Malý prográmek na velké odšumění fotek: DenoiseMyImage 2.0 - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze

Malý prográmek na velké odšumění fotek: DenoiseMyImage 2.0

12. května 2009, 06.00 | Nedávno byla představena nová verze odšumovacího softwaru DenoiseMyImage 2.0. Na svědomí ji má schopný softwarový vývojář Filip Krolupper, z jehož „dílny“ pochází například další zajímavý program SignMyImage, o kterém jsme psali již dříve. Software DenoiseMyImage je nabízen celkem ve třech modifikacích, včetně funkční freewarové verze. V dnešním článku si tento odšumovací prográmek stručně představíme a také vyzkoušíme.

Ne že bychom měli sklony k přehnanému „patriotismu“, ale vždy nás dokáže potěšit, když šikovné „zlaté české ručičky“ dají o sobě vědět nějakým, v tomto případě softwarovým, počinem. Tímto máme na mysli práci činorodého vývojáře Filipa Kroluppera ze společnosti ADP Tools, který nedávno představil v pořadí již druhou verzi programu na odšumování digitálních fotografií DenoiseMyImage 2.0. Daný software je poskytován celkem ve třech modifikacích, včetně funkční freewarové verze. Proto by mohlo být zajímavé se na tohoto „bojovníka“ se šumem podívat více. V dnešním článku si tedy tento nástroj stručně představíme a také vyzkoušíme.

Co je DenoiseMyImage 2.0 zač
DenoiseMyImage slouží k redukování digitálního šumu, který na fotografiích vzniká zejména při používání vyšších hodnot citlivosti ISO. Aplikace používá při redukci šumu algoritmus NonLocalMeans (vynalezli ho výzkumníci Buades, Coll a Morel), který dnes bývá řazen mezi zdařilé odšumovací technologie. Autor programu podle jeho slov tento algoritmus vylepšil a tak dosáhl údajně větší rychlosti zpracování dat (až 50x), než je tomu v případě dříve publikovaného originálu.

Existují celkem 3 varianty programu DenoiseMyImage 2.0:
1) DenoiseMyImage freeware (zdarma) - plně funkční software, který ale nepodporuje práci na více jádrech, není akcelerován na grafických kartách a neposkytuje dávkové zpracování
2) DenoiseMyImage Standard (cena 9,99 EUR) - podporuje na rozdíl od freewaru práci na více jádrech a dávkové zpracování, ale není akcelerován na grafické kartě
3) DenoiseMyImage Professional (cena 19,99 EUR) - stejné vlastnosti jako Standard, navíc podporuje akceleraci na grafické kartě. Na stránkách výrobce se můžeme mimo jiné dočíst, že pokud chceme redukovat šum na například RGB 8Mpixelovém obrázku (na počítači C2Q 9400) v nejlepší kvalitě, mělo by odšumění pomocí freeware trvat 292 s, pomocí Standard verze 77 s a pokud máme v počítači grafickou kartu NVIDIA GTX 285, tak pomocí verze Professional jen 12 vteřin.

Naše praktické zkušenosti s DenoiseMyImage 2.0
Program funguje jako samostatná aplikace, na první pohled upoutal naši pozornost malý objem jeho instalačního souboru, který nepřesahuje 400 Kb. Instalace programu je rychlá a bezproblémová. Po spuštění aplikace je vidět, že program nabízí jednoduché rozhraní a tak i jeho ovládání nebude představovat žádný velký „oříšek“. Fotografii lze do programu jednoduše přetáhnout nebo je ji možné otevřít přes příkaz Soubor/Otevřít soubor. Zvětšení či zmenšení zobrazení fotografie se ovládá skrze prostřední roller myši či příslušnými ovladači v horní liště programu.


Program DenoiseMyImage 2.0 funguje jako samostatná aplikace, s jednoduchým ovládaním a menu

Po iniciování příkazu „D“ („Redukce šumu v aktuálním obrázku“) v horní liště programu se otevře dialog („Pomocník redukce šumu“), ve kterém lze dvěma posuvníky navolit intenzitu odšumění (1 až 30) monochromatické a chromatické části šumu (barevný šum se redukuje při aktivování volby „Zpracování po komponentách“). V dialogu je také možné si určit kvalitu odšumění (nízká, normální, nejlepší), která má také vliv na rychlost odšumovací operace. Během nastavování těchto parametrů běží real-time náhled, který formou malého čtverce uživateli na fotografii ukazuje účinek redukce při daném nastavení. Ve spodní části dialogu je pak příkaz „Původní“, který obnoví výchozí nastavení programu.


Během nastavování parametrů redukce šumu je k dispozici živý náhled, který formou malého čtverečku ukazuje na vybraném místě fotografie sílu odšumovacího efektu


Pohled na dialog „Pomocník redukce šumu“, ve kterém se nastavuje intenzita a kvalita odšumění

Příkazem „Odšumět“ se pak spustí vlastní proces odšumování, který nám na našem redakčním notebooku (OS Windows XP, 1,73GHz – jedno jádro, RAM 1,5 GB) zabral cca 140 s (u redukce šumu na 12Mpix fotografii o velikosti 5,6 MB). Po redukci šumu se otevře dialog, ve kterém může uživatel doostřit snímek (intenzita 0 až 9). Poslední krok celé procedury odšumovacího procesu je dialog, ve kterém lze navolit intenzitu (0 až 100 %) prolínání neupraveného a upraveného snímku (celkem 16 posuvníků zachycující tonální úrovně 0 – 256). Díky této volbě tak uživatel může ovládat intenzitu redukce šumu na různých oblastech fotografie. Upravený snímek je pak možné si uložit.


Po provedené redukci šumu si může uživatel snímek doostřit


Posledním krokem procesu odšumovaní může být nastavitelné prolínaní originálu fotografie s jeho upravenou verzí (šikovný nápad!)

Součástí placených verzí programu („Standard“ a „Professional“) je i volba umožňující hromadné zpracování fotografií, která, vzhledem k dílčí době, jenž zabere dílčí odšumění fotografie, přijde jistě vhod (přináší větší pohodlí uživatele, který nemusí ztrácet čas individuálním nastavováním každé fotografie). V rámci příslušného okna dávkového dialogu si uživatel může nastavit všechna potřebná nastavení, která se pak aplikují na celou skupinu vybraných snímků. Upravené fotografie se ukládají do samostatného adresáře, který se vytvoří uvnitř původní složky. Během dávkového zpracování poskytuje program uživateli informace o předpokládané době, za kterou budou soubory v dávce zpracovány.


Největším rozdílem mezi freewarovou a placenou verzí programu je možnost dávkového zpracování fotografií

Verdikt
Navzdory tomu, že je malým programem, dosahuje DenoiseMyImage 2.0 poměrně dobrých odšumovacích výsledků (vyhlazení zašuměných ploch se zachováním detailů), které jsou srovnatelné i s některými dražšími alternativami programů zaměřených na redukci šumu. Velkou devizou tohoto programu jsou nízké instalační nároky, jednoduché a bezproblémové ovládání, rozšířené možnosti uživatelské kontroly nad nastavením odšumovacího procesu (ocenění zaslouží volba intenzity prolínání původního snímku s jeho upravenou verzí či real-time zobrazitelný náhled změn nastavení) a stabilita (během testování nám aplikace ani jednou „nespadla“). Oprávněným lákadlem placených verzích programu je zejména podpora dávkového zpracování a větší rychlost zpracování (k reálnému efektu využití hardwarové akcelerace grafické karty NVIDIA GTX se ovšem nemůžeme, kvůli absenci této karty v redakčním počítači, vyjádřit).

Určitou vadou na kráse uvedeného programu může být jeho poměrně pomalejší průběh odšumování, zejména při dávkovém zpracování, kdy zpracování čtveřice 12Mpix fotografii trvalo cca 25 min při nastavené nejvyšší kvalitě odšumování (nízká rychlost ovšem mohla být způsobená naším „jednojádrovým“ procesorem v testovacím PC). Mnohé konkurenční produkty (např. Dfine 2.0 od Nik Software, NoiseWare, Neat Image apod.) jsou rychlejší, ale nemají žádné freewarové verze a také se prodávají za několikanásobně větší cenu. Při redukci silného šumu, na fotografiích pořízených při vysokých citlivostech (např. 1 600 ISO a více) mohou vzniknout na některých místech viditelné artefakty (okolo ostrých hran či na velkých spojitých plochách, jako je například oblast nebe apod.).


Jinak velmi dobrý dojem z aplikace poněkud kazí poněkud pomalejší zpracování, které se může výrazněji projevovat především na méně výkonných počítačích

Programu by jistě neuškodila podpora souborů s větší bitovou hloubkou (např. 16bitový TIFF). Přimlouvali bychom se za možnost procentuálně zadávat nastavení JPEG komprese, aby uživatel věděl, jak moc ztrátovou JPEG kompresi volí. Bylo by také užitečné, kdyby v budoucnu byl daný program dostupný také jako zásuvný modul do některých bitmapových editorů (například do Photoshopu).


Při ukládání odšuměné fotografie do JPEG formátu je sice možné zvolit jeho kvalitu, ale určitě by neuškodila možnost procentuálně určit sílu komprese

Celkově považujeme program DenoiseMyImage 2.0 za jednoduchou, povedenou a zajímavou stand-alone aplikaci pro redukci šumu na digitálních fotografiích. Více informací o programu naleznete na stránkách výrobce, kde je také možné si tento program stáhnout.

Ukázky:
Redukce šumu pomocí programu DenoiseMyImage 2.0 u denního snímku (100% výřezy z testovacích snímků).

Před a Po

Redukce šumu u ISO 400 (Odkazy na testovací fotografie v plném rozlišení 12 Mpix najdete zde: originál; po redukci šumu)

Před a Po

Redukce šumu u ISO 800 (Odkazy na testovací fotografie v plném rozlišení 12 Mpix najdete zde: originál; po redukci šumu)

Před a Po

Redukce šumu u ISO 1 600 (Odkazy na testovací fotografie v plném rozlišení 12 Mpix najdete zde: originál; po redukci šumu)

Před a Po

Redukce šumu u ISO 3 200 (Odkazy na testovací fotografie v plném rozlišení 12 Mpix najdete zde: originál; po redukci šumu)

Redukce šumu pomocí programu DenoiseMyImage 2.0 u nočního snímku (100% výřezy z testovacích snímků).

Před a Po

Redukce šumu u ISO 400 (Odkazy na testovací fotografie v plném rozlišení 12 Mpix najdete zde: originál; po redukci šumu)

Před a Po

Redukce šumu u ISO 800 (Odkazy na testovací fotografie v plném rozlišení 12 Mpix najdete zde: originál; po redukci šumu)

Před a Po

Redukce šumu u ISO 1 600 (Odkazy na testovací fotografie v plném rozlišení 12 Mpix najdete zde: originál; po redukci šumu)

Před a Po

Redukce šumu u ISO 3 200 (Odkazy na testovací fotografie v plném rozlišení 12 Mpix najdete zde: originál; po redukci šumu)

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  » Recenze - software  

 » Recenze  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Jak přišel autor na neexistenci freewarových verzí??

Autor: Ferin007 Muž

Založeno: 12.05.2009, 10:52
Odpovědí: 4

Minimálně Neat Image velice dobře funkční freewarovou verzi má. Chybí ji jen právě také dávkové zpracování a má omezené možnosti ukládání jpg.

Odpovědět na příspěvek

RE: Jak přišel autor na neexistenci freewarových verzí??

Autor: FK Muž

Založeno: 12.05.2009, 11:06

JJ, taky bych rekl, ze Neat Image ma free verzi. Nevim jak to je ted, ale driv v NI bylo pri Jpegu omezeni na kvalitu, tusim ze to davalo automaticky 75%, coz je pro fotky dost neakceptovatelne. Jinak ta anizotroficka difuze co pouzivaji nedava spatne vysledky ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Jak přišel autor na neexistenci freewarových verzí??

Autor: janfran Muž

Založeno: 12.05.2009, 11:51

Poslední verze NI ukládá s kvalitou odpovídající 95 procentům v Gimpu. Akorát maže exif, ale ten se dá doplnit z původní fotky.

Odpovědět na příspěvek

RE: Jak přišel autor na neexistenci freewarových verzí??

Autor: Daniel Poláček Muž

Založeno: 12.05.2009, 11:34

Dobrý den,
omluvám se, že mi tento fakt o existenci freewarové verze od Neat Image unikl, možná právě proto, že na většině internetových lokacích, kde je možné tento program stáhnout je uvedena informace, že se jedná o demo, nikoliv freeware.

S pozdravem
Daniel Poláček

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Jak přišel autor na neexistenci freewarových verzí??

Autor: JK Muž

Založeno: 13.05.2009, 09:03

I Noiseware ma free standalone variantu - Noiseware Community Edition

Odpovědět na příspěvek

Řekl bych,

Autor: goha Muž

Založeno: 14.05.2009, 15:18
Odpovědí: 0

že ty ukázkové fotky jsou až přehnaně vyžehlené s velikou ztrátou detailů.

Odpovědět na příspěvek

Dodal bych ...

Autor: count Muž

Založeno: 15.05.2009, 19:07
Odpovědí: 0

... že freeware verzi má i NoiseNinja US provenience (byť používám verzi nejvyšší Professional), a ať už může mít kdokoli názor odlišný, NN považuji za špičku mezi odšumovadly (srovnat se s ním může jedině plac. verze NeatImage).

Odpovědět na příspěvek

Kvalita redukce šumu

Autor: Brepta Muž

Založeno: 03.07.2011, 01:55
Odpovědí: 0

Zabýval jsem se trochu hlouběji zkoušením tohoto programu a srovnáním s jinými programy a musím konstatovat, že radši budu mít nádhernou fotku za 5x delší čas (a do konce života) než mít rychle rozmazanou a degradovanou. :)

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: