobné vady či chloupky na médiu či folii, které není možné s ohledem na laminaci eliminovat. Ze zkušebních 60 tisků se objevili na cca 15% snímků.

Fujifilm QS-70 Pohled shora

Tisk z počítače

Při instalaci pod operačním systémem Windows XP jsme nezaznamenali žádné problémy. Ovladač tiskárny je jednoduchý a nabízí oproti přímému tisku i možnost korekce barev. Nicméně kvalita tisku z PC i paměťové karty, stejně jako rychlost tisku jsou shodné.

Fujifilm QS-70 Display

Celkové hodnocení

Fototiskárna Fujifilm QS-70 je bezesporu dobrou volbou pro ty fotografy, kteří hledají snadné, lehko ovladatelné a spolehlivé tiskové řešení. Tisk přímo z paměťových karet sice zdržuje vybírání snímků, ale je snadný, nevyžaduje žádná nastavení a kvalita tisku, jeho barevnost i cena jsou stále stejné. Navíc díky laminaci jsou výsledné fotografie i odolné a subjektivně velmi blízké fotografiím z minilabu. Je řada drobností, které by Fujifilm mohl vylepšit (viz výše), ale i přesto lze tuto tiskárnu doporučit pro běžné amatérské použití. Rozhodně se vyplatí víc než jednodušší model QS-7, kterému chybí barevný displej.

Fujifilm QS-70 Display

Fujifilm QS-70

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  » Recenze - fototiskárny  

 » Recenze  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Levně?

Autor: Nephilim Muž

Založeno: 08.09.2008, 06:10
Odpovědí: 1

V době, kdy fotolaby tisknou fotku z DF za 2,-Kč nazývat tisk za 7,50Kč jako levný, zní jako špatný vtip.

Odpovědět na příspěvek

RE: Levně?

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 08.09.2008, 09:22

On to zas tak spatny vtip neni. Zalezi na tom jake mate preference, nakolik si vazite casu a nakolik umite pocitat. Dam priklad:

Zadani: Chci vytisknout 10 fotografii z nejake akce.

Tiskarna: 10 x 7,50 = 75Kc + nejaka amortizace rekneme 100Kc

Fotolab jako reference: 10 x Digifoto 10x15cm = 49,90Kc + 39Kc jednorazovy poplatek + cesta do sberny pro vyzvednuti fotografii = usetrim 11Kc za cenu toho ze jdu fyzicky do sberny

Odpovědět na příspěvek

RE: Obrázky v článku

Autor: Daniel Poláček Muž

Založeno: 08.09.2008, 11:32
Odpovědí: 0

Dobrý den, mě se obrázky v článku zobrazují korektně (používam prohlížeč Firefox verze 3), není problém ve Vašem prohlížeči či v jeho nastavení?

Odpovědět na příspěvek

Ušetřím

Autor: A.Becz Muž

Založeno: 08.09.2008, 14:28
Odpovědí: 2

Když chci ušetřit,tak koupím Selphy od Canonu, 520 a koupím ji za od 400-1000 Kč a umí to samé, akurát že je bez obrazovky a komunikuje s PC, vytiskne opravdu to, co chci bez roztahování ve výborné kvalitě a papíry s náplněmi jde koupit u většího baleni 108 ks od 700 Kč i u nás na internetu, ze zahraničí / USA / vychází výtisk za 3 Kč.

Odpovědět na příspěvek

RE: Ušetřím

Autor: dabe Muž

Založeno: 08.09.2008, 14:46

Roztahování není nutné ani u Fuji, záleží na nastavení, které si vyberete. Komunikuje jak s PC, tak s foťáky (pokud mají PictBridge). Nějak mi není jasná ta cena 3 Kč u Selphy. Mě to podle Vašich čísel vychází na 6,48 Kč ;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Ušetřím

Autor: A.Becz Muž

Založeno: 09.09.2008, 19:10

V USA přes e-bay tři baleníx108 ks cena po přepočtu vychází na 3 Kč. Je to bez dopravy, dovezl mi to syn.

Odpovědět na příspěvek

uvedení na správnou míru

Autor: David Beneš Muž

Založeno: 22.09.2008, 14:42
Odpovědí: 0

1. Tiskárna netiskne na formát 9x13 ale pouze na 10x15.
2. Tiskárna je standardně vybavena High-Speed IR portem a umožňuje tisk např. z mobilních telefonů, notebooků nebo digitálních fotoaparátů vybavených IR portem.
3. Neopominuteln
ý je také standard PictBridge, díky němuž lze veškeré editační funkce provádět už ve fotoaparátu. Zmiňuji to proto, že práce je rychlejší a komfortnější. Díky PicrBridge je dobře použitelný i model QS-7 (který já osobně preferuji právě pro jeho jednoduchost, na načítání fotek interním procesorem tiskárny nemám trpělivost )
4. Také funkce DPOF je jistě zajímavá. Pomocí ní lze označit fotografie a jejich počet ve fotoaparátu a po vložení karty do tiskárny pouze potvrdit tisk výběru.
5. Balení papíru se prodávají 40 a 120 ks. 60 ks není v nabídce.
6. Snímek, který není ve formátu 10x15 nemusí být oříznut, pokud se nastaví tisk „BORDER“ a nevyužije se defaultně nastavený „BORDERLESS“.

Odpovědět na příspěvek

selphy tiskárna - prodej

Autor: bublinka9 Muž

Založeno: 12.11.2009, 21:00
Odpovědí: 0

Nová tiskárna canon včetně papírů. Selphy CP400 compact photo printer. úpně nová. má někdo zájem? cenu nabídněte :o)

Odpovědět na příspěvek

tisk

Autor: Míla Muž

Založeno: 09.04.2011, 10:43
Odpovědí: 0

Dobrý den, mám tiskárnu QS7, tisk přímo z fotoaparátu nemá chybu, ale přes počítač mám tmavé, musím korigovat tisk, nevím proč? Děkuji za zprávu

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

1. Tiskárna netiskne na formát 9x13 ale pouze na 10x15.
2. Tiskárna je standardně vybavena High-Speed IR portem a umožňuje tisk např. z mobilních telefonů, notebooků nebo digitálních fotoaparátů vybavených IR portem.
3. Neopominutelný je také standard PictBridge, díky němuž lze veškeré editační funkce provádět už ve fotoaparátu. Zmiňuji to proto, že práce je rychlejší a komfortnější. Díky PicrBridge je dobře použitelný i model QS-7 (který já osobně preferuji právě pro jeho jednoduchost, na načítání fotek interním procesorem tiskárny nemám trpělivost )
4. Také funkce DPOF je jistě zajímavá. Pomocí ní lze označit fotografie a jejich počet ve fotoaparátu a po vložení karty do tiskárny pouze potvrdit tisk výběru.
5. Balení papíru se prodávají 40 a 120 ks. 60 ks není v nabídce.
6. Snímek, který není ve formátu 10x15 nemusí být oříznut, pokud se nastaví tisk „BORDER“ a nevyužije se defaultně nastavený „BORDERLESS“.


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: