GoldPhoto a nové stativy: jak si vedly v praxi? - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Recenze

GoldPhoto a nové stativy: jak si vedly v praxi?

27. července 2010, 00.00 | Do redakce nám dorazilo na recenzi několik nových produktů (u nás zatím neznámé) společnosti GoldPhoto, konkrétně se jednalo o dvojici stativů YH324C a YH314C a tři stativové hlavy YH420, YH410 a YH430. Samozřejmě jsme byli zvědavi, jak si tyto produkty povedou v praxi. A jak to dopadlo? To si můžete přečíst v našem následujícím redakčním testu.

Do redakce nám dorazilo na recenzi několik nových produktů (u nás zatím neznámé) společnosti GoldPhoto, konkrétně se jednalo o dvojici stativů YH324C a YH314C a tři stativové hlavy YH420, YH410 a YH430. Jedná se o profesionální stativy s flexibilními možnostmi využití, konstrukčně vycházející z oblíbených modelů Manfrotto 190XB (popř. starý, legendární 455B) a nabízející zajímavý poměr cena/výkon. Vzhledem k tomu, že „inspirace“ výrobce firmou Manfrotto byla vskutku důkladná, rozdíly byste (vyjma loga) hledali marně. Součástí stativů byla ještě trojice typů stativových hlav (jedna kulová a dvě „3D hlavy“): základní-kulová hlava (YH430), dále tzv.: Quick Release Plate hlava (YH410) a 3D hlava (YH420), kde se také silná inspirace výše zmíněnou značkou nezapře. Dobrou zprávou je, že většinu stativů a hlav GoldPhoto (vč. těchto) lze kombinovat s Manfrotto produkty (a naopak). Samozřejmě jsme byli zvědavi, jak si tyto produkty povedou v praxi. A jak to dopadlo? To si můžete přečíst v našem redakčním testu.
:. STATIVY GoldPhoto


Základní popis
Dílenské zpracování je na jedničku – stativy jsou (až na objímky a pojistky) celokovové a skládají se z trojice nohou (tedy klasický „tripod“), bytelné „základny“ a středové tyče na níž se upevňuje stativová hlava. Oba modely stativů se liší pouze velikostí (reps. délkou, tloušťkou a samozřejmě vahou a svou nosností). Větší model – GoldPhoto YF324C má maximální výšku 185 cm (63 cm minimální), váží 2,45 kg a unese až 6 kg. Menší verze – YH314C lze vysunout do výšky 149 cm (ve složeném stavu má 55 cm), hmotnost má 1,85 kg a unese 5 kg. Stativové hlavy se pohybují od základní/amatérské - YH430 (s výškou 10 cm, hmotností 0,45 kg a nosností 6 kg), přes „polo-profi“ hlavu – YH410 (výška 14 cm, hmotnost 1 kg a nosnost 6 kg) až po profesionální 3D hlavu – YH420 (18 cm na výšku, 1,55 kg hmotnosti a 7,5 kg nosnosti), která je vybavena vodováhami pro přesné srovnání horizontu i vertikální osy.


 

GoldPhoto YH324 představuje vcelku všestraný a populární stativ, jehož konstrukce je určená pro středně velké fotoaparáty, kamery, dalekohledy atd. Součástí vybavení stativu jsou pěnové rukojeti (na nohách), které oceníte při manipulaci či přenášení stativu zejména za velkých veder nebo naopak hlubokých mrazů. Každá noha je teleskopická a skládá se ze tří dílů, z nichž vždy dvojici teleskopických tyčí chrání pevné plastové pojistky proti svévolnému vysunutí/zasunutí. Všechny tři nohy jsou navíc vybaveny pojistkou, která umožňuje každou z noh vyklonit až o 90° (tedy z vertikální polohy do horizontální), což oceníte například v makro fotografii. Výsuvná středová tyč sloužící k umístění stativové hlavy je zaaretovaná šroubem a díky závitům z obou stran je možné stativovou hlavu připevnit rovněž zespodu (tedy „vzhůru nohama“). To umožňuje fotografování malých objektů nebo prostě fotografování těsně nad zemí (například makro). GoldPhoto YH314 je menší verzí předešlého modelu a je srovnatelný například s populárním modelem MANFROTTO 190 XB (ovšem za méně než poloviční cenu).Nohy jsou zespoda vybaveny závitem zakončeným špičatým bodcem (pro lepší „ukotvení“ v měkčí podložce). Nechybí ani gumový špunt, který lze vyšroubovat a bodec tak schovat (aby nedošlo např. k poškrábání pevných podlah v interiérech). Na základně stativu nechybí ani očko a kroužek pro případné umístění závaží. Všechny na pevno spojené části spojují šrouby s imbusovou hlavou. Součástí obou stativů je imbusový klíč (uchycený k jedné ze tří nohou).


 

Parametry

Výrobce
GoldPhoto
ModelYH324C YH314C
Minimální výška11 cm 8 cm
Maximální výška185 cm 149 cm
Složený stativ63 cm 55 cm
Hmotnost2,45 kg 1,85 kg
Nosnost 6 kg 5 kg
Cena 1 700 Kč 1 590 KčPraktické postřehy
Mezi hlavní benefity patří pochopitelně zejména nízká váha v kombinaci s příjemnou nosností, jež udrží bez problémů větší DSLR s teleobjektivem. V praxi jsme běžně stativ používali v kombinaci s Canon 1Ds Mark II + teleobjektivem Sigma 70-200mm f/2.8 HSM. Dalšími plusy je precizní dílenské zpracování, polstrování nohou a v neposlední řadě samozřejmě též cena. Výhodu je, že lze používat konkurenční produkty (hlavy).


 

Naopak mezi nevýhody řadíme například nemožnost pohybu se středovou tyčí (horizontální náklon), což je trochu problém při focení makra. I to však lze řešit umístěním stativové hlavy ze spoda (vzhůru nohama) středové tyče. Samozřejmě zde stojí otázka, jak by si stativ vedl v dlouhodobém testu (opotřebení pojistek, šroubů atd.), nicméně vzhledem ke krátké době zápůjčky jsme bohužel toto neměli možnost vyzkoušet.


 


:. Stativové HLAVY GoldPhoto


Stativové hlavy se pohybují od základní/amatérské - YH430 (s výškou 10 cm, hmotností 0,45 kg a nosností 6 kg), přes „polo-profi“ hlavu – YH410 (výška 14 cm, hmotnost 1 kg a nosnost 6 kg) až po profesionální 3D hlavu – YH420 (18 cm na výšku, 1,55 kg hmotnosti a 7,5 kg nosnosti), která je vybavena vodováhami pro přesné srovnání horizontu i vertikální osy.GoldPhoto YH420/YH410
Nejvyšší model ze všech tří představovaných stativových hlav disponuje třemi směry pohybu, zárověň s možností každou osu řídit samostatným zamykáním rukojeti. Lze otáčet hlavou dokola v úhlu 360°, naklánět do stran a vpřed/vzad (90° vlevo/dopředu a cca 30° vpravo/dozadu). GoldPhoto YH420 je vybaven šestihranným Quick Release Plate s bezpečnostním zámkem, což je velmi užitečné pro zlepšení přesnosti fotografování. Hlava má dvojici vodováh (jsou demontovatelné – uchyceny jen pomocí dvou imbusů), pomocí nichž můžete kontrolovat náklon fotoaparátu v horizontální a vertikální ose. Destičku drží pojistka se zámkem, zabraňující samovolnému či náhodnému uvolnění DSLR. Alternace k dané stativové hlavě je Manfrotto 029. GoldPhoto YH420 je kompatibilní s Manfrotto 030PL deskou.  Tato 3D hlava je vhodná na různé typy stativů, jako například: GoldPhoto, Manfrotto, Slik, Gitzo a další se závitem 3 / 8 ".
Druhá (nižší) verze stativové hlavy je menší, lehčí a (oproti např. YH420) není vybavena vodováhami (pro kontrolu horizontální i vertikální roviny fotoaparátu). Opět nechybí možnost 3-cestného pohybu s řízením každé osy samostatným zamykáním rukojeti. Kulová hlava je vybavena Quick Release Plate YH550 s bezpečnostním zámkem a je kompatibilní s Manfrotto 020PL deskou. GoldPhoto YH410 se hodí na různé typy stativy, jako: GoldPhoto, Manfrotto, Slik, Gitzo a mnoho dalších.


 

Parametry

Výrobce
GoldPhoto
Model3D head YH420 YH410
Výška hlavy18 cm 14 cm
Váha hlavy1,55 kg 1 kg
Max. nosnost7,5 kg6 kg
Horizontální otáčení360°360°
Horizontální náklon- 30° / + 90°- 30° / + 90°
Vertikální náklon- 30° / + 90°- 30° / + 90°
Cena 1 350 Kč1 050 Kč


 

GoldPhoto YH430
Základní kulová hlava, určená pro menší (lehčí DSLR, popř. též kompakty či EVF přístroje). Hlavní devízou hlavy jsou její malé rozměry a nízká váha, tudíž může být dobrou volbou na cesty (ideálně pěší či horské tůry, dovolené atd.). Hlava se pohybuje rychle a plynule, takže není problém ji rychle polohovat a měnit stanoviště fotoaparátu. Hlava je vyrobena se silné slitiny hořčíku. Výhoda kulové hlavy je, že rychle nastavíte opravdu jakoukoli polohu pohybem kuličky, která je v mechanismu hlavy fixována přítlakem. Jedna aretační páčka sloužící k zafixování celého „kulového“ systému.


 

Parametry

VýrobceGoldPhoto
ModelYH430
Výška hlavy10 cm
Váha hlavy0,45 kg
Max. nosnost6 kg
Horizontální otáčení360° / 360°
Vertikální náklon90°
Cena950 KčPraktické postřehy
U hlav byl zpočátku trochu problém se zámkem (který jde příliš ztuha), což se samozřejmě časem nejspíše „oběhá“. Zejména však u „střední“ hlavy (YH410) je samotná aretace uzamčení destičky řešena trochu nešťastně – páčka pro zablokování pojistky destičky je jednak sama o sobě dosti malá a navíc směřuje vzhůru, tudíž samotné „odemknutí“ pojistky a vyndání jde velice těžko a je třeba vyvinout značnou sílu (vůbec si nedovedu představit, jak by se s tímto systémem popasovaly naše něžnější polovičky, natož ještě z dlouhými nehty). Odemykání a sundavání fotoaparátu z hlavy je ještě krkolomnější, neboť se na „zámek“ pojistky pořádně ani nedostanete.Celkově se mi jako lehce zbytečná jeví hlava YH410! Jednak už z výše zmíněných neduhů ale především, používáme-li DSLR - YH420 je ideální volbou (3 stovky rozdílu v pořizovací ceně už fotografa vevytrhnou) a pro malou DSLR popř. kompakt je vhodnější malá hlava – YH430!Hlavními klady jsou opět nízká hmotnost a dobrá nosnost (opět Canon 1Ds Mark II + teleobjektiv Sigma 70-200mm f/2.8 HSM = žádný problém). Kvalitní dílenské zpracování, dobrá cena, flexibilní polohování a možnost kombinace s konkurenčním příslušenstvím hovoří jasně pro. Nevýhody: zámky pojistky destičky (zejména YH410 a YH430), nelze vyklánět v horizontálním směru do obou stran v úhlu 90°, malý náklop dozadu (tj. fotoaparát vzhůru – pouze cca 30°) a také cena základní hlavy (téměř 1 000 Kč) není oproti ostatním dvěma typům zrovna malá.


 

Závěrem
Produkty GoldPhoto nabízejí zajímavou alternativu za méně peněz, než tomu je například u zaběhnutých kvalitních značek typu Manfrotto nebo Vanguard. Na to bude bezesporu slyšet spousta zákazníků. Na druhou stranu trocha invence by nezaškodila, neboť se jedná o věrné kopie populárních produktů Manfrotto, která by bez loga téměř nebylo možné od sebe rozpoznat. Jinak jde o kvalitně zpracované stativy i hlavy, na nichž jsme během testování nezpozorovali žádné vážnější nedostatky (vyjma v recenzi zmíněného). Pokud se tedy nebojíte trochu zaexperimentovat (s neznámou značkou) a risknete i případné problémy s možnou reklamací, směle do toho – onen dvojnásobný rozdíl v ceně (oproti zaběhnutým značkám) je více než lákavým důvodem. Patříte-li ke konzervativnější skupině a raději si připlatíte, pak nezbývá, než vsadit na jistotu a jít do prověřené značky (Manfrotto, Vanguard)...


Poznámka:
Redakce děkuje za zapůjčení stativů / stativových hlav firmě FotoKarasek.cz.
V případě zájmu lze produkty již nyní objednávat na eshopu FotoKarasek.cz.
Pro více informací kontaktujte . 

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  » Recenze - příslušenství  

 » Recenze  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: